$ DOLAR → Alış: 18,59 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,35 / Satış: 19,43

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 06.11.2021
  • 84 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA BELEDİYE ÇALIŞANLARINDAN

TÜRK KIZILAYI’NA KAN DESTEĞİ

Tarsus Belediyesi çalışanları daha önce yaptığı kan bağışlarına bir yenisini daha ekledi. Türk Kızılayı Mersin Kan Bağış Merkezi ile Tarsus Belediyesi’nin işbirliğinde gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasına belediye çalışanları katılım sağladı.

Kan Bağış Merkezi ekibinin belediye yerleşkesine gelmesiyle birlikte belediye çalışanları kan vermek için sıraya girdi. Gruplar halinde kan veren belediye çalışanları kan bağışı hayat kurtarır sözünden hareketle kan dostları grubuna katılmanın mutluluğunu yaşadılar.

Türk Kızılayı tarafından ülke genelinde başlatılan “Düzenli Kan Bağışı Yap, Kan Dostlarımıza Katıl” #KANDOSTUM adlı kan bağısı kampanyasına Tarsus Belediyesi çalışanları ile vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kan bağışı konusunda toplumsal sorumluluğu halka hatırlatmak ve bireylere gönüllü bağışçılığın bilincini aşılayıp hayat kurtarmak için kan bağışında bulunmaları gerektiğinin ifade edildiği bağış kampanyası yapılan kan bağışları ile amacına ulaştı.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, kan bağışının kutsal bir görev olmakla birlikte anlamlı bir toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinden birisi olduğunun altını çizdi.

Başkan Bozdoğan;” Belediye yönetimi olarak gerekli durumda kullanılmak üzere halkımızın kan ihtiyacının karşılanabilmesi için ve kampanyaya destek vererek farkındalık yaratmak adına daha öncelerde olduğu gibi Türk Kızılayı Mersin Kan Bağış Merkezi ekibini yerleşkemizde misafir ettik. Personellerimizin duyarlılık gösterip kan bağışında bulunmaları bizleri mutlu etti. Kan bağışında bulunmak her insanın kutsal görevleri arasındadır. Gerekli durumlarda acil şekilde hepimize lazım olabilecek kan ihtiyacının tedarik edilmesi, yapacağımız bu kan bağışları ile mümkün olur. Belediye çalışanları olarak düzenli olarak kan vermeye devam edeceğiz, herkesi kan bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

-MERSİN İL EMNİYET MÜDÜRÜ ASLAN,

TARSUS ŞOFÖRLER ODASI’NI ZİYARET ETTİ

Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Tarsus Şoförler ve Otomobilciler Başkanı Duran Şen’i, makamında ziyaret etti.

Birkaç ay önce Mersin İl Emniyet Müdürlüğü görevine atandıktan sonra kendisini ziyaret edenlere iade-i ziyarette bulunmaya başlayan İl Emniyet Müdürü Aslan, Tarsus’un önemli meslek odaları arasında yer alan Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın kentin trafiği açısından İlçe Emniyet teşkilatına verdiği desteklerin çok kıymetli olduğuna söyledi.

Şoför esnaflarının sorunları, talep ve istekleri hakkında Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Duran Şen’den bilgi alan ve düşüncelerini paylaşan İl Emniyet Müdürü Aslan, “Sorun varsa hep birlikte el ele vererek sorunları çözeriz. Önemli olan el ve gönül birliği içinde işimizi en güzel şekilde yapmak ve vatandaşlarımıza faydalı olmak.

İl Emniyet Müdürü Aslan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren ve teşekkür eden Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Duran Şen’e, başkan yardımcısı Adem Göçer’de eşlik etti.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

“MEZARLIĞIMIZIN YOLLARI ÖNCEDEN

BOZUKTU, ŞU AN DÜZENE GİRDİ”

Tarsus  Gülek Mahalle Muhtarı Tuncay Seyrek, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından memnun olduğunu dile getirerek, “Mezarlık yollarımız bozuktu. İlgili yerlerle görüştük, geldiler baktılar. Önce tabanda sıkıştırma yaptılar, şu anda sathi kaplamasını yapıyorlar. Çarşı içerisinde şu an 10 bin metrekareye yakın bir parkemiz var, ekip orada da çalışıyor. Mezarlığımızın yolları önceden bozuktu, şu an düzene girdi. 1700 metre bir sathi kaplamamız yapıldı. Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Gülek’teki diğer sorunlarla da ilgileneceklerine inanıyoruz” dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

İŞTEN ÇIKARILANLARIN TARSUSTA

FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

“Mersin Büyükşehir Belediyesi İşten Çıkarılanlar Platformu’ndan Fotoğraf Sergili Protesto”

30 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden önce CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU ve Vahap SEÇER’in, Belediyeleri kazanmaları halinde çalışan işçilerin çıkarılmayacağına dair namus ve şeref sözü vermelerine rağmen göreve gelen Vahap SEÇER’in ilk günden itibaren işçi kıyımına başlaması ve bugüne kadar yaklaşık 3.500 emekçiyi işinden etmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.

Maruz kaldıkları sürgün, eziyet gibi mobbinglerin ardından iş akdi feshedilen işçiler, Meclis Toplantılarında çalışmadıkları için çıkarıldıklarını iddia eden Vahap SEÇER’in iddialarının mesnetsiz olduğunu Mersin kamuoyuna ve vicdanına göstermek amacıyla kurdukları “Mersin Büyükşehir Belediyesi İşten Çıkarılanlar Platformu” aracılığı ile Belediyede çalıştıkları süre içerisinde, görevleri başında iken çektirdikleri fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisi açtılar.

İşinden edilen emekçiler, geçtiğimiz hafta Anamur’un en işlek sokaklarından biri olan Muşurup sokakta açtıkları serginin devamını Mezitli – GMK üzeri Bankalar Caddesi ve Tarsus – Yarenlik Alanında eş zamanlı olarak yaparak devam ettirdiler. Mağdur işçilerin yaptığı basın açıklamasında; Anamur’dan başlattıkları ve zulmün belgesi niteliğinde olan sergilerini, Mersin’in Mezitli ve Tarsus ilçelerinin en işlek caddelerinde sergilediklerini, yapılan zulmün tüm Mersin halkına duyurulması için çabalayacaklarını dile getirdiler.

Mezitlili ve Tarsuslu vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gözlemlenen sergide; vatandaşlar yapılan zulmün bu denli büyük olduğunu bilmediklerini belirterek, işinden edilen emekçilerin her zaman yanında olduklarını dile getirdiler. Bunun yanı sıra seçimlerden bugüne kadar yaklaşık 2.5 yıl geçmesine rağmen Mersin’in Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ tarafından çözülmesi gereken problemlerinin çözüme kavuşturulmadığını da söyleyen vatandaşlar, Vahap SEÇER’in emekçiler ile uğraşmak yerine asli vazifesi olan hizmetleri yerine getirmesini temenni ettiklerini de eklediler.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ ULUSLARARASI

TARIM ÇALIŞTAYINA HAZIRLANIYOR

Tarsus Belediyesi Cumhuriyet’in 100. Yılına doğru ülkemizin sosyo-ekonomik yapısının ana temellerinden biri olan tarım konusunda çiftçi odaklı uluslararası tarım çalıştayı düzenliyor.

11- 12 kasım tarihleri arasında Tarsus Belediyesi Meclis salonunda düzenlenecek olan çalıştaya ülkemizde konularında uzman konuşmacıların yanı sıra Japonya, İtalya ve Rusya’dan da bilirkişiler online bağlanacak. Kırsalda ve kentte toprak, bitki ve iklim konularında bilgi ve paylaşımlarının da olacağını ifade eden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan tüm Tarsus halkını etkinliğe davet etti.

Tarsus’un tarım alanında çok önemli bir yer olduğunu ve Çukurova’nın en verimli toprakların olduğunu belirten Başkan Bozdoğan;” Bizler Tarsus Belediyesi olarak tarıma ve sürdürülebilir tarıma öncelik vererek çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda başlattığımız Ata Tohumu projesi ile şehrimizde ve ülkemizde organik ve sürdürülebilir tarımın öncüsü olduk. Ayrıca tohum gen bankası açarak tarımda geçmişten geleceğe köprüler kuruyoruz. Sağlıklı ve üreten bir Tarsus olma yolunda çalışmalarımızı sürdürmeye ve Tarsus’un tarım alanında hak ettiği yere gelmesine vesile ve destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

Tarsus Belediyesi Meclis salonunda yapılacak olan Tarsus Uluslararası Tarım Çalıştayı 11 Kasım 2021 Perşembe günü saat 09:30 – 18:00 arası, 12 Kasım Cuma günü saat 09:30 – 18:00 arası gerçekleştirilecek.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

YABAN KEÇİSİNİ AVLAYAN AVCIYA

120 BİN TL PARA CEZASI KESİLDİ.

Gülnar ilçesinde Koruma altında bulunan yaban keçisini avlayan avcıya 120 bin TL para cezası kesildi.

Gülnar İlçesi Çukurasma Mahallesinde 1 şahsın kaçak olarak yaban keçisi avladığını tespit eden Gülnar İlçe Jandarma Komutanlığı ile Silifke Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri harekete geçerek kaçak avcıyı suçüstü yakaladı.

Yakalanan avcının sırt çantasında ekiplerce yapılan kontrolde yaban keçisi eti ele geçirildi. Kaçak avcının 2 adet keçi avladığını tespit eden ekipler avcıya 120.000 TL ceza kesti. Avda kullanılan 1 adet tüfeğe ise Jandarma tarafından el konuldu.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ARATOS FELSEFE OKULLARI’NDA DERS BAŞLIYOR

Antik Çağ’da yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos adına yakışır etkinlikler çeşitlenerek devam ediyor. Üniversiteden 35 akademisyen ders verecek. Türkiye’de 25 felsefe okulu aynı anda izleyecek.

 

Aratos dergisi bünyesinde kurulan ve 11. yılına giren Aratos Felsefe Okulu’nun 2021-2022 dönem dersleri bu yıl da online olarak yapılacak.

Edinilen bilgiye göre, Aratos Felsefe Okulu dersleri, 6 Kasım 2021 ile 16 Temmuz 2022 tarihleri arasında zoom üzerinden haftada bir Cumartesi günü olmak üzere toplam 35 ders yapılacak. Derslere 21 üniversiteden akademisyen ile Türk Tabipler Birliği ve geçen yıl da bize destek veren Bilim ve Aydınlanma Akademisi’nden konuşmacılar katılacaklar.

Yapılan açıklamada, 8 aylık program içinde 6 Kasım 2021 tarihinde Aratos Felsefe Okulu’nun açılış dersinde Mersin Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı ve aynı zamanda Aratos dergisi Yayın Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zehragül Aşkın, “Descartes’de Öznelcilik İlkesinin Kurgulanışı” başlıklı sunumunu yapacak.

Edinilen bilgiye göre, dersin ardından Uğur Pişmanlık’ın çektiği “Rasyonel Bir Filozof Anaksagoras” belgesel filminin gösterimi ve Aratos Ödülleri törenini gerçekleştirilecek.

Etkinlik programı kapsamında 2021-2022 Aratos Ödülleri sahiplerine takdim edileceği bildirildi.

Aratos felsefe dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Aratos Felsefe Okullarında 21 Üniversiteden 35 akademisyenin ders vereceğini ifade ederek, “Bu yıl ders vermek için aramıza yeni hocalarla birlikte Türkiye’den 3 Kıbrıs’tan 2 ve 1’de ABD’den yeni üniversiteler katıldı. Türkiye genelinde kurduğumuz 25 felsefe okulu aynı anda zoom üzerinden bağlanarak dersleri tek merkezden online olarak izleyebileceklerdir. Felsefe derslerimiz herkese açık ve ücretsizdir. Tüm felsefe severleri gerçekleştireceğimiz etkinliklere davet ediyoruz.

Aratos Felsefe Okulu’nun, felsefenin toplumsallaşması anlamında önemli çaba olduğunu düşünüyorum. Felsefenin ışığı Tarsus’tan tüm Anadolu’ya yayılıyor. Aratos olarak antik çağın felsefe geleneğini ilerici, yurtsever ve aydınlanmacı ilkelerle sürdürüyoruz.

Açıklamada ayrıca, 20 Kasım’da Dünya Felsefe Günü kapsamında, bu yıl “Stoa Felsefe Festivali’nin ilkinin yapılacağı ve bu etkinliğin ayrıntılarının sonra duyurulacağı belirtildi.” diye konuştu.

 

Uğur Pişmanlık

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni

 

İletişim:

Uğur Pişmanlık

Tel: 0 533 723 47 89

aratosdergisi@gmail.com

ugurpismanlik@gmail.com

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TİY , BUGÜN  ESKİŞEHİR İLE OYNUYOR

TFF 2. lig beyaz grupta mücadele eden Tarsus İdmanyurdu’nun 2021-2022 sezonu maçlarında bugüne kadar umulanı veremedi.

Sarı lacivertlilerde hafta içi yaşanan başkan ve  teknik direktör istifasından sonra ortam  sessizliğe büründü. Takımımız bugün Tarsus Şehir stadında Eskişehirspor ile karşı karşıya gelecek. Maç saat 13.00’de başlayacak. Takımımızın zayıf rakibi karşısında mutlaka üç puan alması bekleniyor.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TİY ESKİŞEHİR MAÇINA YARDIMCI HOCALAR HAZIRLADI

..

Tarsus İdman Yurdu, 6 Kasımdaki  Eskişehirspor karşılaşmasının hazırlıklarını tamamlayarak kampa girdi.

Eskisehirspor maçında takımımızın başında Birol Erol, Ramazan Çaktur, Cem Gökayaz, Sinan Atım ve Rıza Altıntaş bulunacak.

Öte yandan takımda sakatlıkları bulunan Muharrem Doğan, Ahmet Furkan Özcan,Uğur Arslan Kuru kesin olarak yarın ki maçta yer alamayacak .Abdussamed Karnucu ve Aytaç Öden in durumları ise maç saatinde belli olacak

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARDOBDER KAHVALTI ETKİNLİĞİ

Kısa adı TARDOBDER olan Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği çatısı altında kurulan Sosyal yardım komisyonu olarak sizlerle bir arada olabilme mutluluğunu yaşamak istiyor ve siz kıymetli dostlarımızı 14 kasım pazar günü saat 10 . da Ayana

( Selçukhan) Restoran ‘ da kahvaltıya bekliyoruz…

Şimdiden çok ama çok teşekkür ediyorum …

Saygılarımla…L.Ç…

Leylâ ÇAKMAK

TARDOBDER YÖNETİM KURULU ÜYESİ

SOSYAL YARDIM KOMİSYONU BAŞKANI

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI Tüm Türkiye’de olduğu gibi dün Tarsus’ta  da 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıldı. Tarsus’taki kutlama...
TADER Başkanı Özsu’dan ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’’ Mesajı…
Ankara Tarsuslular Derneği Genel Başkanı Semih Özsu; ‘’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, hayat hakları elinden...
BÜYÜK TÜRKÇÜ PROF. DR. TURAN YAZGAN, VEFATININ 10. YILINDA ANILDI
Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programına Katılan Başkan Yılmaz; “Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız, Türk Milliyetçiliği Fikir Zincirinin En Önemlisi...
Tader den 24 Kasım Mesajı
Ankara Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı Semih Özsu                    ‘’24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Başkan Semih Özsu mesajında;...
TOROSLAR’DA VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Toroslar Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergilerinin 2022 yılı 2’nci taksit ödemeleri ile 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 12’nci...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER  GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması  yapılacak. Tarsus’taki kutlama töreni için bu sabah saat 09.30...
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇOCUKLARA DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VERİLDİ
Çocukların küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması, ağız ve diş sağlığına önem vermesi için çalışmalar yapan Tarsus Belediyesi, Diş...
BAŞKAN YILMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayan Başkan...
1. ULUSLARARASI TARSUS KUKLA FESTİVALİ 2 ARALIK’TA BAŞLIYOR
Tarsus Belediyesi’nin kenti kültür sanatla buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği etkinlikler devam ediyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan ve 7 yerli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ