$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 06.12.2021
  • 54 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

GÜLEK MAHALLESİ SAKİNLERİ YETERLİ

 İÇMESUYUNA KAVUŞUYOR  

MESKİ YATIRIMLARI HIZ

KESMEDEN DEVAM EDİYOR

 

Vatandaşların altyapı ihtiyaçlarına kalıcı çözümler getiren MESKİ Genel Müdürlüğü, Tarsus ilçesi Gülek Mahallesi’nde başladığı içmesuyu çalışmalarına devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla içmesuyu problemine son verilecek, vatandaşlar yeterli suya kavuşacak.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Tarsus ilçesi Gülek Mahallesi’nde 100 metreküp hacimli biriktirme deposu, içmesuyu terfi istasyonu ve terfi hattı yapım işine devam ediyor.

 

Gülek Mahallesi’nin yetersiz içmesuyu sorununa son veriliyor

 

Bölgede yaşanan heyelan dolayısıyla zarar gören Boğazpınar Mahallesi’nde yer alan hatları yeniden döşeme çalışmalarına başlayan MESKİ, Karasu kaptajından Gülek Mahallesi’ne içmesuyu iletimini gerçekleştiriyor. MESKİ’nin yatırım tutarı 4 milyon 32 bin lira olan yapım işi kapsamında içmesuyu hattı döşemesi, 100 metreküp su deposu, terfi merkezi, terfi merkezi rehabilitasyonu ile enerji nakil hattı yapılacak. Bu sayede mahallelerin içmesuyu sorununa son verilecek, vatandaşlar yeterli içmesuyuna kavuşacak.

 

Ayrıca, MESKİ Genel Müdürlüğü, yatırım tutarı 4 milyon 221 lira olan Tarsus ilçesi Gülek Mahallesi Aspava drenaj galerisi içmesuyu terfi hattı yapım işinin de sözleşmesini tamamlayarak, çalışmalara başladı. Söz konusu projenin tamamlanmasıyla, Aspava yaylasında yaz aylarında artan nüfusa yeterli içmesuyu verilerek, kayıp-kaçak oranında da düşüş yaşanması planlanıyor. Yapılan bu proje ile hem kayıp-kaçağın önüne geçilecek hem de artan nüfusun su ihtiyacı karşılanacak.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS’TA ODA SEÇİMLERİ BAŞLIYOR

4 yılda bir yapılan Oda seçimleri yılbaşı itibariyle başlıyor.

Toplam 18 odanın bulunduğu Tarsus’ta bazı oda başkanlıkları Ocak 2022 ayı içerisinde kongrelerini yapmak için ilan verdiler.

Buna göre Tarsus’taki Odalardan ilk kongreyi Tarsus Tenekeciler ve inşaat Malzemeleri imalat ve Satıcıları Esnaf Odası yapacak. Genel kurulu 03 Ocak 2022 tarihinde saat 13.00’de 1 Nolu Esnaf Kefalet Kooperatifinde yapılacaktır. Çoğunluk olmazsa ikinci toplantı 10 Ocak 2022 tarihinde aynı yerde yapılacak.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TÜED BAŞKANI  ÖMER KURNAZ:

EMEKLİLER İYİLEŞTİRME BEKLİYOR!

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz,

yüksek enflasyon karşısında emeklilerimize yüzdeli zam yerine, seyyanen zammın

yapılmasını talep eden basın açıklaması yaptı. Kurnaz, emekli aylıklarının yüzde 90’nın

1.500-2.500 TL arasında olduğunu belirterek, yüzdeli zam düşük kalacağından seyyanen zam

yapılmasını istedi.

Asgari ücretle, asgari emekli aylıkların eşitlenmesinin bir beklentiye dönüştüğünü belirten

Kurnaz, TÜFE hesaplamasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu.

“TÜİK, açıkladığı verilerle gerçeklikten uzak kalmış ve piyasa koşullarıyla bağdaşmayan

oranlar açıklamıştır. Aylık %3.51, yıllık %21.31 olarak açıklanan enflasyon, emeklimize

yapılacak olan zamları küçültmektedir. Sosyal güvenlik, yoksullukla mücadele de en temel

araç olmasına rağmen, emekli aylıklarının giderek alım gücü azalmaktadır.

TÜİK’in enflasyon verilerini ele aldığı kalemlerdeki ve hesaplama metotlarında yaptığı

değişikliklerle, enflasyon verileri gerçeklikten uzak kalmıştır. TÜİK, kendi verileriyle çarşı-

Pazar verilerini kıyasladığında, TÜFE oranlarının güven vermediği net bir şekilde

görülecektir. Doğru enflasyon için emeklinin mutfak harcamalarına, yakıt, elektrik, su ve kira

giderlerine bakıldığında, açıklanan enflasyon rakamının güven vermediği net bir şekilde

görülecektir. Vatandaşlarımızın çoğunlukla tükettiği ürünlerden oluşturulacak ana grup ve

madde listesinin oluşturulması ve bu liste ile enflasyon araştırılmasının yapılmasını talep

ediyoruz.”

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ’NDE IŞIKLAR SÖNMÜYOR

Belediyenin başta Atatürk Mahallesi olmak üzere, mahallelerimizdeki yolların revize edilmesine yönelik çalışmaları devam ediyor.

Başkan Haluk Bozdoğan ‘’ İmar revize planları konusunda yeni disiplinler geliştirerek, önümüzdeki süreçte kentimize artı değer katmanın önünü açıyoruz.

Kentimize kazandırmak için çalıştığımız bir başka projemiz olan sanayi sitesi projesinde ise gerekli etüt çalışmalarımızda sona geldik.

Tarsusumuzun her alanda daha verimli olması için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.’’ Dedi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS’TAN YENİ BARO BAŞKANINA KUTLAMA

Tarsus Başkan Haluk Bozdoğan yeni Baro başkanını kutladı.

Haluk Bozdoğan ‘’Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı seçimini kazanan Erinç Sağkan ve yönetim kurulunu kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.’’ Dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİNDEN GEÇMİŞ OLSUN

Tarsus Başkan Haluk Bozdoğan, dün Van’da meydana gelen deprem nedeniyle geçmiş olsun mesajı yayınladı.

Bozdoğan ‘’Dün Van Tuşba ilçesinde meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki  depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş osun diyorum’’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ 2. FIRINI AÇACAK

Tarsus Başkan Haluk Bozdoğan        ‘’Türkiye’nin En Ucuz Ekmeği” etiketiyle halkımızın sofralarını süslese de, Tarsus’un her yerine yetişebilmek adına 2. BELEDİYE EKMEK FIRINI’nı açıyoruz…’’ Dedi.

 

Tarsus Başkan Haluk Bozdoğan ‘’İlgili birim amirlerimizle yaptığımız toplantılarımızda, çeşitli konularda aldığımız önemli kararları halkımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Gün geçtikçe pahalılaşan temel ihtiyaçlarımızın başında gelen ekmek, şehrimizde “Türkiye’nin En Ucuz Ekmeği” etiketiyle halkımızın sofralarını süslese de, Tarsus’un her yerine yetişebilmek adına 2. BELEDİYE EKMEK FIRINI’nı açıyoruz…

Aynı zamanda meyve ve sebze fiyatlarındaki fahiş artışların alım gücünü zorlamasından ötürü Aralık ayı içerisinde Tarsuslu hemşehrilerimizin hizmetine sunacağımız 2 adet HALK MANAV’ın tüm hazırlıklarının bittiğini de vatandaşlarımızın bilgisine sunmak isteriz

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

Tarsus Doğa Park yeni yavrularla güzelleşiyor

Tarsus’ta bulunan doğa parkın yeni sakinleri midilli ve sırtlan yavruları büyük ilgi görüyor

Doğa parktaki hayvan popülasyonu yeni yavrularla büyürken, parkın yeni sakinleri olan midilliye hayran kalıyor.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS CHP İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI

BELDA BOROĞLU AÇIKLAMA YAPTI

CHP) Tarsus İlçe Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 87. yıl dönümü dolayısıyla açıklamada bulundu.

Başkan Boroğlu’nuın açıklaması şöyle:

“Bizler, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde birçok gelişmiş ülkeden önce, 5 Aralık 1934 tarihinde seçme ve seçilme hakkını kazandık. Başbakan İsmet İnönü o tarihte yaptığı Meclis konuşmasında şöyle diyordu: “Bir memleketteki, yurdun her tarafı istilâya uğradığı zaman, kadınlar ateş altında erkeklerle beraber omuz omuza çalışırlar, memleketin geri kalan kısmını korumak ve beslemek için tarlanın kara toprağından yiyecek çıkarmaya çalışırlar. Elbette bu mevcudiyetlerin yurdun her köşesinde ve her tabakasında söz söylemeye hakları vardır. Türk inkılâbı denildiği vakit, bunun, kadının kurtuluş inkılâbı olduğu beraber söylenecektir.” Kadınlar, eşit yurttaşlık kimliğine sımsıkı sarılarak 1935 yılında gerçekleşen seçimlerde sandıklara koşup oy kullandılar. Seçim sonucunda 17 kadın milletvekili Meclis’e girdi. 1936 yılında yapılan ara seçimle birlikte kadın milletvekili sayımız 18’e yükseldi. O zamanki parlamenter sayımıza göre bu oran yüzde 4,6’ya denk geliyordu ve parlamentoda kadın temsil oranı açısından dünyada ikinci sırada yer alıyorduk. Bu bir devrimdi…

Bu devrimin yankısı dünyada hala sürdüğü için Afganlı bir kadın aktivist, ”Çok büyük bir hayranlık duyuyorum. Türkler için muhteşem şeyler başarmış bir lider. Çocukluğumdan beri düşünürüm bunu, ATATÜRK bizim liderimiz olsaydı Afganistan’da neler olurdu? Bugün nasıl bir yaşamımız olurdu? Biz Afgan kadınları nelere sahip olurduk ve neler başarırdık? Biliyor musunuz bunun hayali bile çok güzel” diyor.

Atatürk önderliğinde bu devrimi yaşayan Türk kadını, aradan geçen 87 yıla rağmen, ilerlemek bir yana geri bırakılmaya çalışılmaktadır. Öyle ki 1935 yılında parlamentoda kadın temsilinde ikinci sırada olan ülkemiz, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolar Arası Birlik tarafından hazırlanan rapora göre, 129. sıraya gerilemiştir. Ayrıca Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne üye olan 41 ülke arasında, parlamentoda kadın temsil oranı açısından sonuncuyuz. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre ise; 156 ülke arasında 133. sıradayız.

Kadın kimliğinin, ulusal meclislerde, yerel yönetimlerde temsili için belirlenmiş olan kritik eşik yüzde 33’dür. Bu oranın altı, ciddi bir demokrasi sorunudur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadın milletvekili oranımız yüzde 17, kadın belediye başkanı oranımız ise yüzde 3,2’dir. Kadın muhtar sayımız son seçimlerde yüzde 66 oranında arttı. Bu artışla kadın muhtar oranı sadece yüzde 2,2’ye yükselebildi. Değerli Basın Mensupları, Biz bu eşitsiz sistemi değiştirmek için Cumhuriyet Halk Partisi olarak dev bir adım attık. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk imzacısı olduğu ve kadınların siyasette eşit temsil edileceği yasa teklifimizi Meclis’e sunduk. Bu teklifle, hem genel hem de yerel seçimlerde denklik uygulanmasını yasal güvence altına almak istedik. Aynı zamanda aday listesinin belirlenmesinde fermuar sistemi uygulanacaktı, yani listeler bir kadın bir erkek olarak sıralanacaktı. Partimizin teklifi 30 Kasım 2021 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü. Öncesinde tüm kadınları, kadın örgütlerini, eşitlikçi erkekleri süreci takip etmeye davet ettik. Diğer siyasi partilerin de bu yasaya destek vermesini istedik, sosyal medyada bir kampanya yürüttük. Tüm beklentilere rağmen, teklifimiz AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Ama asla vazgeçmeyeceğiz! Ne bir eksik, ne bir fazla! Meclis’te ve yerelde eşit temsil için mücadelemiz sürecek. Değerli Basın Mensupları, Biz kadınlar, bir yandan eşitlik mücadelesi verirken diğer yandan da yaşam hakkımızı savunmak zorunda kalıyoruz. AKP Hükümeti’nin uyguladığı politikalar nedeniyle, ülkemiz adeta kadın mezarlığına dönüştü. Bu cins kırımı durdurmak ve kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 5 Aralık 2020 tarihinde “YaşamHak” projemizi hayata geçirdik. Bir yıl önce bugün, “Yaşama hakkı; dokunulamaz, devredilemez ve vazgeçilemez olan en temel insan hakkıdır” diyerek yola çıktık. Logomuzda, şiddetin panzehri olan sevginin sembolü kalp ile lokasyon işaretini iç içe geçirdik ve YaşamHak’ın “şiddetin son bulma adresi” olduğunu ilan ettik.

İktidarda olmamamıza rağmen, Partimizin çözüm üreten icracı kimliğini ortaya koyduk. İstanbul Sözleşmesi’nin gerekliliklerinden birini yerine getirerek, genel merkezimizde Alo Şiddet Hattı kurduk. 444 82 85 numaralı hattımızdan 7/24 şiddet mağdurlarına ücretsiz hukuki ve psikolojik destek hizmeti sunduk,
sunmaya da devam ediyoruz. CHP Kadın Kolları olarak tüm şiddet vakalarıyla tek tek ilgileniyoruz.
Projemiz kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve barolar ile 55 protokol imzaladık. Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediyoru
z. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine aracı oluyoruz.
Bugünden itibaren tüm şiddet mağduru kadınlar ve çocuklar bize bir tuş ile ulaşabilecekler. Cep telefonlarından indirilecek olan YaşamHak uygulaması ile hem çağrı merkezimizle hem de kolluk güçleriyle hızla temas kurabilecekler. Ayrıca uygulama sayesinde, en yakın mesafedeki kadın kolları yöneticilerimizle bağlantıya geçebilecekler.
Projemizin birinci yılında, tüm şiddet mağduru kadınlara ve çocuklara “Yalnız değilsin, biz varız” diyor, iktidarımızda şiddeti durduracağımızın sözünü veriyoruz!”

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’ İDMANYURDU  AMED’E 1-0 YENİLDİ

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta yer alan Tarsus İdmanyurdu’nda puan kayıpları devam ediyor.

Sarı-Lacivertliler dün Diyarbakır’da oynadıkları maçta Amed Sportif Faaliyetlere 1-0 mağlup oldu.

Ev sahibi ekibi, galibiyete taşıyan golü 45. dakikada Mehmet Alaeddinoğlu kaydetti.

  1. yarıda gol olmadı ve Tarsus İdmanyurdu’nda puan kayıpları devam etti.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

TOROSLAR’DA GELENEKSEL RAMAZAN AKŞAMLARI BAŞLIYOR
  “İFTAR SOFRALARI KURULACAK, PANAYIRLAR DÜZENLENECEK” Toroslar Belediyesi, on bir ayın sultanı Ramazan ayının manevi atmosferini düzenleyeceği iftar yemeği ve...
TÜRKİYE SAGLIK TURİZMİ BBC DE HABER OLDU
TÜRKİYE SAGLIK TURİZMİ BBC DE HABER OLDU ZAYIFLAMA AMELİYATLARINDA YABANCI HASTALAR ICIN TÜRKİYE İLK SIRADA TV yapımcı ve sunucusu Alex...
Depremzede Vatandaşlar Kızkalesi’nde İftar Sofrasında Buluştu
Depremzede Vatandaşlar Kızkalesi’nde İftar Sofrasında Buluştu On bir ayın sultanı Ramazan Ayı geldi, binlerce gönül iftar sofrasında buluştu. Mersin Erdemli...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS İDMANYURDU 100 YAŞINDA TFF 2. ligde mücadele eden futbol elçimiz Tarsus İdmanyurdu 100. yılına girdi. 23 Mart 1923 tarihinde...
TADER Genel Başkanı Semih Özsu Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı…
TADER Genel Başkanı Semih Özsu Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Semih Özsu mesajında şu ifadelere yer verdi: ‘’İslam Alemi’nin özlemle...
Akademi Derneği Üniversite Hazırlanan Depremzede Gençleri Yalnız Bırakmıyor
Akademi Derneği Üniversite Hazırlanan Depremzede Gençleri Yalnız Bırakmıyor Türkiye’nin saygın bilim insanları, akademisyenleri, araştırmacıları ve sanatçılarını bünyesinde bulunduran güçlü sivil...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA ÇANAKKALE ZAFERİNİN YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI BUGÜN Tarsus’ta Çanakkale Zaferinin yıldönümü kutlaması bugün yapılacak.  18 Mart  Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma...
Tarsus’ta Neler Oldu
BUGÜN ATAMIZIN TARSUS’A GELİŞİNİN 100. YILI Büyük önder ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ün Tarsus’a gelişinin 100. dönümünü, bir dizi etkinlikle...
TADER Genel Başkanı Semih ÖZSU ‘’ ’18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’’nin 108. Yıl Dönümü nedeniyle mesaj yayımladı
TADER Genel Başkanı Semih ÖZSU ‘’ ’18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’’nin 108. Yıl Dönümü nedeniyle mesaj yayımladı… Başkan...
Toroslar Belediyesinden, İşçilerin Maaşlarına Yüzde 30 Zam
Toroslar Belediyesinden, İşçilerin Maaşlarına Yüzde 30 Zam   Toroslar Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi, belediye...
HÜDA PAR dan  İlçe Kaymakamı Kadir Sertel Otçu’ya ziyaret
HÜDA PAR Tarsus İlçe Başkanı Hikmet Tanış, Kaymakam Kadir Sertel Otçu’yu makamında ziyaret etti. Ziyarette, ilçenin sorun ve sıkıntıları konuşuldu....
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS BELEDİYESİ’NİN 81 İŞYERİ KİRA İHALESİ CANLI YAYINLANDI Şeffaf Belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Tarsus Belediyesi, canlı yayın ihale usulüyle hizmetlerine...
Tarsus Umut Kervanı Derneği ilçemize gelen depremzede ailelere yardımlarını sürdürüyor.
Tarsus Umut Kervanı Derneği ilçemize gelen depremzede ailelere yardımlarını sürdürüyor. Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen ve başka şehirlere göç eden ailelere,...
Umut her zaman var!
Yetim Vakfı Depremde Yetim Kalan Çocuklara Kol Kanat Geriyor   Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,4 ve 7,6’lık iki...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS BELEDİYESİ KADINLAR GÜNÜNDE DEPREMZEDE KADINLARI UNUTMADI Depremin yaşandığı ilk günden bu yana  çalışmalarını yürüten Tarsus Belediyesi,  8 Mart Dünya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ