$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

ULU CAMİİ

ULU CAMİİ
  • 23.03.2021
  • 131 kez okundu

Ulu Camii

1579 tarihinde Ramazanoğlu Beyi Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılan Tarsus Ulu Cami’nin diğer adı Cami-i Nur. Ramazanoğulları’nın Tarsus’u fethedip bir Türk beldesi yapma hatırası olarak inşa edilen camide, Hz. Adem’den sonra dünyaya gönderilen ikinci, dünyada doğan ilk peygamber olan Hazreti Şit’in ve ölümsüzlük iksirini bulup kaybettiği efsanesine sahip olan Lokman Hekim’in makamı ve Abbasi halifesi Memun’un kabrinin yer aldığı düşünülüyor. Bu yönden de dini yönden çok sayıda ziyaretçisi var Ulu Cami’nin.

 

 

 

Selçuk-Osmanlı üslubunda tek şerefeli minaresi olan camii yapımında tümüyle kesme taş kullanılmıştır. 47X13 metre boyutlarında dikdörtgen plana sahip caminin iç avlusuna 10 metre yüksekliğinde, 7.20 metre genişliğinde olup, doğu, kuzey ve batı bölümlerini kapsayan 14 mermer sütunun taşıdığı revak vardır. Avlu taş levhalarla kaplı olup, ortada (H.1323) tarihli onarım kitabesi bulunan bir şadırvanı mevcuttur.

Camiye kuzey yönünden abidevi portalla girilir. Bu portal Memlük mimarı özelliklerini taşıyan siyah beyaz mermerlerle süslüdür. Son cemaat yeri, doğu- batı doğrultusunda 14 adet baklava dilimli sütunların taşıdığı orijinal kiremitlerle örtülü 16 kubbeden revaklı ve 5 kapılı avlu yer alır. Caminin iç mekan sütunları “İran Kemeri” adı verilen yarı sivri kemerlerle birbirine bağlanmıştır. Caminin minber, mihrap ve müezzin mahfili mermerden yapılmıştır. Caminin doğu bölümünde ayrı mekanda Hazreti Şit ve Lokman peygamberlerin makamları ve Abbasi Halifesi olan ve Pozantı’da 833 (H.218) yılında ölen Me’mun’un kabri bulunmaktadır. Cami Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 01.11.1990 gün ve 696 sayılı kararı ile tescil edilmiştir. 2008 yılında da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden restore edilmiştir.

Etiketler: /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ