$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 10.01.2022
  • 29 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

MEDYA MENSUPLARI BAŞKANI OKAN

ÇALIŞKAN ‘ANADOLU BASINI ZOR DURUMDA’’

Kısa adı MEDYAD olan Medya Mensupları Derneği başkanı Okan Çalışkan  10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü ile ilgili olarak  yaptığı yazılı açıklamada, “yerel medyanın kan kaybetmesine maalesef duyarsız kalınıyor” dedi.

Medya Mensupları Başkanı Okan Çalışkan yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi.

‘’Pandeminin olumsuz etkilerinin yanı sıra Artan malzeme fiyatları, sigorta, maaş ve diğer internet elektrik ve benzeri giderler nedeniyle adeta çıkmaza giren yerel medya “PES” deme noktasına getirilmiştir.

Ulusal medyanın mutfağı olan yerel medya, adeta kaderi ile baş başa bırakılmıştır.

Bir an önce, yerel medyanın desteklenmesi için, SSK primleri, BİK kesintileri ve devlet desteğinin verilebileceği bir yasal düzenleme ile yerel medya desteklenmelidir ‘’

10 OCAK KUTLAMASI
Bu düşüncelerden sonra zaruri kutlama niteliği olan 10 Ocak Çalışan Gazetecilerle ilgili olarak ta başkan Okan Çalışkan şunları söyledi.
“Bu duygu ve düşüncelerimle, basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim.’’

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUSTA YILDIRIM DÜŞMESİ SONUCU YANGIN

Yıldırım isabet etmesi sonucu alev alan ağaç söndürüldü.

Olay  Camilimanda Mahallesi’nde oldu. Köyde bulunan caminin bahçesindeki ağacın yıldırım isabet etmesinin ardından alev aldığını gören vatandaşlar durumu itfaiye ekiplerine bildirdi.İhbar üzerine bölgeye gelen ekipler, yangını çevredeki ağaçlara sıçramadan söndürdü.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

BAŞKAN DURAN ŞEN, 10 OCAK ÇALIŞAN

GAZETECİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Tarsus Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Duran Şen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Duran Şen yaptığı yazılı açıklamada, iletişimin en etkili kanallarından olan basının, halkın haber alma, kamuoyu oluşturma ve anlatım özgürlüğünün güvencesi olduğuna dikkat çekti.

 

Basının, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirebildiği, yansız haber akışı sağlayabildiği ölçüde vatandaşların çevresindeki olayları, gerçekleri ve sorunları kavramasını, toplumla ve dünyayla bütünleşmesini, toplumsal yaşama etkin biçimde katılmasını kolaylaştırabileceğini dile getiren Şen, “Demokrasilerde yaşamsal rol üstlenen basının bu gücü ve konumu, ona önemli sorumluluklar da yüklemektedir. Basın, her zaman ve her koşulda, kamu yararını göz önünde bulundurarak, yansız, objektif ve ilkeli habercilik anlayışını benimsemeli, kötü düşüncelere destek veren, dünyanın ve toplumun gerçeklerinden kopuk anlayıştan uzak durmalıdır. Basın organlarının her zaman uyguladıkları bu yaklaşımın, basın özgürlüğünü ve dolayısıyla demokratik gelişmeyi sürekli kılacağı yadsınamaz. Kişi haklarına, özel yaşama saygı, sorumlu yayıncılık anlayışının gereğidir” dedi.

 

 

 

Başkan Şen, özellikle pandemi süresince Basın mensuplarının daha fedakârca görev yaparak, toplumun bilgilendirilmesi için çaba gösterdiğini belirterek, “Basınımızın istenilen düzeye ulaşılmasında kendi içinde yapacağı denge ve öz denetim, tüm dış etkenlerden daha önemlidir. Bir kamu görevi yerine getiren gazeteciler ülke gerçeklerine, ulusal değerlere duyarlı olmalı, toplumsal barışı zedeleyecek yayınlardan kaçınmalıdır. Gazeteciler her türlü zorluğa ve sıkıntıya rağmen görevlerini en iyi şekilde yapabilmek için fedakarca çaba göstermektedir. Ebediyete intikal etmiş tüm basın çalışanlarını rahmet ve saygıyla anıyor, basınımızın sorunlarının bir an önce çözülmesini umut ediyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, tüm gazetecilere sağlık ve esenlikler diliyorum” şeklinde düşüncelerini paylaştı.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

CHP ÇAMLIYAYLA İLÇE ÖRGÜTÜ SEÇİMİ YAPILDI

CHP Çamlıyayla İlçe Örgütünün Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yapıldı. Daha önce Genel Merkez tarafından atanan Seher Sorma, delegelerin desteğini alarak yeniden ilçe başkanlığı görevine seçildi.

İlçe binasında gerçekleşen olağanüstü genel kurul toplantısının divan başkanlığını CHP İl Yöneticilerinden Mahmut Özküçük yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda, seçim maddesine geçildi. Tek listeyle gidilen seçimlerde, delegelerin desteğiyle Seher Sorma güven tazeledi.

CHP Çamlıyayla İlçe Yönetimi şu şekilde oluştu:
(Asil) Seher Sorma, Ahmet Arslan, Ahmet Aydoğan, İsa Beyaz, Ahmet Doğan, Alp Erdem, Mikail Gönendi, Musa Gücük, Hatice Küçük, Seyhan Tirrun, Abidin Turaç

(Yedek) Nail Kaya, Bayram Ali Taş, Niyazi Güven, Ahmet Atdağ, Ziya Zengin, Özkan Arslan, Engin Er, Sait Tarhan, D. Hüseyin Pekmez, Osman Karademir

Olağanüstü Genel Kurul toplantısı sonunda konuşma yapan Çamlıyayla İlçe Başkanı Seher Sorma, kendisine ve yönetici arkadaşlarına desteklerini esirgemeyen delegelere ve katılım gösteren herkese teşekkürlerini iletti.

Genel kurula CHP İl Sekreteri Koral Ömür, Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Sorumlusu Vedat Uzunbağ, Tarsus Belediyesi Meclis üyesi Cuma Ali Gören, CHP Tarsus İlçe Gençlik Kolları Başkanı Adil Bal, partili yöneticiler, muhtarlar, delegeler ve partililer katılım gösterdi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

FOTOĞRAFÇILAR ODASINDAN  BASINA KUTLAMA

Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, zorlukları nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir. Bu bağlamda basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim.Cumali Taş Tarsus Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim kurulu Başkanı

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TSO BAŞKAN YARDIMCISININ ANNESİ VEFAT ETTİ

Tarsus Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferit Çetiner’in Annesi Rahime Çetiner Vefat Etmiştir. Cenazesi Bugün İkindi Namazına Müteakip Tarsus Şehir Mezarlığına Defnedilecektir. Merhumeye Cenab-ı Allah’tan Rahmet Kederli Ailesine, Yakınlarına, Sevenlerine Sabır ve Başsağlığı Diliyorum.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS AKDENİZ 29. YAYIN YILINA GİRİYOR

Tarsus Akdeniz Gazetesi 29 yaşında. Tarsusta sesimiz soluğumuz olan Akdeniz Gazetesinin yaş gününü kutluyorum. Başta Mehmet Can Bulut abimiz ve Hakan Bulut  olmak üzere gazete emekçilerine nice yıllar diliyorum

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS’TA BELEDİYE TÜM BEL-SEN İLE SÖZLEŞME İMZALADI

Belediye başkanı Haluk Bozdoğan ‘’Belediyemizde görev yapan memurlarımıza ve sözleşmeli personellerimize emeklerinin karşılığını vermek adına Toplu Sözleşmede belirlenen herkese eşit ve en yüksek limitten olan %120 oranında Sosyal Denge Tazminatı ödenmesi konusunda TÜM BEL-SEN ile sözleşme imzaladık.

Hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Değerli misafirlerimiz TÜM-BEL-SEN Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay, Şube İdari Sekreteri Kerim Kılıç, Yürütme Kurulu Üyeleri Nasibe Keskin, Erdal Sarıkaya ve Semra Kuruağaç ve İş Yeri Temsilcisi Yusuf Dönergüneş’e teşekkür ediyorum’ dedi.

X

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yakın zamanda Kariyer Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin kuruluşunda rol model olan Büyükşehir Kariyer Merkezi, bünyesinde Kariyer Merkezi kurmaya hazırlanan Tarsus Belediyesi’ne de örnek oldu. Bu kapsamda Tarsus Belediyesi yetkililerine “Kariyer Merkezi Kurumsal Çerçevesi ve Hizmet Modellemesi” konusunda sunum verildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğünde iş arayanlara, öğrencilere ve işverenlere rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulması amacıyla kurulan Kariyer Merkezi, bugüne kadar gerçekleştirdiği başarılı projelerle kurumlara rol model olmaya devam ediyor.

Kariyer Merkezi, “İş Arama Kanalları, Özgeçmiş Oluşturma, Mülakat Teknikleri, İŞKUR ilanlarına yönlendirme, Kariyer Rehberliği” gibi iş arayanların istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.Kariyer Merkezi, üniversite öğrencileri ve meslek lisesi öğrencilerinin mezun olmadan önce meslek seçimi ve iş arama becerileri konularında gerçekleştirdiği “Meslek Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar, Kariyer Günleri ve Online Seminer Programları” gibi birçok etkinlikle farkındalık yaratıyor.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS KASAPLAR ODASINDA

YENİ YÖNETİM BELLİ OLDU

Tarsus Kasaplar Odasının 4 yılda bir yapılan olağan seçimi  yapıldı.

Ticaret Odası toplantı salonundaki kongrede divan başkanlığını MESOB Başkanı Talat Dinçer yaptı. Daha sonra  iki listeyle gidilen olağan genel kurulunda mevcut başkan Nail Uçak yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi.

Tarsus Kasaplar Odası’nda Başkan Uçak güven tazeledi

Tarsus Kasaplar Odası’nın yapılan olağan genel kurul toplantısında Nail Uçak ve Hüseyin Öztalas’ın listelerinin yarıştığı genel kurulda son sözü söyleyen üyeler Uçak ve ekibinde karar kıldı.

Tarsus TSO Toplantı salonunda yapılan genel kurula Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Tarsus Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Duran Şen, Mersin Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Nihat Dağdelen, Tarsus Kahveciler ve Eğlence Yerleri Odası Başkanı Halil Şekerci, Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş, Tarsus Fotoğrafçılar Odası Başkanı Cumali Taş, Tarsus Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Doğan Kocabaş, Tarsus Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Alper Deniz, Tarsus Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bektaş Aslan, Tarsus Belediye Meclis Üyesi Aydın Polat ile siyasi parti temsilcileri, dernek başkanları ve oda üyeleri katılım gösterdi.

Açılış ve yoklama ile başlayan genel kurulda oy birliğiyle Divan Başkanlığına Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, divan heyetine ise Cumali Taş, Duran Şen, Muzaffer Kaya ve Teyfik Şeker getirildi. Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması sonrası geçmiş dönem, çalışma, hesap ve denetim kurulu raporları Birlik Genel Sekreteri Cevdet Tekbaş tarafından okundu. Okunan raporlar yönetim ve denetim kurulunun ibrası ile birlikte oybirliğiyle kabul edildi. Gelecek dönem çalışma raporu ile tahmini bütçe de okunarak oy birliğiyle kabul edildi. Daha sonra Divan Başkanı ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer esnaf ve sanatkarlarla ilgili son dönemlerde yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu.

Gündem maddelerinin sona ermesi sonrası plaket törenine geçildi. Oda Başkanı Nail Ucak, odanın kuruluşundan bugüne kadar desteklerinden dolayı Yusuf Çolak, Kasım Ali Dal, Ali Özdemir’e plaket taktim etti.

Plaket töreni sonrası seçimlere geçildi. Mevcut başkan Nail Uçak ve Hüseyin Öztalas’ın listelerinin yarıştığı genel kurulda son sözü söyleyen üyeler Uçak ve ekibinde karar kıldı. Nail Uçak Başkanlığındaki Tarsus Kasaplar Odasında Mutlu Ünal, Tevfik Şeker, Muzaffer Kaya, Sabri Kanbal, Mürsel Önal, Ferhunde Yıldırım yönetim kuruluna, Sami Şefik, Abdullah Şimşek, Malik Çopur denetim kuruluna getirilen isimler oldu.

 

OLAY ÇIKTI

Seçimde mevcut başkan Nail Uçak 138 oy aldı, rakibi Hüseyin Öztalas 91 oy alırken 1 oy geçersiz sayıldı. Ancak Öztalas taraftarları sayımda mükerrer oy kullanıldığını iddia  ederek itirazda bulundu. İtirazların Seçim kuruluna yazılı yapılacağı belirtilince  seçim sonunda olaylar çıktı. Bazı kişiler seçim kurulu heyetine saldırdı.   Takviye olarak çağrılan  Polis müdahale ederek olayların büyümesini önledi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

GAZETECİLER İÇİN BURUK BAYRAM

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, 10Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, birçok hakları ellerinden alınan ve ekonomik zorluklar nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veren basın çalışanlarının 10 Ocak’ı buruk yaşadığını belirtti.

Genel Başkan Yılmaz Karaca, en ağır şartlarda çalışan gazetecilerin, en az hakka sahip meslek grubu olduğunu ifade ederek şunları söyledi;
“Basın mensupları kamuoyunun bilgilendirilmesindeki en önemli unsurlardan biridir. 10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan ve gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, 10 Ocak’lar ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak tanımlanmıştır.
Gazetecilik, büyük bir özveri gerektiren, her koşulda, günün her saatinde, haftanın her günü, üstelik tatil veya bayram yapmadan yerine getirilmesi gereken gerçekten zor bir meslektir. Hatta gazetecilik bir meslek olmanın da ötesinde büyük fedakarlıklar gerektiren adeta
kendine özgü bir yaşam biçimidir. Meslektaşlarımız toplumun bilgilendirilmesi sürecinde çok önemli görevler üstlenmiş birer haber neferleridir. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 5 Şubat 1924’te İzmir’de gazetecilerle sohbeti sırasında, “Türkiye basını
milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır” demiştir. Gazeteciler bu anlamlı sözlerin ışığında, görev
yapma gayretinde olmaya aynı kararlılıkla devam edecektir.”

TGF Genel Başkan  Karaca, gazetecilerin en az hakka sahip meslek grubu olduğunu kaydederek, “Meslektaşlarımız; günümüzde pek çok hakkı elinden alınan, asgari ücret maaş bile alamayan, baskı altında inleyen, sıfır güvenceyle çalıştırılan, bir kalemde işsiz bırakılan
bir ortamda görevlerini yapmaya çaba göstermektedirler. Öte yandan basın sektöründe çalışan ancak, işverenleri tarafından Basın İş Kanunu kapsamında gösterilmeyen gazetecilerin, “basın kartı sahibi olan’’ ve “basın kartı sahibi olamayan gazeteci” ayrımı büyük mağduriyetler
yaşatmakta ve basın kartı olmayan meslektaşlarımızın yıpranmadan faydalanamamaları önemli bir sorun teşkil etmektedir. Gazeteciler, özellikle işsiz kalma korkusu ile yasal haklarını kullanamamakta ve sendika üyesi olamamaktadır. Bu yüzden gazetecilerin hukuki hakları yeniden düzenlenmelidir.

Bu nedenledir ki, 10 Ocak’lar meslektaşlarımız için ne yazık ki bir kutlama vesilesi olmaktan çıkmış durumdadır. Dileğimiz, bir an önce gazetecilerin hak ettikleri güvencelere kavuşturulması, haklarının ve hukuklarının yeniden elde edilmesi ve mesleğin itibarının yeniden sağlanmasıdır. Dayanışma ve güçlerimizi birleştirme günü olarak değerlendirdiğimiz bu 10 Ocak Gazeteciler Günü’nün de, mesleki mücadele gücümüzü ve azmimizi arttıran anlamlı bir gün olmasını yürekten diliyorum’’

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS’TAN CUMHURBAŞKANINA SESLENEN ASLI GÖZEN: “SOKAK HAYVANLARI ÖLMESİN”

Tarsus’ta Yarenlik Alanı’nda basın açıklaması yapılarak, sokak hayvanlarının katledilmesine tepki gösterildi.

Eğitim-İş Şube Başkanı Yunus Karamık, ADD Tarsus Şube Başkanı Gökhan Arkan ve hayvansevelerin katıldığı basın açıklamasında Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Tarsus Temsilcisi Aslı Gözen,  özellikle barınak konusuna vurgu yaptı.

Aslı Gözen, Cumhurbaşkanına seslendiği açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanı 29.12.2021 tarihli belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantısında yapmış olduğu konuşmasındaki “Belediye barınaklar kursun ve sokak hayvanları toplatılıp, barınaklara götürülsün” talimatı çarptırılmıştır. 100 binlerce hayvan toplatılıp, canlı canlı gömülüp, karlı dağlarda vahşice yok ediliyor” dedi.

Türkiye’de 2004 yılında çıkan Hayvanları Koruma Kanunu’nun, belediyelere bakımevi kurma ve karşılaştırma yapma görevi vermesine rağmen, 1589 belediyeden 1200 belediye de hala bakımevinin olmadığını ifade eden Aslı Gözen, “Kısırlaştırma yapılmıyor. Hayvanlar çoğalıyor, vatandaş şikayet ettikçe belediyeler topluyor, bazılarını öldürüyor.

Yeni çıkan 7332 sayılı yasada 17 yıldır bakımevi kurmayan belediyelere 3-4 yıl daha yeni mühlet verildi. Hiçbir kurumun gücü belediyelere, bakımevi kurdurmaya, kısırlaştırma yaptırmaya yetmedi! Sahipli iki hayvanın saldırısının bedeli, canlı canlı gömülen, yok edilen, öldürülen milyonlarca masum sokak hayvanlarına ödettiriliyor.

Müslüman bir ülkeye yakışmayacak katliamlar durdurulmalı.

Tek çözüm kısırlaştırmaktır. Belediyelerin yasada yer alan görevlerini güçlü bir irade ile yapmaları gerekir.

Tüm bunlara ek olarak, 14 Ocak 2022 tarihinden itibaren maddi imkanı bulunmayan, kısırlaştırma yapamayan, evinde el bebek, gül bebek büyütülmüş, evden dışarı çıkmamış pitbullara da el konulacaktır ve bakım evlerine gönderilecektir.

Var olmayan barınaklara pitbullar nasıl yerleştirilecektir?

Sayın Cumhurbaşkanım,
Talimatınızın, belediyelerce çarpıtılıp vahşi toplama yapan, katliamlara dur diyecek tek merci sizsiniz. Sokak hayvanları ölmesin” diye konuştu

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS FOTOĞRAFÇILAR ESNAF VE SANATKARLAR ODASI SEÇİMİ 11 OCAK’TA

Cumali Taş Tarsus Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim kurulu Başkanı kongrelerinin 11 Ocakta yapılacağını söyledi.

Akkoza gazetesini  ziyaret ederek gazete sahibi Hasan Selenoğlu ile görüşen

Tarsus Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Cumali Taş, Oda  seçiminin 11 Ocak’ta saat 13.00 de Esnaf Kefalet Kooperatifinde yapılacağını belirterek basına ve tüm Fotoğrafçı esnafına davette bulundu..

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ