$ DOLAR → Alış: 18,59 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,35 / Satış: 19,43

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 30.12.2021
  • 61 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ TARSUS’A ÇIKARMA YAPTI

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı  Orhan Yegin , Milletvekilleri Hacı Özkan, Zeynep Gül Yılmaz, Ali Cumhur Taşkın, Ak Parti Mersin  İl Başkanı Cesim Ercik ve İl Yöneticileri Tarsusta buluştu.

Kurtuluş törenlerine de katılan milletvekilleri daha sonra Tarsus İlçe Başkanı Hasan Podak ve Teşkilat mensuplarıyla buluştu. Başkan Podak ‘’Ak Parti olarak  2023 sürecinin önemini, yapmamız gereken çalışmaları istişare ettik’’ dedi..

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

KAYA, ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN

TOBB MÜŞTEREK KONSEY TOPLANTISINA KATILDI.

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Borsalar Konsey Üyesi Murat Kaya, Ankara’da gerçekleştirilen TOBB Müşterek Konsey Toplantısına katıldı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirilen toplantıda, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, son günlerde bankaların kredi faizlerini olağanüstü şekilde artırılması da gündeme gelirken, güçlü büyümeyi sürdürebilmek için kredi faizlerinde ve enflasyonda düşüş, döviz kurlarında istikrar sağlanması gerektiği ifade edildi.

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, TOBB camiası olarak sahada olduklarını, ekonominin tüm kılcal damarlarına ulaştıklarını, böylece sahadaki durumu en iyi şekilde görüp, sorunları ve sıkıntıları tespit ettiklerini belirterek toplantıda borsa üyelerinden gelen talepleri ilettiği açıklamasında Yeşil Mutabakat kapsamında artan enerji maliyetlerinin ticari faaliyette bulunan işletmelere getirdiği yükü azalmak amacıyla, Ülke ekonomisine katkı sağlayacak, çevre dostu olan güneş, rüzgâr ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi gerçekleştirmek isteyen işletmelere bu yatırımlarına istinaden cazip koşullarla finansman desteği sağlanmasına ve Rusya’ya yapılan Yaş meyve sebze ihracatımızda ise, en fazla etkilenen bölge , hatta lokal olarak Tarsus olduğuna değindi.

Müşterek Konsey toplantısının gerçekleşmesini ve ev sahipliği yapan Hisarcıklıoğlu’na da teşekkür eden Başkan Murat Kaya;

“TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un teşrifleriyle TOBB Müşterek Konsey Toplantımızı gerçekleştirdik. Birlik Başkanımız yaptığı konuşmasında covid-19 salgın döneminde TOBB olarak sektörlere yönelik çalışmalar, Türk lirasında yaşanan olağan dışı değer kaybının büyük ölçüde geri alınmış olması ve bankaların kredi faizleri konularında yaptığı açıklamalarla yine bizlerin sesi oldu. Her daim iş dünyasının sesi olan, camiamızın beklenti ve taleplerini hükümet yetkilileri nezdinde iletilmesini ve çözümünü sağlayan Başkanımız Sayın Hisarcıklıoüğlu’na teşekkür ediyorum, Müşterek Konsey Toplantımızın sonuçlarının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

UYUŞTURUCUDAN 2 KİŞİ YAKALANDI

Tarsus’ta Jandarma ekiplerinin düzenlediği uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli yakalandı.

Mersin İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre; Tarsus ‘un Yanıkkışla Mahallesinde uyuşturucu madde imalatı ve satışı yaptığını tespit ettiği 2 şahsa yönelik jandarma operasyon yaptı.

Operasyon sonucunda 2)şüpheli şahıs Jandarma tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Şahısların ikametinde arama yapan ekipler 170 gram kubar esrar ile 70 adet sentetik uyuşturucu hap ele geçirdi.

Mahkemeye sevk edilen  şüphelilerden 1’i tutuklanırken,  1’i ise tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol ile serbest bırakıldı

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

GENÇLERE SOSYAL FARKINDALIK

ÇALIŞMALARI İLE YATIRIM YAPIN

Mersin Alzheimer Derneği’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak yürüttüğü ‘Gençlerle Genç Yaş Al Projesi’ kapsamında ben de Tarsus sokaklarında gençlerimize ve yaş almış çınarlarımıza mikrofon uzattık.

Çocukluğum, sevgi ve vefanın gönülden gönüle yol bulduğu bir mahallede geçti. Mahallemizin sakinleri; mutluluk ve hüzünde, yoklukta ve varlıkta, hastalıkta ve sağlıkta, her zaman ve mekânda bir birinin hali ile hallenirdi. Mahallemizde; bir lokma ekmeği paylaşmanın sırrına ermiş insanlar ikamet ederdi. Mis gibi kekik kokan, Kurtuluş Savaşı’nı büyük bir coşkuyla anlatan, acısıyla tatlısıyla ders çıkardığı yaşam tecrübelerini anlatan, çocukları olmasına rağmen yalnız yaşayan mahallemizin yaş almış çınarları evlerimizin bolluk ve bereketiydi. Dostluk ve kardeşlik her evin hayat felsefesiydi.

Güneşin ilk ışığı ile yatağımızı ve evimizi düzenleyip temizlemekle güne başlardık. Annemin büyük bir sevgiyle hazırladığı kahvaltımızı yaptıktan sonra kendimize, ailemize, evimize ve yaşadığımız topluma karşı sorumluluklarınızı sırasıyla yerine getirirdik. Annem ve babam mahallemizde bulunan ve her biri ayrı bir değer olan yaş almış çınarlarımıza karşı sorumluluklarımızı sürekli hatırlatırlardı. Gençliğimizde ektiklerimizi yaşlılığımızda biçeceğimizin vurgusunu sürekli yaparlardı. Bu sebeple mahallemizdeki yaş almış çınarlarımızın ev temizliklerini, kişisel bakımlarını, alışverişlerini bir görev dağılımı ile yapmamızı sağlarlardı. Ramazan ayı boyunca sahur ve iftar vakitlerinde yaş almış çınarlarımızı evimizin ve soframızın en nadide köşesinde ağırlarlardı.

Mersin Alzheimer Derneği’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak yürüttüğü ‘Gençlerle Genç Yaş Al Projesi’ kapsamında ben de Tarsus sokaklarında gençlerimize ve yaş almış çınarlarımıza mikrofon uzattım. Yaş almış çınarlarımızla bir hoş seda bıraksada sokak röportajları gençlerimizle zaman zaman gergin ve gözyaşı ile geçti. Gözyaşım hüzünle her yanağımdan süzüldüğünde çocukluğum aklımdan yüreğime seyretti. Mikrofon tutan elimden kekik, tarih, vefa ve sevgi kokan yaş almış çınarlarımız dua olup semaya yükseldi.

‘Yaşlılarımıza karşı sorumluluklarınızın farkında mısınız?..’ sorusuna gençlerden bazılarının ‘yaşlılardan nefret ediyorum’ cevabı karşısında üzüldüm, gerildim, panikledim, gözyaşı döktüm. Günlerce kendi iç muhasebemi yaptım. ‘Gençlerimize karşı sorumluluklarımızı tam anlamıyla yerine getiriyor muyuz?..’ sorusu ile kendimi sorguladım. Hepimizin yaşlılarımıza karşı sorumlulukları olduğu gibi gençlerimize karşı da sorumlulukları var. Toplum olarak gençlerimize sahip çıkmalıyız. Onları sorumluluk bilincine ulaştıracak proje ve çalışmalara zemin hazırlamalıyız. Sosyal farkındalık çalışmalarında yer vermeliyiz. Her şeyden öte onlara örnek bir yaşam sergilemeliyiz. Sergilediğimiz her örnek söz ve davranışın gençlerimizde hayat bulacağını unutmamalıyız.

Mersin Alzheimer Derneği’nin ‘Gençlerle Genç Yaş Al Projesi’ kapsamında Tarsus’ta gerçekleştirdiğim sokak röportajlarına destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara, Tarsus’un muhtelif mahallelerinde ikamet eden yaş almış çınarlarımıza ve gençlerimize teşekkür ediyorum. Kendimize, ailemize, evimize, yaşadığımız topluma karşı bizi sorumluluk bilinciyle yetiştiren rahmetli anneme ve sağlıklı ömür dilediğim babama teşekkür ediyor sevgiyle ve minnetle anıyorum. Sun RTV/İçel TV’de ‘Gençlerle Genç Yaş Al-Tarsus’ bölümü yayınlandı.

Gençliğinizi diri tutmak ve genç kalmak istiyorsanız gençlere sosyal farkındalık çalışmaları ile yatırım yapmanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Gençlerle hep genç yaş almanız temennisiyle. Vesselâm.

Emine KUREN

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

SPOR MUHABİRİ FIRAT MAKTAY’IN

MERHUM BABASI ANILDI

Tarsus’lu gazetecilerden Yenises gazetesi spor muhabiri Fırat Maktay’ın babası Boyacı Hasan Maktay mezarı başında ölüm yıldönümünde anıldı.

29 Aralık 2013 tarihinde vefat eden  Tabelacı, ressam ve boyacı Hasan Maktay, dün şehir mezarlığındaki kabri başında sevenleri tarafından ölümünün 8. yıldönümünde dualarla anıldı.

Fırat Maktay “Okudukları Kuran-ı Kerim tilaveti için hoca efendiler Nuh Özkan ve Musa Kandemir’e, bugünde yanımızda olan Ustam Gazeteci Yazar Yakup Boncuk ile yazar Emine Kuren hanım’a teşekkür ediyorum” dedi.

“EMİNE KUREN İLE GÜL NAME

TARSUS’UN DEĞERİ BOYACI HASAN MAKTAY ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE KABRİ BAŞINDA ANILDI

Yenises Gazetesi Muhabiri-Gazeteci Fırat Maktay’ın babası Tarsus’un değerlerinden Boyacı Hasan Maktay ölüm yıldönümünde Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dualarla kabri başında anıldı. Yardım ettiği öğrencilerle anılan Tarsus’un değerlerinden Boyacı Hasan Maktay Tarsus Müftülüğü Gençlik Koordinatörü Nuh Özkan’ın okuduğu Kuran’ı Kerim Tilaveti ve Tarsus Müftülüğü Görevlisi Musa Kandemir’in ettiği dualarla kabri başında anıldı. Tarsus Müftülüğü Gençlik Koordinatörü Nuh Özkan anma töreninde yaptığı konuşmada gençlerin toplum üzerindeki etkisini anlatarak gençlere sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı. Okumakta zorluk çeken öğrencilere yardım edilmesi gerektiğini hatırlatarak Tarsus’un değeri Boyacı Hasan Maktay’ın yardım ettiği öğrencilerin farklı meslek alanlarında ülkesine hizmet verdiğini hatırlattı. Gençlere sahip çıkılması ve öğrencilere yardım edilmesi bir ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır dedi. Namaz ve güzel ahlaktan bahsederek dua etti. Tarsus’un değeri Boyacı Hasan Maktay’ın anısına ölüm yıldönümünde Yasîn-i Şerif Kitabı dağıtıldı. Emine KUREN

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

MİLLİ YOL PARTİSİ MERSİN VE

TARSUS’TA DA ÇALIŞMALARA BAŞLADI.

Yeni kurulan Milli Yol Partisi çalışmalara başladı. BBP eski il başkanı ve milletvekili belediye başkan adaylarından Muhsin Yazıcıoğlu hareketi mensuplarından hemşehrimiz Hasan Köse Milli Yol Partisinin Mersin genelinde teşkilatlanması için çalışmalara başladı.

Hasan Köse ‘’şehit liderimiz Muhsin YAZICIOĞLU’nun çizgisinde ilkeleri üzerine kurulan Milli Yol Partisi’ni ve kuruluş sürecini anlatmaya başladık. Tarsus, Mersin ve Türkiye siyaseti üzerine sohbetler ederek yeni kurduğumuz  Milli Yol Partisi ni ve hedeflerimizi anlatıyoruz. Alperenler  olarak  ’şehit liderimiz Muhsin YAZICIOĞLU’nun çizgisinde ilkeleri üzerinde yeni bir parti ile yola devam ediyoruz. Allah başarılarımızı daim eylesin. Partimiz Türk halkına ve Alperenlere  hayırlı olsun’’ dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

KALİGRAFİ USTASI ETEM ÇALIŞKAN’IN

RESİM SERGİSİ AÇILIŞI YAPILDI.

Belediye  Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, günümüzün duayen sanatkârı, Kaligrafi Ustası Etem Çalışkan’ın resim sergisi açılışına katıldı.

Ardından Araştırmacı ve Yazar Hikmet Öz’ün anlatımıyla Kurtuluşun 100.yılına özel Kurtuluş Savaşı ve Tarsus konulu konferans düzenlendi.

Bozdoğan ‘’Yaşayan en büyük üstatlardan Etem Çalışkan’a ve Tarsus’umuzun geçmişine ışık tutan, kentin hafızası Hikmet Öz’e teşekkür ediyoruz’’ dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

HİKMET ÖZ’DEN KONFERANS

Tarsus Belediyesi Nikah salonunda dün Araştırmacı ve Yazar Hikmet Öz konferans verdi.

Öz’ün anlatımıyla Kurtuluşun 100.yılına özel Kurtuluş Savaşı ve Tarsus konulu konferans düzenlendi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUSTA SAHTE İÇKİLERE EL KONDU

Tarsus ‘ta dün gerçekleştirilen sahte içki operasyonunda 5 kişi gözaltına alındı.İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, ekiplerin yılbaşı öncesi sahte içki operasyonları devam ediyor. Bu kapsamda Tarsus a  bağlı Aliağa ve Yenice mahallerinde 5 şahsın sahte içki üretimi yaptığını tespit eden ekipler, operasyon gerçekleştirdi. Yapılan operasyonda 5 şüpheli gözaltına alınırken, adreslerdeki aramalarda 66 litre sahte içki, 190 litre etil alkol ile 4 litre anason kiti ele geçirildi.Gözaltına alınan şahısların jandarmadaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI Tüm Türkiye’de olduğu gibi dün Tarsus’ta  da 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıldı. Tarsus’taki kutlama...
TADER Başkanı Özsu’dan ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’’ Mesajı…
Ankara Tarsuslular Derneği Genel Başkanı Semih Özsu; ‘’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, hayat hakları elinden...
BÜYÜK TÜRKÇÜ PROF. DR. TURAN YAZGAN, VEFATININ 10. YILINDA ANILDI
Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programına Katılan Başkan Yılmaz; “Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız, Türk Milliyetçiliği Fikir Zincirinin En Önemlisi...
Tader den 24 Kasım Mesajı
Ankara Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı Semih Özsu                    ‘’24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Başkan Semih Özsu mesajında;...
TOROSLAR’DA VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Toroslar Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergilerinin 2022 yılı 2’nci taksit ödemeleri ile 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 12’nci...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER  GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması  yapılacak. Tarsus’taki kutlama töreni için bu sabah saat 09.30...
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇOCUKLARA DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VERİLDİ
Çocukların küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması, ağız ve diş sağlığına önem vermesi için çalışmalar yapan Tarsus Belediyesi, Diş...
BAŞKAN YILMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayan Başkan...
1. ULUSLARARASI TARSUS KUKLA FESTİVALİ 2 ARALIK’TA BAŞLIYOR
Tarsus Belediyesi’nin kenti kültür sanatla buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği etkinlikler devam ediyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan ve 7 yerli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ