Dolar 32,5311
Euro 34,9858
Altın 2.434,64
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 30°C
Açık
Mersin
30°C
Açık
Per 30°C
Cum 30°C
Cts 30°C
Paz 31°C

Sabah stratejisi

Sabah stratejisi
REKLAM ALANI
28 Şubat 2024 09:41
30

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
 

ARA REKLAM ALANI

Hafta başında başlayan geri çekilmenin dün de devam ettiği BIST100'de kapanış 9.179 seviyesinden gerçekleşti ve günlük geri çekilme %1,7 olarak hesaplandı. İşlem hacminin 132 milyar TL'yi gösterdiği günde 80 hisse günü negatif bölgede tamamladı. Bilişim ve metal ana endekslerinin pozitif ayrıştığı ortamda turizm ve inşaat endeksleri en çok düşenlerdeydi. Öte yandan, BIST100'e en fazla negatif etki eden ilk 3 hisse ASELS, THYAO ve BIMAS olarak sıralandı. Yurtdışına baktığımızda, dün ABD borsaları karışık bir görüntü sergiledi. Dow Jones %0,2 geri çekilirken, S&P 500 (Apple'ın elektrikli araç üretimine son verip yapay zeka projelerine odaklanacağını açıklamasının da olumlu etkisiyle) ve Nasdaq %0,2 ve %0,4 yükseliş kaydetti. Avrupa tarafı ise genel olarak daha pozitifti, Euro Stoxx 50 endeksi %0,4 artıda kapattı. Bu sabaha bakıldığında Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,2 civarında ekside. Bununla birlikte, ABD vadelileri hafif negatif, Avrupa vadelileri ise karışık bir seyirde. Yurtiçinde BIST100'ün güne hafif satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Endekste yükseliş ivmesinin başladığı ocak sonundan itibaren destek olarak çalışan 13 günlük hareketli ortalamanın altında kapanış yapılmasını kısa vadeli momentum kaybı açısından önemli bir sinyal olarak değerlendiriyoruz. Bu kapsamda endeks 9.300 direnç bölgesinin altında kalarak 9.070 ara destek bölgesini hedefleyebilir. Yurtiçinde ve Avrupa gölgesinde bugün tüketici güven endeksi takip edilecek. ABD'de 4. Çeyrek büyümesi ve toptan stoklar açıklanacak diğer veriler arasında. Yurtiçinde ayrıca seans kapanışından sonra Ford Otosan'ın 4Ç2023 finansal sonuçları yayımlanacak.  Son olarak, Halkbank'ın ABD'deki temyiz davası duruşması bugün görülecek.

 

ABD tarafında, ocak ayı dayanıklı mal siparişleri öncü verisi izlendi. Dayanıklı mal siparişleri, aylık bazda aralık ayında %0,3 oranında düşüşün ardından ocak ayında %6,1 oranında gerileyerek beklentilerin (5 düşüş) üzerinde düşüş kaydetti, söz konusu düşüş, Nisan 2020'den bu yana en sert düşüşü kaydetti. Detaylara bakıldığında, ocak ayında beklentilerin üzerindeki düşüşte, savunma dışı uçaklar ve parçaları (%58,9 düşüş) başta olmak üzere, ulaşım ekipmanları (%16,2 düşüş) ve iletişim ekipmanları (%8,4 düşüş) siparişlerindeki belirgin düşüşler etkili oldu.

Ayrıca ABD'de şubat ayı Conference Board tüketici güveni endeksi, hafif artış beklentilerine karşın tüketicilerin mevcut durum ve geleceğe yönelik iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin artan kötümser değerlendirmelerinin etkisiyle 110,9'dan 106,7 seviyesine gerileyerek üç aylık yükselişini sonlandırdı. Detaylara bakıldığında, ocak ayında tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan cari koşullar endeksi, 154,9 seviyesinden 147,2 seviyesine gerilerken, geleceğe yönelik kısa dönemli değerlendirmelerini yansıtan beklentiler endeksi ise 81,5 seviyesinden 79,8 seviyesine geriledi. Böylece beklentiler endeksi, iki aylık aranın ardından gelecek bir yıllık döneme ilişkin resesyona işaret eden eşik seviye olan 80'in altına yeniden geriledi. Bunun yanında tüketicilerin ortalama enflasyon beklentileri önümüzdeki 12 aylık dönemde gerilemeyi sürdürdü.

Bunun yanında, ABD'de konut piyasası verilerinden, aralık ayına ilişkin S&P/Case-Shiller Konut 20 Kent Fiyat Endeksinin aylık bazda artış hızı bir önceki aya benzer şekilde %0,2 seviyesinde gerçekleşti ve böylece son dokuz ayın en düşük seviyesindeki seyrini sürdürdü.

Avrupa tarafında ise, Almanya'da gelecek aya yönelik değerlendirmeleri yansıtan mart ayına ilişkin GfK tüketici güveni verisi takip edildi. Şubat ayına ilişkin GfK tüketici güveni verisi, son 11 ayın en düşük seviyesi olan -29,6'dan beklentilerle uyumlu olarak -29 seviyesine hafif toparlandı, bununla birlikte negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürdü.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyüme revize verisi TSİ 16.30'da takip edilecek. ABD ekonomisinin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda büyüme hızı geçen yılın birinci çeyreğindeki %2,2 seviyesinden ikinci çeyrekte %2,1 seviyesine hafif yavaşlamasının ardından, üçüncü çeyrekte ise büyüme hızı %4,9 seviyesine yükselmişti. Dördüncü çeyrekte ise öncü verilere göre büyüme hızı %3,3 seviyesine yavaşlamakla birlikte beklentilerin (%2) üzerinde gerçekleşmişti. ABD ekonomisi 2023 yılı genelinde ise %2,5 oranında büyüme kaydetmişti, 2022 yılında ise %1,9 oranında büyümüştü. 

Ayrıca ABD'de Fed'in önemli bir enflasyon göstergesi olarak takip ettiği yıllıklandırılmış çeyreklik bazda kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endekslerinin geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin revize verileri açıklanacak. Yıllıklandırılmış çeyreklik bazda PCE fiyat endeksi, geçen yılın dördüncü çeyreğinde %2,6'dan %1,7 seviyesine gerileyerek fiyat baskılarının hafiflediğine işaret ederken, çekirdek PCE fiyat endeksi ise bir önceki aya benzer şekilde %2 seviyesinde gerçekleşmişti.

Avrupa tarafında, Euro Bölgesi'nde şubat ayına ilişkin tüketici güven endeksi nihai verisi TSİ 18'de takip edilecek. Euro Bölgesi'nde şubat ayı öncü tüketici güveni verisi, -16,1 seviyesinden -15,5 seviyesine hafif toparlanmakla birlikte negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürmüştü.

Yurt içinde ise, TSİ 10'da TÜİK tarafından ocak ayı dış ticaret dengesi verisi yayınlanacak. 

Ayrıca TSİ 10'da TÜİK tarafından şubat ayı ayı ekonomik güven endeksi verisi yayınlanacak. 

Şirket haberleri

Doğan Holding (DOHOL, Nötr): Şirketin 27.12.2023 tarihli açıklamasında, diğer hususların yanı sıra, özetle; bağlı ortaklığı Öncü GSYO'nun Gama Recycle Sürdürülebilir Teknolojiler A.Ş. (Gama Recycle) sermayesinin %70'ine denk gelen payların satın ve devir alınmasına ilişkin olarak Kaplan Holding A.Ş. ile mutabakata varıldığı ve mezkûr işlemin, tüm kapanış koşullarının yerine getirilmesini takiben tamamlanmasının hedeflendiği ifade edilmişti. Gelinen aşamada, yapılan yeniden değerlendirmeler sonucunda; Gama Recycle paylarının satın ve devir alınması işleminden karşılıklı olarak vazgeçilmesine karar verilmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Banka, havale akımlarına dayalı programı çerçevesinde 5 yıl ve 6 yıl nihai vadeli serilerden oluşan, toplamda 140mn USD tutarında finansman sağlamıştır.

GSD Holding (GSDHO): Şirket'in %100 sermaye payıyla Hollanda'da kurulu bağlı ortaklığı GSD Shipping B.V.'nin tüm paylarına sahip olduğu Malta'da kurulu Zeyno Maritime Limited şirketine ait Zeyno isimli kuru yük gemisinin satışına ilişkin 27 Şubat 2024 tarihinde satış sözleşmesi imzalanmıştır.

Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell ve Nokia, 6G alanındaki çalışmaların geliştirilmesi ve hızlandırılması amacıyla bir iş birliği anlaşması imzaladığını açıklamıştır. (Kaynak: Matriks)

Sektör haberleri

Doğalgaz: EPDK'nın 2023 yılının aralık ayı "Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu"na göre, ithalatın 3 milyar 767 milyon 670 bin metreküpü boru hatlarıyla, 2 milyar 295 milyon 450 metreküpü de sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri aracılığıyla yapıldığı raporlanmıştır.

Diğer şirket haberleri

Doğu Aras Enerji (ARASE): Şirketin 26/02/2024 tarihinde duyurulan enerji satış anlaşmasının tutarı KDV hariç tahmini 1.080mn TL'dir.

Emek Elektrik (EMKEL): Şirket %100 bağlı ortaklığı Emek Satış, Irak'ta yerleşik bir firmadan akım gerilim trafoları ve yüksek gerilim ayırıcı tedariki için sipariş almıştır. Sipariş bedeli 1,9mn USD'dir.

Orge Enerji (ORGE): Şirket'in, Kocaeli ili Demirciler Organize Sanayi Bölgesi'nde inşa edilecek Metal Oksit Çatı Güneş Enerji Santrali Projesi'nin kurulum işlerine yönelik olarak verdiği 147,9bin USD + KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirket lehine sonuçlandığı İşveren Metal Oksit Kimya Sanayii tarafından Şirkete bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin 90 günde bitirilmesi planlanmaktadır. 

Katmerciler Ekipman (KATMR): Şirket ile bir Afrika ülkesi arasında Savunma Sanayii ürünleri Entegre Lojistik faaliyetlerine ilişkin 7,7mn USD tutarında sözleşme imzalanmıştır.

Pasifik Donanım ve Yazılım (PATEK): Şirket Yönetim Kurulu 23.02.2024 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, TİTRA Teknoloji A.Ş.'nin %51 hissesini, hazırlatılan değerleme raporu kapsamında tespit edilen 478,2mn TL bedel ile satın almaya ve hisse devir sürecinin başlatılmasına karar vermiş ve buna ilişkin KAP duyurusu 23.02.2024 tarihinde yapılmıştır.  Hisse Devrine ilişkin süreç 27.02.2024 tarihinde itibariyle tamamlanmış olup, böylece Pasifik Teknoloji çatısı altında sunulan ürün ve hizmetlere, TİTRA bünyesinde sunulan insansız hava araçları sistemleri, akıllı sağlık sistemleri, akıllı şehirler, yapay zekâ, büyük veri (big data) analizi gibi hizmetler eklenmiştir.

Tureks Turunç Madencilik (MARBL): Şirket, Afyonkarahisar ve Kütahya illerinde maden sahası, işletme ruhsat onaylarını aldıklarını duyurmuştur.

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.