$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 29.11.2021
  • 32 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

MARATONDA 103 SPORCU TOPLAM 172 BİN TL ÖDÜL ALDI

BAŞKAN SEÇER: “MARATON DA BİR ŞEY KAZANDI; O DA DOSTLUK”

“İŞTE SPORUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ BUDUR”

Tarsus’ta bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Maraton’a çok sayıda sporcu katıldı. Birçok ülkeden 66 yabancı sporcunun yer aldığı maratonun 3 etabının da startını Başkan Seçer verdi. Seçer, insanları bir araya getiren kültür, sanat ve spor faaliyetlerini artıracaklarını belirterek, “İnşallah daha güzel işler yapacağız” dedi. Maratonda farklı coğrafyalardan sporcuların olduğunu hatırlatan Başkan Seçer, “Müslüman, Hristiyan, Musevi ya da farklı görüş ve inançlarda; işte sporun birleştirici gücü budur” diye konuştu.

Yarışların ardından dereceye giren isimlere ödülleri verildi. 21 kilometrelik maraton koşusunda birinciliği; genel klasman erkekler kategorisinde Sang Benard Cheruiyot, genel klasman kadınlar kategorisinde ise Pauline Narogoi Esikon göğüsledi. Başkan Seçer, genel klasmanda dereceye giren kadın ve erkek sporculara madalya ve temsili para ödüllerini takdim etti. Seçer, “Ödüller verilecek ama bir şey kazandı, o da dostluk” ifadesini kullandı.

 

Tarih ve kültür kenti Tarsus’ta, 3 yıl aradan sonra “Şehir ve Tarih Hepsi Bir Maratonda” sloganıyla, “13. Uluslararası Tarsus Maratonu” coşkusu yaşandı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla koşulan maraton, 3 etap şeklinde gerçekleşti. Başlangıç ve bitiş noktası Tarsus Şehir Stadyumu yanı olarak belirlenen yarışların startını Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer verdi. Maraton koşusunun genel klasman erkekler kategorisinde Sang Benard Cheruiyot, genel klasman kadınlar kategorisinde ise Pauline Narogoi Esikon birinci oldu. Kıtalararası yüzücü ve Mersinli sporcu Azmi Erdoğan ise kanserle mücadele eden çocuklar için yarışmaya katıldı. Kanser tedavisi nedeniyle hareket kısıtlılığı bulunan ve maratona tekerlekli sandalye ile katılan Ecrin’in tekerlekli sandalyesini Azmi Erdoğan sürdü.

Maratonun ilk startı sabah saat 08.45’de paten yarışıyla verildi. Maraton heyecanı paten yarışının hemen ardından saat 09.00’da 21 kilometrelik maraton ve saat 09.30’da 3 kilometrelik halk koşusu şeklinde devam etti. Maraton yarışlarında toplam 3 bin 83 katılımcı yer aldı. 3 etabın yaş grupları sıralaması ile kadın ve erken birincileri için düzenlenen törende 103 sporcuya toplam 172 bin TL’lik para ödülü verildi. 3 etabın kadın ve erkek birincilerine de ödüllerini Başkan Seçer verdi.

Yoğun ilgi gören Halk Koşusu’na Başkan Seçer, “33” göğüs numarasıyla katılım sağladı. Maratonda ayrıca; Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Mersin CHP Milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, FOX TV “Çalar Saat” programı sunucusu İsmail Küçükkaya, Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Ebubekir Fil, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları da yer aldı.

“Tarsus Maratonu’nu her yıl daha coşkulu hale getirmek istiyoruz”

Halk koşusu öncesi değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, 2019 ve 2020 yıllarında maratonun yapılamamasını gerekçeleri ile anlattı. Seçer, “Bu yıl itibariyle başlattık ve her yıl da bunu daha coşkulu, daha görkemli hale getirmek istiyoruz. 13’üncüsü yapıyoruz. Muhtelif miktarlarda ödüller tabi ki yarışmacılarımıza verilecek. Ödülden öte burada insanların bir arada olması, sporun birleştirici gücünü kullanmamız önemli. Bizim bölgemiz Türkiye’nin bir özeti. Bu nedenle birlik, beraberlik mesajı verilecekse en güzel yer Mersin’dir, Tarsus’tur. Bu anlamda da çok önemli. Bakın burada ülkemizin her yerinden gelen yarışmacılar var. ‘Patencilere şehir dışından gelen var mı?’ diye sordum. Üçte ikisi dışardan gelmiş, üçte biri yerli sporcu. Bunlar çok güzel hareketler” diye konuştu.

“İnşallah çok daha güzel işler yapacağız”

Son dönemlerde Mersin’de yapılan spor aktivitelerinin Mersin’in tanıtımı konusunda da önemli bir role sahip olduğunu söyleyen Seçer, “Bunu artırmak lazım. Yeterli değil. Çünkü Mersin’in tanınmaya ihtiyacı var. Tanıtımın en iyi yollarından bir tanesi bu etkinlikleri yapmak. Kültür, sanat ve spor; insanları bir araya getirecek etkinlikler yapabilmek. Pandemi bazı sorunlar yarattı ama pandemiden çıktıktan sonra bu etkinlikleri daha da yoğunlaştıracağız” ifadelerini kullandı. Maratonun halk koşusuna katılmak üzere alanda hazır bulunan Kır Çiçekleri’ne de değinen Seçer, “55 kız sporcumuz var. Onlar da buradalar. Sayılarını artırmak, şampiyon çıkarmak istiyoruz. İnşallah çok daha güzel işler yapacağız” dedi.

“Benim görevim bu kenti, muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için gecemi gündüzüme katarak çalışmak”

Yapılan yarışmaların sonlanmasıyla ödül törenine geçildi. 3 etapta dereceye giren 103 sporcuya madalya ve para ödülleri takdim edildi. Törende konuşan Başkan Seçer, Mersin’in her bölgesinin birer değer olduğunu söyledi. Seçer, şöyle devam etti:

“Buraya gelenlerin, yarışanların, izleyenlerin milliyeti, dili, dini, ırkı sorgulanamaz. Tüm dünyadan, farklı coğrafyalardan sporcular var. Müslüman, Hristiyan, Musevi ya da farklı görüş ve inançlarda; işte sporun birleştirici gücü budur. Spor, sanat, kültür onun için önemlidir. Onun için hançeremiz yırtılana kadar bağırıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün izindeyiz. Duymayan kulaklar duysun, görmeyen gözler görsün. Mühürlü kalpler mührünü açsın. Mustafa Kemal Atatürk’ün izindeyiz. Biz çağdaş bir Türkiye için çalışıyoruz. Benim görevim, bu kenti ülkeme yaraşır, Atatürk’ün dediği gibi ‘muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için’ gecemi gündüzüme katarak çalışmak.”

“Bir şey kazandı; o da dostluk”

Güzel bir maratonu tamamladıklarını söyleyen Seçer, “Daha nice 13’lü maratonlara” dedi. Kendisinin de Halk Koşusu’nda yer aldığını belirten Seçer, “Sağlıklı nesiller için spor şart. Atatürk’ün dediği gibi, zeki, akıllı ve çevik olmak için de spor şart. Ama şunu hissettim. Övünmek gibi olmasın, ben Tarsus’ta doğdum. Tarihin üzerinde sörf yaptığımı hissettim. Çünkü kentin üstü gördüğümüz yapılar ama altını göremediğimiz binlerce yıl, on bin yıl geriye giden tarihi kalıntıları bulmak mümkün. İşte böyle değerli ve kadim kentte bu yarışma tamamlandı. Tabi ödüller verilecek ama bir şey kazandı, o da dostluk. Tüm katılımcılara, sporcularımıza; daha nice etkinliklerde inşallah birlikte olacağız” ifadelerini kullandı.

“Müthiş bir kalabalık”

FOX TV ‘Çalar Saat’ programı sunucusu İsmail Küçükkaya da maratonun Halk Koşusu’na katıldı. 2 gündür Mersin’de olduğunu söyleyen Küçükkaya, “Hem şehirde yapılan hizmetleri gördük hem üretici kadınları gördük. Çok güzeldi. Burada da bir taraftan böylesine bir spor etkinliğiyle…Müthiş bir kalabalık. Herkesle iş birliği yapmışlar” dedi.

“Çok güzel bir organizasyondu”

Maratonun Genel Klasman Kadınlar kategorisinde; yarışı 1 saat 8 dakika 16 saniye ile tamamlayıp birinci olan Pauline Narogoi Esikon, yarışmaya Kenya’dan katıldığını belirterek,  “Bu yarışı kazandığım için çok mutluyum. Çok güzel bir organizasyondu. Ben de bu güzel organizasyonu kazandım. Yine gelmek isterim. Afrika kadar güzel. İnsanlar çok sıcakkanlı, arkadaş canlısı ve gördüğüm her şeyden de çok memnun kaldım” dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

MARATONUN BİRİNCİSİ KONUŞTU

Kazanmayı beklemiyordum ama kazandım”

Maratonun Genel Klasman Erkekler kategorisinde; 1 saat 2 dakika 31 saniye ile tamamlayıp birinci olan Sang Benard Cheruiyot da yarışmaya Kenya’dan katıldığını belirtti.

Tarsus’u çok beğendiğini vurgulayan Cheruiyot, “Geçen hafta da koştum aslında, yorgundum. Kazanmayı beklemiyordum ama kazandım. Pandemiye rağmen Tarsus Yarı Maratonu’nun yapılmasından ve benim burada bulunmamdan dolayı çok mutluyum. Yarın ayrılmadan önce Tarsus’un tarihi mekanlarını göreceğim. Şu anda gezemedim ama yarın göreceğim. Ben Kütahya’da antrenmanlarımı devam ettiriyorum. Tekrar gelme şansım olsa; sadece yarış için değil; Tarsus’a seve seve gelirim” diye konuştu.

“Umarım kanserle mücadele eden çocuklarımız için güzel bir farkındalık yaratırız”

Kıtalararası yüzücü ve Mersinli sporcu Azmi Erdoğan ise kanserle mücadele eden çocuklar için yarışmaya katıldı. Kanser tedavisi nedeniyle hareket kısıtlılığı bulunan ve maratona tekerlekli sandalye ile katılan Ecrin’in tekerlekli sandalyesini Azmi Erdoğan sürdü. Yarışma öncesi konuşan 10 yaşındaki Ecrin, “Ben çok heyecanlıyım. Umarım kazanırız. Kazanacağımızdan da eminim zaten. 21 kilometreyi Azmi Ağabeyim koşacak tekerlekli sandalyeyle. Aslında ben de bu sürprizi bilmiyordum. Benim için çok güzel bir sürpriz oldu. Çok heyecanlı. Diğer yarışmacılara da boş şanslar dileriz” dedi.

Azmi Erdoğan da Ecrin’le 2018 yılında sosyal medyada tanıştıklarını vurgulayarak, “İstanbul Boğazı’nı onun için yüzdüm. 6,5 kilometrelik bir yarıştı. Daha sonra kanserle mücadele veren çocuklar için yarışmaya başladım. Ama Ecrin’in tabii ki bende ayrı bir yeri var. Uzun aradan sonra tekrardan Tarsus’umuzda böyle bir organizasyon oldu. Vahap Başkanımıza da çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Sabahın erken saatlerinde yarışmacılara Büyükşehir Belediyesi’nin “1 Ekmek 1 Çorba” aracıyla ücretsiz çorba ikram edildi. Maratonda Büyükşehir Belediyesi’nin Bando Takımı’nın yanı sıra Halk Oyunları ekibi de yer aldı. DJ Mustafa Cingiz’in performans sergilediği maratonda ayrıca Detox Band sahne aldı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BAŞKAN SEÇERE YÜRÜYEN MERDİVEN TEŞEKKÜRÜ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, daire müdürleri ve basın olarak kahvaltıda buluştuk.

Tarsus’un eksikliklerini, Tarsus’ta yapılması gerekenleri de sorduk.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 Aralık’ta bölgemize gelerek bir nevi seçim startını Mersin’den verecek olmasından  döviz fiyatlarının artışı da soruldu başkana. Seçer ‘de “Biz TL bazında borçları ödüyoruz. Ama döviz fiyatları çıkınca ödediklerimiz havada kalıyor. Belediyenin bütçesi yaklaşık 5.5 milyar TL, ama şu anda da borçları ödememize rağmen 3 milyar TL borcumuz bulunuyor. buna rağmen tüm kurum ve kuruluşlar, işadamları belediyemizle iş yapmak istiyor. Çünkü borçları yapılandırarak ödemeye devam ediyoruz” dedi.

Kentimizde uzun yıllar önce yaptırılan Toros mevkiindeki yürüyen merdivenin miadının dolması ve sık sık arızalanması yüzünden insanların çektiği sıkıntıya çözüm bulan başkan Seçer’e teşekkür edildi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

DAR YOL 35 METRE GENİŞLETİLECEK

Tarsus-Çamlıyayla yolunun Kaplan petrolden Takbaş bölgesine kadar olan bölümü genişletilecek

 

Mersin Büyükşehir sorumluluk alanında olan konularla ilgili soru ve görüşleri de değerlendiren başkan Seçer, gerek Tarsus gerekse Çamlıyayla ile ilgili sorunlar hakkında da görüşlerini açıkladı.

Tarsus’ta yeni yollar açılıp alt ve üstgeçitler yapılmaya başlanacağını Tarsus-Çamlıyayla yolunun Kaplan petrolden Takbaş bölgesine kadar olan bölümünün en kısa zamanda ele alınacağını söyleyen Seçer, yol genişletme ve yol yapımı ile ilgili bilgi verdi. Kaplan petrolden Takbaş’a kadar olan  bölümdeki yolun genişletilmesinin en kısa zamanda başlayacağını belirten Seçer “Tarsus’un yayla istikametindeki çıkışında dar olan yolu genişleteceğiz. Burası proğrama alındı. Takbaş’a kadar olan bölge için kamulaştırma ve örtü bedelleri bitirildi. Burası en kısa zamanda genişletilip trafiğin rahatlaması sağlanacak” dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

YENİ DEVLET HASTANESİ KAVŞAĞINDA

YENİ DÜZENLEME YAPILACAK

Yeni Devlet Hastanesi kavşağının tehlike saçtığı sorusu üzerine de “D 400 karayolunda Devlet Hastanesi kavşağındaki düzenlemeyi biz yapmadık. Orası Karayollarına ait. Sıkıntıları anlattık. Karayolları yetkilileri “Burada yeni düzenleme yapmak için ödeneğimiz” yok. Dedi.  Bizim yapmamıza izin verin dedik. Karayolları da olumlu cevap verdi. Biz bu nokta için yeni proje hazırlatıyoruz. Projeyi en kısa zamanda gerçekleştirip sıkıntıyı ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

İşten çıkarılan 208 güvenlik görevlisinin daha önceden fazladan işe alınan kişiler olduğunu anlatan Seçer, Mersin’deki hafriyat dökümü sorunundan, Mersin maratonuna, Tarsus’un  ve Mersin’in Kurtuluşunun 100. yılları kutlamalarına kadar her soruya içtenlikle yanıt verdi.

Bu davet ve bilgilendirme için ben Başkan Seçer ve ekibine teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

YENİDOĞAN FAALİYETİ‘ KAPSAMINDA ZİYARETLER

Tarsus Kaymakamlığı koordinesinde yürütülen Büyük İlçeler Güven ve Dönüşüm Projesi ‘Yenidoğan Faaliyeti‘ kapsamında; Mithatpaşa, Tozkoparan, Gaziler, Kavaklı,Şahin, Yeşiltepe ve Şehit İshak Mahallelerinde yenidoğan bebekler ve aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Jandarma ve Emniyet personeli tarafından ziyaret edildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BEYLİCEDE ŞEHİT ADINA KÜTÜPHANE

Tarsus Beylice Mahallesinde bulunan Şehit Piyade Başçavuş Faruk Kaya İlk/ Ortaokulunda yapımı/ tefrişi tamamlanan okul kütüphanesi, Mersin Milletvekili Ali Cumhur TAŞKIN ve Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’nun katıldığı törenle açıldı.

Törende şehidimizin annesi ve babası da hazır bulundu.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

– ATGİRMEZ’DE “FIRÇADAN DAMLAYAN

TURUNCU KELEBEKLER” SERGİSİ

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet yürüten ve Tarsus’a bağlı Günyurdu Mahallesi Atgirmez mevkiinde bulunan Kadın ve Çocuk Atölyesi’nde harikalar yaratılmaya devam ediliyor. 4-12 yaş çocuklara atölye eğitimi verilen, okuma-yazma kursu ile onlarca vatandaşın okur-yazar olmasını sağlayan atölyede, sanatsal çalışmalarda gerçekleştiriliyor.

 

Büyükşehir Atgirmez Atölyesi’nde resim kursu alan kadınların eserlerinden oluşan “Fırçadan Damlayan Turuncu Kelebekler” isimli resim sergisi açıldı.

 

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla açılan sergide, resim öğretmeni Gülhan Dönmez’in verdiği iyi eğitimle sanatsal eserler ortaya çıkartan kadınlar, büyük mutluluk yaşadılar.

 

Sanatın evrensel dili ile bir sesleniş ve bir haykırış amacı taşıyan sergi, mahalle meydanında açıldı. Kadınlar, basında yer alan kadın cinayeti haberleri ve turuncu kelebek imgesini kullanarak eserlerini oluşturdular.

 

Resimlerinde şiddet olgusunu işleyen kadınlar, ‘şiddete hayır’ haykırışlarının görünür olması amacı ile kolaj ve boya resmi tekniğini kullanarak sanatsal faaliyeti ortaya çıkarttılar.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BOZDOĞAN, YAZAR ASLI TOHUMCU İLE BİR ARAYA GELDİ.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan önceki gün  imza ve söyleşi etkinliğimize katılan Yazar Aslı Tohumcu ile bir araya geldi.

Bozdoğan, yazar Tohumcuya Tarsus’ta  katılımlarından dolayı kendilerine teşekkürlerini iletti. Bozdoğan, Yazar Aslı Tohumcu’ya çiçek ve çeşitli hediyeler verdi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

EMLAK VERGİSİ, ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ

VE İLAN VE REKLAM VERGİSİNİN

İKİNCİ TAKSİT ÖDEMELERİ  YARIN SON

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, 2021 yılı Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi ve İlan ve Reklam Vergisinin ikinci taksit ödemeleri ödeme süresinin 30 Kasım 2021 Salı günü mesai saati bitiminde sona ereceğini açıkladı.

Vergilerini henüz ödememiş vatandaşlara çağrıda bulunarak, ödemelerin son güne bırakılmamasını isteyen Belediye Başkanı Bozdoğan, vatandaşların vergilerini rahat bir şekilde yatırmaları için gerekli planlamayı yaptıklarını söyledi.

Son gün karışıklığını ve yoğunluğunu yaşamak istemeyen vatandaşların bir an önce ödemelerini yapması gerektiğini belirten Başkan Bozdoğan, ”Zamanında yapılan ödemeler, hem mükellefler, hem de belediye açısından faydalıdır” şeklinde konuştu.

Emlak, Çevre Temizlik, İlan ve Reklam Vergilerin 2021 yılı 2. taksitleri ödeme süresi 30 Kasım 2021 tarihinde sona ereceğini belirten Başkan Bozdoğan, “Vatandaşlarımızın cezalı duruma düşmesini istemiyoruz. Bu nedenle gerekli duyurularımızı yapıyoruz. Zamanında yapılan ödemeler halkımız ve belediyemizin lehine olacaktır. Ödenen her vergi vatandaşlarımıza hizmet olarak geri döneceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Biz göreve gelirken çalmayacağız, çaldırmayacağız demiştik. Bu sözümüzü tutarak şehrimizi hizmetlerle donatıyoruz,” dedi.

Başkan Bozdoğan, pandemi sürecinde olmamız nedeniyle sosyal mesafenin korunması adına isteyen vatandaşların vezne kuyruğuna girmeden vergilerini online olarak https://www.tarsus.bel.tr/ adresi üzerinden E-ÖDEME ödeme sisteminden faydalanarak ödeyebileceklerini bildirdi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA KADINA ŞİDDETE HAYIR ETKİNLİKLERİ

Tarsus Belediyesi , 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde programları devam ediyor.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü,  Fahrettinpaşa ile Yarbay Şemsettin Mahallelerinde kadınlarla buluştu.

 

 

Mersin milletvekilimiz Olcay Kılavuz ile beraber Tarsus’lular derneğinde Öğrencilerimizle ve hemşehrilerimizle biraraya geldik dernek başkanımız Semih Özsu beyefendiye @Aykut Yıldırım başta olmak üzere yöneticilerimize katılım sağlayan Yenimahalle kaymakamıza teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

MESKİ TOPLANTISI

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü 2021 Yılı Kasım Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısının 2. Birleşimi 29 Kasım 2021 Pazartesi (yarın) saat 14.00’te Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da yapılacaktır. Salona misafir kabul edilmeyecek olup Toplantı Salonu’na HES Kodu okunması ile giriş sağlanacaktır. HES Kodu bulunmayan gazeteci arkadaşlarımıza, salon girişinde ilgili personel tarafından yardımcı olunacaktır. HES Kodu bulunmayan gazeteci arkadaşlarımızın, salona erken gelmesi hususunda hassasiyetlerini önemle rica eder, iyi çalışmalar dileriz.

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ FUTBOLDA 4-0 GALİP

Süper Amatör Lig A Grubu 6. hafta maçında Boynuinceli Spor’u 4-0 yenen Tarsus Belediyespor Futbol takımımızı tebrik ediyoruz.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ