$ DOLAR → Alış: 18,59 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,35 / Satış: 19,43

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 22.12.2021
  • 59 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

100.YIL ETKİNLİĞİNİN ANKARA AYAĞI..

Zafer denilince aklımıza Tarsus’un Düşman işgalinden Kurtuluşu gelir.

Tarsus’un Düşman işgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı nedeniyle Ankara’da bir etkinlik tertip edilmiştir. Bu önemli gün için Tarsus Kaymakamlığı, Tarsus Belediyesi ve Ankara Tarsuslular Derneği’nce (TADER)  düzenlenen etkinlik kapsamında  23 Aralık 2021 Perşembe günü saat 09.00’da Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. Meclis binası içinde) ziyaret edilecek. Saat 11.00’de ise Anıtkabir ziyaret edilerek Kaymakam Kadir Sertel Otcu tarafından Atatürk mozolesine çelenk bırakılacak. Burada Anıtkabir defterine Kaymakam Kadir Sertel Otcu, Tarsus Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan ve TADER Başkanı Semih Özsu’nun günün anlam ve önemi hakkında güzel şeyler yazmasıda güne ayrı biranlam katacak.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Anadolu’nun güneyinde işgal edilen şehirler arasında Tarsus bu işgale karşı mahalli örgütlenmesini sağlayarak büyük bir destana imza atmıştır. Tarsus halkının işgal kuvvetlerine eşsiz direnişi  sonucunda Fransızlar 27 Aralık 1921 tarihinde Tarsus’tan çekilmek zorunda kalmıştı.

Tarsus’ un düşman işgalinden kurtuluşu sırasında yaşananlar, bu milletin vatanı için verdiği tarifsiz azmin en güzel örneğini oluşturmaktadır.  27 Aralık Kurtuluş Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü uğrunda canlarını hiçe sayan aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla, gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

100 yıl önce 27 Aralık 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtarılan bu güzel kent, yeni bir zafer bayramı kutlamanın arefesinde…

Bu yıl önemli   bir rakama ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz..  Çünkü bu kez dalya diyoruz..
Yani 100. yılın coşkusunu bir başka kutlayacağız. Bu nedenle sesimizi Tarsus’un dışına taşımalıyız. Başkent Ankara’ya, hatta İstanbul’a,  Almanya’daki kardeş kentimiz Langen’e ve diğer kardeş kentlere kadar, dünyaya sesimizi duyurmalı ve 100. Yıl Coşkusuna herkesi ortak etmeliyiz.

Bu kapsamda Ankara’da bulunan ve kısa adı TADER olan Ankara Tarsuslular Derneği Başkanı hemşehrimiz Semih Özsu güzel bir birlikteliğe ön ayak olmuştur. Tarsus’un Düşman işgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı nedeniyle Ankara’da bir etkinlik tertip edilmiştir. Bu önemli gün için Tarsus Kaymakamlığı, Tarsus Belediyesi ve Ankara Tarsuslular Derneği’nce (TADER)  düzenlenen etkinlik kapsamında  23 Aralık 2021 Perşembe günü saat 09.00’da Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. Meclis binası içinde) ziyaret edilecek. Saat 11.00’de ise Anıtkabir ziyaret edilerek Kaymakam Kadir Sertel Otcu tarafından Atatürk mozolesine çelenk bırakılacak. Burada Anıtkabir defterine Kaymakam Kadir Sertel Otcu, Tarsus Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan ve TADER Başkanı Semih Özsu’nun günün anlam ve önemi hakkında güzel şeyler yazmasıda güne ayrı biranlam katacak. Anıtkabir defterinde Tarsus  ve dolayısıyla Türkiye Tarihine kayıt düşülecektir. Yine bu önemli günde Ankara Yenimahalle kaymakamlığını yapmakta olan Tarsuslu hemşehrimiz Çağatay Türker Halim, önceki dönem kaymakamlarımızdan hayatta olanlar, Tarsus ve Mersin’li eski bakanlar ve şu anki Mersin milletvekilleri, Ankara’da bulunan bürokrat, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli hemşehrilerimiz, Üniversitelerde öğrenim gören geleceğimizin teminatı öğrenciler ve başkentte yaşayan hemşehrilerimiz de hazır bulunacaklardır. Bu hususta TADER başkanı Semih Özsu geniş bir kesimi  Ankara’daki törenlere davet etmektedir.

Yine Tarsus’un Kurtuluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında  Anıtkabir Müzeleri gezilecek olup saat 13.00’de ise Nazım Hikmet Kültür Merkezinde Tarsusluların Birlik ve Beraberlik buluşması gerçekleştirilecek. Birlikte yemek yenilecektir.

Tarsus dışında, 27 Aralık tarihinin 4 gün öncesinden başlatılacak kutlamalar bana ayrı bir heyecan ve mutluluk vermektedir. Bu kutlamalara 100. Yıl anısına katılmayı çok istiyorum. İnşallah bu etkinliğe Tarsus’tan da çok sayıda hemşehrimiz başkente giderek katılır diye düşünüyorum.

NE DEMİŞ ATATÜRK..

ZAFER, “ZAFER BENİMDİR”  DİYEBİLENLERİNDİR.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

NİYAZİ OKSAL MEZARI BAŞINDA ANILDI

 

Tarsus’ta amatör futbolun efsane ismi olan ve 2018 yılında yaşama gözlerini yuman merhum Niyazi Oksal (Allah’ın kulu) Şehir Mezarlığı’nda ki kabri başında anıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Mezarlıklar Birimi tarafından gerçekleşen programda yine Tarsus ve Türk futboluna büyük emekleri geçen merhumlar Bahri EVKURAN, İsmet İlhan SÖZMEN ve Sayman MUTLU içinde Kuran’ı Kerim okunup, dualar edildi. Anma programına eski futbolcular, merhumların yakınları ve U-60 takımı üyeleri katılım gösterdi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

DİŞ HASTANESİ DOKTORLARINA TEŞEKKÜR

Tarsus Diş Hastanesi Diş doktorlarına halkımızdan teşekkür var.

Diş hastanemiz doktorlarının çalışması takdirle karşılanıyor.  Ç. Tercüman Gazetesi  kurucu sahibi Seyhan İpekoğlu da  diş hekimlerinden memnuniyetini dile getirdi.

Seyhan İpekoğlu  ‘Diş hastanemiz doktorlarından Işın Çalışkan hanıma çok teşekkür ederim’ dedi.

Seyhan İpekoğlu , Diş hastanemiz doktorlarına başarılar diledi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS DOĞA PARKI’NDA İLK KEZ LAMA DOĞUMU GERÇEKLEŞTİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi bünyesinde hizmet veren Tarsus Doğa Parkı’nda ilk kez lama doğumu gerçekleşti. Tarsus Doğa Parkı’nda ilgi gören türler arasında yer alan lamalara yeni bir yavru katıldı.

Farklı türden onlarca hayvanı barındıran, kent genelinden ve il dışından her yıl on binlerce misafiri ağırlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Doğa Parkı’nda ilk kez gerçekleşen lama doğumu ile büyük sevinç yaşanıyor. Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi bünyesinde hizmet veren Tarsus Doğa Parkı’nda ilgi gören türler arasında yer alan lamaların sevimli bir yavrusu dünyaya gözlerini açtı.

 

12 aylık gebelik sürecinin ardından anne lama, sağlıklı bir erkek yavru doğurdu. Anne ve babasının yanında ürkek tavırlarıyla dikkat çeken siyah-beyaz tüylü yavruyla Doğa Parkı personeli yakından ilgileniyor.

 

Tarsus Doğa Parkı veteriner teknikerlerinden Yılmaz Ölmez, ana vatanı Güney Amerika olan lamaların Doğa Parkı’nda ilk kez doğum yaptığını belirterek, “Bir adet erkek yavru dünyaya geldi. Yaklaşık olarak bir hafta oldu doğalı. Sağlık durumu çok iyi. Lamamızın adını ‘Amokaçi’ koyduk. Ülkemizin iklimine çok kolay adapte olan hayvanlar. Biz de gayet iyi şekilde bakmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de kardeşlerinin doğmasını bekliyoruz” ded

 

 

 

i.

www.iklimhaber.com

 

TARSUS’TA AK OCAKLAR TEMSİLCİLİĞİ AÇILDI

 

Tarsus’ta Ak Ocaklar temsilciliği açıldı. Genel başkanlığını  Hakan Yiğit’in yaptığı Ak Ocaklarda Tarsus temsilciliğine Serkan Korkmaz getirildi.

Tarsus’ta Ak Ocaklar temsilciliği  PTT yanı Manav Mahmut üzerinde hizmet vermeye başladı.  Ak Ocaklarda Tarsus temsilciliğine Serkan Korkmaz’ı kutlarız.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BAŞKAN BOZDOĞAN; ‘’ TIKIR TIKIR ÇALIŞIYORUZ’’

Tarsus Belediyesi 2021 Yılı Aralık Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan başkanlığında, koronavirüs tedbirlerine uyularak Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. 2021 yılının son meclis toplantısında 7 gündem maddesi meclis üyelerince müzakere edilerek, karara bağlandı. Mecliste Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü sebebi ile gerçekleştirecekleri etkinlikleri kamuoyu ile paylaştı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

EVSEL KATI ATIK ÜCRETİ ALINMAYACAK

Pandemi süreci ve son zamanlarda yaşanan ekonomik sorunların ardından meclise sunulan evsel katı atık ücretlerinin 2022 yılında alınmamasına yönelik teklif,  oy birliği ile kabul edildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

27 ARALIK’TA 27 AÇILIŞ YAPILACAK

Yılın son meclisinde konuşma yapan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü sebebi ile 27 Aralık tarihinde 27 açılış gerçekleştireceklerinin bilgisini verdi. Açılış kapsamında; 8 koruluk, 7 park, 5 halk market, 4 tarımsal üretim uygulama alanı, 1 showroom, 2 halk manav açılışı gerçekleştirilecek.

 

‘’BİZLER HER ZAMAN HALKA SIĞINDIK’’

Meclis bitiminde dilek ve temenniler bölümünde konuşan Başkan Bozdoğan,’’ Bizler bazen suyu susuzluktan öğreniyoruz. Bir araya gelip bunu çözebilmek için kimi zaman eğitici kimi zaman yönetici oluyoruz, ardından bütünleşiyoruz, öncülük ediyor destek sağlayıp aktararak paylaşıyoruz. Yani hem öğreniyor hem öğretiyoruz. Ama öğrenirken de öğretirken de bunu büyük bir yalınlıkla yapıyoruz. Takdiri verecek olan kamuoyu diyoruz. Bizler her zaman halka sığındık, yaptığımız hizmetlerde tüm ekip arkadaşlarım dâhil yapılan her hizmetin sonucunda halka sığındık. Hz. Mevlana’nın dediği gibi; Bazen ne anlatırsak anlatalım, insanlar sözlerinizi anlayabilecekleri miktarda, istedikleri ölçüde ve kendi ihtiyaçlarının karşılığı kadar anlayacaklardır. O yüzden bizlerin insanların hassasiyetlerine karşı çok büyük bir bağlılığımız ve saygımız var.’’ diye konuştu.

‘’BU KENTTE YAŞAMAK APAYRI BİR AYRICALIKTIR’’

Sıkıntılı dönemlerde yatırımlarının hiçbirinden vazgeçmeyeceklerini belirten Başkan Bozdoğan,’’ Tarsus Belediyesi ayakları yere sağlam basan bir belediyedir. Bugün gurur duyduğum bir meclise sahibim. Bu kentte olmak bir gururdur ama bu kentte yaşamakta apayrı bir ayrıcalıktır. Biz durum her ne olursa olsun, krizleri mutlaka fırsata çevirerek başaracağız. Bugün alınan kararların Tarsus’umuza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.’’ diye konuştu

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Tarsus’ta dün  “torbacı” diye tabir edilen sokakta uyuşturucu satan şüphelilere yönelik operasyonda 11 kişi gözaltına alındı.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI Tüm Türkiye’de olduğu gibi dün Tarsus’ta  da 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıldı. Tarsus’taki kutlama...
TADER Başkanı Özsu’dan ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’’ Mesajı…
Ankara Tarsuslular Derneği Genel Başkanı Semih Özsu; ‘’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, hayat hakları elinden...
BÜYÜK TÜRKÇÜ PROF. DR. TURAN YAZGAN, VEFATININ 10. YILINDA ANILDI
Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programına Katılan Başkan Yılmaz; “Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız, Türk Milliyetçiliği Fikir Zincirinin En Önemlisi...
Tader den 24 Kasım Mesajı
Ankara Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı Semih Özsu                    ‘’24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Başkan Semih Özsu mesajında;...
TOROSLAR’DA VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Toroslar Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergilerinin 2022 yılı 2’nci taksit ödemeleri ile 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 12’nci...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER  GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması  yapılacak. Tarsus’taki kutlama töreni için bu sabah saat 09.30...
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇOCUKLARA DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VERİLDİ
Çocukların küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması, ağız ve diş sağlığına önem vermesi için çalışmalar yapan Tarsus Belediyesi, Diş...
BAŞKAN YILMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayan Başkan...
1. ULUSLARARASI TARSUS KUKLA FESTİVALİ 2 ARALIK’TA BAŞLIYOR
Tarsus Belediyesi’nin kenti kültür sanatla buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği etkinlikler devam ediyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan ve 7 yerli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ