$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 12.11.2021
  • 83 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

BAŞKAN SEÇER: “TARIM HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

Başkan Vahap Seçer, Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Tarım” konulu “Uluslararası Tarım Çalıştayı”na katıldı. Seçer, pandemi ile birlikte tarımın öneminin daha iyi anlaşıldığını vurgulayarak, “Pandemide herkesin dükkânı kapandı ama çiftçinin dükkânı kapanmadı. Seralarda, bahçelerde, tarlalarda üretim devam etti. Zaten o dükkânda kapansaydı, üretim dursaydı, pandeminin başaramadığını açlık başaracaktı. Demek ki tarım her şeyden önemli” dedi. Mersin’in Türkiye’nin en önemli kentlerinin başında geldiğini belirten Seçer,“Mersin gelişen, kalkınan bir kent. Her 5 dönüm toprağından 1’i verimli tarım toprağı” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Tarım” konulu “Uluslararası Tarım Çalıştayı”na katıldı. Başkan Seçer, pandemi süreci ile birlikte tarımın öneminin daha çok ortaya çıktığını vurgulayarak, “Pandemide herkesin dükkânı kapandı ama çiftçinin dükkânı kapanmadı. Tarım her şeyden önemli” dedi.

Tarsus Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen çalıştaya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra CHP Parti Meclisi Üyesi ve Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim, CHP Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal, Meclis üyeleri, muhtarlar ve üreticiler katıldı. Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim, “Çiftçilerimiz eğer iş insanı olsaydı, esnaf olsaydı, sanayici olsaydı dükkânı çoktan kapatmıştı. Dükkânı şöyle kapatıyor. Çiftçinin dükkânı var aslında. Nedir biliyor muyuz? Tarlası, bahçesi. Bugün Türkiye’de 4 milyon hektar alan tarım dışına çıkmış vaziyette, ekilemiyor. Çiftçi böylece dükkânı kapatmış. Bunu dönüme vurduğunuzda 40 milyon dükkân yapar. Buna acilen yetkililerin çözüm bulması gerekiyor. Sürdürülebilir bir şey değil” dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

KADINLARIN TARIMDAKİ YERİ ÖNEMLİ

Tarsus Emekçi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Döne Çolak ise tarımın içerisinde olduğunu söyleyerek, “Köy yaşamı ve tarımın, bir kentin temiz gıdaya ulaşımı için önemli bir unsur olduğunu savunuyorum. Bir de üretimin her aşamasında pozitif ayrımcılık yapıp kadınlarımızı dâhil edebildiysek ne mutlu bize” dedi. Çiftçi Hakan Şahin ise üretimde yaşadıkları ekonomik sıkıntılara değindi.

Başkan Seçer: “Pandemide herkesin dükkanı kapandı ama çiftçinin dükkanı kapanmadı”

Başkan Seçer, kendisinden önceki konuşmacıların tarımla ilgili önemli konulara değindiklerini vurgulayarak, pandemi ile birlikte önemi daha da artan tarımı dükkana benzetti. Seçer, “Herkesin dükkânı kapandı, Necmi Başkan’ın dediği gibi çiftçinin dükkânı kapanmadı. Seralarda, bahçelerde, tarlalarda üretim devam etti. Sebze, meyve, tahıl. Zaten o dükkânda kapansaydı, üretim dursaydı, pandeminin başaramadığını açlık başaracaktı. Demek ki tarım her şeyden önemli” dedi.

“Mersin’in her 5 dönüm toprağından 1 dönümü verimli tarım toprağı”

Başkan Seçer, Mersin’in gelişen ve kalkınan bir kentolduğunu belirterek, “Her 5 dönüm toprağından 1 dönümü verimli tarım toprağı. Her 5 dönüm toprağının 2,5 dönümü orman. 80’den fazla ürün yetişiyor. İçinde bulunduğumuz Tarsus ovası dünyada en kaliteli mısırın olduğu yerlerden biridir. Türkiye’de zaten ürettiğimiz soya fasulyesi 150 bin ton. 3’te 1’i Tarsus’ta üretiliyor. Buğday üretiminin en kaliteli olduğu, en verimli olduğu yer ama topraklarımız o kadar değerli ki daha birim alanında yüksek verim alacağımız ürünler üretiyoruz” dedi.

Hem bitkisel hem de hayvansal üretime katkı sunan çok önemli projeler hayata geçirdiklerini söyleyen Seçer, “Sulama borusundan hayvancılığa, fide fidan desteğinden kooperatifçiliğe kadar desteklerimiz oluyor. Az önce Döne Bacım konuştu. Kadınlar çok önemli. Mersin Büyükşehir kendi ölçeğinde, diğer ilçe belediyelerimiz Anamur’dan Tarsus’a kadar 13 ilçemiz herkes el versin. Neden? Evde gizli işgücü var. İşte Döne Bacı gibi, gizli işgücü. Hani benim çok kullandığım bir söz vardır: ‘Bizim bu bölgenin kadınları taşı sıksa suyunu çıkarır’. Kadın çalışmak istiyor. Köy gezilerimizde görüyoruz. ‘Bir şey yapmak istiyoruz’ diyor kadıncağız. ‘Bu enerjimiz boşa gidiyor’ diyor. ‘Bize yardımcı olun. İstek var, arzu var; bilgi yok, sermaye yok. Bize bir şey öğretin yapalım. Bize bir el verin’ diyorlar. Çok önemli işler yapıyorlar”diye konuştu.

Başkan Seçer, çalıştayın Tarsus, Mersin ve Türkiye tarımına katkı sağlayacağına inandığını ifade ederek, tarımı geliştirmek için tekniğine uygun ve modern ziraat yapılması gerektiğini belirtti. Seçer, “İyi eğitim almış, modern eğitim almış, birikimi olan mühendislerle çalışmak her alanda olduğu gibi tarımda da elzemdir” ifadesini kullandı.

Bozdoğan: “Tarsus coğrafyasında tarım, memleketimizin bel kemiği durumundadır”

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Tarsus Belediyesi’nin tarımsal politikaları hakkında bilgiler vererek, “Tarsus coğrafyasında tarım, memleketimizin bel kemiği durumundadır ve Mersin ilinde tarımsal alan açısından neredeyse 1 milyon dekara yaklaşan arazisiyle en büyük tarım merkezidir. Bugün Tarsus’ta, özellikle ve tarımda yaptıkları katkılardan dolayı 2 özel insana parantez açmak istiyorum ve huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Birincisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız ki ziraatın potansiyel olarak en güçlülerinden Vahap Seçer’e özellikle teşekkür ediyorum. İkincisi de Orman Mühendisimiz Osman Polat’a bu konuda çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan tarafından Başkan Seçer’eplaket ve çiçek takdimi yapıldı.Seçer, programın ardından sergilenen zirai ilaçlama multikopterlerini inceledi.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

– BÜYÜKŞEHİR YENİCE KURS MERKEZİ, KIRSAL MAHALLE

OKULLARINDA REHBERLİK HİZMETİ SUNUYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Başkan Vahap Seçer’in eğitime verdiği önem doğrultusunda 8. sınıfta okuyan ve Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) hazırlanan öğrenciler için ilk kez Tarsus’a bağlı Yenice Mahallesi’nde açtığı kurs merkezi, yeni eğitim döneminde de çalışmalarına devam ediyor.

 

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyete geçen Yenice Kurs Merkezi’nden birçok öğrenci, geleceklerine şekil verecekleri sınav öncesi faydalanıyor. Önümüzdeki günlerde yeni hizmet binasında çalışmalarını sürdürecek kurs merkezinden yüzlerce öğrenci faydalanıyor.

 

Büyükşehir Belediyesi Yenice Kurs Merkezi, öğrencilere rehberlik hizmeti de veriyor. Bu kapsamda rehber öğretmenleri bulunmayan ve Tarsus’a bağlı kırsal mahalleler arasında yer alan Kargılı Mahallesi’ndeki Şehit Mustafa Asım Uslu Ortaokulu 8. sınıf öğrencilerine yönelik ‘sınav kaygısı ve motivasyon’ semineri düzenledi.

 

Büyükşehir Belediyesi Yenice Kurs Merkezi Sorumlusu Okan Aslan nezaretinde, Kurs Merkezi Rehber Öğretmeni İpek Ay tarafından gerçekleşen seminerde, öğrencilerden gelen sorularda yanıtlandı.

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARIM ÇALIŞTAYINDA İKİNCİ GÜN

Dün başlayan Tarsus Tarım Çalıştayında ikinci gün bugün sabah saat 09.30 da başlayacak.

Belediye meclis salonunda yapılan çalıştayda bugün Biyoçeşitlilik,turunçgiller, zeytin, sert çekirdekli ürünler, bağcılık meyve ağaçlarınadg örülen hastalıklar ve virüsler konuları ele alınacak

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ZİÇEV TARSUS ŞUBE BAŞKANI KEMAL

DURU MERSİN ALZHEİMER DERNEĞİ

TARSUS GRUBU’NU ZİYARET ETTİ

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı(ZİÇEV) Tarsus Şube Başkanı Araştırmacı-Yazar Kemal Duru ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu’nu Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma Evi’nide ziyaret etti.

Ziyarette, Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu ve ZİÇEV Başkanı Araştırmacı-Yazar Kemal Duru Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgilendirme yaptı. Sosyal farkındalık çalışmalarının toplum üzerindeki etkisinin konuşulduğu ziyarette yapılması planlanan proje ve çalışmalarla ilgili istişare edildi.

Ziyaret, temenni ve önerilerle son buldu. Emine Kuren

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS’LU ASKER VEFAT ETTİ

Tarsus  Yeni Mahalle Sakinlerinmizden  Suriye sınırında görev yapan

Piyade Sözleşmeli Er Celal Esen bir süre önce görev yaptığı Suriye sınırında Rahatsızlandı . Bir  haftadır yoğun bakımda tedavi gören Celal Esen, hastanedeki doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak şehit düştü Tarsusta düzenlenecek cenaze namazından sonra İncirlikuyu mezarlığında toprağa verilecek.  Şehidimizin  Ailesine Ve tüm Yakınlarına Başsağlığı Dilerim  Ruhu Şaad Mekanı Cennet Olsun.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TSD’YE İYİ PARTİDEN ZİYARET

Iyi Parti Kadın Kolları yöneticileri Türkiye Sakatlar Derneği Tarsus şubesini ziyaret etti. Başkan Ali Çelik partililere teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ÖZEL HASTANEDEN ENGELLİLELERE İNDİRİM

Tarsus Medikal Park Hastanesi ve Tarsus Engelliler Platformu muayene ücretlerde %25 indirim yapılması konusunda protokol imzalandı. Tarsus Engelliler Platformu Bünyesinde

Tarsus OTİZM Derneği, Tarsus Görme Engelliler Derneği, Tarsus Sakatlar Derneği,

Tarsus Talasemi Derneği ve Tarsus işitme Engelliler Dernekleri ile Medikal Park Hastanesi ile yapılan görüşmeler neticesinde ismi gecen engelli dernek üyeleri ve birinci dereceden yakınlari bu indirimden faydalanabilecekler.

Taraus Engelliler Platformu olarak Tarsus Medical Park Hastanesi İdaresi ve personellerine göstermiş oldukları yakın ilgi alaka ve hassasiyetlerine sonsuz Türkiye Sakatlar Derneği Tarsus şubesi Ali Çelik şükranlarımızı sunuyoruz.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

JANDARMADAN SİBER DOLANDIRICILARA ŞAFAK OPERASYONU

Tarsus dahil, Mersin’de bilişim sistemlerini kullanarak dolandırıcılık yapan suç örgütüne eşzamanlı operasyon yapıldı. Toroslar, Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Tarsus ‘ta  belirlenen adreslere yapılan operasyonda 15 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Jandarma ekipleri nitelikli dolandırıcılıkyapan suç örgütüne yönelik 17 adrese eş zamanlı şafak operasyonu düzenledi. 15 şüpheli şahsı yakalayarak gözaltına aldı.

Yakalanan şüphelilerin hesap hareketlerinde yapılan incelemede toplam 3 milyon TL tutarında dolandırıcılık yoluyla haksız kazanç elde edildiği tespit edildi.

Operasyon düzenlenen adreslerde aramada yapan Jandarma çok sayıda dijital materyal ve dokümana incelenmek üzere el koydu. Yakalanan 15 şahsın sorguları devam ediyor..

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARIMDA BUDAMA İŞÇİ YEVMİYE  TABAN ÜCRETİ BELLİ OLDU

Tarsus’ta  toplanan ücret tespit komisyonu, tarımda budama işçi yevmiye  taban ücretini net 115  lira olarak belirledi.

Tarsus Ziraat Odası’ndan yapılan açıklamada başkan Veyis Avcı başkanlığında  toplanan ücret tespit komisyonu toplantisinda, 2020-2021 yılı budama işçi yevmiyesi ele alindi.

Toplantıda yevmiye taban ücreti net 115  lira olarak belirlendi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS’TAFİDAN DİKİMİ

Tarsus’ta bugün Karabucak ormanına fidan dikimi etkinliği yapıldı. Tarsus Kaymakamlığından yapılan açıklamada  11 Kasım günü saat 09.00’da  Karabucakbölgesinde bir etkinlik düzenlendi., Törende fidan dikimi gerçekleştirildi..

84 milyon için üçer fidan adını taşıyan etkinlik toplam 252 milyon fidan dikiminin yurt genelinde yapılması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ