$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 29.12.2021
  • 86 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN HAZIRLADIĞI

‘TARSUS 100. YIL ETKİNLİK ALANI’NDAKİ

SERGİ İKİ GÜN DAHA AÇIK KALACAK

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından “Tarsus’un Kurtuluş Haftası Kutlamaları” kapsamında hazırlanan ‘Tarsus 100. Yıl Etkinlik Alanı’ndaki programlarda tarih dolu anlar yaşandı. 3 gün süren oturumların son bölümünde ise tarihçi-yazar Sinan Meydan, düzenlenen söyleşi de Tarsuslularla buluştu. Bu arada vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle platform 28 ve 29 Aralık’ta da açık kalacak.

 

Tarsus Cumhuriyet Meydanı’ndaki Etkinlik Alanı’nda ‘Milli Mücadele’, ‘Yüzyıl’ ve ‘Mersin’in Hafızası’ sergileri yer alırken; ünlü edebiyatçı, tarihçi, akademisyen ve yazarlar tarafından söyleşiler gerçekleştirildi. Etkinlik alanında kurulan ‘VR Mersin’de kentin tüm tarihi ve doğal zenginliklerinde sanal bir gezinti yapma imkanı bulunuyor.

 

Söyleşilerin son programında ise ünlü tarihçi ve yazar Sinan Meydan, vatandaşlarla buluştu. “Kurtuluştan Kurtuluşa” konulu söyleşi de konuşan Sinan Meydan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’de gösterdiği başarıların, Milli Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük rolü olduğuna dikkati çekti.

 

Sinevizyona yansıttığı belgelerle sunumunu coşku içerisinde yapan Sinan Meydan, program sonunda okuyucularına kitaplarını imzaladı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSTA HASTANIN PARASINI ÇALDILAR

Tarsuslu S. Yılmaz’ın (56) ameliyat parası ile kızının emanet ettiği altınlar çalındı.

Eve giren 3 kadın yaklaşık 300 bin TL’yi çaldı.

S.Yılmaz, şüphelilerin bulunması için yardım istedi.Olay, 22 Aralık günü öğle saatlerinde ilçeye bağlı Yeşilyurt Mahallesi Dostlar Apartmanı’nda meydana geldi. Muayene olmak için kızı ile birlikte hastaneye giden S. Yılmaz, geri döndüğünde, odalardaki eşyalarının darmadağın olduğunu gördü. Ayağındaki rahatsızlık için biriktirdiği ameliyat parası ile kızına ait olan emanet altınların yerinde olmadığını gören Yılmaz, durumu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Adrese gelen ekipler, parmak izi çalışması yapıp, çevredeki güvenlik kameralarını incelemeye aldı.Gördüğü manzara karşısında şoke olduğunu belirten Yılmaz, ‘Öğle saatlerinde hastaneye gitmiştim. Eve geldiğimde her yer dağılmıştı. Kapıyı levye ile açıp içeriye girmişler. Kızımın ve benim odama girip her yeri aramışlar. Kutuları açmışlar. Benim ameliyat param ve çocuğumun düğün parası onun içindeydi. Ne olur emniyet müdürüm bunu çözün. Çok mağdur durumdayım. Herkes sesimi duysun yalvarıyorum. Benim kocam sadece bir emekli, kızımın düğünü var, emanet altınları vardı. Perişan haldeyiz’ dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

JANDARMA KOMUTANINA

KUVAYİ MİLLİYEDEN  ZİYARET

Tarsus Kuvayi Milliye Derneği  Başkanı İsmail Taşgit ve yönetimi Tarsus ilçe Jandarma.Komutanımızı ziyaret etti.

Taşgit ‘’Komutanımız sayın İnanç Marım’a  çok teşekkür ederiz

Bizlere ,.Zaman Ayırıp sohbet ettikleri için . Ayrıca teşekkür ederiz.’’ Dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BAŞKAN MURAT KAYA, “KURDA İSTİKRAR

İŞ DÜNYAMIZA GÜVEN VERECEKTİR”

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, geçtiğimiz hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni ‘Ekonomi Paketi’ni iş dünyası adına atılmış olumlu bir adım olduğunu söyledi.

Borsa Başkanı Murat Kaya, yaptığı açıklamasında, açıklanan yeni Ekonomik Paketi’nin, iş dünyasının piyasada istikrar ve öngörülebilirlik talebine yönelik atılmış olumlu bir adım olduğunu dile getirirken “Açıklanan yeni Ekonomik Paket sonrası ilk beklenti fiyatların düşmesi yönünde olurken, bir diğer beklenti ise öngörülebilir kur olarak öne çıkmasıdır” dedi.

Dengeli ve istikrarlı bir kur mesajı olarak algılanan pakette beklentinin yani asıl düşüşün hızlı tüketim ürünlerinde olması gerektiğine değinen Başkan Kaya “Bilindiği üzere Döviz kurlarının kontrolsüz bir şekilde artışı hepimizi rahatsız ediyordu. Bunun makul seviyelere inmesi gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Merkez Bankası’nın müdahalesi sonrasında Döviz kurunda sert bir düşüş yaşandı. Bundan sonraki süreçte kurun dengeli gitmesi çok daha önemlidir” şeklinde konuştu.

Kur istikrarının önemine değinen Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya “Kur istikrarının sağlanması ekonomimizin geleceği, işletmelerimizin ayakta kalabilmesi, rahat fiyatlama yapabilmeleri ve piyasaların istikrarı için çok önemli. Yeni dönemde önünü görmek isteyen iş dünyamızın en büyük arzusu; aşırı hareketlenmeyen ve sert dalgalanmaların yaşanmadığı bir döviz kurunun oluştuğunu görmektir. Kurda istikrar iş dünyamıza güven verecektir” ifadesini kullandı.

Ekonomi Paketi ile yeni bir döneme girildiğini belirten Başkan Murat Kaya “Açıklanan yeni kararlarla beraber dövizin geri gelmesi sevindirici. Hammadde fiyatlarının daha erişilebilir olacağını düşünüyoruz. Kurla ilgili garanti verilmesi çok önemli bir hamleydi. Belirsizlikleri düşünmektense önümüzü görebilmek bizi rahatlıyor. İş dünyası olarak kur hareketliliği nedeniyle öngörülemez bir ortamın oluştuğunu ve yaşanan zorlukları sıklıkla dile getiriyor, etkin mücadele adımları beklediğimizi de sık sık dile getiriyorduk. Taleplerimizin bu noktada olumlu karşılanması; üretim, yatırım, istihdam ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda vereceğimiz katkıyı artıracaktır” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

MİLLİ ŞAİRİMİZ  MEHMET AKİF ERSOY ANILDI

Milli şairimiz  ve İstiklal marşının söz yazarı Mehmet Akif Ersoy, vefatının 85. yıldönümünde Tarsus’ta düzenlenen bir etkinlik ile anıldı.

İmam Hatip Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan etkinlik Şehit ishak ilkokulu Esra Şemsi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Etkinliğe okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve Milli Eğitim yetkilileri katıldı.

Açılışta saygı duruşunda bulunulup istiklal marşı okunu. Ardından Mahmut Turan Kur’an tilavetinde bulundu. Daha Sonra Milli Şairimizin hayat hikayesi okundu, görsel slaytlar gösterildi.  Kahramanlık ve destansı şiirler ile türküler söylendi. Hasan Basri Üstün’ün saz ekibi de etkinliğe eşlik etti. Etkinliğe katılanlar, Kurtuluş savaşının zorlu günlerini anarak Atatürk ve Silah arkadaşlarını rahmetle andı . Yine istiklal marşımızın şairi de dua ve rahmetle anıldı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUSLU VOLEYBOLCUNUN ŞANSSIZLIĞI

Tarsuslu voleybolcu kızımız  Başaksunun Sol Yan diz bağlarında kopma ve yırtılma teşhisi koyan Prf. Dr Gökhay Görmeli  İstanbul Cerrahi Hastanesinde Başarılı bir Amaliyat yaparak yeniden sağlığına kavuşmasını sağladı.

Başaksunun babası Seyhan Bayır ‘’ Bu Amaliyat da Sayın Prf. Dr Gökhay Görmeli hocama, Servis Hemşirelerine THY Voleybol şubesinden Koçları Serkan, Burak, Kübra, Ulaş ve Selim kardeşlerime, Takım arkadaşı Defne ve Babası Sinan beye Bizleri süreç içerisinde hiç yalnız bırakmadılar için çok ama çok Teşekkür ediyorum’’ dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TUFAN KÜRKLÜ’DEN 27 ARALIK MESAJI

İş İnsanı Tufan Kürklü 27 Aralık Tarsus’un kurtuluşu nedeniyle bir mesaj yayımladı.

İş İnsanı Kürklü’nün mesajı şöyle; “Aziz milletimiz şanlı tarihi boyunca vatanına, bağımsızlığına ve milli değerlerine büyük bir aşkla bağlanmış, onlara yönelen her türlü tehdidi varını yoğunu ortaya koyarak bertaraf etmeyi vazife bilmiştir. Milli mücadele yıllarında tüm yurtta yakılan kurtuluş meşalesi 27 Aralık 1921 tarinde Tarsus’u aydınlatmış, Allah’ın izniyle aziz ecdadımız ve kahraman ordumuz bütünleşerek şehrimizi düşman işgalinden kurtarmıştır. Bu kahraman ecdadın torunları olarak bizlere düşen, onların canlarından aziz bilip şehadet şerbetini içerek bize emanet ettikleri bu cennet vatanı, aynı bilinçle yarınlara taşımak ve gelecek nesillere daha güçlü bir şekilde bırakmaktır.

Bu vesileyle tüm Tarsuslu hemşerilerimizin 100. Kurtuluş yıldönümünü tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere mücadelenin isimsiz kahramanları bu aziz vatan için seve seve şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSTA MÜZİK DİNLETİSİ

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Sanatçıları, Müzemizde gerçekleştirilen “Müzik Dinletisi” etkinliğinde klasik ve yerel eserleri sanatseverlerle buluşturdu. Yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinliğe ilgi gösteren değerli sanatseverlere ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Uzunköprü’de güneş enerji paneli tepkisi!
Uzunköprü’de köy halkı meralarına güneş enerji paneli kurulmasını istemiyor. Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Uzunköprü ilçesine bağlı Bayramlı Köyü...
Kayseri Melikgazi Battalgazi’ye yeni yaşam kuruluyor
23 bloktan oluşan Battalgazi Mahallesi 2. Etap Kentsel Dönüşüm Alanını ve daireleri inceleyen Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa...
Adıyaman’da feci kaza: 3 ölü
Adıyaman’ın Kahta ilçesinde iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. ADIYAMAN (İGFA) – Alınan bilgiye göre Hasan...
81 ilde Çember 8 operasyonları: 4 bin 951 firari yakalandı
Bakan Yerlikaya, firari suçluların sokaklarda gezmesine asla izin vermeyeceklerini ifade ederek, “Ailelerimizin huzurunu kaçırmalarına müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Yakalanan şahıslardan;  0-5...
Kayseri’de Erkilet Bulvarı’na yeni çehre
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, muhtarların talebi üzerine anında talimat vererek ekonomik ömrünü tamamlayan Erkilet Bulvarı’nı 15 milyon...
İmamoğlu’ndan Yaz Saati açıklaması
Yaz Saati uygulamasının çalışanı ve öğrenciyi güne kötü başlattığını bildiren İmamoğlu, "Kararı alan ortada yok, kararın mantığı yok, tasarruf desen...
Kayseri Büyükşehir personeline etik değerler eğitimi
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından personele yönelik ‘Etik Davranış İlkeleri Eğitim Programı’ düzenlendi. Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA) Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda...
Kayseri Büyükşehir 60 yıllık rüyayı gerçekleştiriyor
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Pınarbaşı ilçesinde ‘Doğal Gaz Altyapı Çalışması Başlangıç Töreni’ne katıldı. İlçenin 60 yıllık rüyasını...
Resmi Gazete başlıkları
YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ YÖNETMELİKLER –– Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Bölgesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği –– Dokuz Eylül Üniversitesi...
1915 Çanakkale Köprüsü, ‘Yılın En İyi Projesi Ödülü’ne layık görüldü
1915 Çanakkale Köprüsü'nün gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Bakan Uraloğlu, "Türkiye’nin mühendislik harikası, ENR Dergisi tarafından “Yılın Projesi” seçildi. 1915 Çanakkale...
Bakan Göktaş, Cenevre’de vatandaşlarla bir araya geldi
Bakan Göktaş açıklamasında, "Dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'ye olan sevdası ve sadakati hem onlara hem de ülkemize olan hizmet...
Vali Masatlı, Kurtuluş Caddesi’nde incelemelerde bulundu
Gerçekleştirdiği ziyarette esnafla ve vatandaşlarla biraraya gelen Vali Masatlı, esnafa hayırlı kazançlar temennisinde bulundu. Masatlı, yakında başlayacak çalışmalar hakkında bilgi...
Başkan Soyer, Seferihisar’ı ziyaret etti
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Mandalina Festivali için geldiği ilçede bugün büyük...
Bakan Koca: “Dünya, bu utanç içinde kutlama yapabilir mi?”
Bakan Koca açıklamasında, "Bugün 10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları Günü. Gazze’de soykırım devam ediyor. En az 17.500 insan öldürüldü. Dünya,...
Bakan Özhaseki’den ‘yerinde dönüşüm’ paylaşımı
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat depreminde hasar gören evini ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi ile yenileyen Gaziantepli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ