$ DOLAR → Alış: 18,60 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,41 / Satış: 19,48

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 26.11.2021
  • 72 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

ULUSLARARASI TARSUS MARATONU’NUN

KAHVALTILI LANSMANI DÜZENLENİYOR

26 Kasım 2021 Cuma günü saat 09.30’da Gözenler Restaurant’ta (Tarsus girişinde sağda) 13. Uluslararası Tarsus Maratonu’nun kahvaltılı lansmanı düzenlenecektir. Lansmana  basın mensupları ve maratok komitesi ile başkan Vahap Seçer de katılacak.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

Tarsus’taki asayiş uygulamasında 11 silah ele geçirildi

Mersin’in Tarsus ilçesinde son 1 haftada gerçekleştirilen uygulamalarda, 11 silah ile çok miktarda uyuşturucu ele geçirilirken çeşitli suçlardan aranması bulunan 38 şüpheli gözaltına alındı.

Tarsus’taki asayiş uygulamasında 11 silah ele geçirildi

25 Kasım 2021 Perşembe 11:23

Tarsus’taki asayiş uygulamasında 11 silah ele geçirildi, System.String[]

Mersin’in Tarsus ilçesinde son 1 haftada gerçekleştirilen uygulamalarda, 11 silah ile çok miktarda uyuşturucu ele geçirilirken çeşitli suçlardan aranması bulunan 38 şüpheli gözaltına alındı.Mersin’in Tarsus ilçesinde son 1 haftada gerçekleştirilen uygulamalarda, 11 silah ile çok miktarda uyuşturucu ele geçirilirken çeşitli suçlardan aranması bulunan 38 şüpheli gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 8-14 Kasım tarihleri arasında Tarsus ilçesinde yapılan uygulamalarda biri kurusu sıkı olmak üzere 10 tabanca, 1 av tüfeği ve 51 fişek ile 286 gram uyuşturucu madde ve 192 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Çeşitli suçlardan aranması bulunan 38 şahsın gözaltına alındığı uygulamalarda ayrıca, bin 972 araç kontrol edildi, 335 araca 348 bin 195 TL. cezai işlem uygulandı, 35 araç trafikten men edildi. Uygulama kapsamımda 8 bin 6 şahsın ise GBT sorgusu yapıldı.

Halkın huzur ve güvenliği için asayiş uygulamalarının il genelinde aralıksız süreceği bildirildi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS’TA BİR KİŞİ

TABANCAYLA İNTİHAR ETTİ.
Olay Beydeğirmeni Mahallesi Kasım Gülek Bulvarı üzerinde bulunan işyerinde meydana geldi.
Alınan bilgiye göre, işyeri sahibi olan 73 yaşındaki Şakir Y. adlı kişi sabah saatlerinde dükkanın önünde tabanca ile kafasına sıkarak yaşamına son verdi.
Yıldırım neden intihar ettiği öğrenilemezken, polis ekipleri olayla ilgili inceleme başlattı.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

ETKİLİ İLETİŞİM SEMİNERİNE YOĞUN İLGİ

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Kadın, Aile, Çocuk ve Engelli Politikalarından (KAÇEP) Sorumlu Il Başkanlığının Mersin Noax Otelde gerçekleştirmiş olduğu Güçlü Kadın Güçlü Mersin programı yüzlerce Mhp li kadını biraraya getirdi.

MHP MYK Üyesi Serdar SOYDAN, İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, İlçe Başkanları, İlçe KAÇEP başkanları, Bayan Meclis Üyeleri, Sendika Başkanları ve Mhp li kadınların katıldığı programda birlik ve beraberliğin resmi bir kere daha ortaya ortaya konulurken, Mersin de Milliyetçi Hareket Partisinin güçlü ayak sesleri duyuldu.

Programı düzenleyen Kaçep yöneticileri adına konuşma yapan Mersin KAÇEP Başkanı Fadime Şen; partili kadınlara fedakarlıkları için teşekkür etti. Sayın Şen, ” 2023 Lider Ülke Türkiye ülkümüzün hayata geçirilmesinde kadınlarımızın payı büyük olacaktır. Sizlerin sarsılmaz imanı ve azmi ile yarınlarımızı en güzel şekilde inşa edeceğiz. ” diyerek teşkilatına güvenini vurguladı.

Coşkulu kalabalığa hitap eden Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli Milliyetçi Hareket Partisinde aktif siyaset yapan kadınlara teşekkürlerini iletirken ” İl Başkanı olarak her daim kadınlarımızın destekçisi olmaya devam edeceğim. Mersin de kadın ilçe başkanı, Kadın Milletvekili, Kadın Meclis Üyeleri olmasını olmasını arzu ediyorum. ” diyerek Mhp li kadınların çalışmalarını takdir ettiğini vurguladı.

Programa katılan MYK Üyesi Serdar SOYDAN “Bizim tarihimiz Türk Kadının kahramanlıkları ile doludur. Geçmişten günümüze Türk Kadını ülke yönetiminde, savaş meydanlarında, sosyal yaşamda, iş hayatında başarılarını kanıtlamıştır. Önümüzdeki seçimlerde de sizlerle başarıya ulaşacağımıza inancım tamdır.” Ifadelerini kullanarak Mhp li kadınlara teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından program Kunter KURT bey’in etkili iletişim sunumları ile devam etti. Kimi zaman salonu kahkahalara boğan, kimi zaman duygusal anlar yaşatan Kunter Bey’in sunumu salonda büyük bir dikkatle takip edildi.

Samimiyetin doruk noktasına ulaştığı program Kunter Kurt’a çiçek ve plaket taktımı ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUSTA MUZ YETİŞTİRİCİLİĞİ  TOPLANTISI

Tarsus Ziraat Odası toplantı salonunda düzenlenen Muz Yetiştiriciliği, Muz Hastalık ve Zararlıları eğitimi Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Süleyman Yalçın sunumu ile gerçekleştirildi.

Muz üreticilerimize faydalıli olan bir çok bilgi paylaşılmış olup eğitimi veren hocamız  Süleyman Yalçın a ve katılım sağlayan çiftçilerimize teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

JANDARMADAN KADINA

ŞİDDET BİLGİLENDİRMESİ

Mersin İl Jandarma Komutanlığı; 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

Gününde vatandaşlara yönelik Tarsus dahil  bilgilendirme çalışması gerçekleştirdi.

Mersin İl Jandarma Komutanlığı, Aile İçi Şiddetle Mücadele Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği;

kadın haklarının korunması, toplumsal farkındalığın arttırılması, Kadın Acil Destek Uygulamasının

(KADES) halka tanıtılması ve halkın bilinçlendirilmesi amacıyla; Mersin Sayapark AVM ile Tarsus  ve Erdemli yol kontrol noktalarında bilgilendirme amaçlı broşür ve dergi dağıtımı yaptı.

Etkinlikte 312 kadının telefonuna KADES uygulaması yüklenmesini sağlayan Jandarma

personeli ayrıca bilgilendirme yaptığı kadınlara gül hediye etti.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

EKMEK SATIŞ NOKTALARINDA KISITLAMA YOKTUR

Tarsusta hafta sonları ekmek satışı yalnız Fırınlardan yapılacak diye ortaya atılan yorumlar tamamen asılsızdır.

Tarsus Fırıncılar Odası başkanı Suat Yaşar Tarsus Haber Medya gazetemize yaptığı açıklamada böyle bir uygulama söz konusu değildir. Ekmek satış noktaları bugüne kadar nereden yapıldıysa aynısı devam edecektir.

Asılsız çıkartılan yorum ve haberler asparagastır” dedi

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS CHP KADIN KOLLARI

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!

CHP Tarsus İlçe Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla partide açıklamada bulundu:

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, gücünü üç kız kardeşin bir diktatöre karşı verdiği onurlu mücadeleden alıyor.
Tarihe “Mirabel Kardeşler” olarak geçen bu üç kadın; ülkelerinde demokrasiyi savundukları için vatan haini ilan edildiler ve defalarca hapse atıldılar. Bir 25 Kasım günü, Mirabel kardeşlerin arabasını yolda durduran diktatörün yandaşları, kardeşlere önce tecavüz etti sonra da öldürüp uçurumdan aşağı attı. Vahşice katledilmeden önce Maria Mirabel’in şöyle demişti: “Belki bize en yakın şey ölüm ancak bu beni korkutmuyor. Haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz!”

61 yıl önce canlarıyla bedel ödeyen bu cesur ve onurlu kadınların mücadelesi, bugün de bizlerin omuzlarında yükseliyor. Bu bilinçle, dünyaya ve ülkemize demokrasiyi, adaleti ve eşitliği getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, bir yandan örgütlü gücümüzü arttırırken, diğer yandan dünyadaki ve Türkiye’deki kadın hareketine ses katıyor, mücadeleyi birlikte büyütüyoruz.
Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın önce Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz; “Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm” demişti.
Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz! İlk seçimlerde kadın düşmanı zihniyeti sandığa gömeceğiz ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak,  geçen yıl sözleşmenin bir maddesini hayata geçirdik ve Genel Merkezimizde “Alo Şiddet” hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize “YaşamHak” adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz. Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra iletilen şiddet vakalarında artış var.

Eğer İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı; şiddet uygulayan birçok fail caydırıcı cezalar alacaktı. İmza tarihinden bu yana öldürülen binlerce kadın bugün hayatta olacaktı, katiller “yatarım üç beş ay, çıkarım” rahatlığıyla hareket etmeyecekti. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye edilmeyecekti. Süreli nafaka ve aile hukukunda arabuluculuk gibi konular tartışmaya bile açılmayacaktı. Sözleşme her gün aşındırılmaya çalışılan haklarımıza koruyucu kalkan olacaktı.
Bu süreçte, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan birçok erkek, kız kardeşlerimizi hayattan kopardı. Nermin U. dört yıl önce boşandığı Mahir A.’ye yönelik “beni öldürecek” diyerek koruma kararı istediği karakoldan dönerken, sokakta aynı erkek tarafından öldürüldü.
Sivas’ta yaşayan 8 çocuk annesi 60 yaşındaki Mevlüde Parlak, yemek yapmadığı bahanesiyle evli olduğu Rahmi Parlak tarafından öldürüldü.

İstanbul’da yaşayan 32 yaşında 2  çocuk annesi Ulviye Avağ, ikinci eş olma teklifini reddettiği bahanesiyle Mehmet Demir tarafından öldürüldü.
56 yaşındaki Behiye Çakır boşanma aşamasında olduğu Ali Çakır tarafından “500 TL nafaka istediği” bahanesiyle öldürüldü.
TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ı 15 bıçak darbesiyle katleden Orhan Munis’e “aşırı sevgi”den öldürdüğü gerekçesiyle “tutku indirimi” uygulandı.
Katiller, cinayeti işlemeden önce nasıl ceza indirimi alacaklarına ilişkin internet araması yaptılar. Yargılanırken bahanelerin arkasına sığındılar. Önceki yargı kararlarından cesaret aldılar!

Bu ölümlerin ve şiddetin sebebi uygulanan politikalar değilmiş gibi, AKP Sözcüsü Ömer Çelik çıkmış “Toplumsal olarak kadın cinayetlerine karşı seferber olmamızın vakti gelmiştir ve dahi geçmektedir” diyor. Günaydın! Sanki 19 yıldır iktidarda olan onlar değil. AKP iktidarında kadına yönelik ekonomik şiddet de arttı; çalışabilir nüfustaki her 3 kadından ikisi işsiz. Her iki kadından biri kayıt dışı çalışıyor. Kadınlar eşit işe eşit ücret almıyor. Bizlere, ne giyeceğimizden, kaç çocuk doğuracağımıza kadar dayatılan bir hayat reva görüldü.
Bizler, AKP’nin kadın cinayetlerini “fıtrat” ve “kader” söylemine mahkum ettiğinizi unutmuyoruz.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiğimizdeki yol haritamızı “Altı Ayda Altı Kolaylık” başlığıyla açıkladı.
İktidara geldiğimizde ilk altı ayda ne mi yapacağız?
1-KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEMİZ DERHAL BAŞLAYACAK
Kadına şiddet davaları için Özel Yetkili Mahkemeler ve Yargıtay’da ayrı bir ceza dairesi kuracağız. Hâkim ve savcılar ile tüm adli makam çalışanları kadına şiddet konusunda özel eğitim alacak. Her polis karakolunda içinde en az bir kadın polisin yer aldığı ev içi şiddet konusunda eğitim almış ekipler oluşturacağız. Şiddet bildiriminin aile hekimleri tarafından da yapılması için, polis ve aile hekimi arasında bir iletişim kanalı oluşturacağız. Kadınlara şiddet uygulayanların iyi hal indiriminden yararlanmasına izin vermeyeceğiz. İş yerinde veya evde, her nerede olursa olsun kadına yönelik psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılık da fiziki şiddetle aynı kapsama alınarak suç sayılacak. İktidarımızda kadınlar, adaleti ve güvenliği sosyal medyada aramak zorunda kalmayacak.

2- AİLE DESTEKLERİ SİGORTASINI HAYATA GEÇİRECEĞİZ
1971 yılından beri yasalaştırılmayan Aile Destekleri Sigortası ile ev kadınlarının sosyal güvence meselesini çözeceğiz. Hane geliri asgari ücretin altında olan aileler için Aile Destekleri Sigortası’ndan mali destek sağlayacağız. Bu destekleri, hanedeki kadın adına bankada açılan hesaba yatıracağız.
3- KADIN İSTİHDAMINI ARTTIRACAĞIZ
“EV KADINLARINA İŞ, EVE AŞ” sağlayacağız. Çalışmak isteyen ev kadınlarına destek olacağız. KOBİ’ler aracılığıyla yarı zamanlı kadın istihdamını arttıracağız. Ev kadınlarına istihdam sağlayan KOBİ’lere, Aile Destekleri Sigortası kapsamında maaş ve vergi desteği vereceğiz. Ev kadınlarının devlet memuriyetine alınmasını teşvik edeceğiz. Kamudaki yönetim kademeleri için en az yüzde 35 kadın kotası uygulayacağız. Yönetim kademelerinde yüzde 35 veya üzerinde kadın çalışanı olan özel sektör şirketlerine, vergi teşviki vereceğiz.
4-BOŞANAN KADINLAR İÇİN “YENİ BAŞLANGIÇLAR FONU” OLUŞTURACAĞIZ
Eşinden boşanan kadınlara, Aile Destekleri Sigortası kapsamında kuracağımız Yeni Başlangıçlar Fonu ile taşınma ve ev kurma desteği vereceğiz. Kadın çalışmıyorsa, istihdama katılmaları için belediyeler tarafından eğitim ve iş bulma desteği vereceğiz. İktidarımızda kadınlar kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürecekler.
5-DOĞUM İZNİ UYGULAMASINI GELİŞTİRECEĞİZ
Doğum iznine ayrılmış ve kanuni süre içinde işine dönememiş veya işinden ayrılmak zorunda kalmış kadınlar, yeniden iş hayatına dönmek istediklerinde pozitif ayrımcılık uygulamalarından yararlanacaklar.
6-GÜÇLÜ BİR KADIN SAĞLIĞI PROGRAMINI BAŞLATACAĞIZ
Kadınların sağlık, bakım ve hijyen konusundaki en büyük güvencesi devlet olacak. Ergenlik çağına giren kız çocuklarının sağlık harcamaları ücretsiz olacak. Rahim kanserini önleyen HPV aşısı da dahil olmak üzere tüm önleyici sağlık harcamaları devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanacak.
Değerli basın mensupları,
Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilden eş zamanlı olarak haykırıyoruz:
Geliyor Gelmekte Olan..kaynak tarsusakdeniz.com

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS KADIN PLATFORMU AÇIKLAMASI

Tarsus Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Tarsus’ta Yarenlik Alanında basın açıklaması yaptı.

Platform adına basın açıklamasını Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel yaptı:

“Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü. 25 Kasım 1960’da Dominik Cumhuriyeti’nde faşist diktatör Trujillo’ya karşı mücadelenin öncüsü olan üç kız kardeş; Maria Mirabel, Minerva Mirabel ve Patria Mirabel diktatörün askerleri tarafından katledildi. Kod isimleri Kelebekler olan Mirabel Kardeşler 61 yıldır dünyanın dört bir yanında erkek-devlet şiddetine karşı direnen kadınların özgürlük mücadelesinde yaşıyor. Her 25 Kasım’da Kelebekler’in kanat çırpışını direngenliğimizle, inadımızla, isyanımızla sokaklara taşıyoruz. Bu 25 Kasım’da da hayatlarımız, haklarımız ve birbirimiz için sokaklardayız.

Bugün dünyanın dört bir yanında eşitsizliğe, yoksulluğa, savaşa, nefrete, erkek devlet şiddetine karşı tüm renklerimizle, isyanımızla sokakları, meydanları dolduruyor mücadeleyi birlikte örüyoruz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz.

Kadın hareketinin mücadelesi ile imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı hukuksuzca geri çekilen, katilleri meclis sıralarında oturtan, faillere verdiği cezasızlıkla şüpheli kadın cinayetlerinin önünü açan, yaşamak için  kendisini öldürmek isteyen fail erkeğe özsavunma  uygulayan kadınları cezalandıran, faillere kurmadıkları barikatları kadınlara kuran, eşitlik-özgürlük mücadelesi veren kadınları tutuklayan, lgbt+lıları hedef göstererek nefreti örgütleyen AKP iktidarının ve  beslendiği erkek şiddetinin karşısında susmuyoruz, korkmuyoruz, birbirimizi, yaşamımızı, hayatımızı savunmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden resmi olarak çıkmasının ardından her geçen gün kadınlara ve LGBTİ+lara yönelik saldırılar artarak devam ediyor. Kadınları şiddete karşı koruyan 6284 uygulanmıyor. İktidarın kadın düşmanı ve  cezasızlık politikalarından güç alan erkek şiddeti her gün  3 kadını aramızdan alıyor. İstanbul’da Başak Cengiz’i sokak ortasında öldüren katil “savunmasız olduğu için onu öldürdüm” diyebiliyor. Faillerin keyfi bir şekilde kadın cinayetlerini meşrulaştıran ifadeler kullanması tesadüf değil! İstanbul Sözleşmesi’ni fesh ederek kadınları savunmasız hale getirenler, cezasızlıkla failleri cesaretlendirenler ve kadın düşmanı açıklamaları ile bizleri hedef haline getirenler bu cinayetin sorumlularıdır. Şiddeti önlemek yerine varlığını sürdürmek için şiddeti araç haline getiren ,  kadınların, LGBTİ+’ların yaşamlarını şiddetle kuşatan erkek ittifakı karşısında hayatlarımızdan ve birbirimizden vazgeçmiyoruz. Dayanışmayı ve mücadeleyi büyütüyoruz.

Heteronormatif düzen içerisinde kendi makbul sınırları dışında kalan herkese saldıran iktidarın nefret politikaları LGBTİ+’lara yönelik saldırıları ve ayrımcılığı derinleştiriyor. Hayatlarımızı kıskaç altına alan nefret politikaları karşısında renklerimizden, arzularımızdan, birbirimizden vazgeçmiyoruz, isyanımızı büyütüyoruz.

Pandemi boyunca da ekonomik ve sosyal güvenceden yoksun bırakılırken, daha fazla yoksullaşıp, işsizleşip, güvencesiz-  kayıt dışı çalışma koşullarında sömürülürken, istihdamdan kopup hane içi tüm bakım yüklerini karşılıksız olarak yüklenmek zorunda kalırken,  şiddet ve istismar tehdidi altında yaşamaya zorlanırken,  çözüm üretmek yerine kadına yönelik şiddeti ve istismarı meşru gören bu anlayışı, ürettiği politikaları ve uygulamalarını kabul etmiyoruz. Biz kadınlar toplumsal alanın her aşamasında varız ve var olmaya devam edeceğiz. Dünya emeğimiz üzerinde dönüyor. Hayatlarımıza ve emeğimize sahip çıkmaya her koşulda devam edeceğiz.

Dinci gericilik erkek şiddetini ve patriyarkayı  meşrulaştırmanın aracı haline getiriliriyor. Diyanetin fetvalarıyla hayatlarımızın her anına makbul kadın sınırları dayatılıyor, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren bir kurumun her yerde açtığı aile irşat büroları ile kadınlar aileye kapatılmaya, aileden çıkış imkansız hale getirilmeye çalışılıyor. Diyanetin fetvalarıyla erken yaşta evlilikler, çocuk istismarı meşrulaştırılıyor.  Taliban’ın inancı ile ters bir yanı olmadığını söyleyen iktidar Afganistanlı kadınların hayatlarına kasteden cihatçı terör örgütünü Ankara’da ağırlıyor. Türkiye’den Afganistan’a yaşamlarımızı kuşatan dinci gericilik karşısında ellerimizi ve sesimizi birleştirirerek dayanışmayı ve mücadeleyi büyütüyoruz.

Eş başkanlık gerekçe gösterilerek kayyum eliyle gasp edilen belediyelerde kadın merkezleri ve kadın sığınakları kapatılmış, başvurucu kadınların dosyalarındaki bilgiler deşifre edilmiştir. Kayyumlar KHK ile ihraç edemedikleri uzmanlık alanlarında çalışan kadınları görevinden alıp erkek yöneticinin emri altında çalışmaya zorlamış, mobbing, aşağılama ve hatta şiddet uygulamalarına maruz bırakmışlardır. Ortaçağ zihniyeti bir kez daha hortlatılmış, kurumlardaki tüm kadın arşivleri, belgeleri, dosyaları, kitapları imha edilmiştir.

Kayyum zihniyeti bugün de Boğaziçi Üniversitesi’nde kendisini göstermektedir. Özerk ve demokratik üniversite mücadelesi ve talebi engellenmeye çalışılmakta, kadın çalışmalarına erkekler atanmakta, mobing ve işten çıkarmalar hız kesmeden devam etmektedir. Üniversitedeki Cinsel Şiddeti Önleme Merkezleri kayyum rektörler tarafından kapatılmaktadır.

Erkek devlet şiddeti arttıkça kadınların ve LGBTİ+’ların bedenlerine yönelik saldırılar da artıyor. Her hak arama mücadelesini şiddetle bastıran kolluğun cinsel tacizi ve tecavüz tehditleri, gözaltında ve cezaevlerinde çıplak aramalar, cezaevlerinden gelen taciz ve tecavüz haberleri kadınlar ve LGBTİ+’lara uygulanan cinsel şiddetinin boyutlarını gösteriyor.

AKP mafya devlet ilişkileri içerisindeki erkekler tarafından işlenen kadın cinayetleri ört bas ediliyor, bu ülkede kadınlar kaybediliyor. İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne neden olan Uzman Çavuş Musa Orhan, Feray Şahin’i öldüren Burak Aykul tutuklanmıyor. En son Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar’ın evine röportaj yapmak için giden Yeldana’nın, AKP milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölü bulunan Nadira’nın şüpheli ölümlerinin üstü kapatılıyor. 5 Ocak 2020’den beri kayıp olan Gülistan Doku’yu darp eden üvey babası polis olan Zaynal Abarakov tutuklanmıyor.

Birbirinden suçlu bu erkekler cezasızlıkla ödüllendirilirken yaşamını savunan kadınlar cezalandırılıyor. Yıllarca sistematik olarak şiddetine maruz kaldığı eşini ölmemek için öldürmek zorunda kalan Çilem’in aldığı 15 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Çilem’i ve özsavunma uygulamak zorunda kalan kadınları erkek yargının insafına bırakmayacağız. Özsavunma hakkımızdan, birbirimizden vazgeçmiyoruz.

İktidarın kadın düşmanı politikalarından ve cezasızlıktan güç alan suç çeteleri kadınların ve kız çocuklarının hayatlarını hedef alıyor. Bunun yereldeki yansımasını tarım sektöründe paketleme işçisi kadınlara ve kız çocuklarına yönelik tecavüz, seks işçiliğine ve uyuşturucu satışına zorlama, şantaj suçlarının açığa çıkmasında gördük. Bir kez daha işyerlerinde, tacize, mobbinge, cinsel şiddete, uyuşturucu çetelerine sessiz kalmayacağımızı tekrar ediyoruz.

Parklarda, okullarda, kreşlerde olması gereken çocuklar fabrikalarda, sokaklarda, güvencesiz ortamlarda ölüyor. Son bir hafta içinde Mersin’de iki kız çocuğunu kaybettik. Ula Kerem çocuk yaşta çalıştırıldığı fabrikadaki iş cinayetinde, Müslime Yağıl ise ailesinin çadır kurduğu ormanlık alanda şüpheli biçimde hayatını kaybetti. Bu düzen çocukları istismar ediyor, öldürüyor. Emekleri sömürülen, yaşamları yok edilen çocuklar için mücadeleyi büyüteceğiz.

Ekonomik krizin bir etkisi olarak TL’nin çok hızlı bir biçimde değer kaybettiği şu günlerde  geçinemiyoruz!  Geçinememenin yanı sıra erkeklik krizinin bu kadar açık ve ağır yaşandığı, erkek şiddetinin her geçen gün arttığı bu süreçte, ekonomik krizin sonuçları bize daha fazla şiddet, yoksulluk ve güvencesizlik olarak yansıyor. İşten çıkarmalarda ilk gözden çıkarılan kadınlar oluyor.. Daha esnek ve güvencesiz çalışmaya mecbur bırakılıyoruz. Veya hakkımızı aramak istediğimizde bizi işten çıkarmayla tehdit ederek koşullarımıza razı olmamız, hatta uğradığımız mobbinge, tacize dahi susmamız isteniyor. Bizler insanlık dışı çalışma koşullarında hayatta kalmaya çalışıyoruz. İşyerlerinde kadın olduğumuz için, LGBTİ+ olduğumuz ayrı şiddet biçimleriyle, ayrımcı politikalarla, ciddi yoğun emek sömürüsü altında çalışıp en asgari koşullarda hayatta kalmaya çalışıyoruz. Doların ani yükselişinin sorumlusu biz kadınlar değiliz!   Sermayenin milyon dolarlık borçlarını silenler krizin faturasını kadınlara, çocuklara,halka ödetmek istiyor.  Bizler bu sistemin bize reva gördüğü ekonomik şiddeti, güvencesizliği, emek sömürüsünu ve yoksulluğunu kabul etmiyoruz. İşten çıkarılıp evden esnek, güvencesiz çalışmaya hapsedilmeyi veya işsiz kalmayı kabul etmiyoruz, krizin faturasını bu krizi yaratanlar ödeyecek.

Emperyalist savaşlar sonucunda birçok kadın ve çocuk  ırkçılık ve mülteci düşmanlığı yanında cinsel şiddet tehlikesiyle de karşı karşıya kalıyor. AKP-MHP iktidarının varlığını sürdürmek uğruna yürüttüğü savaş politikaları devam ediyor. Irak ve Suriye topraklarına operasyon düzenleme ve asker gönderme yetkisi tanıyan tezkerenin süresi mecliste uzatıldı. Biz kadınlar daha fazla göç, kadınlara ve çocuklara yönelik daha fazla erkek şiddeti, daha fazla yoksulluk demek olan savaşa karşı BARIŞI savunuyoruz.

Yaşadığımız her türlü erkek-devlet şiddetinin karşısında birlikte mücadele ederek kazanacağımızı biliyoruz. Gücümüzü kadın dayanışmasından alıyoruz. Her kim İstanbul Sözleşmesi’nin geçerliliği yoktur derse, karşısına “İstanbul Sözleşmesi biziz” diyerek dikiliyor, hayatlarımıza, haklarımıza sahip çıkıyoruz.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN, 6284’ten HAYATLARIMIZDAN, BİRBİRİMİZDEN, VAZGEÇMİYORUZ!
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİZ!
SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ!
YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!”

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

KAZA ANI CANLI YAYINA TAKILDI

Tarsus i park halindeki araca çarparak takla atan otomobil, sosyal medyada canlı yayın yapan başka bir sürücünün kamerasına yakalandı.

Duatepe Mahallesi İsmet Paşa Bulvarı üzerinde meydana gelen kazada, bulvar üzerinde seyreden A.N. idaresindeki 33 MN 042 plakalı otomobil park halindeki hafif ticari araca çarparak takla attı. İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Çevredekilerin yardımıyla ters dönen araçtan çıkartılan A.N., kazayı ufak sıyrıklarla attı. Polis kazayla ilgili inceleme başlattı.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın çölyak hastaları için başlattığı ücretsiz glutensiz ekmek dağıtımı çalışması Mezitli Belediyesi ile işbirliğine gidilerek artık Mezitli’de de yapılacak.

 

Tarsus Belediyesi halk ekmek fırını, Tarsuslu çölyak hastalarına ücretsiz olarak glütensiz ekmek ulaştırıyordu. Tarsus Belediyesinin bu hizmeti ilçe sınırlarını aştı. Artık Mezitli’de yaşayan çölyak hastalarının glütensiz ekmeği de ücretsiz olarak Tarsus Belediyesi tarafından karşılanacak.

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, glütensiz ekmek tüketmeleri gereken çölyak hastaları için bir çalışma başlatmış ve ilçede ikamet eden çölyak hastaları tespit edilerek glütensiz ekmek ihtiyaçları Tarsus Belediyesi halk ekmek fırını üzerinden karşılanmaya başlanmıştı.

 

Çölyak hastalarına yönelik glütensiz ekmek dağıtımı sürüyor. Çalışma sayesinde çölyak hastaları bir paket makarna fiyatına ulaşan glütensiz ekmeğe ücretsiz olarak ulaşıyor. Böylece çölyak hastaları hem ekonomik bir yükten kurtuluyor hem de kendileri için özel olarak hazırlanmış glütensiz ekmeği güvenle tüketiyor.

 

Tarsus Belediyesinin bu hizmeti Başkan Dr. Haluk Bozdoğan’ın talimatı ile ilçe sınırlarını da aştı. Mezitli Belediyesi ile işbirliği yapan Tarsus Belediyesi ekipleri Mezitli’de 20 çölyak hastası belirledi. Yurttaşların haftalık ekmek ihtiyacı göz önüne alınarak haftalık 400 adet glütensiz ekmeğin Mezitli Belediyesi üzerinden yurttaşlara ulaştırılmasına başlandı.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUSTA EMLAK VE ÇTV VERGİSİ İÇİN

VEZNELER HAFTA SONU DA AÇIK

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, 2021 yılı emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam vergisinin ikinci taksit ödemeleri ödeme süresinin 30 Kasım 2021 Salı günü mesai saati bitiminde sona ereceğini hatırlattı.

Bozdoğan,  bu hafta sonu da veznelerin açık olacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   MEMLEKET PARTİSİ TARSUS İLÇE KONGRESİ BUGÜN Genel başkanlığını Muharrem İnce’nin yaptığı Memleket Partisi Tarsus ilçe  kongresi bugün yapılıyor. Kayyum...
Tarsus’ta Neler Oldu
  TARSUS’TA  HALK RESTORAN’DA ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ SICAK ÇORBA İKRAMI Tarsus Belediyesi, geçtiğimiz aylarda hizmete  açtığı Halk Restoran’da öğrencilere ücretsiz sıcak...
Tarsus’ta Neler Oldu
“ÇİRKİN” 25. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ’NDE ANKARALILARLA BULUŞTU Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında...
Mersin’de Masa Ters Döndü
MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur GÖLGELİ Mersin gündeminde büyük yankı oluşturan Seçer-Kocamaz atışmasına ilişkin açıklama da bulundu. Sosyal Medya...
Kilo aldığını sanan adamın karnından çıkanlar doktorları bile şaşırttı
Tokat’ta aşırı kilo aldığını sanan adamın karnından yaklaşık 13 kilogram ağırlığında 4 parça kitle çıkarıldı. Doktorlar, bu büyüklükte kitlelerle çok...
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu   Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali...
MHP MERSİN’DE 18 ARALIK SEFERBERLİĞİ
Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığı’nda, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin Mersin’i ziyaret edeceği 18 Aralık Pazar gününün hazırlıkları başladı. Milliyetçi...
3 Ocak Destanı Şiirlerle Anlatılacak!
    Toroslar’ın 3 Ocak Şiir Yarışmasında Son Başvuru Tarihi, 16 Aralık 2022   3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUSLULAR HAFTA SONU DENİZE AKIN ETTİ Tarsus Belediyesi, Tarsus halkının yıllardır  atıl durumda olan Tarsus Beyaz Kum  Plajı’na kavuşması için...
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ