$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 01.12.2021
  • 85 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS SARIŞIH YAYLASI  KERVAN

SARAYI YIKILMAYA YÜZ TUTTU

Tarsus Sarışıh yaylasında bulunan kervansaray yıkılmaya yüz tutunca ilgi gösterilmesi istendi.

MHP Tarsus Belediyesi Meclis üyesi Ali Şimşek ‘’ yüzyıllarca Osmanlıya Selçukluya hizmet veren bu kervansaray sahipsizlikten yıkılmaya başladı. Kültür bakanlığı yetkililerine bir kez daha hatırlatıyorum’’ dedi.

Milletvekili Baki Şimşek ise konuya duyarlılık göstererek ‘’Tarsus müze müdürlüğü,İl kültür müdürlüğü  Turizm Bakanlığı bu çağrıya kulak vermeli. Bir ön hazırlık yapalım bakanlık  nezdinde girişimde bulunmak da bizim görevimiz olsun.Teşekkürler Ali Şimşek Başkanım böyle önemli bir konuyu gündeme getirdiğin için takipçisi olacağız’’ dedi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS İLÇE İNSAN HAKLARI

KURULU TOPLANDI

Tarsus İlçe İnsan Hakları Kurulu, Kurul Başkanı ve Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU başkanlığında Dr. Erdinç ŞAHİN Gençlik Merkezinde, kasım ayı toplantısını yaptı.

Toplantıda; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısı ile yapılacak etkinlikler istişare edildi.

Ayrıca kurul üyelerinden oluşturulan alt komisyonlar tarafından; Huzurevi, Pansiyonlu Okullar, Hastaneler ve Rehabilitasyon Merkezlerinin ziyaretleri sonucu düzenlenen raporlar değerlendirildi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

HALK KART’IN KASIM AYI TUTARLARI

HESAPLARA YATIRILDI

HALK KARTLILARIN HESABINA TOPLAM 1

 MİLYON 614 BİN TL YÜKLENDİ

Büyükşehir Belediyesi, Kasım ayında Halk Kart’tan faydalanan 12 bin 625 vatandaşın hesabına toplam 1 milyon 614,9 bin  TL yatırdı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’nin yürüttüğü ve dar gelirli yurttaşlara katkı sağlayan “Halk Kart” projesi kapsamında 12 bin 625 kişinin hesabına Kasım ayında toplam 1 milyon 614 bin 900 TL yatırıldı.

Hem vatandaş hem esnaf nefes alıyor

Büyükşehir’in önemli sosyal belediyecilik projelerinden biri olan Halk Kart, dar gelirli yurttaşlara destek olurken, anlaşmalı bakkal ve yerel marketlere de nefes aldırmaya devam ediyor.

Vatandaşlar, Halk Kart ile anlaşmalı bakkal ve marketlerden alışveriş yapabiliyor. Halk Kart sahipleri, market listesine Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web adresi olan www.mersin.bel.tr adresinden ulaşabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

KURTULUŞ TURNUVASI MAÇLARI BAŞLADI

Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı dolayısı ile düzenlenen Kurumlar Arası Voleybol Turnuvası ilk gün maçları ile başladı.

İlçe jandarma Komutanlığı 2

Müze Müdürlüğü 0

Tarsus SGK-İŞKUR Müdürlüğü 0 Vergi Dairesi Müdürlüğü 2

Sosyal Hizmet Müdürlüğü 0 Tarsus Kaymakamlığı 2

Turnuvada Final Maçı 24 Aralık 2021 günü oynanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUSLU FİLOZOF VE ATLET KHRİSİPPOS

TARSUS MARATONUNDA KOŞTU

GÖNLÜMÜZÜN ŞAMPİYONU OLDU

 

Antik çağın stoacı ve atlet filozofu Tarsuslu Khrisippos, 28 Kasım Pazar günü yapılan 13. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’nda Aratos dergisi adına koştu.

Antik çağda yaşamış Tarsuslu filozof Aratos’tan sonra gelen stoacı filozof ve atlet Tarsus Yarı Maratonun 21.5 kilometrelik etabında koşarak 400 atlet içerisinde 138. oldu.

Maraton öncesi ve koşu sırasında giydiği iki ayrı antik çağ kostümüyle ilgileri üzerine çeken atlet filozof Tarsuslu Khrisippos maraton alanında stantları ziyaret etti, sporcularla ve halka fotoğraf çektirdi. Daha önce pek çok kez Tarsus Maratonunda ve yaşadığı Almanya’daki maratonlarda da koşan Erhan Üvey yine Tarsuslu filozof Khrisippos adına bu kentin sokaklarında koşarak maratonun 21,5 kilometrelik parkurunu tamamlayarak Tarsusluların gönlünün şampiyonu oldu. Koşusu sonrası İçel TV, atlet filozof Tarsuslu Khrisippos ve Aratos Dergisi Yayını Yönetmeni Uğur Pişmanlık ile canlı yayın röportaj yaptı.

Maratonun start alanında Aratos Dergisi ve Tarsus tarihi ile kültürünü yansıtan 70 kadar kitapla stant açarak Tarsus’un tanıtımına katkıda bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Erhan Üvey ayrıca İstanbul’da, Almanya’da Köln, Münih, Berlin kentleri ile İspanya’da Barseolna ve İngiltere’de Londra’daki maratonlarda Tarsus filozof Aratos ve Tarsuslu ve atlet filozof Khrisippos adına kayıt yaptırarak koşuyor.

Erhan Üvey yaptığı açıklamada Tarsus Yarı Maratonunda yıllarca koştuğunu ifade ederek, “Ben günümüzden 2 bin 200 yıl önce yaşamış atlet ve filozof Tarsuslu Khrisippos adına koşmaktan memnunum. Böylece sembolik olarak yaptığım bu işin hem Tarsus’un tanıtılmasına hem de felsefeye ve spora ilgiyi çekmesi açısından anlamlı buluyorum. Sadece Tarsus’ta değil aynı zamanda Aratos dergisi ve Tarsus adına yurt dışındaki maratonlarda da koşuyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

ASAYİŞ BERKEMAL

Tarsus’ta  polis tarafından 15 – 21 Kasım’da yapılan denetimlerde farklı suçlardan aranan 55 kişinin yakalandığı bildirildi.Mersin Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde yapılan denetlemeler ve uygulamalarda 7 tabanca, 5 kuru sıkı tabanca ve 113 fişek, 75 gram uyuşturucu madde ve 191 uyuşturucu hap ele geçirildi.Denetimlerde 3 bin 344 araç kontrol edildi, 8 bin 661 kişinin GBT sorgusu yapılırken çeşitli suçlardan aranan 55 kişi yakalandı.Ekipler, 506 araca 452 bin 933 TL para cezası verdi, 23 araç da trafikten men edildi

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS AKDENİZ GAZETESİ

AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Tarsus Akdeniz gazetesi ailesinin acı günü. Kurucu Mehmet Can Bulutun kardeşi, Gazeteci Hakan Bulut’un amcası Gökmen Bulut vefat etti.  Cenazesi Şehir mezarlığında toprağa verildi.Başları sağolsun.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

YUMURTA DAĞITIMI

Tarsus Belediyesi  ile Hayırsever üreticilerimizin  desteğiyle halkımızın yanında olmaya devam ediliyor.

Daha önce peynir, tereyağ, sebze ve meyve, ekmek dağıtımı yapılırken şimdi de yumurta dağıtıldı.

Belediye ekiplerince yapılan çalışmada 82 Evler Mahallemizde vatandaşlarımıza ücretsiz yumurta dağıtıldı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ