$ DOLAR → Alış: 18,54 / Satış: 18,62
€ EURO → Alış: 18,43 / Satış: 18,50

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 22.11.2021
  • 54 kez okundu

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUSLU ŞAİRİMİZ CABBAR TÜRKYILMAZ  VEFAT ETTİ

Tarsuslu şair Cabbar Türkyılmaz 10 gün önce kalp krizi geçirmişti. Dün (20.11.2021 Günü)  vefat etti.. Cenazesini bugün  Niğde’den getirecekler. Pazartesi öğle namazından sonra Hacıbozan köyünde defnedilecek.

Allah rahmet eylesin.

Yakup Boncuk.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

BOLTAÇ ÖĞRETMENLERLE BULUŞTU

Mersin Büyükşehir ve Tarsus  Belediyesi’nin CHP’li  Meclis Üyesi Ali Boltaç yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi Eğitim-Sen ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ile sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Has Bahçe Restaurant’ta  gerçekleştirilen kahvaltıya Eğitim Sen Şube Başkanı Yunus Karamık ve ADD Tarsus Şube Başkanı Gökhan Arkan  İle birlikte çok sayıda eğitim emekçisi katıldı.

 

Toplantıda söz alan CHP’li meclis üyesi Ali Boltaç  öğretmenlik mesleğinin tüm mesleklerin tabanını oluşturduğunu ve bir ülkenin idari, siyasi ve ekonomik kültürü ve altyapısını şekillendirdiğini söyledi. Boltaç “ Eğer bir ülkenin eğitimcisi  maddi ve manevi olarak  ne kadar huzurlu ve sağlıklı bir ortamda görevini yaparsa, yetişen nesiller de o kadar güçlü karakterler olur.

 

Bu nedenle siz öğretmenlerimiz ülkemizin yapıtaşısınız. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni nesilleri emanet ettiği sizlerle bir arada olmak, sohbet etmek benim için büyük bir keyif oldu. Salona girdiğimde öğretmenlerim aklıma geldi, öğrencilik yıllarıma geri döndüm. Anılarım tazelendi. İyi ki varsınız “ dedi.

 

Mersin’de ve Tarsus’ta iki başarılı belediye başkanı ile yol aldıklarını da ifade eden Boltaç, “ Bende çalışma arkadaşları ve genç bir kardeşleri olarak bu hizmetlere katkı sunmaktan büyük bir keyif alıyorum. Bizi bu güzel Tarsus sabahında bir araya getiren Başkanlarım Yusuf Karamık ve Gökhan Arkan’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sizler her şeyin en iyisine layıksınız. “ diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS’TA “DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ” ETKİNLİĞİ

 

‘20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ dolayısıyla etkinlik gerçekleştirildi.

 

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, sosyal çalışmalarıyla herkesimden insana ulaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, çocuklara yönelikte birçok projeyi hayata geçirdiğine dikkati çekerek, “Sayın Başkanımız, göreve geldiği günden bu yana geleceğimiz olan çocuklarımıza yönelik birçok çalışmayı hayata geçirdi. Gebe kadınlara hamile sütünden, yeni doğanların mama ve bez ihtiyaçlarına, LGS ve üniversite hazırlık kursları gibi eğitim odaklı çalışmalardan, minik öğrencilere çanta ve kırtasiye yardımı yapılmasına, atölye çalışmalarına; kısacası sayamadığımız kadar çok uygulamayı bir bir sunmaktadır. Bugün de Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, Başkanımız sayın Vahap Seçer’in öncülüğünde düzenlenen etkinlikte bir aradayız.

 

Bizler, çocuklarımızın her zaman gülmelerini istiyoruz. Onların burada yaşadıkları duyguların, birlikte olmanın verdiği enerjinin farkındayız. Bu noktada tüm çocuklarımızın günlerini tebrik ediyorum.

 

Etkinliği gerçekleştiren başta sayın Başkanımız Vahap Seçer olmak üzere, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, katılım gösteren herkese ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

ŞİMŞEK, ARDUÇA GEÇMİŞ OLSUN

ZİYARETİNDE BULUNDU

Milletvekili Baki Şimşek , Karaman devlet hastanesinde tedavi gören Tarsuslu  Ramazan Arduç kardeşimizi Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Bebek ile ziyaret etti. Geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

ÇAMLIYAYLA’DA SOBADAN ÇIKAN

KIVILCIM EVİ KÜLE ÇEVİRDİ
Çamlıyayla da  meydana gelen yangında dubleks evin üst katı kullanılamaz halde geldi. Çamlıyayla ilçesi
Belçınar Mahallesi’nde meydana gelen yangını görenler itfaiyeye haber verdi.
Olay yerine kısa sürede gelen Mersin Büyükşehir Belediyesi Çamlıyayla itfaiye ekipleri yangına müdahale etti.
Evde bir kişinin olduğu öğrenilmesi üzerine evde bulunan çocuk güvenli bir alana alındı.
Ekiplerin müdehalesine rağmen ev kullanılamaz hale geldi.
Çamlıyayla Jandarma ekipleri yangınla ilgili soruşturma başlattı.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUSLU MİLLETVEKİLLERİNİN DİKKATİNE!..

ÇAMLIYAYLA’YI SAHİPSİZ BIRAKMAYIN

Tarsus-Çamlıyayla yolunu yapan firma çalışmasını sürdürürken heyelan bölgesi olan toros caddesine el atmalıdır.

Mersin vekilleri bu yoldan kırk kere geçsede 40 saniye dikkat etmediler

Bir an önce bu yolun yetkili birimlere havale edilmesi isteniyor.
Mersin İli Çamlıyayla İlçesi Kaleardı Mevkii’nde Çamlıyayla İlçesi giriş yolu üzerindeki heyelana hala neden müdahale edilmiyor.
Heyelan çevre halkının gözü önünde korku yaratmaya devam ediyor.
Her yıl kış sezonu bittikten sora bahsi geçen bölgede heyelan nedeniyle çöken yol, Karayolları ekipleri tarafından yamalanarak idare edilmeye çalışılıyor.
Yama kalınlığı artık santimetreden metre mertebelerine ulaştı.
Yolun sağ tarafındaki bazı duvarların yıkıldığı, evlerde derin çatlaklar oluştuğu hatta ağır hasarlı olan bazı evlerin yıkılarak yerlerine yenilerinin yapıldığı gözlemlenmesine rağmen hala müdahale edilmemesi, bir çözüm üretilmemesi ve halkın kaderine terk edilmesini üzüntüyle ve dehşetle izliyoruz.
Mersin ili Tarsus İlçesi Ulaş Mahallesinde 2016 yılında meydana gelen ve yolun kapanmasına yol açan heyelana bir çözüm getirmeyip yıllarca seyreden yetkililerin Çamlıyayla’da da hala atalet içinde olaylara seyirci kalması tepki toplamaya başladı.
Yoldan geçenler ve civarda yaşayan sakinler her gün heyelan endişesi ile yaşadıklarını, Çamlıyayla’yı Mersin ve Adana’ ya bağlayan tek yolun bu olduğunu ve kapanması halinde bütün ulaşımın engelleneceğini, duruma bir çözüm getirilmesi gerektiğini ve korkuyla yaşamaktan bıktıklarını belirttiler

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS’TA BELEDİYE EKMEĞİ 1 TL OLDU

Belediye  Baskanımız Dr.Haluk Bozdoğan, belediyemizin iştiraki olan İmar şirketinin yetkilileri,muhasebe sorumluları ve avukatlarla toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda; Mevcut belediye ekmek fırınımızın yenilenmesi ve şehrimize yeni bir  ekmek fırının daha kazandırılması , Artan maliyetlere rağmen 95 kuruşa satılan ekmeğin fiyatına sadece 5 kuruş artırılarak 1 TL’ye satılmasına karar verdi.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

– BÜYÜKŞEHİR ZABITA EKİPLERİ, TARSUS’TA TOPLU TAŞIMA

ARAÇLARINA YÖNELİK DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOr

Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı Trafik Denetleme Zabıta Şube Müdürlüğü ekipleri, Tarsus’ta toplu taşıma araçlarına yönelik olarak denetleme çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

 

Hem Büyükşehir bünyesinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarına, hem de diğer kooperatiflere ait araçların tamamında yapılan uygulamada maske takılması, ayakta yolcu almama, kılık-kıyafet ve genel kurallar konusunda Zabıta ekipleri tarafından, şoförlere ve vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.

 

Yoğun trafik akışının olduğu Tarsus Kültür Park yanı Muvaffak Uygur Caddesi’nde yapılan sabit denetimlerin yanı sıra hareketli uygulamalar ile link halinde hassas noktalarda da gün içinde denetimler yapılıyor.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

YAŞ ALMIŞLARA ZİYARETLER

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu 2021-2022 yeni çalışma dönemi ‘Ziyaret Etkinlikliği’ kapsamında Tarsus’un muhtelif mahallelerinde ikamet eden yaş almış çınarları ziyaret etmeye devam ediyor.

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu ‘Ziyaret Etkinliği’ kapsamında Tarsus’un İlk Santral Memuresi Nermin Akyol’u ziyaret etti. Ziyarette, Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu dernek bünyesinde yapılan çalışmaları anlattı. Nermin Akyol’da Atatürk ile yaşadığı anıdan bahsederek yaşamı boyunca unutamadığı anıları anlattı. Sevdiği şarkıları söyleyerek yazdığı Atatürk şiirini okudu.

Haber: Emine Kuren

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

YANLIŞ TEŞHİS NEDENİYLE  GEÇ KALINDI.

AYAK PARMAĞINI KAYBETTİ

Ayağındaki  yara için Tarsus’ta ve Mersin’de  bir çok uzman  doktora giden Ramazan Arduç , gittiği  tüm uzman hekimlerin  yanlış teşhisi yüzünden ayak parmağını kaybettiğini iddia etti.

Yaklaşık  5 ay önce   ayağında  çıkan yara için doktora giden Tarsus Fotoğrafçılar Odası başkan vekili Ramazan  Arduç ,  Dahiliye uzmanı Dr. M. U. Enfeksiyon Hastalıkları uzmanları N.G. , F. S.K ve  N. U.adlı uzman doktorlara muayene olduğunu  adı geçen hekimlerin  hepsinin  yaranın şeker hastalığından  kaynaklandığını, şekerinin düşmesiyle  yaranında  geçeceğini  söyleyerek  başlarından savdıklarını iddia etti.

Arduç,  geçen zaman içerisinde  yaram kapanmadığı  gibi ayağımda  morarma ve  şikayetlerim artmaya başlayınca  Karaman Eğitim ve Araştırma  Hastahanesinde yapılan muayenemde  şeker  hastalığıyla birlikte gelişen enfeksiyonun  kemiklere kadar indiği tespit  edildi.Parmağı kurtarmak için çok geç kalındığı tarafıma bildirildi.  Enfeksiyonun  diğer parmaklara sirayet etmeden ameliyat olmam gerektiği  söylendi. 5 ay boyunca defalarca  Mersin ve Tarsus’ta  hekimlere  muayene olmama rağmen enfeksiyon ne yazık ki  tespit edilemedi. Bu nedenle  ayak başparmağımı kaybettim’’ dedi.

ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM

Muayene olduğu  tüm doktorlardan şikayetçi olacağını belirten Ramazan Arduç, ‘’Yarayla birlikte gelişen enfeksiyonu farkedemeyen tüm muayene olduğum hekimlerden şikayetçi olacağım.

Biraz daha geç  kalsam ayak parmağımı değil ayağımı kaybedecektim. Başka  insanların mağdur olmaması için  bu hekimleri mahkemeye vereceğim’’ şeklinde konuştu.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUSLU EMİRHAN GÜNAŞTI

FENERBAHÇE’YE TRANSFER OLDU.

Tarsus Altıntaş Kaleci Akademisi’nden yetişen 2008 doğumlu kaleci Emirhan Günaştı Fenerbahçe’ye transfer oldu.

Fırat Maktay’ın haberine göre Edinilen bilgiye göre; Altıntaş Kaleci Akademisi büyük bir özveri ile yetiştirdiği 2008 doğumlu yetenekli ve gelecek vadeden oyuncusu  Emirhan Günaştı’yı Türkiye’nin en büyük kulüplerinden Fenerbahçe’ye transfer  olmasının büyük onur ve gururunu yaşıyor.

Altıntaş Kaleci Akademisi’nden yapılan açıklamada “Altıntaş Kaleci Akademi olarak transferinde büyük pay sahibi olduğumuz oyuncumuza  bundan sonraki kariyerinde başarılar diliyoruz. Bizler de inşaallah daha nice evlatlarımızı Türk futboluna kazandırmaya çalışacağız” ifadeleri kullanıldı.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİSPOR BASKETTE GALİP

 

Tarsus Belediyesispor kızları  baştan sona önde götürdüğü maçta Bodrum Karya ekibini 64 – 55 yendi.

Maça çok iyi başlayan ekibimiz ilk periyodu 21-5 önde bitirdi. İlk yarı sonucu 37-22 takımımız lehine bitti. Bodrum Karya 3 ve 4. periyotlarda arayı kapatmaya çalışsa da Tarsus Bld maçı 9 sayı farkla kazanmayı bildi. Şehrimiz temsilcisinde Sharon, Cansu ve Ezgi 12’şer sayı kaydettiler.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS KENT KONSEYİNDEN SOKAK EKONOMİSİ ÜZERİNE KONFERANS

Tarsus Kent Konseyi 19 Kasım 2021 Cuma günü Güner Baykal Toplantı
Salonunda sokak ekonomisine dair “Sokaklar Sorun Değil, Çözümdür!”
diyerek, toplumu bilgilendirme amacıyla bir konferans konferans
düzenledi. Bu konu hakkında  alanlarında uzman iki değerli
akademisyenin ve ilgili konukların katılımıyla gerçekleşen konferansta
üretici, tüketici ve Yerel Yönetim üçlüsünü bir araya getiren bu
önemli  konu hakkında  tüm toplumu ve kent yaşamını ilgilendiren Sokak
Ekonomisine dair konular konuşuldu. Konferansa ‘Hoşgeldiniz’ diyerek
açılış konuşmasıyla başlayan Tarsus Kent Konseyi Başkanı Reşit TOK ;
‘Caddelerde, Sokaklarda, Kaldırımlarda,Kentin çeşitli meydanlarında
çoğu zaman sabit bir mekana bağlı olamadan, açık alanlarda küçük
ölçekli mal ve hizmet sunan; kısaca her yerde görebildiğimiz sabit
veya seyyar sokak satıcıları sokak ekonomisini oluşturuyor. Çoğu zaman
aile ekonomisine katkı için yapılan bu işler ülke ekonomisinde de
önemli ekonomik ve sosyal faydalar üretir  fakat ne yazık ki sosyal
güvenceleri yoktur.’ dedi ve Tarsus Kent Konseyine konuk olan İzmir
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı Sosyal   Şube
Müdürlüğünden Uzman Prof.Dr. Kamuran ELBEYOĞLU ile yine İzmir
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı Kent Konseyi
Şube Müdürlüğünden Uzman Dr.Osman SİRKECİ’yi tanıtarak konferansı
başlattı. Konferans esnasında söz alan Tarsus Belediye Başkan
Yardımcısı Sayın Av. Ali DİNSEVER; ‘Toplumcu Belediyecilik
anlayışımızla hareket ettiğimiz tüm çalışmalarda sizlerin bu değerli
bilgi ve birikimlerden bizler de faydalanıp, çalışmalarımızın üzerine
bir şeyler  koyacağız. Bu anlamda Kentimize gelip, verdiğiniz katkılar
için teşekkür ediyor, tekrar Hoşgeldiniz diyorum’ dedi.  Program
konuklara çiçek ve hediye takdimi ile son buldu.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TİY, DEPLASMANDA 2-0 MAĞLUP

TFF 2. Lig Beyaz Grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu Kırklarelinden puansız dönüyor.

TİY, deplasmanda oynadığı maçta rakibi Kırklarelispor’a 2-0 mağlup oldu.
Son oynadığı 3 maçını kazanarak Kırklareli deplasmanına giden Sarı-Lacivertliler, bu kez 2-0 mağlup olarak haftayı puansız kapattı.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

BÜYÜKLERİMİZ BÜYÜKŞEHİR’İN ETKİNLİĞİNDE DOYASIYA EĞLENDİ
Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde Mersin Emekli Evi’ne üye yaş almış vatandaşları Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Sanat Müziği...
TOROSLAR BELEDİYESİNDEN LGS VE YKS SINAVLARINA GİRECEK ÖĞRENCİLERE BÜYÜK DESTEK
Toroslar Belediyesi, Toroslar Akademi Projesi kapsamında Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanacak 8. ve 12. sınıf...
ŞEHİR TİYATROSU ULUSLARARASI MALTEPEFE FESTİVALİ’NDE JÜRİ KARŞISINA ÇIKACAK
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde faaliyet gösteren Mersin Şehir Tiyatrosu, bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan Uluslararası...
HALK KART’LA 54 MİLYON 264 BİN TL MERSİN’Lİ ESNAFIN KASASINA GİRDİ
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Kart uygulaması, ekonomik sıkıntıların sürdüğü şu günlerde hem vatandaşın hem de esnafın kazanmasını sağlıyor. Başkan Vahap...
Tarsus’ta Neler Oldu
MİNİKLER, HAYVAN DOSTLARIYLA  BİR ARAYA GELDİ 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında  3 ile 6 yaş arası çocuklar, Tarsus Belediyesi...
Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanları Ve Öğrencilerinden Başkan Seçer’e Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu’nun 4-6 Ekim tarihleri arasında Mersin Askeri Limanı’nı ziyaretleri kapsamında; Eğitim...
Başkan Yılmaz, İlçe Esnafıyla Buluştu  “Birlik Ve Beraberlik İçinde Şehrimizi Geleceğe Taşıyacağız”
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Toroslar Mahallesi’nde faaliyet gösteren esnafla bir araya gelerek, talep ve önerilerini dinledi.   Esnafın...
“Yürüyemez” Denilen Rıfat Amca, Büyükşehir’in Hizmetiyle Şimdi Merdiven Çıkıyor
Adana’da ikamet eden, ama yakalandığı prostat kanseri nedeniyle tedavi için Mersin’e gelen 70 yaşındaki Rıfat Döndü, geçirdiği ameliyatın ardından hastalığın...
Tarsus Yarı Maratonu’nun Hazırlıkları Sürüyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve bu yıl 14.’sü gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Tarsus Yarı...
Kadın Yaşam Destek Ve Dayanışma Merkezi’nde Farklı Branşlarda Ücretsiz Kurs Kayıtları Başladı
Tarsus Belediyesi, kadınların toplumsal hayatın her alanında aktif rol almalarını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Kadın ve Aile Hizmetler...
Tarsus’ta Neler Oldu
iklimhaber.com TARSUS TİCARET VE SANAYİ ODASI SEÇİMLERİNDE SÜRPRİZ Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni  dönem seçimleri yapıldı. Toplam  16 komite...
Şehidin Vasiyeti Yerine Getirildi
Kuzey Irak’ta Pençe-Kilit operasyon bölgesinde şehit düşen Piyade Astsubay Çavuş Yusuf Ataş’ın vasiyeti tüm Türkiye’yi duygulandırdı. Mersin Erdemli Belediye Başkanı...
Tarsus’ta Ulaş Ve Dedeler Mahallesi Arası Yol Asfaltlandı
  Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, tarımsal üretim faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde yol yapım...
Büyükşehir Belediyesi Okullarda Tadilat Gerçekleştiriyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime desteği her alanda devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarsus-Çamlıyayla Koordinasyon Şube Müdürlüğü bünyesinde...
Tarsus’ta Neler Oldu
iklimhaber.com TARSUS TARDOBDER’DE SEÇİM TAMAM Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği’nin seçimi  dün yapıldı. Başkan değişmedi.  2 Ekim 2022 tarihinde  Olağanüstü Genel...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ