$ DOLAR → Alış: 18,47 / Satış: 18,55
€ EURO → Alış: 17,66 / Satış: 17,73

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 08.08.2022
  • 29 kez okundu

TARSUSLU GÜLKIZ TULAY, “AVRUPA’NIN

ÜSTÜN BAŞARILI YÖNETİCİSİ” SEÇİLDİ.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Tarsuslu  Gülkız Tulay, “Avrupa’nın Üstün Başarılı Yöneticisi” seçildi.

Gülkız Tulay, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından düzenlenen ve Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtalarının en iyilerinin belirlendiği; “Satrançta Yılın Kadınları Ödülleri”nde Türk satrancının son 10 yılda sergilediği başarı grafiği, satranç sporunun yaygınlaştırılması için hayata geçirdiği projeler ve başarılı çalışmaları nedeniyle “Avrupa Kıtasının  Üstün Başarılı Yöneticisi” ödülüne layık görüldü.

Uluslararası satranç dünyasından ünlü isimlerin yer aldığı FIDE jürisinin, titiz değerlendirmesi sonucunda kendi kategorisindeki adaylar arasından sıyrılan Tulay, büyük ödülün sahibi oldu. Hindistan’ın Chennai kentinde 5 Ağustos’ta 44. FIDE Satranç Olimpiyatı’nda düzenlenen ve FIDE Başkanı Arkady Dvorkovich ile birlikte birçok yıldız ismin bulunduğu  ödül töreninde, FIDE Başkan Vekili  Bachar Kouatly’dan ödülünü aldı.

 “Avrupa’nın en başarılı satranç yöneticisi” bir hemşerimizi kutluyoruz… Türk sporu adına, Türk satrancı adına, Türkiye adına büyük gurur yaşıyoruz.

www.iklimhaber.com

 

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, TARSUS

GENÇLİK KAMPI’NDA YABANCI

ÖĞRENCİLERİ AĞIRLADI

Büyükşehir Belediyesi, ‘Gönüllü Gençlik Programı’ kapsamında 4 farklı ülkeden Türkiye’ye gelen 8 yabancı ve 2 Türk öğrenciyi, iki hafta boyunca Tarsus Gençlik Kampı’nda ağırladı. Kampta çeşitli aktiviteler içerisinde keyifli vakit geçiren öğrenciler, Mersin’in tarihi ve doğal güzelliklerini gezme fırsatı buldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Servisleri Merkezi işbirliğinde 4 ülkeden 8, 2’de Türkiye’nin farklı kentlerinden olmak üzere toplam 10 öğrenci, ‘Gönüllü Gençlik Programı’ kapsamında iki hafta boyunca Tarsus Gençlik Kampı’nda ağırlandı. Kampta çeşitli faaliyetlere katılan öğrenciler, Mersin ve Tarsus’un tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek programlarını tamamladılar.

Tarsus Gençlik Kampı’na; Sidre Almaz ve Melike Bülbül’ün liderliğinde İtalya’dan Alberto Ossola ve Giulia Zanin, İspanya’dan Nil Aparicio ve Victor Molero, Meksika’dan Gustavo Verdin Gonzalez, Emmanuel Olvera Arvizu ve Victoria De Alba De Luna, Rusya’dan ise İana Shchednova misafir oldu.

Hem kampta keyifli vakit geçirdiler, hem de Mersin’i gezdiler

Öğrenciler, program süresince Gençlik Kampı’nda çevre düzenlemesi, alan temizliği, geri dönüşüm atölyesi faaliyetleri, kampa gelen ziyaretçilerle vakit geçirme, çocuklarla oynama, tamirat, boyama gibi dolu dolu aktivitelerle vakit geçirdi. Kamp dışında da öğrenciler, Kanlıdivane, Adamkayalar, Kızkalesi, Cennet-Cehennem, Astım Mağarası, Kayacık Vadisi,  Lamos Kanyonu, Saint Paul Kilisesi, Kırkkaşık Bedesteni,  Tarsus Tarihi Evleri ve Tarsus Doğa Parkı’nı gezdi.

Özellikle Atatürk’ü ve önemli değerlerimizi anlattık”

Yabancı öğrencilere liderlik eden Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği 2’nci sınıf öğrencisi Melike Bülbül, şunları söyledi:

“Bu projede 4 farklı ülkeden 8 öğrencimiz var. Bu 8 öğrenci buraya gönüllü olarak, çalışma kampına geldi. Biz de onlara diğer arkadaşım Sidre Almaz’la birlikte liderlik ediyoruz. Tarsus Gençlik Kampı’ndaki işlere yardımcı oluyorlar. Çevreye, doğaya ve insanlara faydalı şeyler bırakmaya çalışıyorlar. Bu sebeple biz onlara yardımcı oluyoruz. Arkadaşlarımız burada marangoz ustalarına yardım ediyorlar. Örneğin boya yapıyorlar; diğer ufak, incitmeyecek, insanlara zarar vermeyecek marangozluk işleri yapıyorlar. Etraftaki çevre düzenlemelerini yapıyorlar. Buradaki çalışanlara, beden eğitimi öğretmenlerine yardım ediyorlar. Buraya gelen çocukların survivor parkurunda yaptıkları etkinliklerde onlara yardımcı oluyorlar.  Mersin’i ve Tarsus’u gezdik. Farklı yerlere, kanyonlara, doğa alanlarına, denize gittik. Tarsus’un tarihini onlara güzel bir şekilde anlatmaya çalıştık. Özellikle Atatürk’ü ve önemli değerlerimizi onlara anlattık.”

“Türk kültürünü öğreniyoruz. İyi ki Mersin’i seçmişiz”

Gönüllülükle İspanya’dan gelip Tarsus Gençlik Parkı’nda ağırlanan Victor Molero, Katalonya’da Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde okuduğunu söyleyerek, “Mersin’i çok sevdim. Akdeniz ikliminden dolayı Barcelona’yı anımsatıyor. Buradayız, burada çalışıyoruz. Çalışırken de Türk kültürünü öğreniyoruz ve pazarlık yapmayı öğrendik. Bir gecede arkadaşım Nil ile bu programa katılmaya karar verdik. Egzotik bir yer olmasını istedik. Daha fazla kültürel birleşimin olacağı bir yer istedik. O yüzden Türkiye’yi seçtik” dedi.

Meksika’dan Emanuel Olvera Arzivu, “Mersin’i çok beğendim. Kebaptan, tantuniden çok hoşlandım. Türkiye’de en sevdiğim yemekler bunlar. En sevdiğim tatlı da baklava. Cennet-cehenneme gittik. Orayı çok beğendim. Burada şu anda tamirat işleri yapıyoruz. Genel anlamda kampta çalışanlarla beraber çalıştım, yardım ettim” diye konuştu.

Rusya’dan ise İana Shchednova, “2 yıldan beri çalışma kamplarına katılmak istiyordum, ama bu yıl yapmaya karar verdim. Türkiye benim için güzel bir seçim oldu. Mersin’i çok sevdim, çok hoş bir şehir. Çok sevdiğim kısımlardan biri de, katıldığım Yörük Gecesi oldu. Onların dansını öğrendim. Çok sevdim. En güzel anılarımdan biri buydu” ifadelerini kullandı.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

KİLTAŞ’A MİAFİR GELDİ

Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Hayrettin YILDIRIM ile Genel Başkan Vekili Muhittin DOĞAN, Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş’ı ziyaret ettiler.

Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası yöneticilerinin de hazır bulunduğu ziyarette, piyasa koşulları ve esnafların beklentileri konuşuldu.

Başkan Kaplan Kiltaş, “Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Hayrettin YILDIRIM ile Genel Başkan Vekili Muhittin DOĞAN’a nazik ziyaretlerinden dolayı şahsım ve esnaflarımız adına teşekkürlerimi iletirim” dedi.

www.iklimhaber.com

 

 

MURAT BAL’DAN MEKTUP VAR

Murat Bal ‘’Merkezi İstanbul’da olup başkan yard. görevimi sürdürdüğüm MEGEP Mersin Kalkınma ve Gelecek Platformu Derneğimizin yönetim kurulu toplantısını gerçekleştiriyoruz.

Konusunda yetkin ve kıymetli isimlerin yeraldığı, Mersin’in her ilçesinden kişilerin bulunduğu MEGEP birbirinden değerli büyük projelerle geliyor…’’ dedi.

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS İDMANYURDU’NUN AFYON KAMPI

NEŞE İÇİNDE DEVAM EDİYOR

 Tarsus İdman Yurdu’nu,   Afyonkarahisar kampı devam ediyor.

Şampiyonluk motivasyonu üst düzey olan takımımızın sezon öncesi son hazırlıkları, Tarsus’a büyük umutlarla dönmemizi sağlıyor. Tarsus bu sezon A’dan Z’ye kenetlenerek, şampiyonluk yolunda büyük bir destek vermeye hazırlanıyor.

Tüm kentimizi, takımımızın yanında olmaya, o büyük güne doğru yola çıkmaya davet ediyor; hemşehrilerimi Afyonkarahisar’dan, Büyük Taarruz’un başladığı şanlı kentten selamlarken; büyük bir tarih yazacak olan Tarsus İdman Yurdu’muzun sporcu ve teknik heyetine de güzel bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum..

 

www.iklimhaber.com

 

 

AHMET KELLER’İN TORUNU SÜNNET OLDU

..
Tarsus idmanyurdu eski başarılı futbolcularından ve Tüm-Emek-Der Tarsus şubesinde
yönetim kurulu üyesi olan Ahmet Keller (Kelle Ahmet) torununu sünnet ettirdi.

 

www.iklimhaber.com

 

 

KAMP BİTTİ

Tarsus Kent Konseyi Bisiklet Topluluğu (TABİT) Çamlıyayla’da kamp sona erdi.

Gökhan Özberk, kampın 5 Ağustos 2022 tarihinde başladığını ve 6, 7 Ağustosta devam ettiğini söyledi. Ekip Pazar günü sabah  bisiklet turu yapılıp Darıpınarı,  Karageçit, Sandal Dörtler gibi yerlerden saat 15.00 de geçilerek Tarsus’a dönüş yapılacaktır.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

SATIŞ 10 AĞUSTOSTA

Tarsus Belediyesi İmar Ticaret Limited Şirketi bünyesinde bulunan bazı taşınmazlarını satışa çıkartıyor.

Konuya ilişkin olarak yapılan duyuruda, “Tarsus İmar Ticaret Limited Şirketine ait Gaziler ve Yeni Mahallede 20 adet muhtelif büyüklüklerdeki imar parseli arsalar ile Cumhuriyet Konutları D Blok zemin katta 253 m2 ve 230 m2 alanlı iki adet işyeri 10 Ağustos 20

Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
Tarsus Mithatpaşa Eğitim Ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezinde, Veli Bilgilendirme Toplantıları Düzenlendi
Dezavantajlı bölgelerde açtığı kurs merkezleri ile eğitimde fırsat eşitliği yaratarak öğrencilere destek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, velilere yönelik olarak da...
Carettalar, Semt77 Yalovaspor’u 84-79 Yendi
Carettalar Yarı Finale Adını Yazdırdı   Türkiye Erkekler Basketbol Federasyon Kupası’nda çeyrek final oynayan temsilcimiz MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi, rakibi...
Tarsus’ta Neler Oldu
BAŞKAN HALUK BOZDOĞAN : ŞEHİDİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ Mersin merkez Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki Tece Polisevi’ne düzenlenen terör saldırısında şehit düşen polis...
Başkan Yılmaz’dan, Hain Saldırıya Kınama
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Tece Polisevi’ne yönelik yapılan hain saldırıyı kınadı.   Saldırıda şehit düşen polis memuruna Allah’tan...
Mersin Büyükşehir, Üreticiye Ekipman Desteğini Sürdürüyor
  Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi, üreticilere alet-ekipman desteğini sürdürüyor. Bu destekler kapsamında ceviz soyma makinesini kullanan ceviz üreticilerinin...
Fatma Türkon Köprüsü Birçok Mahallenin Ana Bağlantı Noktası Olacak
Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, üreticilerin Mut Hali’ne ulaşmasına alternatif bir yol kazandıracak ve kent...
Büyükşehir’in Öğrenciye Hizmetleri Otogar’da Başlıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de üniversite kazanan öğrencileri Mersin Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde karşılıyor. MEŞOT’a açtığı stantta, otobüsten inen öğrencileri ve ailelerini...
Mersinliler, Büyükşehir’in Ambulans Hizmetinden %99 Oranında Memnun
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi’ne bağlı ‘Ambulans Birimi’, hasta ve yakınlarının hastaneye ulaşımını sağlıyor. Ayda ortalama 900 hastaya ambulans...
Tarsus ‘ta Neler Oldu
MEZİTLİ’DE POLİSE YAPILAN SALDIRIYA TARSUS’TAN KINAMA Mersin  Mezitli Tece’de bulunan Polis  evine dün gece yapılan hain saldırı üzüntü  yarattı. Saldırıda...
Seçer: “Yangın Noktalarına İntikalimiz Son Derece İyi”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası’nın 98’inci yılında, Büyükşehir Belediyesi’nin korkusuz kahramanlarını...
Msk Erkek Basketbol Takımı Çeyrek Finalde
Misli.com Türkiye Erkek Basketbol ligindeki temsilcimiz MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi Basketbol Takımı, Federasyon Kupası’nda fırtına gibi esti. MSK Mersin Büyükşehir...
Toroslar Belediyesinde, Lgs Ve Yks Destekleme Kursları Başlıyor
Toroslar Belediyesi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanacak 8. ve 12. sınıf öğrencileri için Destekleme Kurslarını...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ