$ DOLAR → Alış: 18,59 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,35 / Satış: 19,43

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 22.12.2021
  • 46 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS’TA SAHTE İÇKİ ELE GEÇİRİLDİ

Tarsus ‘da dün polisin baskın yaptığı bir evde 120 litre sahte içki ele geçirildi.Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Büro Amirliği ekipleri, sahte içki üretildiği yönünde ihbarda bulunulan Aliefendioğlu  köyünde bir eve baskın yaptı. Evde arama yapan polis, 120 litre sahte içki ele geçirildi. Polisin olayla ilgili soruşturması devam ediyor

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ ARALIK AYI

MECLİS TOPLANTISI 21 ARALIKTA

Tarsus Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı 21.12.2021 Salı günü saat 14.00’da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecektir.

2021 yılı 13. Birleşimin 1. Oturumu

GÜNDEM  MADDELERİ:

1-Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı.

2-İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün kadro ihdas ve iptalleri ile ilgili teklifinin görüşülüp karar bağlanması.

3-İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün; Belediyemizde 5393 sayılı Kanunu’nun 49. maddesi çerçevesinde 23/12/2021–31/12/2021 tarihleri arasında çalıştırılacak sözleşmeli personel için Maliye Bakanlığınca 2021 yılı Temmuz ayında yayımlanan Genelge eki (1) sayılı Sözleşmeli Ücret Tavanları Cetvelinde gösterilen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre net aylık tutarı (taban aylık tutarı) üzerinden ödenmesi ile ilgili teklifin görüşülmesi ve karara bağlanması.

4- Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün; Kavaklı Mahallesi 2440 Sokak üzerinde bulunan İmar Planında yeşil alana isabet eden alanda yapılan parka “100.YIL PARKI” isminin verilmesi hususunda 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 81. maddesine göre evrakın görüşülmesi ve karara bağlanması.

5- Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün; Kemalpaşa Mahallesi 437/1 Ada/Parsel de bulunan İmar Planında yeşil alana isabet eden alanda yapılan parka “TARSUS KARAVAN PARK” isminin verilmesi hususunda 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 81. maddesine göre evrakın görüşülmesi ve karara bağlanması.

6- Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün; Akşemsettin Mahallesi 0182 Sokak üzerinde bulunan İmar Planında yeşil alana isabet eden alanda yapılan parka “AVUKATLAR KORULUĞU” isminin verilmesi hususunda 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 81. maddesine göre evrakın görüşülmesi ve karara bağlanması.

7-Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün “Kiralama” konulu evrakı: Tarsus Belediye Meclisi’ nin 02.12.2021 tarih ve 2021/12-1 (172) sayılı kararı ile Plan, Bütçe ve Kesin Hesap Komisyonu, İmar Komisyonu, İşsizlikle Mücadele Komisyonu ile Temizlik, Çevre ve Sağlık Komisyonuna müştereken havale edilmiştir. 09.12.2021 Cuma günü yapılan müşterek komisyon toplantısında, toplantıya katılan komisyon üyelerinin oy birliği ile ‘‘Mersin ili Tarsus İlçesi Tekke Mahallesi 2636 ada 13 parsel numaralı (1409,65 m2), 4766 ada 5 parsel numaralı (860,23 m2), 4768 ada 2 parsel numaralı (5793,50 m2) taşınmazların 20 yıl süre ile kiralanmasına, kiralama ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere, Belediye Encümeni ve Belediye Başkanı Haluk BOZDOĞAN’ a yetki verilmesine karar verilen evrakın görüşülmesi ve karara bağlanması.

8-Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün Katı Atık Tarife Raporu konulu evrakı: Tarsus Belediye Meclisi’nin 02.12.2021 tarih ve 2021/12-1 (173) sayılı kararı ile Plan Bütçe ve Kesin Hesap Komisyonu ile Temizlik, Çevre ve Sağlık Komisyonuna müşterek havale edilmiştir. 10.12.2021 Cuma günü yapılan müşterek komisyon toplantısında, toplantıya katılan üyelerin oy birliği ile; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Evsel Katı Atık Tarifelerinin belirlenmesine yönelik kılavuzda belirlenen yöntemlere göre hazırlanan tarifenin uygunluğuna karar verilen evrakının görüşülmesi ve karara bağlanması.

9- Dilek ve Temenniler.- 10- Kapanış.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TABİT’DEN KURTULUŞ BİSİKLET TURU

Tarsus Bisiklet Topluluğu (TABİT) Tarsus’un Düşman işgalinden Kurtuluşunun 100. yılı nedeniyle bisiklet turu düzenledi.Kurtuluş günü nedeniyle yapılacak bisiklet turu 26 Aralık 2021 Pazar günü saat 10.30’da Tuğralı kavşaktan başlayacak. Tur şehiriçinde yaklaşık 15 km  uzunluğunda olacak. Tur sonunda Cumhuriyet alanınoda istiklal marşı okunacak. Tur’a Tarsus’un yanı sıra Adana ve Mersin’den de bisiklet sevdalıları katılacak.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

CHP GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI

ADİL BAL’IN ACI GÜNÜ

CHP Tarsus ilçe Gençlikkolları başkanı Adil Bal’ın babaannesi  Hakka Yürümüştür.

Cenazesi 20.12.2021 günü Saat 11:00’de Şehir Mezarligindan alınarak Kefeli Köyü Mezarlığında toprağa verildi. Allah rahmet eylesin der BAL ailesinin acısını paylaşırız.

Taziye Yeri : Tozkoparan Zahit 3829 Sokak No:7 TARSUS

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

  1. MUSA ATAY’IN ACI GÜNÜ

Şehrimizin tanınmış hekimlerinden Musa Atay’ın vefat eden Kıymetli Amcası Hüseyin

Atay’a Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS DOĞA PARKI’NDA İLK KEZ

LAMA DOĞUMU GERÇEKLEŞTİ

 

BÜYÜKŞEHİR TARSUS DOĞA PARKI,

YENİ DOĞUMLARA EV SAHİPLİĞİ

YAPMAYA DEVAM EDİYOR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi bünyesinde hizmet veren Tarsus Doğa Parkı’nda ilk kez lama doğumu gerçekleşti. Tarsus Doğa Parkı’nda ilgi gören türler arasında yer alan lamalara yeni bir yavru katıldı.

 

Farklı türden onlarca hayvanı barındıran, kent genelinden ve il dışından her yıl on binlerce misafiri ağırlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Doğa Parkı’nda ilk kez gerçekleşen lama doğumu ile büyük sevinç yaşanıyor. Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi bünyesinde hizmet veren Tarsus Doğa Parkı’nda ilgi gören türler arasında yer alan lamaların sevimli bir yavrusu dünyaya gözlerini açtı.

 

12 aylık gebelik sürecinin ardından anne lama, sağlıklı bir erkek yavru doğurdu. Anne ve babasının yanında ürkek tavırlarıyla dikkat çeken siyah-beyaz tüylü yavruyla Doğa Parkı personeli yakından ilgileniyor.

 

Tarsus Doğa Parkı veteriner teknikerlerinden Yılmaz Ölmez, ana vatanı Güney Amerika olan lamaların Doğa Parkı’nda ilk kez doğum yaptığını belirterek, “Bir adet erkek yavru dünyaya geldi. Yaklaşık olarak bir hafta oldu doğalı. Sağlık durumu çok iyi. Lamamızın adını ‘Amokaçi’ koyduk. Ülkemizin iklimine çok kolay adapte olan hayvanlar. Biz de gayet iyi şekilde bakmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de kardeşlerinin doğmasını bekliyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

MÜZEYE DAVET VAR

Tarsus Müze Müdürü Alper, Tarsus Müzesi’nin eski Adliye Sarayi’ndan bugünkü konumuna nasıl getirildiğine dair geçen aşamaları anlatarak, antik Tarsus’un coğrafi ve tarihsel konumu, Tarsus’un kronolojisi hakkında bilgi verdi.

Müze Müdürü Alper, “Çağdaş müzecilik anlayışına yakışacak, görsel ve işitsel sistemler ile desteklenen, görerek, hissederek, öğrenerek gerçekleşecek bir kültür ve tarih yolculuğu için Yeni Tarsus Müzemize ziyaretçilerimizi bekliyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

‘’PATİLİ DOSTUMUZUN SAĞLIK DURUMU İYİ’’

Tarsus Belediyesi, bir aracın arkasına iple bağlanarak koşturulan köpeğin sosyal medyadaki görüntülerinin gündem olması üzerine harekete geçti. Emniyet güçlerinin bilgi vermesi üzerine yapılan aramanın ardından Tarsus Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri arabanın arkasına bağlanarak metrelerce koşturulan köpeğe ulaştı. Bulunduğu ortamdan ekiplerce alınan köpek sağlık kontrolünden geçirildi.

Tarsus Belediyesi örnek belediyecilik sergileyerek sabah saatlerinde bir aracın arkasında ipe bağlanıp metrelerce koşturulan köpeğe sahip çıktı. Sosyal medyada gündem olan görüntülerin ardından Tarsus Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü, hayvan ambulansı ile köpeği belediye bünyesindeki Tarsus Köpek Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürerek tedavi altına aldı. Sosyal medyada paylaşılan görüntünün ardından köpeğe ulaşan  Emniyet güçlerinin bilgi vermesi üzerine yorgunluktan yürümekte güçlük çeken çoban köpeği Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Tedavisi devam ediyor.

Tarsus Köpek Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilen köpeğin tedavisine hemen başladıklarını söyleyen Veteriner Hekim Nuri Tehneldere ‘’Sabah saatlerinde sosyal medyada yayılan görüntüler sonrası hemen harekete geçip, patili dostumuzu koruma ve tedavi altına aldık. Olay sonrası patili dostumuzu aracına bağlayan şahsa emniyet güçleri tarafından cezai işlem uygulandı. Bizler sürecin takipçisi olacağız ve vatandaşlarımıza 5199 Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında bilgilendirmelerimizi yapmaya devam edeceğiz. Şu an sağlık durumu iyi. Dostumuz belediyemizce kontrol altında olup, sahiplenilmeyi bekliyor.’’ diye konuştu.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

PTT MÜDÜRLERİ TARSUS BORSA’DA

PTT Mersin Başmüdürü Deniz Kağan Uysal ve PTT Tarsus Merkez Müdürü Müzeyyen Tünmez’den Tarsus Ticaret Borsası’na ziyaret.

PTT’nin, Türk pulculuğuna yeni bir boyut getirmek, filateliyi sevdirmek ve yaygınlaştırmak, müşterilerine yeni hizmetlerini en iyi şekilde sunmak amacıyla başlattığı kişisel pul uygulamasına katkı sağlayan Tarsus Ticaret Borsası, “Geçmişte Tarsus” temalı Kurumsal Kimlik Çalışmaları kapsamında Borsa logolu pul bastırarak katıldı.

Kısa bir süre önce Borsa Başkanı Murat Kaya’ya ziyarette bulunan PTT Tarsus Merkez Müdürü Müzeyyen Tünmez ile gerçekleştirilen protokol kapsamında basımı tamamlanan pullar gerçekleşen bugünkü ziyarette teslim edildi.

Tarsus Ticaret Borsası Logolu Pullarının Tarsus’un Geçmiş Tarihini yansıtması açısından ve Tarsus’un  tanıtımı açısında , filatelistler için önemli olacağını ifade eden, PTT Mersin Başmüdürü Deniz Kağan Uysal “ Bugün iletişim ve haberleşme araçları ilerleyen teknoloji ile gelişmiş olsa da elle dokunabileceğimiz, saklayacağımız, hatıra olarak edineceğimiz objeleri ne yazık ki çok az sayıda hatırladığımız tanıtım materyallerinde devam ettirebiliyoruz.” Dedi.

PTT Tarsus Merkez Müdürü Müzeyyen Tünmez ise, ziyarette Tarsus Ticaret Borsası’nın kişisel pullarının Tarsus’un 100. Yıl Kurtuluş Yıldönümünde sergileyeceklerini söyledi.

Borsa Meclis Üyesi Nail Uçak kişisel pul uygulamasının bizlere hem dünümüzü hatırlatan hem de geleceğimize hatıra olacak objelerden biri olduğuna değinerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

NİYAZİ OKSAL ANILIYOR

Aramızdan 3 yıl önce ayrılan Sevgili Hocamız Niyazi Oksal anılıyor.

Oksal bugün Tarsus Şehir mezarlığında sevenleri tarafından saat 14.00 de anılacak.

Nur içinde yat babamız, tonton dedemiz, güzel ağabeyimiz diyoruz.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI Tüm Türkiye’de olduğu gibi dün Tarsus’ta  da 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıldı. Tarsus’taki kutlama...
TADER Başkanı Özsu’dan ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’’ Mesajı…
Ankara Tarsuslular Derneği Genel Başkanı Semih Özsu; ‘’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, hayat hakları elinden...
BÜYÜK TÜRKÇÜ PROF. DR. TURAN YAZGAN, VEFATININ 10. YILINDA ANILDI
Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programına Katılan Başkan Yılmaz; “Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız, Türk Milliyetçiliği Fikir Zincirinin En Önemlisi...
Tader den 24 Kasım Mesajı
Ankara Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı Semih Özsu                    ‘’24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Başkan Semih Özsu mesajında;...
TOROSLAR’DA VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Toroslar Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergilerinin 2022 yılı 2’nci taksit ödemeleri ile 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 12’nci...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER  GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması  yapılacak. Tarsus’taki kutlama töreni için bu sabah saat 09.30...
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇOCUKLARA DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VERİLDİ
Çocukların küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması, ağız ve diş sağlığına önem vermesi için çalışmalar yapan Tarsus Belediyesi, Diş...
BAŞKAN YILMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayan Başkan...
1. ULUSLARARASI TARSUS KUKLA FESTİVALİ 2 ARALIK’TA BAŞLIYOR
Tarsus Belediyesi’nin kenti kültür sanatla buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği etkinlikler devam ediyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan ve 7 yerli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ