$ DOLAR → Alış: 12,07 / Satış: 12,12
€ EURO → Alış: 13,59 / Satış: 13,64

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 24.11.2021
  • 29 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS’TA ÖĞRETMENLERE KUTLAMA

Bugün 24 Kasım, Öğretmenler günü. Tarsus’ta sabah saat 09.30’da Atatürk anıtı önünde

çelenk sunumu ve saygı duruşu yapılacak. Daha sonra Öğretmenler günü kutlamaları

Şehitishak ilkokulundaki toplantı salonunda yapılacak.

Eli öpülesice öğretmenlerimizi unutmak olmaz. Kutsal bir görev yapan öğretmenlerimizin 24

Kasım Öğretmenler gününü kutluyoruz. Hepsine saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz..

Sağ olanlara da sağlıklı mutlu yıllar diliyorum.

İYİKİ VARSINIZ..

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

KAYA’DAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ” Milletimizin istikbalini emanet ettiğimiz gençlerimize emek veren sevgili öğretmenlerimize, verdikleri emek ve değer için bir kez daha teşekkür ediyoruz.” dedi..

Başkan Murat Kaya, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında

Eğitim camiasında çalışan biri olarak, insan sevgisini hiçbir zaman yitirmeyen, idealizmlerini asla kaybetmeyen, dünyadaki gelişmelere yabancı kalmayan öğretmenlerin güçlü Türkiye için güçlü nesiller yetiştireceğine yürekten inandığını belirten Başkan Murat Kaya “Pandemi nedeniyle bir süre eğitimlerine dijital ortamda devam eden öğrencilerimiz yeni eğitim dönemiyle birlikte yüz yüze eğitime tekrar başladılar. Tüm öğrencilerimize ve eğitim camiamıza öncelikle sağlık dolu bir eğitim yılı diliyorum.” Dedi.

 

“Her meslek özel ama öğretmenlik çok daha özel bir meslek.”

 

Başkan Murat Kaya mesajının devamında,

Her meslek özel ama öğretmenlik çok daha özel bir meslek. Çünkü anne ve babalar, öğretmenlere en değer verdikleri varlıklarını yani çocuklarını emanet ediyorlar. Öğretmenler, ülkemizin geleceğinin mimarları, rol modelleri ve en önemlisi de orası uzak, burası kötü demeden yurdun dört bir yanında en zor koşullarda görev yapıyorlar. Pandemi sürecinde dahi öğrencilerinin öğrenmesine, eğitilmesine çaba sarf eden, bu kutsal mesleğin mensupları, Ülkemizi gelecekte yeni ufuklara taşıyacak olan çocuklarımıza her türlü bilgi ve beceri ile donatmaya devam etmektedir.

Kıymetli öğretmenlerimiz,

Sizlerin geçmişte olduğu gibi günümüzde de geleceğimizi şekillendirecek mimarlar olduğunuza inancımla, Anadolu’muzun her köşesinde, şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış topraklarımızdaki bu aydınlık yüzlerin çoğalması temennisiyle, görevlerini özveriyle yerine getiren öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutluyor, yıllarını bu mesleğe adamış emekli öğretmenlerimize sağlık, huzur ve esenlikler temenni ediyor, ebediyete intikal eden değerli öğretmenlerimizi de saygı ve rahmetle anıyorum.” Dedi.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

KADINA ŞİDDETE HAYIR

Tarsus belediyesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programı kapsamında  etkinlik düzenleniyor.

Etkinliklere  davetlisiniz.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUSTA TEMİZLİK İŞLERİ

Tarsus Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, kentimiz genelinde temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Ekipler, dün  Altaylılar Mahallemizde genel temizlik çalışması yaptı.

Çalışmalar diğer mahallelerimizde devam ediyor

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUSLU HEMŞEHRİMİZ PROF. DR.

BEKİR SAMİ YILBAŞ REKTÖR OLDU

Tarsuslu hemşehrimiz Prof. Dr. Bekir Sami YILBAŞ  Resmi Gazetede yayınlanan kararname ile İstanbul Türk- Japon Bilim ve teknoloji Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır.

Kendilerine yeni görevinde başarılı çalışmalar dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS GENÇLİK DERNEĞİ’NİN VEFASI

Tarsus’ta “Mesleklerinde Tecrübeleri ile Geleceğe İlham Olan 4 Eğitimciye” ÖĞRETMENLER GÜNÜ anısına vefa ziyaretleri kapsamında Gençlik Derneği plaket verdi.

Gençlik Derneğinden Deniz Özdemir ve Derneğin Onursal Başkanı Kemal DURU emekli öğretmen ALİ ÖZMEN’i (84) evinde ziyaret etti.

Yönetim kurulu ile birlikte ziyaret edilen Özmen’e, insanlığa hizmet plaketini Dernek Onursal Başkanı Kemal DURU takdim etti.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ SANATTAN ZİYARET

Çukurova Çağdaş Sanat, Kültür ve Eğitim VAKFI Mütevelli Heyeti Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’yu ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Vakıf başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan ŞEMSİ, Vakıf Genel Sekreteri Aydan DİRİK ve Vakıf Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Remzi KARABULUT, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’yu ziyaret ederek istişarelerde bulundular.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ’NİN MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

KURSUNU BİTİRENLER İŞ SAHİBİ OLUYOR

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın işsizlikle mücadele çalışmaları kapsamında önem verdiği kurslardan olan ve Tarsus Belediyesi ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen mantar yetiştiriciliği kursu yeni mezunlarını verdi. Daha önce mantar kursuna katılarak kursu başarı ile tamamlayan kursiyerler uluslararası geçerliği bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü onaylı belgeleri ile kendi işyerlerini kurup mantar kompost üretim tesisi açarken ürettikleri mantarları pazarlayıp geçimlerini sağlıyorlar.

Belediye yerleşkesinde bulunan mantar yetiştirme tesislerinde İki yılda 600 kişiye mantar yetiştiriciliği kursu verilirken, kursa katılan 100 kadın 150 erkek kursiyer kendi mantar atölyesine kurarak istihdama katkı sağladı. Üretimi yapılan mantarlar halk marketlerde ve Türkiye’nin her yerinde halkın tüketimine sunuldu.

 

Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından büyük bir üretim ve pazar ağı oluşturulması hedeflenen mantarlar alternatif tarım için büyük bir ilgi merkezi haline geldi. Mantar özelliği bakımından 0 ile 25 gün içerisinde yetişmesi ile katma değeri bakımından dikkat çekici bir ürün haline geldi. Düzenli olarak mantar yetiştiriciliği eğitimini devam ettiren Tarsus Belediyesi Tarsus sınırlarının dışından bilgi almak için Mersin, Adana, Ankara ve Kıbrıs bölgelerinden misafirlerini de ağırlayıp onlara üretim için gerekli rehberliği yapıyor.

Tarsus Belediyesi ve Halk Eğitim Müdürlüğünün işbirliğinde istihdama yönelik bu girişime yeni dâhil olan kursiyerler de kurs boyunca Mantar Yetiştiriciliği Öğretmeni Sibel Güvençli’den öğrendikleri bilgiler ışığında Milli Eğitim Müdürlüğünden onaylı Uluslararası geçerliliği olan belgeleri ile işyeri açma yetkisine sahip olacakları günü sabırsızlık bekliyorlar.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan çeşitli kurumlarla yaptıkları işbirliği ile hayata geçirdikleri projelerin istihdam sorununa çare olacak nitelikte olmasına önem veriyoruz. İnsanlarımızın hepsine iş veremeyebiliriz fakat onların iş sahibi olmaları için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Mantar kursuna ayrı önem veriyoruz çünkü mantarın en çok dikkat çeken özelliği bugün dünyanın en büyük sorunu haline gelen protein eksikliği ihtiyacını karşılayabilme kapasitesi ile beslenme bakımından artan nüfusun temel ihtiyacına cevap veren kilit besin olmasıdır. Mantar sofralarımızın olmazsa olmazları arasında yer almaya hak kazanan bir besindir. Belediyemizin Tarımsal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı tesislerinde kursiyerlerimizin yetiştirdiği mantarları pişirip halkımızın damak tadına sunuyoruz. Bu şekilde mantar tüketmeyen vatandaşlarımıza mantar yeme alışkanlığı kazandırıyoruz, dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR ŞEHİR TİYATROSU İLÇELERDE DE SAHNEDE

– “VAHŞET TANRISI” TARSUS’TA SANATSEVERLERLE BULUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, birbirinden güzel oyunları sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Mersin’de prömiyeri gerçekleştirilen “Vahşet Tanrısı” adlı oyun Tarsus’ta da sahnelendi.

Şehir Tiyatrosu oyuncularına Tarsuslulardan tam not

Yasmina Reza tarafından kaleme alınan oyun, Tarsus Amerikan Koleji Talas Oditoryum’da sahnelendi. Komedi türünde olan oyunda, aile içi ilişkiler ve eşler arasındaki diyaloglara vurgu yapılırken, oyuncuların performansları büyük beğeni topladı.

Oyunu, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak,

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

CHP İLÇE BAŞKANI OZAN VARAL

ŞEHİR TİYATROSUNU TEBRİK ETTİ

CHP Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal, Büyükşehir ve İlçe Belediye Meclis üyeleri, ilçe protokol üyeleri ve çok sayıda sanatsever izledi.

Oyun sonunda Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ünzile Kuru tarafından sanatçılara ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger’e çiçek ve Şahmeran işlemeli tepsi hediye edildi. CHP İlçe Başkanı Ozan Varal, oyunla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Birlikte çok güzel bir oyun izledik. Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’na, Murat Atak üstadımıza, Bengi Hanıma ve değerli sanatçı dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz ama esas teşekkürü bizi bugün sanatla, bu güzel tiyatro oyunuyla buluşturan ve bu güzel oyunla aslında bize ayna olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS’TA KOVİTTEN ÖLÜMDE

BİNE DOĞRU!

Tarsus’ta  tüm dünyayı etkisi altına alan ve ölümcül seyreden yeni tip koronavirüs (Kovid-19)   nedeniyle  Tarsus’ta hayatını kaybedenlerin sayısı bine doğru yaklaşıyor.

Önceki gün ise  Tarsus’ta  bir  günde 8 kişi hayatını kaybetti.

İlçemizde  1 günde  8  kişi kovid nedeniyle tedavi gördükleri hastanede hayatını kaybetti Böylece Tarsus genelinde  yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 958’e ulaştı.

Yetkililer  aşı olmayan ve eksik aşısı bulunan vatandaşlara aşı randevu almaları çağrısında bulundu.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

HALK OTOBÜSÜNÜN FRENİ BOŞALDI

Tarsus ta önceki gün freninin boşalması sonucu kırmızı ışıkta bekleyen araçlara çarpan özel halk otobüsü kazayı ucuz atlattı. 6 araç hasar gördü.

Araç  şoförü Mustafa Fuat Gündeş, kaza anını anlattı.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ