$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 20.06.2022
  • 31 kez okundu

Tardobder Kütüphanesi Hizmete Açıldı

 

 

Geçtiğimiz yıl kurulan ve kısa adı TARDOBDER olan Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği, faaliyetlerini sürdürürken yeni yeni aktivitelere imza atıyor.

Özellikle kurucu onursal başkan Bayram Yıldız’dan başkanlık bayrağını devralan Ümran Yıldırım ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarının çabalarıyla hergün yeni yeni etkinliklere imza atılıyor.

 

Kaymakamlık hizmet binası yanında Otel Zorbaz  arkasındaki dernek binasında bu kez muhteşem bir kütüphane, fotoğraf ve müzik köşesi açıldı. Dernek üyelerinden   Fatma Sönmez Malı ve  birçoğunun destek ve katkılarına yönetim kurulu üyeleri ve Ümran Yıldırım da  destek vererek güzel bir kütüphane oluşturdular. Bu kütüphanede yaklaşık bine yakın eser bulunuyor. yine burada Tarsus’un yerel gazeteleri de halkın okuması için bulunduruluyor.

Başkan Ümran Yıldırım, yönetim kurulundaki arkadaşları ve bazı üyelerinin  katkıları ile böyle bir köşe oluşturup kütüphane kurduklarını belirterek “Bu kütüphanemizde  birbirinden güzel ve değerli eserler var.Yine ayrıca Tarsus’un tarihi ve eski fotoğraflarından oluşan bir köşe oluşturduk. Ayrıca müzik köşemiz var. Burada Onursal başkanımız sanatçı Fahri Işık abimizin de destekleri ile müzik aletleri ve plaklar yer alıyor. Onursal başkanımız Bayram Yıldız ile Fahri Işık’ın da fotoğraflarının yer aldığı bir köşe oluşturduk. Bu kütüphanemize destek veren katkı sunan herkese teşekkür ederim. Ayrıca bu kütüphanemiz için kitap bağışlarını kabul ediyoruz. Yeni üye kayıtları da yapıyoruz. Herkesi TARDOBDER’e katılmaya bekliyoruz” dedi.

 

 

TARSUS TRAFİĞİNDE BİR

 İLK GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer’in vizyoner projeleriyle, kentlerin daha yaşanılabilir olması için önemli bir unsur olan ulaşım altyapısının güçlenmesi için, kapsamlı çalışmaları hayata geçirmeye devam ediyor.

 

Sorunlu yol, konforlu duruma getiriliyor

 

Tarsus’un kuzey bölgesinde ve konutlaşmanın hızla arttığı Atatürk Mahallesi’nin sınırı durumunda olan Tarsus-Çamlıyayla Karayolu’nun başlangıç noktası konumundaki Turalı kavşak ile Gazi Paşa Bulvarı kavşağı arasında kalan 2 kilometrelik kısımda, Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan yol genişletme ve yenileme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Tek yön gidiş-geliş olması nedeniyle özellikle yaz aylarında trafik sıkışıklığı yaşanan ve hatta kazalarında yaşandığı yol, modern şekilde yeniden yapılandırılıyor. Tarsus kent ulaşımında ilk kez bir yol 3 şerit gidiş-geliş duruma getirilerek, bisiklet yolu da ekleniyor. Orta refüjde yer alacak yolun genişliği ise 35 metre olacak.

Kentin yeni genişleme bölgesi olan ve Tarsus Üniversitesi’nin hemen yakınında bulunan yol yapım faaliyeti kapsamında Büyükşehir ekipleri, toplamda 15 bin metreküp taş duvar örme, 60 metre menfez, 50 bin metreküp yarma ve 60 bin metreküp dolgu işlemini yerine getiriyor.

“Tamamen çağa ayak uydurmuş bir yol olacak”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde görevli İnşaat Mühendisi Murat Olgaç, “Özellikle kentin kuzeye doğru büyümesiyle birlikte vatandaşların da yoğun olarak tercih ettiği bu yol, yıllardır bakımsız ve atıl durumdaydı. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak burada çalışmalarımızı başlattık ve hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Bu yol Turalı kavşaktan başlayıp, Gazipaşa Bulvarı sonunda Takbaş girişine kadar toplamda 2 kilometrelik bir alanda, imar genişliğini 35 metreye kavuşturacağız. Çalışmalar tamamlandıktan sonra da tamamen çağa ayak uydurmuş bir yol olacak. 3 şerit gidiş-geliş, orta refüj ve bisiklet yolu da olacak” diye konuştu.

 

 

AK PARTİ KADIN KOLLARI , TARSUS

HUZUR EVİ SAKİNLERİNİ ZİYARET ETTİ

Tarsus Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı Tarsus Huzur Evi sakinlerini ziyaret etti.

Ekip ziyarette Huzurevinde bulunan yaş almışlarımızın Babalar Gününü kutladı.. Çiçek verdi.

Yapılan açıklamada ”Karşılıksız sevgiyle evlatlarına sarılan Babalarımızın hakkını ödeyemeyiz.Sık sık ziyarete gidip gönüllerine dokunmalıyız . Huzur Evlerimiz Sevap Merkez Bankalarımızdır’ denildi.

 

MERSİN ALZHEİMER DERNEĞİ TARSUS GRUBU,

BABALARIMIZI UNUTMADI

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu bir bakışımızdan hüznümüzü, bir tebessümümüzden mutluluğumuzu anlayan, gölgesinde huzur bulduğumuz babalarımızı unutmadı.

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu ‘Babalar Günü’ dolayısıyla Tarsus’un farklı mahallelerinde ikamet eden hasta, çalışan, biyolojik yönden babalık duygusunu yaşayan, biyolojik yönden evladı olmasa da topluma manevi babalık yapan her yaş grubundaki babaları ziyaret etti.

Ziyaretlerde, Alzheimer Derneği, alzheimer hastalığı ve alzheimer hastası ile ilgili kısa bilgilenme yapılarak ‘Dünya Yaşlı İstismarı ve İhmali Farkındalık Günü’nün sunduğu mesaj hatırlatıldı. Yaşlı istismarının yaşlı bireye fiziksel, duygusal ya da psikolojik yönden kötü davranıp, zarar vererek ona acı çektirmek olduğunun, ihmalin ise yaşlının sosyal, fiziksel, duygusal ihtiyaçlarını karşılamada bilinçli ya da bilinçsiz yetersizlik olduğunun altı çizilerek yaşlılara karşı sorumluluk bilincinde olunması gerektiğinin vurgusu yapıldı. Babanın toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekildi. Çocuk eğitiminde ve gelişimindeki etkisi dile getirildi. Ziyaret edilen babalar Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu’nun Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi’nde düzenlediği çalışmalara ve etkinliklere davet edildi.

Ziyaretlerde, Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu’nun Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ‘Eğlenin-Öğrenin-Üretin-Hediye Edin’ sloganıyla Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi’nde düzenlenen ‘Dayanışma Atölyeleri’ projesinin ‘Esnek Seramik, Çerçeve Süsleme Atölyesi’ kapsamında ürettiği ürünler babalara hediye edildi.

Ziyaretler, memnuniyet duyguları ile son buldu.

Haber: Emine Kuren

 

BAŞKANLARDAN ‘BABALAR GÜNÜ’  PAYLAŞIMI

Belediye  başkanları, ‘Babalar Günü’ dolayısıyla  sosyal medyadan paylaşımda bulundu.

Mersin Büyükşehir belediye başkanı Vahap Seçer ve Tarsus belediye başkanı Haluk Bozdoğan babalar gününü kutladı.

 

 

YENİSES’İN SAHİBİ CEM HOMURLU’NUN

KAYINBABASI VEFAT ETTİ

Tarsus Yenises Gazetesi imtiyaz sahibi Cem Homurlu’nun kayınbabası ve Yazı İşleri Müdürü Yasemin Tuna Homurlu’nun kıymetli babası Hakkı Tuna’nın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim.

Merhuma Allah’tan rahmet Tuna ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.

 

 

Sağlık İşleri Müdürlüğümüz tarafından geçtiğimiz günlerde Zabıta ekiplerimizin ele geçirdiği peynirlerin analiz süreçleri gerçekleştirildi.

Analiz sonucu, kana hızlı karışması nedeni ile kan şekerini arttıran nişasta maddesinin bol olduğu saptandı.

Etiketsiz, satış izni olmayan, maliyetini azaltmak için farklı maddeler katılan taklit ürünler konusunda vatandaşlarımızı bilinçli olmaya davet ediyoruz.

 

STEM MERKEZİN’DE 8 HAFTALIK

ATÖLYE EĞİTİMİ TAMAM

Tarsus Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan, STEM Merkezin’de 8 haftalık atölye eğitimlerini tamamlayan öğencilerle buluştu.

Başkan Bozdoğan öğrencileri kutlayarak  ‘’Sertifika almaya hak kazanan 232 öğrencimize başarılarının devamını dilerim’’ dedi.

 

 

– CHP TARSUS İLÇE BAŞKANI AV. OZAN

VARAL, CUMA PAZARINI ZİYARET ETTİ.

“Biz halkın içindeyiz ve tek yürek birlikte yürümek için varız!

Zam, fiyatlar, kira , enflasyon, mazot, yoksulluk 7’den 70’e herkesin dilinde.

Vatandaş meyve sebzeyi adeta taneyle sayarak, gramla alıyor, pazarcı esnafımız tezgahtaki ürünlerini bitiremiyor,  halden pazara gelene kadar yaktığı mazotun maliyetinin artmadığı gün yok!

Bu durumun sebebi, tek adam rejimi, saraylarda yaşayanlardır: Biz düzelteceğiz.” Dedi

 

 

CHP Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal, Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar A.Ş. Genel Müdürü Ali Uyan, İlçe Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu, Gençlik Kolları Başkanı Adil Bal ve partili yöneticilerle birlikte, Rasim Dokur meydanında kurulan Cuma pazarını gezerek esnaflarla ve vatandaşlarla sohbet etti.

 

Tarsus Pazarcılar Derneği Başkanı Mehmet Oktay’ın da eşlik ettiği ziyaret sırasında tüm pazarcı tezgahlarını tek tek gezen CHP İlçe Başkanı Ozan Varal, “Türkiye, dünyada tarımsal üretimde kendi kendine yetebilen ender ülkeler arasında yer alıyordu. Fakat, 20 yıllık AKP iktidarının beceriksizliği nedeniyle gelinen noktada patatesin yarım kilo ile satıldığına, elmanın-armudun taneyle satıldığına şahit oluyoruz. Yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşın cebinde ki para eriyor, birileri servetlerine servet katarken, geniş halk kesimi fakirleşiyor.

 

Pazarcı esnafımız özellikle akaryakıt fiyatlarında ki durdurulamayan yükseliş nedeniyle, nakliye konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ve bunu da ürüne tam yansıttıklarında hem tepkiyle karşılaştıklarını hem de vatandaşın alım gücü olmadığından satamadıklarını seslendirdiler.” diye konuştu.

 

‘Çekilen problemler son bulacak’

Başkan Varal, “Belki de Cumhuriyet tarihinin en derin ekonomik krizini yaşamaya mahkum bırakılmış vaziyetteyiz. Saha çalışmalarımızda bunu net şekilde görüyoruz. Pazaryerinde yaptığımız sohbetler bunun aynası durumunda. Halk tepkili ama yine de umudunu yitirmiyor. Çünkü, 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin işbaşına gelmesi ve yapılan hizmetler umutları yeşertiyor. Yerelde yakalanan başarı genel iktidarda da yaşanacak ve esnafın, pazarcının, emeklinin, öğrencinin, memurun, işçinin; kısacası herkesin yüzü gülecek” dedi.

 

 

KAYA, “ÇOCUKLARIN KAHRAMANI BABALARI,

BABALARIN GURURU ÇOCUKLARIDIR.” DEDİ. 

 

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat KAYA, “Çocukların kahramanı babaları, babaların gururu çocuklarıdır.” dedi. 

Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Başkan Murat Kaya “Çocuklarının geleceğe dair umutlarının mihenk taşı olan Babalarımız, ilk kahramanımızdır. Hiç bir kitabın , yazının öğretemeyeceğini Babalarımız öğretir.Babalarımıza verilebilecek en büyük hediye ülkemize , milletimize layık olmaktır. Her koşulda bizlere öğrettikleri dürüstlük, yardımseverlik ve doğruluk ilkeleri ile ömrümüz boyunca sahip olacağımız güven ve fedakarlık timsallerimizdir.

Babalarımızın değerli emeklerinin zayi olmaması adına sarf ettiğimiz saygı, sevgi,minnet, ülkemiz ve milletimizin aydınlık geleceği için üzerimize düşen görevleri yerine getirmek ise Onların en büyük gururu, Onlara verilecek en büyük hediyedir.

Bu vesile ile bu ülke için, çocuklarını şehit veren babalarımız başta olmak üzere, tüm babaların Babalar Gününü kutlar, bütün babalarımızı saygı ile selamlarım.

 

 

TARSUS İDMANYURDU TRANSFER GÖRÜŞMELERİNE BAŞLADI

TFF 2. ligde yer alan Tarsus İdmanyurdu transfer görüşmelerine başladı. Transfer komitesi ”Takımımız iç transferde; Abdulaziz DEMİRCAN ile +1 yıl, Barış TÜRKMEN ile +2 yıllık anlaşmaya imza attı.

Bu sezon sözleşmesi sona eren, Alperen PAK ile de prensipte anlaşma sağlandı ve resmi imza kongreden sonra atılacak.” diye açıklama yaptı.

MERSİN HALKI KADIN ELİNDEN

 ÜRETİME ÇOK ALIŞTI”

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde kadın emeğini görünür kılan çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi koordinesinde kadınlar; el emeği göz nuru ürünlerini,‘Babalar Günü’ne özel Palm City AVM’de kurulan stantlarda sergiledi. 17 Haziran’da kurulan stantlar, 3 gün boyunca vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Mersin halkı kadın elinden üretime çok alıştı”

Babalar Günü’ne özel kurulan stantlar hakkında bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nde görevli Burcu Sert, şunları söyledi:

“Amacımız alışveriş merkezi ziyaretçilerine biraz daha kadın elinden üretimi göstermekti. Çok güzel, yoğun ilgiyle bir aradayız burada. Üretici kadın stantları sayesinde Mersin halkı kadın elinden üretime çok alıştı. Öte yandan Mersin’in alışveriş merkezlerinde bu şekilde satış olması, kadınlarımız ve alıcılar için çok güzel tepkilere neden oluyor. Kadınlarımız el emeği ürünlerini tüm özel günlere, özel konsept çalışmaya dönüştürdüler. Bu da Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin özel tüm etkinliklerinden kaynaklanan bir alt yapı çalışmasıyla doğdu. Hem üreticiler memnun hem de tüketiciler.Artık insanlar Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni arayarak örneğin ‘Anneler Günü’nde nerede stant açacaksınız? Ona göre alışveriş yapacağız’ deyip kadın elinden üretimi de destekliyorlar. Bu konuda yaptığımız çalışmalardan biz de çok mutluyuz.”

Bener Kurt:Eşsiz babalarımıza mümkün olduğunca eşsiz, özgün bir hediye üretmek için buradayız”

Kadın üretici standında büyük emekle hazırladıkları ürünleri sergileyen Zahide Bener Kurt, “Palm City’de Babalar Günü’ne özel ürünlerimizle kadın üretici stantlarında yerimizi aldık. Eşsiz babalarımız için ürettiğimiz eşsiz ve özgün el emeği göz nuru ürünleri vatandaşların beğenisine sunduk. Kadın üreticilere desteklerinden dolayı, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Kadınlara bu tür destekleri her yerde ve her alandagörmek istiyoruz” diye konuştu.

Cevahir Kocaağaç: “El emeğimizi sergilemek bizim için büyük bir başarı”

Üretici kadınlardanCevahir Kocaağaç da,“Vahap Seçer Başkanımızın bize sunmuş olduğu kadın üretici pazarlarına katılım sağlıyoruz. Bundan çok memnunuz. Şu an amacım sadece satış değil, sosyal olarak da aktifleşiyoruz. Yeni yeni insanlar tanıyoruz. Ürünlerim taş tozudur. Alçı değil vehepsi kendi el emeğimdir. Babalar Günü’ne özel de uygun tespihler, anahtarlıklar, bardaklar yaptık. Babalar çınar gibidir. Bize hiç böyle bir olanak tanınmamıştı. Vahap Başkan geldikten sonra böyle bir fırsatın tanınması gerçekten bizler için çok güzel bir şey. Çünkü hem evimize ekonomik anlamda katkı sağlıyoruz, hem de sosyalleşiyoruz. Ayrıca el emeğimizi sergilemek bizim için büyük bir başarı” dedi.

Berivan Akbaba Dursun:Kadınların böyle şeyler üretmesi çok hoş”

Stantları gezen vatandaşlardan Berivan Akbaba Dursun, “Eşimle beraber geldik. Burada sanatsal bir çalışma olmuş. Tablolar falan çok güzel olmuş. O yüzden de dolaşıp görmek istedim. Kadınların böyle şeyler üretmesi, kendi çabalarıyla sanatsal çalışmalar yapması çok hoş. Yani bir kadın olarak benim de çok hoşuma gitti. Belediyenin kadınlara hem destek olması, hem de sanatsal anlamda bir şeyler yapılması çok güzel. Keşke böyle şeyleri daha fazla görsek. Diğer belediyelerde de görsek. Gurur verici”ifadelerini kullandı.

 

 

 

TARSUS TSO KALİTESİNİ BİR KEZ DAHA TAÇLANDIRDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası hizmet kalitesini artırmaya yönelik bağımsız denetçi kuruluşu Royalcert tarafından 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamında denetlendi. Denetimden başarıyla geçen Tarsus TSO kalitesini bir kez daha taçlandırmış oldu.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fuat Togo, Meclis Başkan Yardımcısı Eren Oğuz, Genel Sekreter Ali Ukav ve Oda çalışanlarının katıldığı ve Başdenetçi Emre Boyraz’ın yönetiminde online olarak yapılan denetimde bilgi güvenliğine yönelik tüm süreçler incelendi.

Tarsus TSO Başkan Yardımcısı Togo, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında da bilgi güvenliğinin sağlanmasının önemli olduğunu vurguladı. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesine sahip olmanın ve sistemin sürdürülebilirliğini sağlamanın önemli olduğuna değinen Togo, ‘’Bilgi güvenliği ve üye memnuniyeti bizim önceliklerimiz arasında. Hedefimiz hep daha iyisi olmak. Önümüzdeki dönemde de bilgi güvenliği ve üye memnuniyetini en üst düzeyde sağlamayı hedefliyoruz.’’dedi.

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ