$ DOLAR → Alış: 18,60 / Satış: 18,68
€ EURO → Alış: 19,49 / Satış: 19,57

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 04.01.2022
  • 77 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

TOPLU KONUTTA GERİ SAYIM BAŞLADI

Tarsus Belediyesi tarafından yaptırılan Toplu Konutlarda ışıklarımız yanıyor…

Başkan Haluk Bozdoğan ‘’Mağdur vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü tutmanin mutluluğunu yaşıyoruz. Faizler, krediler, harç paraları gibi birçok maliyetin aza indirilmesinde büyük rol oynamanin huzuruyla, 2021’e veda ederken, toplu konutlarımızın ışıklarını yakarak; vatandaşlarımızın kullanımı için hazır hale getirerek, çok yakında hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ediyoruz.’’ Dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TURİST SAYISI DÜŞTÜ

Tarihi kent Tarsus’ta özellikle son iki yılda Pandemi nedeniyle  gelen yabancı turist sayısı düştü. Ancak Yeni Tarsus Müzesini açılmasıyla birlikte Yerli turist sayısında artış gözlendi.  Yerli Turist sayısı 60 bine yaklaşırken yabancı turist sayısı ise 3 bin civarında olarak belirlendi. Toplamda 60 binin üzerinde turist 2021 yılı Kasım ayı itibariyle Tarsus’u gezmiş oldu.

 

Bir yıldır yeni müzenin ücretsiz gezildiğini belirten Tarsus Müze müdürü Doğukan Alper, 1 Ekim tarihi itibariyle Yeni Müzeye girişte ve diğer tarihi yerlere girişte 12.5 TL bilet ücreti alındığını hatırlattı.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

MÜFTÜLÜKTEN CAMİ HOCASI AÇIKLAMASI

.Mersin İl Müftülüğü, Tarsus Belediyesince yaptırılan camilere atama yapılmadığı, görevlendirilen imam-hatiplerin de geri çekildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.Müftülükten yapılan yazılı açıklamada, bir gazetedeki köşe yazısında, “Tarsus ilçesinde belediye tarafından yapılan camilere atanan imamların geri çekildiğine” yönelik iddiaların yer aldığı anımsatıldı.

Eski Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can döneminde inşaatına başlanan 8 camiden 3’ünün tamamlanarak hizmete açıldığının aktarıldığı açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanlığına devri gerçekleştirilen bir camiye kadro tahsis edilerek imam-hatip ataması yapılmıştır. Diğer 7 caminin ise mevcut belediye tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına çeşitli bahanelerle devri gerçekleştirilmediği için kadro tahsisi yapılamamış, resmi imam-hatip ataması da gerçekleştirilememiştir.” ifadesi kullanıldı.Yasa gereği yeni yaptırılan camilerin protokolle Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:”Camilerin devredilmesinin ardından müftülük de buraya kadro tahsisi ve imam-hatip atama işlerini gerçekleştirir. Bahse konu camilerin devrinin gerçekleştirilmesi için Tarsus Belediye Başkanlığına 2018 yılından itibaren 8 kere yazı yazılmış, henüz imar durumlarının hazır olmadığı gibi gerekçelerle camilerin devri Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı İlçe Müftülüğüne gerçekleştirilmemiştir. Belediyenin camilerin devrini gerçekleştirmesi için ileri sürdüğü gerekçeler, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunun ek 4. maddesine aykırıdır.”Fahri imam-hatip atamaları yapıldıCamilerin hizmete açıldığı andan itibaren İlçe Müftülüğünce fahri imam-hatip atamalarının yapıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:”Bu süreçte sadece bir ay gibi kısa bir süre görevli eksikliğinden dolayı vakit namazlarında imam-hatip görevlendirilmesi yapılamamış, cuma namazlarına ise hiçbir eksikliğe mahal vermeden sürekli görevlendirme yapılmıştır. Söz konusu camilerde halen İlçe Müftülüğünce geçici görevlendirilen imam-hatipler görev yapmaktadır. Bu süreçte de Tarsus Belediyesinin bu camilere imam-hatip görevlendirilmesine ilişkin herhangi bir talebi bulunmamaktadır. Atanan imamların geri çekildiği, belediyenin kendi imamlarını atamış olduğu iddiası da doğru değildir.”

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

BU COŞKU MERSİN’E YAKIŞTI!

BİNLERCE MERSİNLİ, 3 OCAK ZAFER

YÜRÜYÜŞÜ’NDE TEK YÜREK OLDU

 

Mersinliler; 3 Ocak Zafer Yürüyüşü’nde bir araya gelerek, kalpaklarıyla, bayraklarıyla, marşlarla,  mehteran eşliğinde Toroslar’dan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Tarsus K. Milliyede etkinliklere katıldı.

 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın öncülüğünde gerçekleşen yürüyüşte, 7’den 70’e herkes tek yürek olarak milli mücadele ruhu ve heyecanıyla tüm Türkiye’ye örnek oldu.

 

Binlerce Mersinli ile birlikte kol kola girerek yürüyen Başkan Yılmaz; “3 Ocak’ın ruhuna yaraşır bir yürüyüş gerçekleştirdik. Her zaman yanımızda olan, yürüyüşümüze destek veren tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi.

 

Toroslar Belediyesi’nin, 3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. yıl dönümünde düzenlendiği “Geleneksel 3 Ocak Zafer Yürüyüşü”, coşkuyla yapıldı.

 

Mersin’in dört bir yanından gelen binlerce kişi Atalarının mirasına sahip çıktı. Sabahın erken saatlerinde Belediye binası önünde toplanan vatandaşlara Toroslar Belediyesince milli mücadelenin simgesi kalpak hediye edilirken, aynı zamanda sıcak çorba ikramında da bulunuldu.

 

Yürüyüş öncesinde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz için belediye önünde bir tören düzenlendi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan yürüyüş; MHP Mersin Milletvekilleri Olcay Kılavuz ve Baki Şimşek, Toroslar İlçe Kaymakamı İbrahim Çenet, MHP MYK Üyesi Serdar Soydan, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, Belediye Başkanları, Teşkilat Başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, mahalle muhtarları ve binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

 

Toroslar Belediye binası önünden başlayarak Kuvayi Milliye Caddesi, Hastane Caddesi, İstiklal Caddesi ve Sakarya Caddesi güzergahından Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren yürüyüşte temsili Elif’in Kağnısı ve sırtında cepheye mermi taşıyan Nene Hatunlar da tarihi yeniden canlandırdı.

 

Mersin’deki kurtuluş coşkusunu görüntülemek isteyenler ise cep telefonlarına sarılırken, evlerinin ve işyerlerinin balkonlarına çıkan vatandaşlar da korteje Türk Bayraklarıyla ve alkışlarıyla destek verdi.

 

 

Başkan Yılmaz; “Her 3 Ocak’ta Yüreklerimiz Bir Başka Çarpıyor”

 

 

Binlerce Mersinli ile birlikte kol kola girerek marşlar ve mehteran eşliğinde yürüyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Kuvayi Milliye ruhunu bir kez daha yaşatarak Mersin’e ve atalarının emanetine sahip çıkan tüm hemşehrilerine teşekkür etti.

 

Başkan Yılmaz ; “Bugün 3 Ocak Mersin’in kurtuluş günü. Bugün Kuvayi Milliye ve Milli irade bayramı. İngilizler, Fransızlar bölgemizi işgal ettiler. Ermeni çetecileri de halka zulüm ettiler. Kuvayi Milliyeciler bir araya geldi. Milli iradeyle, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, liderliğinde Kurtuluş Savaşımızı verdik. Bağımsızlığımıza kavuştuk. 3 Ocak Zafer Yürüyüşümüzü bu yıl da gururla, coşkuyla, birlik beraberlik içinde gerçekleştirdik. Tüm hemşehrilerime canı gönülden teşekkür ediyorum. Mersinimizin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. yıl dönümü kutlu olsun” diye konuştu.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

MEDYAD BAŞKANI OKAN ÇALIŞKAN,

TARSUS’TA YEREL GAZETELERE

SALDIRIYI YAPANLARI KINADI.

Tarsus’ta yerel gazetelerin yer aldığı Duvar gazetesi geleneğini baltalamak için gazeteleri bıçaklayanlara tepki yağdı.  MEDYAD Başkanı Okan Çalışkan “ Olay çirkin olduğu kadar, utanç verici ve üzücü..” dedi.

MEDYA Mensupları Derneği Başkanı Okan Çalışkan,  son günlerde kent genelinde duvarlara asılan yerel gazetelerin parçalanması olayını  kınadığını açıkladı.

Çalışkan açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Halkı  bilgilendirmekten başka bir amacı olmayan ve ekmeğini  çıkardıkları gazete ile yaptıkları haberlerin yer aldığı internet gazetelerinden  kazanan gazetelerin alın teri, göz nuru olan yayın organlarına yapılan çirkin saldırıyı kınıyorum. Bu tür insanlık dışı saldırıları yapan yada yapanların bulunması için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyorum. Kötü niyetli kişi yada kişilerin  kentimizdeki Duvar gazetelerini parçalayarak, yada gazetecileri tehdit ederek bir yerlere varamayacaklarını bilmelerini istiyorum. Halkın sesi, gözü, dili, kulağı olan gazetelere saldırmak yerine, maddi imkansızlıklar içinde ayakta kalmaya çalışan yerel gazetelerimize sahip çıkılmasını ve desteklenmesini istiyorum. Unutmayın, bir haber çok şeyi değiştirir”

MEDYAD 2. başkanı ve Duvar gazetesi geleneğini  Tarsus’ta 1977 yılında başlatıp günümüze kadar sürdüren Gazeteci Yazar Yakup Boncuk ise  “Bu saldırıları kınayan tüm STK’lara ve MEDYA kuruluşlarına,  MEDYAD başkanı Okan Çalışkan’a teşekkür ediyorum. Halkımızın yerel gazetelere sahip çıkmasını ve desteklerinin devam etmesini diliyorum.” dedi.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS’TA SORUMLU DENETÇİ

SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI.

2021/22 sayılı “İhracatta Ticari Kalite Denetimlerinin Risk Esaslı Yapılması Amacıyla Firmaların Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ” hükümlerince sınıflandırılmış olan ihracatçı firmalar Sorumlu Denetçi istihdam etmekle yükümlü olup Sorumlu Denetçi Sınav Sonuçları Açıklandı.

Tarsus ticaret Borsasından yapılan açıklama şöyle:

“Ticaret Bakanlığımızın Orta Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından anılan Tebliğ’in 11’inci maddesi hükümleri doğrultusunda 15-17 Aralık 2021 tarihlerinde Tarsus Ticaret Borsası’nda 2021/21 sayılı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliği eklerinde yer alan tüm ürün gruplarını kapsayan Sorumlu Denetçi Eğitimi ve Sınavı düzenlenmiştir.

Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından 15- 17 Aralık 2021 tarihinde 3 gün süren Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliği eklerinde yer alan tüm ürün gruplarını kapsayan sınav sonuçları ilanı www.tarsustb.tobb.org.tr web sayfasında yayınlanmaktadır. “

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

CENK AYKIR’I 3. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE RAHMETLE ANIYORUZ

Tarsus Yeniceli gazeteci Cenk Aykır’ı rahmetle anıyoruz.

Yenice’de Yenice Vitrin gazetesini yayınlayan ve uzun yıllar bu gazetenin sahipliğini yapan Cenk Aykır 3 Ocak 2019 tarihinde  kalp krizi sonucu vefat etmişti.

Aynı zamanda DHA muhabiri olan Aykır’ın cenaze töreni Yenice’de yapılarak aynı yerde toprağa verilmişti. MEDYAD üyesi olan gazeteci arkadaşımızı 3. ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

U 60 TAKIMI: ÖRNEK TAKIM.

Tarsus’ta kendi insiyatifleri ile kurulan U60 Takımı yeni yılı  ve bazı arkadaşlarının doğum gününü pasta keserek kutladı.

U 60 takımında yer alan Ferit Gündoğdu ,Cahit Elgüner ve İbrahim BALIKÇI nin Doğum Günleri kutlandı.  Başkan Nebih Maruf Güneşli nin kestiği Pasta İle Doğum Günleri kutlandı. Şahin mahallesi muhtarı Hüseyin Aydın ve diğer arkadaşları ise doğum günü olan arkadaşlarını kutladı, yeni yılda mutluluklar diledi.

GÜNEŞLİ Tüm  Canlara Sağlık Dolu Günler Diledi.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   TARSUS’TA POLİSE ATEŞ AÇAN KİŞİ ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ Tarsus’ta 7 Aralık 2022 gün öğle saatlerinde üzücü bir olay...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   TARSUS BELEDİYE BAŞKANI , AKKOZA MEDYADA CANLI YAYINA ÇIKIYOR Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan  7 Aralık 2022...
Tarsus’ ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com    TARSUSLU GAZETECİ SÖNMEZ TARGAN VEFAT ETTİ İstanbul Tarsus Kültür ve Dayanışma Derneği kurucularından gazeteci Sönmez Targan 05.12.2022 günü...
Kılıçdaroğlu’nun “3 Aralık’ı bekleyin” dediği vizyon belgesinin açıklandığı törende Selvi Kılıçdaroğlu uyuyakaldı
Günler öncesinden “3 Aralık’ı bekleyin” sözleriyle beklentileri yükselten CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün partisinin vizyon belgesini açıklamak üzere kameralar karşısına geçti....
Tarsus’ta Neler Oldu
ENGELLİLERİN GÜNÜ KUTLU OLSUN.. ÇELENK SUNMA TÖRENİ BUGÜN Tarsus’ta 3 Aralık Engelliler günü  münasebetiyle bugün saat 10.00’da Cumhuriyet alanında Atatürk...
Sürücü kursu fiyatları ne kadar? Ehliyet almak isteyenler için yeni yıl fiyatları belli oldu
Sürücü kursu fiyatları ne kadar? Ehliyet almak isteyenler için yeni yıl fiyatları belli oldu Ehliyet almayı planlayanlar için üzücü haber...
MHP ile kavga borsaya yansıdı! BİM’in hisseleri düşüşe geçti
BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç’ın Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile girdiği polemik borsaya da yansıdı. Kasım ayında 146 lira...
Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   MEMLEKET PARTİSİ TARSUS İLÇE KONGRESİ BUGÜN Genel başkanlığını Muharrem İnce’nin yaptığı Memleket Partisi Tarsus ilçe  kongresi bugün yapılıyor. Kayyum...
Tarsus’ta Neler Oldu
  TARSUS’TA  HALK RESTORAN’DA ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ SICAK ÇORBA İKRAMI Tarsus Belediyesi, geçtiğimiz aylarda hizmete  açtığı Halk Restoran’da öğrencilere ücretsiz sıcak...
Tarsus’ta Neler Oldu
“ÇİRKİN” 25. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ’NDE ANKARALILARLA BULUŞTU Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında...
Mersin’de Masa Ters Döndü
MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur GÖLGELİ Mersin gündeminde büyük yankı oluşturan Seçer-Kocamaz atışmasına ilişkin açıklama da bulundu. Sosyal Medya...
Kilo aldığını sanan adamın karnından çıkanlar doktorları bile şaşırttı
Tokat’ta aşırı kilo aldığını sanan adamın karnından yaklaşık 13 kilogram ağırlığında 4 parça kitle çıkarıldı. Doktorlar, bu büyüklükte kitlelerle çok...
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu   Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali...
MHP MERSİN’DE 18 ARALIK SEFERBERLİĞİ
Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığı’nda, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin Mersin’i ziyaret edeceği 18 Aralık Pazar gününün hazırlıkları başladı. Milliyetçi...
3 Ocak Destanı Şiirlerle Anlatılacak!
    Toroslar’ın 3 Ocak Şiir Yarışmasında Son Başvuru Tarihi, 16 Aralık 2022   3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ