$ DOLAR → Alış: 18,51 / Satış: 18,58
€ EURO → Alış: 18,13 / Satış: 18,20

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 27.12.2021
  • 52 kez okundu

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUSUN KURTULUŞ BAYRAMI

BUGÜN KUTLANIYOR

Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı kutlamaları  dün başladı. Bugün Cetvel köprü başında Milis kuvvetleri karşılanarak devam edecek.

Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesi Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı kutlamaları kapsamında Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği’nin 8 şubesini Tarsus’ta ağırlıyor.

Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesi Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı kutlamaları kapsamında Tarsus’ta düzenlenen törenlere katılmak amacıyla Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği’nin 8 şubesinden gelen 200 kişiyi Makam Meydanı’nda karşıladı.

 

Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı düzenlenen etkinliklerle büyük bir coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. Kutlamalar Şehitlikten sonra Atatürk anıtı önünde devam edecek.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

“KURTULUŞ HAFTASI KUTLAMALARINDA

BULUŞALIM”ETKİNLİĞİNE 3. GÜN BUGÜN

 

“Kurtuluş Haftası Kutlamalarında Buluşalım” sloganıyla gerçekleştirilecek etkinlikler 25 Aralık Cumartesi günü saat 11.00’de “Tarsus Basın Tarihi” konulu söyleşiyle başladı.

 

26 Aralık Pazar günü ise 11.00-12.30 saatleri arasında Ruhi Koçak’ın moderatörlüğünde Hasan Şemsi, Veyis Avcı ve Murat Kaya’nın konuşmacı olarak katıldığı “100 yıllık süreçte Tarsus ticareti” konulu söyleşi,

 

13.00-14.00 saatleri arasına müzikli şiir dinletisi

14.30-15.30 saatlerinde Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’in moderatörlüğünde Hikmet Öz’ün konuşmacı olarak katılacağı “Bilinmeyen Tarsus” söyleşisi gerçekleştirildi..

 

16.30-17.30 Oda Müziği’nin seslendirileceği programda

18.00-19.00 saatleri arasında Ataol Behramoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Yaşamak, insan olmak” konulu söyleşi düzenlendi..

 

27 Aralık Pazartesi günü ise

11.00-12.30 arasında Dr. Ali Cerrahoğlu’nun moderatörlüğünde Tarsus’a değer katanlar söyleşisi gerçekleştirilecek.

Söyleşide Hikmet Öz, Mehmet Bal’ı; Uğur Pişmanlık, Cavit Orhan Tütengil’i; Hikmet Oğuzcan, Ümit Yaşar Oğuzcan’ı; Nihat Çapar, Haşmet Zeybek’i; Ahmet Karataş, Ethem Çalışkan’ı anlatacak.

 

13.00-13.45 arasında ise Ünzile Kuru’nun moderatörlüğünde Osman Homurlu’nun konuşmacı olarak katılacağı “Tarsus’ta Kuvayi Milliye” konulu söyleşi düzenlenecek.

 

14.30-15.30 saatlerinde Latife Tekin’in konuşmacı olacağı “Yazı ve Yoksulluk” konulu söyleşi katılımcılara sunulacak.

 

16.30-17.30 müzikli şiir dinletisinin ardından,

18.00-19.00’de Sinan Meydan’ın konuşmacı olarak katılacağı” Kurtuluştan kuruluşa” konulu söyleşi gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

KUVAYİ MİLLİYECİLERDEN AHDE VEFA

Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesi Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı kutlamaları kapsamında Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği’nin 8 şubesini Tarsus’ta ağırlıyor.

Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesi Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı kutlamaları kapsamında Tarsus’ta düzenlenen törenlere katılmak amacıyla Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği’nin 8 şubesinden gelen 200 kişiyi Makam Meydanı’nda karşıladı.

Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesi ahde vefa örneği sergileyerek Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kenan Yiğit’e, Milli Mücadele tarihini ve arşivini koruyan Araştırmacı-Yazar Kemal Duru’ya, Kuvayi Milliye ruhunu yaşatmak adına çalışmalar yapan Gazeteci-Yazar Yakup Boncuk’a, Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesi’nin restorasyonu ve arşiv düzenlemesi için Tarsus Gençlik Derneği Başkanı Deniz Durmuş Özdemir’e plaket takdim etti.

Araştırmacı-Yazar Kemal Duru’da Tarsus Bağlar Savaşı’nda Yarbay Şemsettin Bey tarafından Müdafa-i Hukuk Cemiyeti’ne yazdığı mektubu Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a hediye etti.

Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı düzenlenen etkinliklerle büyük bir coşkuyla kutlanmaya devam ediyor.

Haber. Emine KUREN

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

KURTULUŞ BAYRAMI  MÜNASEBETİYLE

AÇILIŞLAR VAR

 

27 Aralık TARSUS’umuzun Kurtuluşu’nun 100. Yıldönümü nedeniyle  bazı açılışlar yapılacak.

Belediye davette bulunatak ‘’Tarsus’umuzun Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yıldönümü Kutlama Etkinlikleri kapsamında  27 Aralık 2021 Pazartesi günü 27 açılışımızı gerçekleştireceğimiz programımızda, siz değerli halkımızı ve  basın mensuplarını aramızda görmekten onur duyarız.’’ Dednildi.

Yer: 100. Yıl Parkı Kavaklı Mahallesi 2440 Sokak.
Saat: 13.00

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

SEÇER, TARSUS’UN DÜŞMAN

İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100’ÜNCÜ

YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

 

Başkan Seçer, mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Geçmişi on bin yıl öncesine uzanan, birçok medeniyete ve inanca ev sahipliği yapmış Tarsus’un işgalden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutluyoruz.

 

Kuvayımilliye ruhunun vücut bulduğu güzel ilçemizi bizlere emanet eden atalarımızın verdiği onurlu mücadele, hepimiz için gurur ve onur kaynağıdır.

 

Atalarımızın canları, kanları pahasına korudukları ve bizlere emanet ettikleri kadim kentimizi, bizler de Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının eşiğinde yarınlara taşıma gayreti içerisindeyiz. 

 

Bizden sonraki kuşaklara daha güzel, kalkınmış ve refah içinde bir kenti teslim etmenin görev ve sorumluluğuyla; şehrimizin daha çok gelişmesi ve hak ettiği yerlere kavuşması için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Daima birlik ve beraberlik içinde çalışarak, kentimizi hak ettiği yerlere taşıyacağız.

 

Tam 100 yıl önce, kahramanlık ve zafer destanlarıyla dolu bir kenti bize bırakan, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere, gurur kaynağımız olan tüm şehit ve gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.”

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TADER BAŞKANI SEMİH ÖZSU’ DAN

  1. YIL KUTLAMA MESAJI…

Başkan Semih Özsu; “27 Aralık Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’ nun 100.yılınıbirlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın büyük coşkusunu ve onurunu yaşıyoruz.

Atalarımızın bağımsızlık uğruna 100 yıl önce dil, din, ırk, mezhep ayrımı gözetmeksizin omuz omuza vererek, hep birlikte canları pahasına işgalden kurtardıkları ve bize vatan kıldıkları bu topraklarda hala asırlardır birlikte yaşayan bu aziz millet, bundan sonra da kardeşçe bir arada birlik ve beraberlik içerisinde sonsuza dek yaşamaya devam edecektir.

Bizlere düşen görev ise daha çok çalışarak, bize emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni birlik ve beraberlik içinde tek vatan, tek millet bilinciyle hareket ederek her alanda daha büyük ve daha güçlü bir devlet olarak bizden sonraki nesillere bırakmaktır.

Bu vesileyle ‘’Tarsus’umuzun Düşman İşgalinden Kurtuluşu ’nun 100. Yılını’’ kutluyor, bu anlamlı günde birkez daha başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıolmak üzere, Tarsus’umuzu düşman işgalinden kurtarmak için mücadele edeno eşsiz kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi rahmetle ve şükranla, gazilerimizi saygıyla anıyorum’’ dedi.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

KURTULUŞ BAYRAMI BİSİKLET

TURU  DÜN  YAPILDI

27 Aralık TARSUS’umuzun Kurtuluşu’nun 100. Yıldönümü nedeniyle dün bisiklet turu yapıldı.

Gökhan Özberk ‘’Dün  gerçekleştirdiğimiz KURTULUŞ turuna desteklerinden dolayı

Tarsus Kaymakamımız Sn.Kadir Sertel OTCU’yaTarsus Belediye Başkanımız Sn. Dr. Haluk

BOZDOĞAN”a Tarsus İlçe Emniyet Müdürümüz Sn. Ebubekir FİL’e teşekkür ederiz’ dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TİY 3 PUANA YİNE ULAŞAMADI

  1. Lig Beyaz grup ekiplerinden temsilcimiz Tarsus idmanyurdu dün Buca ile 1-1 berabere kaldı.

TFF. 2. Lig Beyaz Grup’taki ekibimiz Tarsus İdman Yurdu kendi sahasında Bucaspor 1928 ile karşılaştı. Karşılaşma 1-1 berabere bitti. Tarsus İdman Yurdu 2 puan kaybetti.Tarsus İdman Yurdu-1- Bucaspor 1928-1

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS ‘TA DÜN İKİ MOTOSİKLET

ÇARPIŞTI KAZADA 1 KİŞİ YARALANDI.

Dün Tarsusta N.Ç. yönetimindeki 01 ALJ 960 plakalı motosiklet, Rasim Dokur Bulvarı’nda Y.M’nin kullandığı 33 NLA 86 plakalı motosikletle çarpıştı.Kazada hafif yaralanan sürücü N.Ç. olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekiplerince Tarsus Devlet Hastanesine kaldırıldı

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Avrupa Spor Haftası’nda Doğa Yürüyüşü Yaptılar
Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, gençleri Avrupa Spor Haftası’nda doğa yürüyüşünde buluşturdu.   Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında “Aktif...
Büyükşehir Kreşlerinde Eğitim Gören Minikler, Onay Akbaş’ın Kişisel Resim Sergisi’ni Gezdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Münir Özkul ve Adile Teyze Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim gören minikler, Sanatçı Onay Akbaş’ın ‘Çizgi: Bir...
Erdemlili Yetiştiricilere Yüzde 50 Hibeli Yem Desteği
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde, kent genelinde üretimin artması amacıyla çeşitli projelerle üreticileri desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi,...
KIYAFET EVİ’NİN 2. ŞUBESİ TARSUS’TA AÇILDI
  BÜYÜKŞEHİR’DEN, DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA KIYAFET DESTEĞİ AİLELER, YILDA 3 KERE BU HİZMETTEN FAYDALANABİLİYOR     Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA  SİGORTA MESLEK KOMİTESİNDEN TEŞEKKÜR Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Koçak, meslek komitelerinin  Odaların en önemli organlarından biri...
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kamuoyuna açıklamasıdır.
“Değerli vatandaşlarım; Kentimizde meydana gelen terör saldırısında şehit olan polisimize Allah’tan rahmet, yaralı polisimize ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Terör...
Tarsus Karavanpark, Yerli Ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Oldu
Tarsus Belediyesi tarafından hizmete açılan, yurtiçinden ve yurtdışından karavan sahibi misafirlerin konakladığı Karavan Park, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı...
Büyükşehir, İbadethaneleri Pırıl Pırıl Yapıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki ibadethane temizliği ile vatandaşlardan takdir topluyor. Kurduğu ibadethane temizlik ekibi ile Mersin’de bulunan cami, cemevi,...
Tarsus’ta Neler Oldu?
iklimhaber.com ŞEHİT İÇİN ŞEHADET BERATI VERİLDİ 1 Eylül 2022 günü şehit olan  Tarsuslu Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Meteöz’ün Şehadet Beratı...
Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
Tarsus Mithatpaşa Eğitim Ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezinde, Veli Bilgilendirme Toplantıları Düzenlendi
Dezavantajlı bölgelerde açtığı kurs merkezleri ile eğitimde fırsat eşitliği yaratarak öğrencilere destek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, velilere yönelik olarak da...
Carettalar, Semt77 Yalovaspor’u 84-79 Yendi
Carettalar Yarı Finale Adını Yazdırdı   Türkiye Erkekler Basketbol Federasyon Kupası’nda çeyrek final oynayan temsilcimiz MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi, rakibi...
Tarsus’ta Neler Oldu
BAŞKAN HALUK BOZDOĞAN : ŞEHİDİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ Mersin merkez Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki Tece Polisevi’ne düzenlenen terör saldırısında şehit düşen polis...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ