$ DOLAR → Alış: 18,51 / Satış: 18,58
€ EURO → Alış: 18,13 / Satış: 18,20

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 05.01.2022
  • 42 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS KUVAYİ MİLLİYE ADANA’YA GİTTİ

5 Ocak  Adana’nın  Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. yıl dönümü bugün kutlanıyor.

Tarsus K. Milliyede etkinliklere katılmak için Adana’ya gitti.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS KÜLTÜR EVİ’Nİ 1 YILDA 71 FARKLI

ÜLKEDEN 48 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Tarsus Belediyesi tarafından kültürel mirasları gelecek kuşaklara aktarmak ve topluma yeniden kazandırmak amacıyla hayata geçirilen Kubatpaşa Medresesi Tarsus Kültür Evi, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. 2021 yılında yaklaşık 48 bin ziyaretçiyi ağırlayan Tarsus Kültür Evi, 71 farklı ülkeden gelen yabancı turistlerin de ilgi odağı oldu.

Tarsus Belediyesi tarafından Kubat Paşa Medresesi’nin tarihi dokusuna müdahale edilmeden modern tasarım ve çalışmalarla dizayn edilerek topluma kazandırılan Tarsus Kültür Evi, turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Tarsus Kültür Evi’nde; yaşayan bir müze misali tablolar, giysiler, eşyalar ve Tarsus’un geçmişini anlatan eserler bölümlere ayrılmış odalarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

YILDA 48 BİN ZİYARETÇİ

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın unutulmaya yüz tutmuş kültürel ögeleri topluma yeniden kazandırmak, kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla hayata geçirdiği Kubatpaşa Medresesi Tarsus Kültür Evi; Rusya, İspanya, Polonya, Lübnan ve Almanya başta olmak üzere 71 farklı ülkeden turist akınına uğradı.  Sadece 2021 yılında yaklaşık 48 bin ziyaretçiyi ağırlayan Tarsus Kültür Evi, öğrenci gruplarının yanı sıra yerli ve yabancı pek çok konuğu ağırladı. Özellikle Kasım ayında ziyaretçilerin ilgi odağı olan Kubatpaşa Medresesi,  Ramazanoğlu Beyi Kubat Paşa tarafından geleneksel Selçuklu mimari tarzında yaptırılarak, yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşılabilen tarihi eğitim ve öğretim merkezleri arasında nadide olma özelliğini taşıyor. Yöreye özgü tarım ve ev araçlarından yöresel kıyafetlere, savaş aletlerinden, eski zamanlarda Tarsus’un gündelik yaşamında kullanılan oyun, eğlence, hobi ve iş araçlarına, dokuma ürünlerinden mutfak eşyalarına kadar birçok orijinal eşyalarıyla beğeni toplayan ve 465 yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık eden Tarsus Kültür Evi, hafta boyunca 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

‘’GEÇMİŞTEN MİRAS KALAN TARİHİ ESERLERE VE

KÜLTÜRÜMÜZE EN İYİ ŞEKİLDE SAHİP ÇIKIYORUZ’’

Kubatpaşa Medresesi Tarsus Kültür Evi’nin Tarsus’un önemli mihenk taşlarını barındırdığını belirten Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ‘’Eğiten üreten sağlıklı ve kültürlü Tarsus ilkesiyle çıktığımız bu yolda 10 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan kentimizin tarihi değer ve kültürel miraslarına sahip çıkıyoruz. Tarsus ve yöresinde çok fazla miktarda bulunan medreselerden ayakta kalabilenlerden birisi olan Kubatpaşa Medresesi Tarsus Kültür Evi’nde sadece 2021 yılında yerli ve yabancı olmak üzere 71 farklı ülkeden 48 bin turist ağırladık. Gelen misafirlerimiz Tarsus kentimizin kültürünü daha iyi öğrenme ve anlama olanağı bularak geçmişe tanıklık etme imkânı buluyor. Tarsus bir kültür kentidir ve 10 bin yıllık tarihi ile her zerresinde yaşanmışlıklardan bir iz barındırır. Bizde Tarsus Belediyesi olarak tarihimize, geçmişten miras kalan tarihi eserlere ve kültürümüze en iyi şekilde sahip çıkıyoruz. Yerli ve yabancı tüm misafirlerimize teşekkür ediyor, kültürel ögelerimizin sergilendiği Kubatpaşa Medresesi Tarsus Kültür Evi’mize misafirlerimizi bekliyoruz. ‘’diye konuştu.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

‘SEVGİNİN İDAM SEHBASI ŞİDDETTİR’

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu’nun düzenlediği ‘Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ konulu sunum Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma Evi’nde gerçekleşti.

Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ konulu sunuma, Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu, Tarsus Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Görevlileri Cengiz Saydam ve Emine Can, Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma Evi’nin yaş almış çınarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte davetliler katıldı.

Tarsus Müftülüğü Görevlisi Emine Can yaptığı sunumda Aile ve Dini Rehberlik Bürosu ile ilgili bilgilendirme yaptı. Tarsus Müftülüğü bünyesinde yapılan proje ve çalışmalardan bahsetti. Aile’nin önemini toplumsal yaşamdan ve Kur’an-ı Kerim’den örnekler vererek anlattı.

Tarsus Müftülüğü Görevlisi Cengiz Saydam yaptığı sunumda şiddetin tanımını ve tarihçesini anlatarak şiddet çeşitlerinden bahsetti. Şiddeti önlemenin yollarını dile getirdi. Evin ruhu ve güneşi kadındır diyerek kadının toplumdaki ve İslam Dini’ndeki yeri ve önemine dikkat çekti. İslam Dini başta olmak üzere tüm inançlarda çocuk eğitiminin ve sevginin şiddet üzerindeki etkisine vurgu yaptı. Çocuklar duyduklarını kaydeder gördüklerini yapar diyerek anne ve babanın çocuklarına örnek olması gerektiğini ifade etti. Kız çocukları ve erkek çocukları arasında adil olunması gerektiğini söyledi. Doğan Cüceloğlu’nun ‘kuş hikayesi’ ve Buddha’nın ‘göl hikayesi’ ile birlikte gönül dili, değer dili, teşekkür dili, dua dili, özür dili ve sükut dilini sosyal yaşamdan örnekler vererek anlattı. ‘Sevginin idam sehbası şiddettir’ diyerek sevgiyi diri tutmanın önemine değindi. Şiddetin olmadığı bir dünya temenni ederek katılımcılara teşekkür etti.

‘Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ konulu sunum katılımcılardan gelen soruların yanıt bulmasıyla son buldu.

Emine KUREN

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

KAYMAKAM TİY KULÜBÜNÜ ZİYARET ETTİ

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübünü ziyaret etti. TİY kulübünde, Başkan Vekili Cumali KIRBIYIK’tan faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Ziyarette Kaymakam OTCU’ya İlçe Emniyet Müdürü Ebubekir FİL de eşlik etti.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

DANIŞTAY ÜYESİ  MEHMET AYDIN TARSUSA GELDİ.

Tarsuslu Hemşerimiz Danıştay Üyesi  Mehmet AYDIN Tarsusa geldi.

Aydın, dün , Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’yu ziyaret etti.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

BAŞKAN SEÇER: “BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE

 ŞEHİDİNE, GAZİSİNE SAHİP ÇIKMAK VARDIR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 3 Ocak Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla Azerbaycan’dan gelip Mersin’de ağırlanan gaziler, Başkan Seçer’i ziyaret etti. Heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Seçer, “Bizim kültürümüzde şehidine ve gazisine sahip çıkmak vardır. Onlara minnetimizi sürekli tekrar ederek, onların yaşam koşullarını düzelterek, onlara imkanlar sunarak, onları kimseye muhtaç etmeyerek hayatlarını idame ettirmelerini sağlamamız lazım” dedi.

Başkan Seçer, birliktelik duygularının daim olmasını dileyerek, “Allah bir daha bize 3 Ocak’ları yaşatmasın. Tüm dünyada barış, huzur, kardeşlik içerisinde yaşayalım” diye konuştu.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

-AV. OZAN VARAL:  “TARSUS-MERSİN OTOYOLU DA

 ÜCRETSİZ OLSUN, AYRIMCILIK SON BULSUN”

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, halkın dili olmaya ve yıllardır çözüm bekleyen sorunları bir bir gündeme taşımaya devam ediyor.

CHP İlçe Başkanı Varal, her platformda dile getirdiği Tarsus-Mersin TEM otoyolu geçişlerinin ücretsiz olması söylemini, yeni yılla birlikte otoyol geçiş ücretlerine yapılan fahiş zamlarla bir kez daha vurgulayarak, “AKP ve küçük ortağı; zammın, ayrımcılığın, hilenin, kayırmacalığın simgesidir! Ama Tarsus sahipsiz değil. Tüm şehirlerdeki iç otoyollar gibi Tarsus-Mersin otoyolu da ücretsiz olsun, ayrımcılık son bulsun” ifadelerini kullandı.

Yüksek enflasyon nedeniyle halkın alım gücünün her geçen gün daha da yetersizleştiği bir dönemde, en insani yaşamsal ürünlere ulaşmakta dahi insanların zorlandığını belirten Başkan Ozan Varal, “Türkiye’de başka örneği olmayan bir şekilde, aynı il sınırları içerisinde bulunan yerleşim yerleri arasında TEM otoyol geçişi ücretsiz iken, on yıllardır üvey evlat görülen Tarsus ile Mersin arasında ki geçiş paralı.

 

Şimdi de ülkeyi ‘uçuruyoruz’ diyen AKP ve küçük ortağı, 1 Ocak itibariyle doğalgazdan elektriğe, akaryakıttan otoyol geçiş ücretlerine kadar yüzde %50’lilere varan artışlar yaptılar. Evet, onlar enflasyonu uçurdular! Bugün Tarsus-Mersin arasında geçiş yapan bir otomobilden 5.75 TL ücret kesilmeye başlanmış durumda! Aynı mesafede kamyon geçişlerinden 12 TL, tır geçişlerinden ise 12.25 alınmakta. İşin vahim ve garip kısmı ise Tarsus Batı Gişelerinden girip, Tarsus Çamtepe Gişelerinden çıkan bir otomobilden dahi 4.75 TL ücret alınıyor!.

 

İçler acısı… Hukuk ve Sosyal Devlet anlayışı yerine ranta dayalı, eş-dost kayırma düzeni, kısaca sömürme düzeni bu iktidarın anayasası olmuş durumda!” dedi.

 

Halkın hüküm ve tasarrufunda bulunması gereken TEM otoyolunun Tarsus-Mersin arasında ki bölümünden para alınmasının akla ve vicdana sığmadığının altını çizen Başkan Ozan Varal, “Bizler, Tarsus halkının cebinden yıllardır haksız yere çıkan her bir kuruşun hesabını sormaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Konuyla ilgili geçtiğimiz aylarda hazırladıkları afişlerin sökülmesini de hatırlatan Başkan Varal, “Halkımızın haklı talebinin ifade edildiği, “AYRIMCILIK SON BULSUN, TARSUS-MERSİN OTOYOLU DA ÜCRETSİZ OLSUN”  afişini kısa bir süre önce sökenlerin tükenmişliğini, bu zamla birlikte bir kez daha halkımızın vicdanına bırakıyoruz!

Her koşulda halkımızın yanında olacağız, halkımızın hakkını koruyacağız” şeklinde konuştu.

 

Yaşanan bu haksızlığa toplumun tüm kesimlerinin ses yükseltmesi gerektiğini söyleyen CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Özel araç sahipleri, meslek odaları, taşıma şirketleri, esnaflar… Kısacası toplumun tüm kesimleri vicdana sığmayan bu uygulamaya ses yükseltmelidir. Tarsuslu’nun cebinden ayrımcılık yaparak haksız yere alınan ve her yıl milyonları bulan kayıplara son verilmelidir” dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

MEDYAD BAŞKANI OKAN ÇALIŞKAN,

TARSUS’TA YEREL GAZETELERE

SALDIRIYI YAPANLARI KINADI.

Tarsus’ta yerel gazetelerin yer aldığı Duvar gazetesi geleneğini baltalamak için gazeteleri bıçaklayanlara tepki yağdı.  MEDYAD Başkanı Okan Çalışkan “ Olay çirkin olduğu kadar, utanç verici ve üzücü..” dedi.

MEDYA Mensupları Derneği Başkanı Okan Çalışkan,  son günlerde kent genelinde duvarlara asılan yerel gazetelerin parçalanması olayını  kınadığını açıkladı.

Çalışkan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Halkı  bilgilendirmekten başka bir amacı olmayan ve ekmeğini  çıkardıkları gazete ile yaptıkları haberlerin yer aldığı internet gazetelerinden  kazanan gazetelerin alın teri, göz nuru olan yayın organlarına yapılan çirkin saldırıyı kınıyorum. Bu tür insanlık dışı saldırıları yapan yada yapanların bulunması için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyorum. Kötü niyetli kişi yada kişilerin  kentimizdeki Duvar gazetelerini parçalayarak, yada gazetecileri tehdit ederek bir yerlere varamayacaklarını bilmelerini istiyorum. Halkın sesi, gözü, dili, kulağı olan gazetelere saldırmak yerine, maddi imkansızlıklar içinde ayakta kalmaya çalışan yerel gazetelerimize sahip çıkılmasını ve desteklenmesini istiyorum. Unutmayın, bir haber çok şeyi değiştirir”

MEDYAD 2. başkanı ve Duvar gazetesi geleneğini  Tarsus’ta 1977 yılında başlatıp günümüze kadar sürdüren Gazeteci Yazar Yakup Boncuk ise  “Bu saldırıları kınayan tüm STK’lara ve MEDYA kuruluşlarına,  MEDYAD başkanı Okan Çalışkan’a teşekkür ediyorum. Halkımızın yerel gazetelere sahip çıkmasını ve desteklerinin devam etmesini diliyorum.” dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

MEYDANA GELEN KAZADA 4 KİŞİ YARALANDI.

Kaza,  Tarsusa bağlı Dörtler- Kadelli bölgesi eski Ankara Karayolu üzerinde meydana geldi. Sürücüsü tespit edilemeyen 33 AGN 403 plakalı otomobil, henüz bilinmeyen bir nedenle kontrolden çıkarak takla attı. Ters dönen araç içerisinde bulunan E.A., S.A., İ.A. ve S.T.A. yaralandı. Kaza sonrası olay yerine 112 acil servis, Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi arama-kurtarma ve güvelik ekipleri sevk edildi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Tarsus’a Bağlı Keşli-Sanlıca Yolu Uzun Yıllar Sonra Asfaltlandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, program dahilinde kentin her noktasına hizmetlerini götürüyor.   Yaz...
Büyükşehir’in Moxo Testi’nden 500 Çocuk Faydalandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısına yardımcı olan Moxo Dikkat Performans Testi uygulaması, her geçen gün...
Tarsust’ta Neler Oldu
iklimhaber.com 1 EKİM YAŞLILAR GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 1 Ekim. Dünya Yaşlılar Günü. Kutlu olsun. Gün nedeniyle dün Tarsus İlçe İnsan...
Avrupa Spor Haftası’nda Doğa Yürüyüşü Yaptılar
Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, gençleri Avrupa Spor Haftası’nda doğa yürüyüşünde buluşturdu.   Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında “Aktif...
Büyükşehir Kreşlerinde Eğitim Gören Minikler, Onay Akbaş’ın Kişisel Resim Sergisi’ni Gezdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Münir Özkul ve Adile Teyze Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim gören minikler, Sanatçı Onay Akbaş’ın ‘Çizgi: Bir...
Erdemlili Yetiştiricilere Yüzde 50 Hibeli Yem Desteği
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde, kent genelinde üretimin artması amacıyla çeşitli projelerle üreticileri desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi,...
KIYAFET EVİ’NİN 2. ŞUBESİ TARSUS’TA AÇILDI
  BÜYÜKŞEHİR’DEN, DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA KIYAFET DESTEĞİ AİLELER, YILDA 3 KERE BU HİZMETTEN FAYDALANABİLİYOR     Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA  SİGORTA MESLEK KOMİTESİNDEN TEŞEKKÜR Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Koçak, meslek komitelerinin  Odaların en önemli organlarından biri...
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kamuoyuna açıklamasıdır.
“Değerli vatandaşlarım; Kentimizde meydana gelen terör saldırısında şehit olan polisimize Allah’tan rahmet, yaralı polisimize ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Terör...
Tarsus Karavanpark, Yerli Ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Oldu
Tarsus Belediyesi tarafından hizmete açılan, yurtiçinden ve yurtdışından karavan sahibi misafirlerin konakladığı Karavan Park, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı...
Büyükşehir, İbadethaneleri Pırıl Pırıl Yapıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki ibadethane temizliği ile vatandaşlardan takdir topluyor. Kurduğu ibadethane temizlik ekibi ile Mersin’de bulunan cami, cemevi,...
Tarsus’ta Neler Oldu?
iklimhaber.com ŞEHİT İÇİN ŞEHADET BERATI VERİLDİ 1 Eylül 2022 günü şehit olan  Tarsuslu Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Meteöz’ün Şehadet Beratı...
Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ