$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

TARSUS’UN UNESCO ASIL  LİSTESİNE GİREBİLMESİ ÇALIŞMALARININ STARTI VERİLDİ

Tarsus Belediyesi, “Sihirli Flüt” ünvanlı uluslararası sanatçımız Şefika Kutluer’in,

TARSUS’UN UNESCO ASIL  LİSTESİNE GİREBİLMESİ ÇALIŞMALARININ STARTI VERİLDİ
  • 22.12.2019
  • 157 kez okundu

Tarsus Belediyesi, “Sihirli Flüt” ünvanlı uluslararası sanatçımız Şefika Kutluer’in, Avrupa Birliği Oda Orkestrası ( EuropeanUnionChamberOrchestra)  eşliğinde St. Paul Anıt Müzesi’nde verdiği konser ile Tarsus’un tarihi ve kültürel değerlerinin UNESCO Dünya Mirası asıl listesine alınması çalışmalarının startını verdi.

 

“Sihirli Flüt” ünvanlı uluslararası sanatçımız Şefika Kutluer adına düzenlenen festivalin 10’uncusu başladı. Şefika Kutluer, İrlanda, Çekya, Belçika, İspanya ve İtalya’nın da olduğu çeşitli ülkelerden 9 müzisyen eşliğinde St. Paul Anıt Müzesi’nde verdiği konser ile Tarsus Belediyesi,  10 bin yıllık geçmişi ile birçok medeniyete başkentlik yapmış Tarsus‘un UNESCO Dünya Mirası asıl listesine alınmasına dikkat çekmek için ilk adımı attı. Sanatseverlerin akın ettiği programa Tarsus Belediye başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu ve Belediye başkan Yardımcıları katıldı.  Konser öncesi Anadolu Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Ahmet Refik Kutluer sunumunda, Tarsus’un 10 bin yıllık tarihe sahip olduğunu ve kültürel değerlerimizi tanıyıp korumanın önemine değindi. Sanatseverlerin ilgi gösterdiği gecede dünyaca ünlü bestecilerin eserleri seslendirildi.

Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan , “Tarsus’umuzun UNESCO, yani Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü üyesi şehirlerarasında yer alabilmesi için gerekli tüm çalışmalar; kültür alanında, mimarlık veya teknoloji, anıtsal sanatlar, şehir planlama veya peyzaj tasarımı alanlarındaki gelişmeler ile ilgili ve en önemlisi “insani değerler” arasında bir köprü olması adına işleniyor. Çünkü Tarsus, üstün bir doğa fenomeni veya istisnai bir doğal güzelliğe ve estetik öneme sahip alanlar içermektedir. Bu yönlerine tarihi ve kültürel yapısı da eklenince Tarsus, Dünya mirası şehirler arasındaki yerini mutlaka ama mutlaka almalıdır. Tarsus Belediyesi olarak Tarsus’umuzun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması ve tarih arenasında boy gösterebilmesi adına gerekli tüm çalışmaların altyapısını tamamlamış bulunmaktayız” dedi.

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ