Dolar 32,3565
Euro 34,4292
Altın 2.435,74
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 24°C
Açık
Mersin
24°C
Açık
Pts 24°C
Sal 24°C
Çar 25°C
Per 22°C

Sabah stratejisi

Sabah stratejisi
REKLAM ALANI
20 Mart 2024 10:36
15

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
 

ARA REKLAM ALANI

Yaşanan düşüşlerin ardından dün BIST100 endeksinde bankacılık öncülüğünde güçlü bir toparlanma vardı. Bankacılık endeksinin (XBANK)'ın %4,9 oranında prim yaptığı günde, 85 hisse günü artı bölgede tamamladı ve BIST100 de %2,4 yükseldi. Bankacılık dışında TUPRS ve THYAO sırasıyla endekse puan bazlı en fazla katkı sağlayan hisseler oldu. Diğer yandan işlem hacmi 84,1milyar TL ile görece düşük kalmaya devam etse de son günlerin üzerinde gerçekleşti. Yarınki kritik TCMB toplantısı öncesinde yaşanan güçlü alımların etkisi bugün de sürebilir. Teknik olarak da 50 günlük ortalamadan gelen tepki aylık ortalamaya kadar devam edebilir ve 9.070 bölgesi hedef olabilir. Yurtdışında ise bu akşamki Fed toplantısı bekleniyor. Son enflasyon verilerinin ardından, bu yıl için beklenen üç faiz indiriminin ikiye düşme riskinin fiyatlanıp fiyatlanmayacağı takip edilecek konuların başında geliyor. Toplantı öncesinde ABD vadelileri bu sabah hafif baskı altında. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde ise kısmi temkinli bir hava var. Asya'da bakıldığında, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi hafif artıda. Son olarak veri tarafında, bu sabah yurtiçinde mart ayı tüketici güveni takip edilecek. Yurtdışında ise ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması öğleden önce izlenecek gelişmeler arasında.

Almanya'da ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutan mart ayı ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri açıklandı. Martta ZEW cari koşullar endeksi hafif düşüş beklentilerine karşın -81,7'den -80,5'e yükselmekle birlikte negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürdü. ZEW beklentiler endeksi ise martta 19,9'dan 31,7'e beklentilerin üzerinde yükselerek pozitif bölgedeki seyrini beşinci aya taşıdı ve Şubat 2022'den bu yana en yüksek seviyesinde kaydedildi. Martta beklentiler endeksindeki belirgin yükselişte, anket katılımcılarının, ECB'den faiz indirimi beklentilerinin yanında, Almanya'nın ihracat sektörünün Çin'e yönelik artan olumlu ekonomik beklentileri etkili oldu.

Yurt içinde ise, TCMB tarafından ocak ayı uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri yayınlandı. Net uluslararası yatırım pozisyonu, bir ülkenin yurt dışı finansal varlıkları ile yurt dışına olan finansal yükümlülükleri arasındaki fark olarak adlandırılmaktadır. Net uluslararası yatırım pozisyonu açığı geçen yılın aralık ayının sonundaki -384,7 milyar USD'den 15,3 milyar USD'lik artışla ocak ayının sonu itibarıyla -300 milyar USD seviyesine ulaştı, uluslararası yatırım pozisyonu/GSYH oranı ise -%25,4 seviyesinden -%26,8 seviyesine geldi.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında, TSİ 21'de Fed'in faiz kararı ve TSİ 21.30'da Fed Başkanı Powell'ın konuşması olacak. Ayrıca Fed'in yeni faiz patikası ve makroekonomik projeksiyonları da yayınlanacak. Fed, ocak ayındaki toplantısında beklentilerle uyumlu olarak federal fonlama faiz aralığını %5,25-%5,50 bandında sabit tutmuştu ve böylece üst üste dört toplantıda faizleri değiştirmemişti, kararın oybirliğiyle alındığı görülmüştü. Ayrıca Fed, faiz indirimine açık olduğuna, ancak indirimin hemen olmayacağına yönelik sinyal vermişti. Geçen hafta ABD'de açıklanan şubat ayı aylık manşet TÜFE verisi ile manşet ve çekirdek ÜFE verilerinin, beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından piyasalarda Fed'den bu yıl beklenen ilk faiz indiriminin ötelendiği ve daha az miktarda faiz indiriminin gerçekleşmesinin beklendiği gözlenmekte. Swap piyasasında Fed'in bugünkü ve mayıs ayındaki toplantılarında faizleri sabit tutmasına neredeyse kesin gözle bakılırken, ilk faiz indirimini ise haziran ayındaki toplantısında gerçekleştirme olasılığı %53 seviyesinde bulunmakta, ilk faiz indirimine temmuz ayındaki toplantısında gitme olasılığı %42 seviyesinde ve eylül ayındaki toplantısında gitme olasılığı ise %68 seviyesinde bulunmakta.

Avrupa tarafında ise, piyasaların odak noktasında TSİ 10.45'te ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması olacak. Lagarde'ın konuşmasında, para politikasına ve olası faiz indirimlerinin zamanlamasına yönelik verebileceği ipuçları dikkatle takip edilecek.

Ayrıca Euro Bölgesi'nde mart ayına ilişkin tüketici güven endeksi öncü verisi TSİ 17'de takip edilecek. Diğer yandan, Almanya'da şubat ayına ilişkin ÜFE verisi TSİ 09'da açıklanacak. 

Öte yandan İngiltere'de BoE'nin para politikasına yön vermesi beklenen şubat ayına ilişkin TÜFE verileri TSİ 09'da izlenecek. İngiltere'de aylık bazda manşet TÜFE aralıkta %0,4 oranında artışın ardından ocak ayında %0,6 oranında düşüş sergilemişti, beklentiler ise %0,3 düşüş yönündeydi, yıllık bazda ise bir önceki aya benzer şekilde %4 seviyesinde kaydedilmişti, beklentiler ise %4,1 seviyesine hafif yükselmesi yönündeydi.  İngiltere'de şubatta ise aylık bazda manşet TÜFE'nin %0,7 artış sergilemesi ve yıllık bazda ise %4'ten %3,5 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Yurt içinde ise, TSİ 10'da TÜİK tarafından mart ayı tüketici güven endeksi verisi yayınlanacak. Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, aylık bazda beş aylık aralıksız artışın ardından şubat ayında %1,3 oranında düşüşle 80,4'ten 79,3 seviyesine gerileyerek kısmi zayıflama kaydetmişti.

Ayrıca TSİ 10'da TCMB tarafından şubat ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) verisi yayınlanacak. 
 
Şirket haberleri

Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE, Pozitif): Akfen Yenilenebilir Enerji 3 yıllık Yatırım Programı açıklamıştır. Şirketin iki aşamada tamamlamayı planladığı Hibrit GES, RES kapasite artışı ve depolamalı üretim tesislerinden oluşan yeni yatırım programının Şirkete yaklaşık 65mn USD FAVÖK katkısı sağlaması beklenmektedir. İki safhalı yatırım programı 2027 sonu itibarı ile tamamlandığında; (i) Kurulu güce toplam yaklaşık 485 – 525 MW,  (ii) Üretime toplam yaklaşık 1.350bin – 1.505bin MWh, (iii) FAVÖK'e toplam yaklaşık 65mn USD ilave katkı yapması hedeflenmekte olup, yatırımlar planlandığı şekilde devam etmektedir.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Pozitif): Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc'nin ("GPH") Şubat 2024'e ilişkin yolcu istatistiklerini açıklamıştır. Şubat 2024'te limanlara gelen gemi sayısı 2023 yılı Şubat ayının %30 üzerinde gerçekleşirken, yolcu hareketleri de 2024 yılı Şubat ayında 2023 Şubat seviyesinin %38 üzerinde gerçekleşmiştir.  Limanlara gelen gemilerin doluluk oranları konsolide bazda Ocak 2024'te %107 olarak gerçekleşmiştir.

Ford Otomotiv (FROTO, Sınırlı Pozitif): Şirket'in %100 bağlı ortağı Ford Otosan Netherlands BV'nin bünyesindeki Ford Otosan Romania SRL'nin Craiova Fabrikası'nda sürdürmekte olduğu tesis, araç, mühendislik yatırım projelerinin finansmanına yönelik çalışmalar kapsamında, Ford Otosan Romania SRL tarafından 435mn EUR tutarında sendikasyon kredisi sözleşmesi imzalanmıştır. Kredinin 15 Mart 2026 tarihine kadar kullanılması öngörülmektedir. Kredinin faizi, sair masraflar ve komisyonlar hariç yıllık Euribor + %3 olarak belirlenmiş olup, 2 yıl anapara ödemesiz dönemden sonraki 5 yıl içinde 3 ayda bir eşit anapara ödemeleriyle geri ödenecektir. 

İş Menkul Değerler (ISMEN, Sınırlı Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu pay başına brüt 1,07 TL (net 0,96TL) temettü dağıtma kararı almıştır. Son kapanış fiyatına göre temettü verimi %3,1 olarak hesaplanmaktadır.
 
Mia Teknoloji (MIATK, Nötr): Tarım alanında etkin kaynak kullanımına yönelik olarak, tarımda kaynak ve süreç yönetiminin sensörler üzerinden alınan verilerin yapay zeka destekli algoritmalar üzerinden kıymetlendirilerek, birim alanda maksimum veri almaya yönelik çözüm üretimi için tarım alanında yetkili alan uzmanları ile ortak çalışmalara başlanmıştır.

Migros Ticaret (MGROS, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu pay başına brüt 6,90 TL (net 6,21TL) temettü dağıtma kararı almıştır. Son kapanış fiyatına göre temettü verimi %1,5 olarak hesaplanmaktadır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları ile Hava-İş Sendikası arasında 1 Ocak 2024 ile 31 Aralık 2025 tarihleri arasındaki 2 yıllık dönemi kapsayan 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalanmıştır. İmzalanan 28. Dönem Toplu İş Sözleşmesinde 2024 yılının birinci altı ayı için %64, ikinci altı ayı için Tüketici Fiyatları Türkiye Geneli Haziran 2024 indeks sayısının Aralık 2023 indeks sayısına göre hesaplanan değişim oranına ilave olarak değişim oranının %10'u kadar, 2025 yılının ilk altı ayı ve ikinci altı ayı için ilgili dönemlerin indeks sayıları üzerine sırasıyla hesaplanan değişim oranının %10'u kadar ilave edilerek ücret artışı yapılması hususunda mutabakata varılmıştır.  01.03.2024 tarihli Özel Durum Açıklamasında belirtildiği üzere 01.01.2024 tarihine kadar olan geriye dönük ücret farklarının belirlenmesinde, Şubat ayından geçerli olmak üzere uygulanan %50'lik zam oranı dikkate alınarak mahsup işlemi yapılacaktır.

Sektör haberleri

Demir-Çelik: Türk çelik sektörünün yılın ilk iki ayında yaptığı ihracat 2023'ün aynı dönemine göre %15,8 artarak 2.503mn USD'ye yükseldi. (AA)

Sigortacılık: Maden şirketlerinin çalışanlarına yaptırmakla yükümlü olduğu ferdi kaza sigortasında tarife ve teminatlar güncellenirken, kişi başına ödenen yıllık prim ücreti 4 bin 675 TL'ye, sakatlanma ve vefat için verilen teminat 1mn TL'ye çıktı. (AA)

Diğer şirket haberleri

Agrotech Teknoloji (AGROT): İstanbul Teknik Üniversitesi, İTÜ Teknopark ve Agrotech arasında gerçekleştirilen üçlü işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Ayrıca şirket Manisa, İzmir ve Konya'da üretim yapan çiftçilerle 96bin Ton domates üretimi hususunda sözleşmeli tarımsal üretim yapılmasına ilişkin görüş birliğine varmıştır.

ARD Grup Bilişim (ARDYZ): Şirket'in bağlı ortaklığı Signum Teknoloji Tanıtım ve Eğitim A.Ş. ile Turkcell Dijital İş Servisleri A.Ş. arasında "İstanbul Finans Merkezi Çatı Yönetim Sistemi, Tesis Yönetim Yazılımı ve Tesis Yönetim Hizmetleri" işi için 19.03.2024 tarihinde KDV hariç 21,5mn TL bedel ile 3 yıllık sözleşme imzalanmıştır.

Borlease (BORLS): Şirket uzun dönem araç kiralama hizmetleri kapsamında Schindler Türkeli Asansör Sanayi ile uzun dönem araç kiralama hizmet sözleşmesi imzalanmıştır. İmzalanan sözleşme kapsamında toplam 168 adet ve 119,5mn TL (KDV Hariç) araç yatırımı yapılmıştır. Mart ayında teslimatlarına başlanılacak olan sözleşmenin şirketin kiralama cirosuna etkisi 2024 yılı için yaklaşık 29,5mn TL  (KDV Hariç)  olup, 36 aylık sözleşme süresinde toplam kiralama ciroya etkisi 151,8mn TL (KDV Hariç)  tutarında olacaktır.

Desa Deri (DESA): 7/02/2023 tarihli Özel Durum Açıklamasında, Çorlu Deri Üretim Fabrikası'nın 3.300 m²'lik çatı alanında, 641,25 KWp gücünde temiz enerji üretimi gerçekleştirilmesi amacıyla GES (Güneş Enerji Santrali) yatırımı sözleşmesi imzalandığı duyurulmuştu. Söz konusu projeye ilişkin çalışmalar tamamlanmış olup bağlantı anlaşması imzalanması ile birlikte GES projesi devreye alınmıştır. Devreye alınan Güneş Enerji Santralinin fabrikanın elektrik ihtiyacının %90'ını karşılaması öngörülmektedir.

Çelebi Hava Servisi (CLEBI): Şirket Yönetim Kurulu pay başına brüt 63,00 TL (net 56,70TL) temettü dağıtma kararı almıştır. Son kapanış fiyatına göre temettü verimi %4,4 olarak hesaplanmaktadır.

Gür-Sel Turizm (GRSEL): Şirket, Ürdün'ün Amman şehrinde toplu taşımacılık hizmeti vermekte olan İştirakinin 2032 yılına kadar devam sözleşmesi kapsamında; daha önce 271 adet olan araç sayısına 48 adet dizel otobüs ve 15 adet elektrikli otobüs ilave edilerek toplam araç sayısının 334'e çıkarılmasına karar vermiştir. Yeni otobüslerin devreye alınmasıyla, bu büyümenin 9 yıllık kontrat süresince ciroya yaklaşık 65mn USD artış yaratması planlanmaktadır.

İndeks Bilgisayar (INDES): Şirket, lojistik kapasitesini yaklaşık dört katına çıkaracak stratejik bir yatırım kararı alarak ASF Gayrimenkul ile şirket paylarının tamamını satın almak üzere görüşmelere başlamıştır.

Limak Doğu Anadolu Çimento (LMKDC): Şirket tarafından, Ergani ve Urfa tesislerinde sürdürülebilir enerji üretimine destek olarak doğayı korumak, verimliliği arttırmak ve üretim tesislerdeki elektrik giderlerinde tasarruf sağlamak amacıyla Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması konusunda sözleşme görüşmeleri devam etmektedir, sözleşmelerin imzası sonrasında Şirket tarafından kamuya açıklama yapılacaktır.

Netaş Telekom (NETAS): Şirket, Türk Telekom'dan 2,1mn USD tutarında LTE ROUTER siparişi almıştır.

 

 

Kaynak: Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.