$ DOLAR → Alış: 18,60 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,41 / Satış: 19,48

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 12.01.2022
  • 94 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

ARATOS’UN IŞIĞI TARSUS’TAN ANADOLU’YA YAYILIYOR

 

ARATOS DERGİSİNİN KURDUĞU

 

FELSEFE OKULLARININ SAYISI 28’E ULAŞTI.

 

Tarsus’ta kurulan Aratos Felsefe Okulu 11. yılında. Aratos Felsefe Dergisi’nin Türkiye genelinde kuruduğu felsefe okullarının sayısı 28’i buldu. Yerel bir dergi olan Aratos’un felsefe adına bu çabasının dünyada örneği yok.

 

Yurt içi ve yurt dışından 30’u aşkın üniversite ile Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) da destek verdiği Aratos Felsefe Okulu sürekliliği ve yaygınlığıyla Türkiye’de de bir ilk olma özelliği taşıyor.

 

Adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozof Aratos’tan alan Aratos Dergisi, felsefe adına işler yapıyor. Antik çağda Tarsus’ta felsefe okullarının varlığından yola çıkan dergi, daha önce kurduğu Aratos Felsefe Okulu’na yenilerini ekleyerek 28 kentte daha felsefe okulunun kuruluşunu gerçekleştirildi.

 

Yapılan açıklamada, son olarak Kıbrıs’ta Zenon Felsefe Akademisi, Kırşehir’de Çağdaş Felsefe Okulu ve İzmir’in Menderes ilçesinde ise antik çağda bir kehanet merkezi adını taşıyan Klaros Felsefe Akademisi’nin kurulduğu belirtildi.

 

Tarsus’ta 19 yıldır yayınlanan Aratos Dergisi, biri ülke dışında olmak üzere Türkiye genelinde 28 kentte felsefe okulu kurdu. Aratos dergisinin bu çabaları, Tarsus’ta antik çağda olduğu gibi bugün de felsefenin etkilerini çevresine yayıyor.

 

Aratos, felsefeyi topluma yayma ve gündelik hayata sokma çabasını sürdürürken, kurduğu okullarla etki alanını genişletiyor.

 

Edinilen bilgiye göre, felsefe okulları, Akdeniz Bölgesi ve Çukurova içinde 7, Ege 7, Marmara bölgesi ve Trakya’da 4, İç Anadolu bölgesinde 5, Güneydoğu Anadolu’da 2 ve Kıbrıs’ta Lefkoşa’da 1 tane yer alıyor.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BORSA 2022 YILI KALİTE YÖNETİM

SİSTEMİ DENETİMİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Denetimi Türk Loydu Baş Denetçisi Özlem Özkan Bocutoğlu tarafından Borsa hizmet binasında gerçekleştirildi.

Denetim açılışı Başkan Yardımcısı Ali Seçer Başkanlığında gerçekleşirken, denetime katılan Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, Yönetim Sistemi ile Üyelere daha iyi bir hizmet sunarak fayda sağlamayı hedeflediklerini, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ile Borsanın saygınlığını, memnuniyetsizlikleri giderme yeteneğini artırırken, üyelerin geri bildirimlerine dayanarak hizmet kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağladığını belirtti.

Kapanış toplantısına da katılan Seçer, Borsanın yıllardır belirli bir standardın üzerinde hizmet verdiğini ve özellikle yakın dönemde birçok noktada örnek gösterilecek düzeyde iyileştirmelere imza attıklarını belirterek Borsanın bu anlayışı kaybetmeden daha iyiye ulaşmak için sürekli çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Kalite Yönetim Sistemi kapsamında hizmet veren Tarsus Ticaret Borsası,hizmet kalitesini arttırarak sürekliliğini sağlamak üzere ISO 9001:2015 denetimini başarı ile tamamladığını, Kalite Yönetim Sistemi’ne uygunluk yönünden sağladığı hizmetlerin her aşamasında doğru uygulamalarla çalışmaya devam edildiğini ve bazı uygulamalarda gerçekleştirilen geliştirme ve düzeltmelerin örnek seviyede olduğunu belirterek Borsa yönetimi ve çalışanlarını tebrik etti.

Kalite denetimine, Başkan Yardımcısı Ali Seçer, Genel Sekreter Hasan Şanlı, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Elif Köksal ve tüm birim personellerinin katıldığı kapanış toplantısı ile sona erdi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS  KUNDURACILAR ODASI GENEL KURULU 2 ŞUBATTA

Tarsus  Kunduracılar Odası genel kurul tarihi belli oldu.  Yönetim kurulunun aldığı karar gereği, ilk toplantı 24 Ocak 2022 tarihinde saat 13.00 de Esnaf Kefalet Kooperatifi salonunda yapılacak. Çoğunluk olmazsa genel kurul toplantısı 2 Şubat 2022 Çarşamba günü aynı yer ve saatte yapılacak.

Halen başkanlık görevini sürdüren Ersin Deveci, yeni dönem içinde aday olduğunu belirterek “Bugüne kadar üyelerimizin haklarını savunmak, güncellenen konular hakkında bilgilendirmek için hizmetin en iyisini vermeye çalıştık. Bize güvenenleri mahçup etmedik. Yeni dönem içinde göreve talibiz. Üyelerimizin olurlarıyla yeni dönemde de görev verildiğinde elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bugüne kadar bizlere güvenen ve destek veren tüm üyelerimize teşekkür ederiz” dedİ.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

MADENİ SANATKARLAR KONGRESİ BUGÜN

–Madeni Sanatkarlar  Odası kongresi 5 Ocak 2022 Çarşamba günü  saat 10.00 da Beydeğirmeni mahallesi Adana caddesi no 5 Tarsus adresinde yapılamadığı için  İkinci toplantı tarihi ise 12 Ocak 2022 Çarşamba olarak belirlendi.Kongre bugün..

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BİRİKETÇİLER KONGRESİ BUGÜN

-Tarsus Biriketçiler Karocular, Büzcüler, Mozaikçiler ve Büz borucuları esnaf odasının genel kurulu bugün.

Kongre bugün.. saat 13.00 de 1 Nolu Esnaf Kefalet Kooperatifinde yapılacaktır.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

KAHVECİLER ODASI KONGRESİ YARIN

Tarsus Kahveciler ve Eğlence Yerleri Odası genel kurulu 5 Ocak 2022 Çarşamba günü saat 10.00 da Vakıflar işhanında Şehir Kulübü  Düğün salonunda yapılacaktır. Çoğunluk olmazsa ikinci toplantı 13 Ocak 2022  Perşembe günü saat 10.00 da Şehir kulübü düğün salonunda yapılacaktır.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TENEKECİLER, CAMCILAR VE İNŞAAT

MALZEMELERİ SATICILARI ODASINDA

BAŞKAN DEĞİŞMEDİ

Tarsus Tenekeciler, Camcılar ve inşaat Malzemeleri Satıcıları Odasının genel kurulu yapıldı ve  başkan değişmedi.

Yıllardır başkanlık yapan Mustafa Güçyetmez, Esnaf Kefalet Kooperatifinde yapılan kongrede tek liste ile yeniden seçildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA BERBER

ÜCRETLERİ ZAMLANDI

Tarsus’ta  berberlerde traş ücretlerine 7 ay sonra bir kez daha zam  yapıldı.

Alınan bilgiye göre  saç ve sakal traşı ücretlerine zam yapıldı. Yeni fiyat tarifesi uygulanmaya başladı.Saç traşı  35 liradan 50 TL’ye, sakal traşı 25 liradan 30 liraya,saç sakal tıraşı 50 TL’den 70 TL’ye  yükseldi.

Ayrıca damat traşı da 200 liradan 300 liraya yükseldi.Yeni tarifeye göre berberler tarafından uygulanacak fiyat tarifesi ise şu şekilde oldu:

Saç tıraşı 50 lira, sakal tıraşı 30 lira, saç-sakal tıraşı 70 lira,çocuk saç kesimi 35 lira, saç yıkama ve saça şekil verme 30 lira,maske ve ağda 20 lira,saç boyama 130 lira,damat tıraşı 300 lira,dışarı traşa gitme 150 lira, ense ve faul düzeltme 25 lira,makine ile kirli sakal tıraşı 30 TL,buharlı cilt  bakımı 100 TL

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUSTA KAÇAK KAZI

Tarsus’ta kaçak kazı yapan 5 kişi suçüstü yakalandı.İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Tarsus ilçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekipleri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu suçu kapsamında kaçak kazı yapan şahısları takibe aldı. Uzun süren takip sonucunda Kaleburcu Mahallesinde kaçak kazı yapıldığını tespit eden ekipler, S.D., Ö.A., A.D., A.B. ve N.B.’yi defin araması yaparken suçüstü yakaladı. Bölgede yapılan aramada 2 define arama dedektörü, 2 tarihi niteliği taşıyan sikke ve 1 yüzük ele geçirildi.Gözaltına alınan şahısların emniyetteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

ELEKTRİK TEKNİSYENLERİ ODASI

SEÇİMİ 20 OCAKTA SAT 13.00’DE

Tarsus Elektrik Teknisyenleri Odasının bu ay yapılacak seçimlerinde 5 veya 6 aday yarışacak.

Mevcut yönetimde 2. başkan olarak görev yapan Mükafat Tanrıverdi, başkan adayı oldu.

Gazetemiz kurucusu Seyhan İpekoğlu, başkan adayı Mükafat Tanrıverdi’yi ziyaret ederek seçimler hakkında görüşünü aldı.

Mükafat Tanrıverdi “Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz başkanımız Nurettin Taş’ı rahmetle anıyor, bugüne kadar verdiği emekler için teşekkür ediyorum. Allah kendisinden razı olsun, mekanı cennet oldu. Nurettin Başkanımızla aynı yönetimde görev yaptık. Şimdi onun anısını yaşatmak ve bayrağı teslim almak üzere başkan adayı olarak üyelerimizden yetki istiyorum. Şimdiden tüm üyelerimize teşekkür eder yeni yıllarını kutlarım” dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN EVDE SAĞLIK

VE BAKIM EKİBİ 2021’DE 30 BİN HANENİN

 KAPISINI ÇALDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin Evde Sağlık ve Bakım Ekibi, ihtiyaç sahibi her haneye sağlık hizmeti ulaştırmayı sürdürüyor. Ekipler, 2021 yılında 30 bin 48 haneye toplam 73 bin 193 kez evde sağlık ve bakım hizmeti sundu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in göreve gelmesinin ardından özel gereksinimli, dezavantajlı, yardıma muhtaç ve yoksul vatandaşlara daha etkin ve daha hızlı hizmet verebilmek için Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlıklarını tek bir çatı altında toplayan Büyükşehir Belediyesi, her şartta ve koşulda ihtiyaç sahibi yurttaşlara ulaşmayı sürdürüyor.

Evde Sağlık ve Bakım Ekibi ile bakıma muhtaç vatandaşların kapısını çalan Mersin Büyükşehir, 2021 yılında da devam eden pandemi sürecinde zorlu ekonomik şartlarla mücadele eden vatandaşların yanında oldu.

Büyükşehir ekipleri, evlere sağlık götürüyor

Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin Evde Sağlık ve Bakım Ekibi’nde, alanında uzman doktor, hemşire, sağlık çalışanı, fizyoterapist ve psikologlar görev alıyor. Ekipten hizmet alan yurttaşlara doktor muayenesi, yara pansumanı, sonda değişimi, enjeksiyon, psikolojik destek, fizik tedavi, kişisel bakım ve ev temizliği hizmetleri veriliyor. Hastanede müdahale gerektiren bir durum söz konusu olduğunda ise hasta, Hasta Nakil Aracı ile hastaneye götürülüyor.

2021’de 30 bin haneye evde sağlık ve bakım hizmeti ulaştı

Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılı boyunca 30 bin 48 haneye toplam 73 bin 193 kez evde sağlık ve bakım hizmeti sundu. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan veya sosyal güvencesi olsa bile yoksunluk ve yoksulluk sınırında olan bakıma muhtaç bireylerin evde tedavisini gerçekleştiren Evde Sağlık ve Bakım Ekibi, yaş sınırı olmaksızın tüm özel gereksinimli bireylerin tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarını evlerinde gerçekleştiriyor. Bakım, Onarım, Tadilat Aracı ile de talep eden dezavantajlı vatandaşların küçük tamir, bakım ve onarım işleri yapılıyor.

Büyükşehir ekipleri, 2021 yılında 4 bin 151 haneye toplam 37 bin 65 kez evde sağlık müdahalesinde bulundu. 13 ilçede 9 bin 857 hanede 10 bin 535 kez ev temizliği, 7 bin 979 hanede 15 bin 525 kez kişisel bakım, 6 bin 359 hanede sosyal çalışma, 1841 hanede 3 bin 612 fizyoterapi hizmeti, 74 hanede ise 98 kez psikolojik danışmanlık desteği verildi. Ayrıca Evde Sağlık ve Bakım Ekibi tarafından ihtiyaç sahiplerine 2 bin 337 adet hijyen paketi dağıtıldı.

Yaşlı Destek Hizmeti kapsamında ise sisteme kayıtlı 342 yaş almış vatandaş Büyükşehir ekipleri tarafından her gün aranarak, ihtiyaçları ve genel sağlık durumları soruluyor. Büyükşehir tarafından yürütülen sosyal çalışma kapsamında ise sosyal yardım talebinde bulunan vatandaşların mevcut durumları tespit edilerek, durumlarına uygun hizmetlerden ve gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlandırılmaları sağlanıyor.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR, TARSUS HAL KOMPLEKSİ’NDEKİ

 ÇALIŞMALARININ SONUNA GELDİ

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TARSUS HALİ’NDE ON YILLARDIR YAŞANAN YOL PROBLEMİNİ ORTADAN KALDIRDI

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Hal Kompleksi içerisindeki yol yenileme çalışmalarının sonuna geldi. Her gün ağır tonajlı yüzlerce aracın giriş-çıkış yaptığı Hal Kompleksi’nde hem komisyoncu hem de ardiyeler bölümünü kapsayan 106 dönümlük alanın yolu asfaltlandı.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, ekonominin can damarı olan noktalarda yol yenileme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Büyükşehir bünyesinde olan ve tarımsal üretimin yoğun şekilde yapıldığı Tarsus Hal Kompleksi içerisinde başlatılan asfaltlama çalışmalarının sonuna gelindi.

 

106 dönümlük alanın yolu yenilendi

 

Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri tarafından yürütülen çalışma kapsamında geçtiğimiz aylarda bozuk zeminin sökümü yapılarak, zemin sıkılaştırma ve ardından ‘binder’ olarak tabir edilen birinci kat asfalt serim işlemi uygulanmıştı. MESKİ ekiplerince yağmur suyu giderlerinin de revize edildiği Tarsus Hal Kompleksi içerisinde şimdi de aşınma olarak adlandırılan ikinci kat asfalt serim işlemi gerçekleştiriliyor.

 

Her gün ağır tonajlı yüzlerce aracın giriş-çıkış yaptığı Tarsus Hal Kompleksi’nin hem komisyoncu hem de ardiyeler bölümünü kapsayan 106 dönümlük alanda uygulanan asfalt yenileme çalışmasının sonuna gelindi.

 

Esnaf, memnuniyetini dile getirdi

 

Tarsus Hal Kompleksi içerisinde iş yeri bulunan Nevzat Ernayir, “Sayın Başkanımızın yapmış olduğu çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Hal’imize ayrı bir güzellik kattı, temizlik kattı. Başarılarının devamını temenni ediyoruz. Hal’imizin önceki hali; su birikintileri ve çamur arabaların zarar görmesine neden oluyordu. Şu an hepsi ortadan kalktı. Bütün bu kötü engeller önümüzden kalktı. Emeği geçen arkadaşlarımızın hepsine teşekkür ediyoruz. Hal esnafı olarak hepsinden memnunuz” dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS ŞEHİR TİYATROSU

YARINKİ OYUNUNA HAZIR

Tarsus Şehir Tiyatrosunun 2022 yılı Ocak ayı proğramı başladı.

“ÇEHOV VODVİL” isimli oyun ise 13, 17 ve 20 Ocak tarihlerinde saat 19.00’da aynı yerde oynanacak.

İnsan müsveddesi adlı oyun 26 ve 27 Ocak 2022 tarihlerinde saat 19.00’da sahneye konulacak.

Bir çoban masalı adlı oyunda 29 ve 30 Ocak tarihlerinde 2 seans olarak  saat 11.00 ve 14.00’de sahneye konulacak.

Oyunlar Tarsus Şehir Tiyatrosunun Bağlar mahallesinde  Mavi Bulvar üzerinde bulunan  / Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi Dr.Turgut Erkutlu Bilim Eğitim Sanat ve Kültür Akademisinde oynanacak. Oyunlar ücretsiz olup davetiyelidir.

Bilgi için Tel.0507 829 0450 Tarsus

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   MEMLEKET PARTİSİ TARSUS İLÇE KONGRESİ BUGÜN Genel başkanlığını Muharrem İnce’nin yaptığı Memleket Partisi Tarsus ilçe  kongresi bugün yapılıyor. Kayyum...
Tarsus’ta Neler Oldu
  TARSUS’TA  HALK RESTORAN’DA ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ SICAK ÇORBA İKRAMI Tarsus Belediyesi, geçtiğimiz aylarda hizmete  açtığı Halk Restoran’da öğrencilere ücretsiz sıcak...
Tarsus’ta Neler Oldu
“ÇİRKİN” 25. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ’NDE ANKARALILARLA BULUŞTU Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında...
Mersin’de Masa Ters Döndü
MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur GÖLGELİ Mersin gündeminde büyük yankı oluşturan Seçer-Kocamaz atışmasına ilişkin açıklama da bulundu. Sosyal Medya...
Kilo aldığını sanan adamın karnından çıkanlar doktorları bile şaşırttı
Tokat’ta aşırı kilo aldığını sanan adamın karnından yaklaşık 13 kilogram ağırlığında 4 parça kitle çıkarıldı. Doktorlar, bu büyüklükte kitlelerle çok...
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu   Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali...
MHP MERSİN’DE 18 ARALIK SEFERBERLİĞİ
Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığı’nda, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin Mersin’i ziyaret edeceği 18 Aralık Pazar gününün hazırlıkları başladı. Milliyetçi...
3 Ocak Destanı Şiirlerle Anlatılacak!
    Toroslar’ın 3 Ocak Şiir Yarışmasında Son Başvuru Tarihi, 16 Aralık 2022   3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUSLULAR HAFTA SONU DENİZE AKIN ETTİ Tarsus Belediyesi, Tarsus halkının yıllardır  atıl durumda olan Tarsus Beyaz Kum  Plajı’na kavuşması için...
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ