$ DOLAR → Alış: 18,51 / Satış: 18,58
€ EURO → Alış: 18,13 / Satış: 18,20

Tarsus’ta Nelere Oldu

Tarsus’ta Nelere Oldu
  • 09.11.2021
  • 83 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

ATATÜRKÜ ANMA PROĞRAMI GEREĞİ BUGÜN

10 Kasım Atatürkü Anma proğramı gereği bugün Tarsusta bazı etkinlikler yapılacak.

Bugün  Tarsus belediyesinde Atatürk resimleri sergisi açılacak. Birde konferans düzenlenecek. Konferansta  Hikmet Öz, Halil Atılgan ve  Ethem Çalışkan konuşacak.

Bugün Ş.ishak okulu Esra Şemsi toplantı salonunda saat 14.00 de ise Atatürk’ün sevdiği şarkıları sanatçı Dilek Türkan seslendirecek.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS KAYMAKAMI KADİR SERTEL

OTCU’NUN ZİYARETLERİ

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU dün bazı odaları ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti.

Otcu, , Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat KAYA, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi KOÇAK ve Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı’yı ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

YENİ HÜKÜMET KONAĞI İNŞAATINDA İNCELEME

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, yapım çalışmaları devam eden Yeni Hükümet Konağı inşaatında incelemelerde bulundu.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ÇAVDARLI MAHALLESİ KAVŞAĞI ÜZERİNDE ARAÇ YANGINI

 

Tarsus – Çamlıyayla yolu Çavdarlı Mahallesi kavşağı üzerinde  bir araç yandı. Boş bir arazide park halindeki 33 NYY 95xx  plakalı hafif ticari araç gece vakti yanmaya başladı. Çevredekilerin korkulu bakışları arasında küle dönen aracın neden yandığı ve kime ait olduğu tespit edilemedi.Araştırma sürüyor.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

2022 YILI YATIRIM POLİTİKALARIMIZIN

TAKVİMİ İÇİN TOPLANTI

Tarsus belediye başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ‘’2022 yılı yatırım politikalarımızın takvimi ve planlaması konularını görüştüğümüz Başkan Yardımcıları toplantımızı gerçekleştirdik. 2022 yılında kent merkezimize kazandıracağımız tesislerimizin lansmanını, yakında halkımızın huzurunda paylaşıma sunacağız.

Her şey, kadim kentimiz  Tarsus için…’’ dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

SATRANÇ FEDERASYONUNDA

TEKRAR GÜLKIZ TULAY SEÇİLDİ

‘Türkiye Satranç Federasyonu’’nun ilk Kadın Başkanı Tarsuslu Gülkız Tulay güven tazeledi.

‘’Türkiye Satranç Federasyonu’’nun ilk Kadın Başkanı olarak seçilen ve geçen gün yapılan “Türkiye Satranç Federasyonu Olağan Genel Kurulu”nda yeniden Başkan seçilen Sayın Gülkız Tulay ‘ı kutluyor, hayırlı olması temennisiyle, tebrik ediyor başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

ÖZSU’DAN KUTLAMA

5 Kasım 2012 Tarihinde ‘’Türkiye Satranç Federasyonu’’nun ilk Kadın Başkanı olarak seçilen ve bugün 5 Kasım 2021 tarihinde yapılan “Türkiye Satranç Federasyonu Olağan Genel Kurulu”nda yeniden Başkan seçilen Sayın Gülkız Tulay ‘ı kutluyor, hayırlı olması temennisiyle, tebrik ediyor başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

TADER Yönetim Kurulu Adına

Semih ÖZSU

Başkan

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, TARSUS’A MODERN

BİR YAYA ÜST GEÇİDİ KAZANDIRDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi,  kısa süre önce Tarsus’ta Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve altından demiryolu hatlarının geçtiği Sunay Atilla Üst Geçidi’nin yanına yeni bir yaya üst geçit projesi başlatmıştı. Ekiplerin hızlı çalışmasıyla tamamlanan asansörlü ve merdivenli üst geçit vatandaşların kullanımına açıldı.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların güvenliğini ön plana alarak sürdürdüğü çalışmaları bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Ekiplerin kısa süre önce Tarsus’ta yapımına başladığı yaya üst geçit çalışması tamamlandı. Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve altından demiryolu hatlarının geçtiği Sunay Atilla Üst Geçidine paralel olarak yer alan üst geçit, vatandaşlardan olumlu tepki aldı.

 

Üst geçitte güvenlik ve estetik bir arada

 

Yeni yaya üst geçidi projesinde, her iki yönde çift taraflı iniş-çıkış yapılabilen yürüyen merdivenler bulunuyor. Ayrıca özel gereksinimli bireyler ve ileri yaş almış yurttaşlar tarafından da kullanılabilecek iki asansörün yer aldığı yaya üst geçidinde güvenlik kameraları ve akşam saatlerinde estetik görünümleri ile dikkat çeken led aydınlatma ekipmanları da yer alıyor.

 

Vatandaşlardan tam not

 

Demiryolu hatları nedeniyle alt bölümden geçiş imkanı olmayan bölgeden geçiş yapan yayalar ve esnaf, yeni üst geçidi kullanmaya başladı. Bölge esnafından Tarsus Belediyesi Meclis Üyesi Gürbüz Günaştı, “Şu an bulunduğumuz yer, Tarsus’u ikiye bölen, tamamıyla ikiye ayıran tren hattının olduğu yer. Daha önce burada atıl durumda olan bir yürüyen merdiven vardı. Gençlerimiz, çocuklarımız, yaşlılarımız, engellilerimiz bu merdiveni çıkmakta zorlanıyordu. Bu sıkıntımızı Büyükşehir Belediyesi, Sayın Vahap Seçer çözmüş oldu. Çok modern bir üst geçit oldu. Her iki tarafta da inişli-çıkışlı yürüyen merdivenimiz var. Engellilerimiz, yaşlılarımız için asansörler mevcut. Halkımıza hayırlı olsun diyorum” dedi.

 

Öncesinde yürüyen merdiven olmaması nedeniyle eski üst geçidi kullanamadığını ifade eden Hatice Babuşoğlu, “Ben buradan çok çıktım indim. Çamaşır satıyordum omzumda bohçayla. Buradan ine çıka dizlerimde hayır kalmadı. Çok teşekkür ederim Vahap Seçer’e, Allah razı olsun. Allah birini bin etsin” diye konuştu.

Esnaf Zülfikar Polat ise “Burada esnafım, hem işlerimiz açısından hem de görüntü açısından çok güzel bir köprü oldu” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR

 TİYATROSU PERDELERİNİ AÇTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, “Gökkuşağının Altında” isimli çocuk oyununun prömiyeri ile yeni sezonu açtı. Kongre ve Sergi Sarayı’nda ücretsiz olarak sahnelenen oyun öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger ile Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, 2021-2022 sanat sezonu programını kamuoyuyla paylaştı. Özgülger, sanatseverlere, “Güzel eserleri merakla bekleyin ve takip edin. Gerçekten çok güzel, dolu dolu bir sezonla karşınızdayız” sözleriyle seslendi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, yeni sezonda perdelerini “Gökkuşağının Altında” çocuk oyununun prömiyeri ile açtı. Oyun öncesinde düzenlenen basın toplantısında, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger ile Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murak Atak, geçen dönemin değerlendirmesini yaparak, 2021-2022 sezonunun programıyla ilgili bilgi verdi.

Büyükşehir’le çocuklar da sanata doyacak

Temsil günü öncesinde oyunun provasını izleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, tüm çocukları oyunu izlemeye davet etmişti. Kongre ve Sergi Sarayı’nda ücretsiz sahnelenen oyuna çocukların ilgisi yoğun oldu. Sanatı her kesime ulaştırmayı amaçlayan Büyükşehir’in çalışmalarıyla Karaduvar, Güvenevler, Bahçelievler ve 50. Yıl mahalle muhtarlarıyla görüşülerek, dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklar, Gökkuşağının Altında oyununu izlemeye getirildi.

Yeni sezonda 8 oyun sahnelenecek

Yeni sezon programında 8 oyuna yer verildi. Gökkuşağının Altında oyunun ardından Halktan Biri, Ölümü Ardında Gezdirenler, Vahşet Tanrısı, Matruşka, Kozalar, Buzlar Çözülmeden, Ben Mimar Sinan adlı oyunlar da birçok noktada sanatseverler ile buluşacak. Oyunlar merkezin yanı sıra Tarsus, Mut, Erdemli ve Gülnar ilçelerinde de sahnelenecek.

Oyunlar güçlü bir kadroyla hazırlandı

Şehir Tiyatrosu oyunları, güçlü bir teknik kadronun uyumlu çalışmasıyla ortaya çıkıyor. Yönetmen Ozan Erdönmez, Dekor ve Kostüm Tasarımcısı Alev Tol, Sirk Sanatları Danışmanı Kerem Eser, Realizatör Hülya Akın ve Ali Emre Yılmaz, Koreograf Ceren Özdemir, Müzik Koordinatörü Ömer Sevgi Çil, Dramaturg Taner Çelik, Yönetmen Yardımcısı Gülhatun Kutlay kadroda yer alıyor. Oyuncular; Mehmet Naci İdişçi, Ömer Sevgi Çil, Anıl Tunç Karaersal, Ceren Özmen, Ömer Faruk Ustaoğlu, Ekrem Şenel ise birbirinden değerli oyunları izleyiciyle buluşturuyor.

“Gerçekten çok güzel, dolu dolu bir sezonla karşınızdayız”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, 2021-2022 yılı sanat sezonu açılışı basın toplantısında, geçen yılın sanat sezonunun değerlendirmesi yaparak, pandemi süreci sebebiyle seyirciyle uzun süre bir araya gelemediklerini anımsattı. Amaçlarının sanatın her alanında kent genelinde çocuklara, gençlere, yetişkinlere güzel eserler, güzel konserler sunabilmek olduğunu vurgulayan Özdülger, “Mersinli vatandaşlarımızın, sanatseverlerin tiyatromuz oyuncularımıza sahip çıkmalarını, dolu dolu salonlarda bir arada olmayı diliyorum. Çünkü sanatçının en büyük hediyesi ve mükafatıdır alkış ve seyirci. Yaptıkları tüm çalışmaları en iyi şekilde gösterebilmek isterler ve sonunda da tek istedikleri şey doya doya bir alkıştır başarılarının karşılığı olarak. Onları yalnız bırakmayacağını biliyorum. Güzel eserleri merakla bekleyin ve takip edin. Gerçekten çok güzel, dolu dolu bir sezonla karşınızdayız” dedi. Sanatı kent geneline yaymak istediklerini belirten Özdülger, daha fazla öğrenciye ve çocuğa ulaşmak için çalıştıklarını vurguladı.

“Sanata yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, pandemi sürecine rağmen “sanat iyileştirir” diyerek sanat yapmaya devam ettiklerini söyledi. Atak, Başkan Vahap Seçer’in Mersinlilere armağanı olarak birçok sahnede oyunlarının izleyicilerle buluşacağını, Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi ile Mezitli Kültür Merkezi’nde haftalık olarak oyunların sahneleneceğini ifade eden Atak, özellikle gençler ve çocukların kültür ve sanatla iç içe olmasının önemine dikkat çekti. Atak, “Çocuklar büyüyecek, bu gençler iş ve meslek sahibi olacak. Kültür ve sanatla yoğurulmuş kişiler iş başına geldikleri zaman dünyaya da hayata da ülkemize de bakış açıları farklı olacak. Sanata yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır. Bu yıl sonuna kadar özellikle çocuk oyunlarımızı ücretsiz oynamaya devam edeceğiz. Çocuk oyunlarımızı ücretsiz oynarken muhtarlarla görüşüyor ve özellikle hiç tiyatroya gitmemiş çocukları yine belediyemizin ulaşım imkanları ile buraya getirerek onları sanatla buluşturacağız” dedi.

“Bu tür etkinlikler çocukların gelişimine katkı sağlıyor”

Gökkuşağının Altında isimli çocuk oyununa kızı Adile Alya ile katılan Ramazan Esmer, “Tiyatrolar ve bu tür sahne etkinlikleri çocukların gelişimine, sosyal becerilerine ve ileriye yönelik hayallerine büyük katkı sağlayan etkinlikler. Bu yüzden biz çok mutlu olduk. Teşekkür ederiz bu gösterileri yapanlara, emek verenlere” dedi.

“Oyunda dans ettiler ve çok mutlu oldum”

Tiyatroyu çok güzel bulduğunu dile getiren Adile Alya Esmer, “Oyun çok güzeldi, çok güzel buldum. Harikaydı. Oyunda dans ettiler ve çok mutlu oldum” diye konuştu.

Sena Nur Dikilidal ise duygularını “Dans ettiler, sihirbazlık yaptılar, müzik çaldılar. Gökkuşağını gerçekten görmüş gibi oldum. Sanki ben gökkuşağının altındaymışım gibi hissettim. Güzeldi, teşekkür ediyorum” sözleriyle ifade etti.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TİY OLAĞANÜSTÜ KONGRE

İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLADI

Tarsus İdmanyurdu’nda olağanüstü kongre kararı alınmasından sonra  hazırlıklara başlandı.

 

7 Aralık 2021 günü olağanüstü kongreye gidecek olan 98 yıllık TİY, ilk kongrede çoğunluk sağlanamaması durumunda  ikinci toplantıyı 14 Aralık tarihinde yapacak.

İş adamı Şahin Kırbıyık’ın aday olup olmayacağı ise belli degil.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

KURŞUN MÜHÜRLER IŞIĞINDA TARSUS’TA

TİCARET’’ SERGİSİ DEVAM  EDİYOR

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasının desteği ile “Kurşun Mühürler Işığında Tarsus’ta Ticaret’’ Sergisi  açıldı. Bu ilginç sergi Tarsus Müzesi’nde sanat severlerle buluştu.

Sergilenen eserlerle ziyaretçilerinin ilgisini çeken sergi, 2 Aralık 2021 tarihine kadar açık kalacak.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Avrupa Spor Haftası’nda Doğa Yürüyüşü Yaptılar
Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, gençleri Avrupa Spor Haftası’nda doğa yürüyüşünde buluşturdu.   Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında “Aktif...
Büyükşehir Kreşlerinde Eğitim Gören Minikler, Onay Akbaş’ın Kişisel Resim Sergisi’ni Gezdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Münir Özkul ve Adile Teyze Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim gören minikler, Sanatçı Onay Akbaş’ın ‘Çizgi: Bir...
Erdemlili Yetiştiricilere Yüzde 50 Hibeli Yem Desteği
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde, kent genelinde üretimin artması amacıyla çeşitli projelerle üreticileri desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi,...
KIYAFET EVİ’NİN 2. ŞUBESİ TARSUS’TA AÇILDI
  BÜYÜKŞEHİR’DEN, DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA KIYAFET DESTEĞİ AİLELER, YILDA 3 KERE BU HİZMETTEN FAYDALANABİLİYOR     Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA  SİGORTA MESLEK KOMİTESİNDEN TEŞEKKÜR Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Koçak, meslek komitelerinin  Odaların en önemli organlarından biri...
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kamuoyuna açıklamasıdır.
“Değerli vatandaşlarım; Kentimizde meydana gelen terör saldırısında şehit olan polisimize Allah’tan rahmet, yaralı polisimize ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Terör...
Tarsus Karavanpark, Yerli Ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Oldu
Tarsus Belediyesi tarafından hizmete açılan, yurtiçinden ve yurtdışından karavan sahibi misafirlerin konakladığı Karavan Park, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı...
Büyükşehir, İbadethaneleri Pırıl Pırıl Yapıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki ibadethane temizliği ile vatandaşlardan takdir topluyor. Kurduğu ibadethane temizlik ekibi ile Mersin’de bulunan cami, cemevi,...
Tarsus’ta Neler Oldu?
iklimhaber.com ŞEHİT İÇİN ŞEHADET BERATI VERİLDİ 1 Eylül 2022 günü şehit olan  Tarsuslu Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Meteöz’ün Şehadet Beratı...
Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
Tarsus Mithatpaşa Eğitim Ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezinde, Veli Bilgilendirme Toplantıları Düzenlendi
Dezavantajlı bölgelerde açtığı kurs merkezleri ile eğitimde fırsat eşitliği yaratarak öğrencilere destek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, velilere yönelik olarak da...
Carettalar, Semt77 Yalovaspor’u 84-79 Yendi
Carettalar Yarı Finale Adını Yazdırdı   Türkiye Erkekler Basketbol Federasyon Kupası’nda çeyrek final oynayan temsilcimiz MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi, rakibi...
Tarsus’ta Neler Oldu
BAŞKAN HALUK BOZDOĞAN : ŞEHİDİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ Mersin merkez Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki Tece Polisevi’ne düzenlenen terör saldırısında şehit düşen polis...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ