$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yargıtay, ayıplı sıfır otomobilin yenisiyle değiştirilmesine karar verdi

Yargıtay, ayıplı sıfır otomobilin yenisiyle değiştirilmesine karar verdi
  • 23.06.2020
  • 170 kez okundu

Yargıtay, sıfır otomobil alım-satımı için emsal bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, bir tüketicinin aldığı sıfır otomobilin ayıplı çıkması üzerine, aracın yenisiyle değiştirilmesi gerektiğine hükmetti.

Antalya’da yaşayan Yaser Bayar, bir otomobil firmasından 7 yıl önce aldığı sıfır otomobilde, motor ve şanzıman arızası çıkması üzerine başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Ticaret mahkemesinin ‘ayıplı malın yenisiyle değiştirilmesi’ yönündeki kararını, Yargıtay onadı.

MAHKEME MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİNİ İSTEDİ

Yaser Bayar, 2013 yılının Temmuz ayında bir otomotiv firmasından sıfır otomobil satın aldı. Ancak otomobilde motor ve şanzıman arızası çıktı. Hemen firmaya geri götürdü. Firma ise otomobilin, motorunun değiştirilmesini teklif etti. Teklifi reddeden Yaser Bayar, otomobilin ayıplı olduğunu ve yenisiyle değiştirilmesi gerektiği yönünde talep formu doldurdu. Bu talebi de otomotiv firması geri çevirdi. Bayar, konuyu Antalya 3. Tüketici Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, gelen bilirkişi raporu doğrultusunda, tüketicinin mağduriyetinin giderilmesi yönünde karar verdi.

YARGITAY, YEREL MAHKEMENİN KARARINI YERİNDE BULDU

Otomotiv firması, karara itiraz etti. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nde yeniden görülen davada da Bayar haklı bulundu. Firma bu kez Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay, kararı, Bayar lehine onadı. Yargıtay kararında, “Aracın ayıplı olduğunun tespiti ile aracın davalı satıcıya teslimine, aynı marka ve modeldeki ayıpsız bir araç ile değiştirilmesine karar verilmiştir” denildi.

OTOMOBİL YERİNE PARASINI ALDI

Yaser Bayar, 5 yıllık hukuk mücadelesinin ardından aynı firmadan otomobil almayacağını belirterek, otomobilin değeri tutarındaki parayı, aldı. Yaser Bayar’ın avukatı Mehmed Akif Kavçakar, “Firma yargı sürecini uzatmak için elinden geleni yaptı. Beş yılın sonunda haklı bulunduk. Adalet gecikmiş olsa da yerini buldu. Sıfır araç alacaklara tavsiyem, araçları sıfır bile olsa ekspertiz raporu almayı ihmal etmesinler” dedi.

Kaynak: DHA

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ