$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 25.12.2021
  • 104 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN

“TARSUS’UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN

KURTULUŞUNUN 100. YIL” ETKİNLİKLERİ

BUGÜN BAŞLIYOR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus’un Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 100. Yılını, dopdolu etkinlik programıyla kutlayacak.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarsus’ta Cumhuriyet Alanı yanına kurulan özel platform içerisinde gerçekleştirilecek etkinlik programı 3 gün sürecek. Sergilerin açılacağı programda edebiyatçılar, akademisyenler, iş insanları, gazeteciler ve yazarlar söyleşilerde katılımcılarla buluşacak.

 

“Kurtuluş Haftası Kutlamalarında Buluşalım” sloganıyla gerçekleştirilecek etkinlikler 25 Aralık Cumartesi günü saat 11.00’de “Tarsus Basın Tarihi” konulu söyleşiyle başlayacak. Gazeteci Yakup Boncuk’un moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşi de Gazeteci Uğur Pişmanlık konuşmacı olacak.

 

Saat 13.30-14.00 ise Başkan Vahap Seçer’in katılımı ile sergi açılışı ve açılış konuşmaları yapılacak.

 

14.30-15.30 saatleri arasında Metin Uca’nın “Ah hallerimiz vah hallerimiz” söyleşisi,

16.30-17.30 arasında müzikli şiir dinletisi,

18.00-19.30 saatlerinde İsmail Kün’ün moderatörlüğünde Remzi Karabulut, Ümit Aslan ve Orhan Kır’ın konuşmacı olarak katılacakları “Tarsus’ta kültür ve sanatın 100 yıllık serüveni” konulu söyleşi gerçekleştirilecek.

 

26 Aralık Pazar günü ise

11.00-12.30 saatleri arasında Ruhi Koçak’ın moderatörlüğünde Hasan Şemsi, Veyis Avcı ve Murat Kaya’nın konuşmacı olarak katılacakları “100 yıllık süreçte Tarsus ticareti” konulu söyleşi,

 

13.00-14.00 saatleri arasına müzikli şiir dinletisi

14.30-15.30 saatlerinde Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’in moderatörlüğünde Hikmet Öz’ün konuşmacı olarak katılacağı “Bilinmeyen Tarsus” söyleşisi gerçekleştirilecek.

 

16.30-17.30 Oda Müziği’nin seslendirileceği programda

18.00-19.00 saatleri arasında Ataol Behramoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı “Yaşamak, insan olmak” konulu söyleşi düzenlenecek.

 

27 Aralık Pazartesi günü ise

11.00-12.30 arasında Dr. Ali Cerrahoğlu’nun moderatörlüğünde Tarsus’a değer katanlar söyleşisi gerçekleştirilecek.

Söyleşide Hikmet Öz, Mehmet Bal’ı; Uğur Pişmanlık, Cavit Orhan Tütengil’i; Hikmet Oğuzcan, Ümit Yaşar Oğuzcan’ı; Nihat Çapar, Haşmet Zeybek’i; Ahmet Karataş, Ethem Çalışkan’ı anlatacak.

 

13.00-13.45 arasında ise Ünzile Kuru’nun moderatörlüğünde Osman Homurlu’nun konuşmacı olarak katılacağı “Tarsus’ta Kuvayi Milliye” konulu söyleşi düzenlenecek.

 

14.30-15.30 saatlerinde Latife Tekin’in konuşmacı olacağı “Yazı ve Yoksulluk” konulu söyleşi katılımcılara sunulacak.

 

16.30-17.30 müzikli şiir dinletisinin ardından,

18.00-19.00’de Sinan Meydan’ın konuşmacı olarak katılacağı” Kurtuluştan kuruluşa” konulu söyleşi gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ÖĞRENCİLER YENİ YARIŞMALARA HAZIRLANIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde eğitim alan öğrenciler, kısa sürede aldıkları iki ödülün ardından yeni başarılara imza atmak için çalışıyor. Ortaokul düzeyindeki öğrenciler 15 Ocak’ta Adana’da yapılacak VEX Robotics Yarışması’na hızlı bir robot tasarlayarak hazırlanıyor. Lise düzeyindeki öğrenciler ise İstanbul’da 8-9 Ocak’ta gerçekleştirilecek VEX Robotics Yarışması’na katılacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek amacıyla açtığı teknoloji atölyelerinde, öğrencilerin azimli çalışmalarıyla başarılı sonuçlar alınıyor. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’ne bağlı faaliyet gösteren Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde eğitim alan ortaokul ve lise düzeyindeki öğrenciler, kısa sürede aldıkları iki ödülün ardından yeni başarılara imza atmak için yoğun şekilde çalışıyor.

Yeni yarışmalara hazırlıyorlar

Atölyede çalışmalarını gerçekleştiren ortaokul düzeyindeki öğrenciler, 15 Ocak’ta Adana’da yapılacak VEX Robotics Yarışması’na hızlı bir robot tasarlayarak hazırlanıyor. Lise düzeyindeki öğrenciler ise İstanbul’da 8-9 Ocak’ta gerçekleştirilecek VEX Robotics Yarışması’na katılacak.

Küresel Sağlık Gaming Hackathonu Oyun Geliştirme Yarışması’na katılan Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nin lise düzeyindeki takımı Türkiye 2’nciliği elde etmişti. Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde Eğitimde İnovasyon Derneği ve STEM Eğitimcileri Derneği iş birliğiyle düzenlenen VEX IQ Challenge Robotik Kodlama Yarışması’na katılan ortaokul düzeyindeki öğrenciler ise uyumlu ve örnek çalışmalarıyla jüri özel ödülüne layık görülmüştü.

“Önümüzdeki yarışmalarda da iyi bir başarı elde etmeyi düşünüyoruz”

Tarsus Çocuk Bilim ve Teknoloji Atölyesi öğretmenlerinden Bekir Küçükala, öğrencilerle birlikte çalışmalarına hızla devam ettiklerini belirterek, “Çocuklarla birlikte önümüzde olan yarışmalara hazırlık için robotları yapıyoruz. Daha önce katılmış olduğumuz bir yarışmada bir robotumuz vardı ama bunu daha da geliştirmek için; çocuklarla şu an hız üzerine çalışan bir robot yapıyoruz. Bu takımımızla birlikte önümüzdeki yarışmalarda da iyi bir başarı elde etmeyi düşünüyoruz” dedi.

Teknoloji Atölyesi’ndeki öğrencilerinden Azra Yılmaz, “Takımızla birlikte Ocak ayında yapılacak yarışmaya hazırlanıyoruz, robot tasarlıyoruz. Gelecek haftalarda sosyal sorumluluk projelerine de başlayacağız” diye konuştu.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSTA TEHLİKE

Tarsusta son 15 günde 101 kişi Covit’ten vefat etti.

Sorumsuzluk ve Dikkatsizlik had safhada.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS MÜZESİNİ 2550 ÖĞRENCİ

ZİYARET ETTİ

Yeni Tarsus Müzesi, hizmete girdiği 2020 yılı Aralık ayından 2021 yılı Aralık ayına kadar geçen 1 yıl içinde, Tarsus genelinde toplam 93 Okuldan 2550 öğrenci tarafından ziyaret edildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

ÖĞRENCİLER TARSUS’UN

KURTULUŞU ANISINA KOŞTU

Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun

  1. Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında kros yarışması yapıldı.

Tarsus’tan ilkokul ortaokul ve liselerden çok sayıda öğrenci Tarsus’un kurtuluş günü anısına  yarıştı. Her yıl olduğu gibi bu yılda  100. Yıl Kros Koşusu düzenlendi.  Cetvel’den başlayan koşunun startına Kaymakam Kadir Sertel Otcu, belediye ve Milli Eğitim yetkilileri katılıd. Öğrencilerin koşusu Cumhuriyet alanında son buldu.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’UN KURTULUŞUNDA ŞEHİT

DÜŞENLERE MEVLİT OKUTULDU

Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla anma ve kutlama etkinlikleri  başladı.

Ankara’daki etkinlikten sonra dün de Tarsus’un Düşman işgalinden kurtuluşu sırasında şehit olan hemşehrilerimiz için Mevlid okutuldu.

Tarsus Ulu Camide tüm şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okundu, dualar edildi.

Ruhları şâd olsun

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ TARSUS’UN KURTULUŞUNUN 100.YILINDA ATA’NIN HUZURUNDA

-TARSUS BELEDİYE BAŞKANI DR. HALUK BOZDOĞAN, ‘’TARSUS’UN İL OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ VERELİM’’

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan 27 Aralık Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıldönümü kutlamaları kapsamında Ankara’da düzenlenen Tarsusluların Birlik ve Beraberlik Buluşması etkinliğine katıldı. Programda konuşma yapan Başkan Bozdoğan ‘’Tarsus’un il olması için her türlü mücadeleyi verelim. ’’dedi.

Tarsus Belediyesi, 27 Aralık Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıldönümü kutlamaları kapsamında Tarsus Kaymakamlığı ve TADER işbirliği ile Tarsuslu Gaziler ve muhtarlara Ankara programı düzenledi.  Program kapsamında Anıtkabir, Kurtuluş Savaşı Müzesi (1.Meclis Binası) ve Anıtkabir Müzesi ziyaret edildi. Ankara’da Tarsuslu Gazi ve muhtarlara Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikte, Kurtuluş Savaşı sırasında bütün askeri ve politik kararların verildiği, 18 Ekim 1924 tarihine dek hizmet veren, dokuz oda, büyük bir salondan oluşan ve günümüzde ise Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet veren ilk Meclis binası ziyaret edildi. Kurtuluş Savaşı Müzesi gezisi ardından Anıtkabir’de Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100.Yıldönümü sebebi ile resmi tören düzenlendi. Gazi ve muhtarlar Anıtkabir’de Ata’nın kabrini ziyaret edip, Ulu Önder’e duydukları saygı ve bağlılığı ifade ettiler.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BAŞKAN BOZDOĞAN, ANKARA’DA HEMŞEHRİLERİ İLE BULUŞTU

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan Ankara gezi programı kapsamında düzenlenen Tarsusluların Birlik ve Beraberlik Buluşması etkinliğine katıldı. Başkan Bozdoğan, gazi ve muhtarlar ile Nazım Hikmet Kültür Sarayı’nda Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100.Yıldönümü anısına hazırlanan fotoğraf sergisini gezdi. Sergi gezisi ardından Başkan Bozdoğan düzenlenen yemek organizasyonunda hemşehrileri ile bir araya gelerek hasbihal etti. Tarsus’un 100.yıldönümü kutlamaları kapsamında konuşma yapan Başkan Bozdoğan, “Bir kent, kendi hikâyesini, kendi destanını halkıyla yazar. Halkıyla yazdığı bu destanda da Tarsus’un önemli bir rolü var. 100. yılı bitiriyoruz. Bizim için önemli ve bir yıla kadar sürecek etkinlikler yapılacak. Tarsus medeniyetin başkentidir. Tarsus tarımın başkentidir. Tarsus turizmin başkentidir. Tarsus tarihinin başkentidir. Tarsus çok kültürlülüğün ve insanlığın başkentidir. Tarsus on bin yıllık bir kent ve hep ilkler burada başlar. İlk elektriğin ilk Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurulduğu bir kent. Tarsus’umuzun Düşman İşgalinden Kurtuluşuna baktığımızda bu milletin vatanı için verdiği tarifsiz azmin en güzel örneğini oluşturmaktadır. Tam 100 yıl önce kazanılan bu zafer bugün bizlere kültürüne sahip çıkan, onu koruyan ve yaşatan bir toplumun, daima birlik ve beraberlik içinde sonsuza kadar yaşayacağını göstermiştir. Bugün burada tüm Tarsuslu hemşerilerimin, kentimizin 100. Kurtuluş Yıldönümünü kutlarım,” dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

‘’TARSUS’UN İL OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ VERELİM’’

Tarsus’un il olması yönünde konuşma yapan Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan,’’ Tarsus il olması için her yerde yapılan eylemlerin, hareketlerin karşılığını almadığı bir kent. Tek istediğim ikinci yüzyılda gerçekten çözümcül gerçekten çevreci, çalışkan, çoğulcu, çağdaş insanların Tarsus’un hakkını söke söke almasıdır. Evet çok çalışmak zorundayız. Tarsus’lu çok çalışır. Tarsus’lu inatçıdır. Tarsus’lu kafasına koyduğunu yapar. Ben Mersin milletvekili değilim. Tarsus milletvekili istiyorum. Tarsus’un haklarını savunacak, Tarsus ilinin milletvekillerini istiyorum. Bu bizim için şu yönden önemli, Tarsus’ta çok güçlü bir belediyemiz var 42 tane yatırımımız var. Biz Tarsus’un il olması yönünde elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Hepinizden de Tarsus’un il olması için her türlü mücadeleyi vermesini istiyorum, bunu başaralım ki bizim haklarımızı çalışarak deyim yerindeyse tırnaklarımızla kazıdıklarımızın hakkını söke söke alalım.’’ dedi.

‘’SÖZLERİN TUTULMASINI İSTİYORUZ’’

Tarsus’a verilen sözlerin yapılmasını beklediklerini belirten Başkan Bozdoğan, ’’Sahil bandı projesi için yıllardır konuşmalar yapılıyor, ancak hala bekliyoruz. Çukurova Havaalanı için yapılan konuşmalar var biz hala Çukurova Havaalanı’nın da açılmasını bekliyoruz. Sahil bandı projesi var, orayı da Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlamışlar. Ve öbür tarafta bakıyorsunuz bazen gidip gelirken hastaneyi görüyorum, benim kentimde kalp damar cerrahisi ile ilgili ciddi bir olay olsa radyoloji, radyasyon onkolojisi yapılacak yer yok. Üniversitemize çok güzel bir alan verdik. Bu üniversite alanı 150 dönümlük bir yer. Dolu dolu her tesisi fakülteleri yapabileceğimiz bir alan ama hala bürokratik uygulamalar yüzünden bekliyoruz. Beklediğimizin ne olduğunu bile bilmiyoruz. Tek istediğim bu kent vergisini veriyorsa bu ödediği vergilerin de geri dönüşünün sağlanmasıdır.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TİY TEKNİK DİREKTÖRÜ GÜRSES KILIÇ :

“BUCASPORU YENEREK İLK YARIYI TAMAMLAMAK İSTİYORUZ”

..

TFF 2. lig beyaz grup takımlarından Tarsus İdmanyurdu Teknik Direktörü Gürses Kılıç

Kocamaz tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyerek  toplantıya katılan  basın mensuplarına ikinci yarıdaki  hedeflerini açıkladı.

Yarım devrelik sözleşme ile takımın başına geldiğini ve zor bir süreçte görev üstlendiğini belirten Gürses Kılıç, yeni bir takım kurmanın ve birkaç kez hoca değişikliğinin takım üzerine olumsuz etki yarattığını belirtti.

Kılıç “İlk yarı bitmeden takımın başına geldim. Kulüp başkanımız Şahin Kırbıyık, TİY için büyük fedakarlıklar yaparak görev üstlenmiş ve bana bu kente şampiyonluk sözü verdiğini, bu sözünü gerçekleştirmek için her türlü fedakarlığı yapacağını anlattı. Bende böyle köklü bir kulüpte görev alırken işimin zor olduğunun bilincindeydim.” dedi.

Kılıç, takımda bazı mevkilere fazladan  oyuncu alınmış olduğunun altını çizerek “ Ama bazı mevkilerde ise eksiklik var. Bunları tesbit ettik. Devre arasında eksik mevkilere 4-5 oyuncu almak istiyoruz.  İkinci yarı öncesi oynayacağımız ilk yarının son maçında Bucaspor’u yenerek yeniden çıkmış yakalamak istiyoruz. İkinci yarıda da diriliş dönemini yaşayıp üst sıralara çıkacağız ve Play offa kalıp oradan şansımızı zorlayarak 1. lige çıkmaya çalışacağız. bu hedefe ulaşmak için başkanımız Şahin Kırbıyık  ve yönetim bize büyük destek veriyor. El ele vererek bu zorlu süreçten başarıyla çıkacağız” dedi.

Kılıç, Pazar günü kendi sahalarında oynayacakları Buca maçının hazırlıklarını tamamladıklarını, takımda 2 cezalı ve sakatlarla birlikte 4 eksik olduğunu, buna rağmen sahaya kazanmak için çıkacaklarını söyledi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

Özhaseki: Hatay’ı ayağa kaldırmak boynumuzun borcu
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat depremlerinin ardından Hatay’da, yapımına hızla başladıkları 45 bin 186 bağımsız...
Bakan Yumaklı, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Fadhli ile görüştü
Bakan Yumaklı görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdulrahman Al-Fadhli ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdik....
İletişim: TSK Birliği vurulduğu dezenformasyondan ibaret!
PKK’nın orta menzilli füze ile TSK birliğini vurduğu dezenformasyonu ile ilgili açıklama İletişim Başkanlığı’ndan geldi. ANKARA (İGFA) – İletişim Başkanlığı,...
Yeni haftada Marmara’nın batısına ‘sarı’ uyarı
Yeni haftayla birlikte yurt geneli yağışlı havanın etkisi altına girecek. Yağışlar özellikle batı kesimlerde sağanak şeklinde olacak. ANKARA (İGFA) – ...
27 bin 858 engelli birey İŞKUR hizmetlerinden faydalanarak istihdama katıldı
Işıkhan açıklamasında, "İŞKUR aracılığıyla 2002 yılından bugüne 463 bin 270 engelli vatandaşımızın işe yerleştirilmesine aracılık yaptık." dedi. Danışmanlık hizmetleri ve...
Bakanlardan “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” mesajı
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, her çocuğun kaliteli eğitime erişimini artırmayı ve...
Bakan Kacır, görme engelli genç girişimci Zülal Tannur ile bir araya geldi
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, From Your Eyes uygulamasının Kurucusu, görme engelli genç girişimci...
Özel, Meliha Ercan Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret etti
Özgür Özel ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, "'Manavgat Belediyemizin Meliha Ercan Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret ederek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde...
İmamoğlu: ”Engelli bireylerin iş bulması için özel çalışmalar yapılıyor”
İmamoğlu açıklamasında, "Bölgesel İstihdam Ofislerimiz engelli bireylerin iş bulması için özel çalışmalar yapıyor. Mülakatlardan başlayarak tüm süreçte tam destek sağlanıyor."...
“TSK birliği vuruldu” iddiası yalanlandı
Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerle ilgili, "PKK orta menzilli füze ile TSK birliğini vurdu...
Başkan Soyer: “Hangi keyfiyetle İzmir’e 26 milyar  ayırıyorsunuz”
Sosyal Demokrasi Derneği (SSD) ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından İzmir, Mersin, Eskişehir, İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek “2’nci Yüzyılda Sosyal Demokrat...
Aydın’da AFAD gönüllüleri yaraları sarıyor
Aydın’ın Germencik ilçesinde geçtiğimiz günlerde etkili olan sağanak yağışın ardından bazı evleri su basarken, AFAD gönüllüleri yaptıkları çalışmalarla selden etkilenen...
TBMM Başkanı’ndan 3 Aralık mesajı
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. ANKARA (İGFA) – TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 3...
Başkan Altay, COP28 kapsamında düzenlenen Yerel İklim Zirvesi’ne katıldı
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, dünya liderlerinin de...
Adıyaman’da zehir tacirlerine geçit yok!
Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler il genelinde zehir tacirleriyle olan mücadelelerini aralıksız sürdürüyor. Bir ihbarı değerlendiren ekiplerin gözaltına aldığı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ