$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 05.11.2021
  • 144 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

‘’TARSUS MÜZESİ SÖYLEŞİLERİ’ İLGİ GÖRDÜ

Tarsus Kaymakamlığı ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen ‘’Tarsus Müzesi Söyleşileri’ ’etkinliğinde tarih ve sanatseverler bir araya geldi.

Tarsus Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Eyüphan Eyüboğlu, protokol, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaymakam Otcu ve Tarsus TSO Başkanı Koçak’ın açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte Tarsus Müze Müdürü Doğukan Bekir Alper ‘’Bir Müzenin Hikayesi; Yeni Tarsus Müzesi’’ ve Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Kaplan ‘’Tarsus Hinterlandı Buluntuları Işığında Antik Tarsus Hakkında Yeni Bilgiler’’ konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Etkinlik, sunumların ardından ‘’Kurşun Mühürler Işığında Tarsus’ta Ticaret’’ Sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ÖMER KURNAZ: AÇIKLANAN ENFLASYON

RAKAMLARI GERÇEKÇİ DEĞİL

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreter ve Tarsus Şube Başkanı, ekim ayı enflasyon rakamları hakkında açıklamalarda bulundu.

Ömer Kurnaz ekim ayı için açıklanan aylık %2,39 ve yıllık %19,89 enflasyon rakamlarının güven vermediğini belirtti. Kurnaz yapmış olduğu açıklamada şöyle devam etti; “TÜİK, açıklamış olduğu ekim ayı enflasyon oranlarıyla ihtiyaç duyulan güveni yine sağlayamadı. Sağlanamayan bu güven ortamı, başta emekliler olmak üzere toplumun her kesiminin üzerine büyük bir yük olarak yüklenmektedir. Ortaya çıkan bu durumla birlikte düşürülen faizler ve dövizin sert tepkisi başta mutfak olmak üzere, ulaşım, sağlık, giyim, ısınma kalemlerinde de ciddi artışların yaşanmasına yol açmaktadır.

Son günlerde elektrik, doğalgaz ve yakıtlara gelen zamlardan sonra, enflasyon oranlarının önümüzdeki aylarda artışına devam edeceği açıkça görülebilmektedir. Kış aylarının çetin geçeceği bu dönemde, emeklilerimiz için çeşitli adımların atılması kaçınılmaz olmuştur.

Türkiye Emekliler Derneği olarak, yüzdeli artışlar nedeniyle enflasyona yenik düşen emekli maaşlarının, daha adil bir düzeye getirilmesi amacıyla;
• SEYYANEN zamların yapılmasını,
• Yakacak yardımlarının yapılması,
• Emekli gıda destek paketinin hayata geçirilmesi,
gibi çeşitli destek uygulamalarının emeklilerimiz için hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

“YAŞAM TANEM- TARSUS SARIULAK ZEYTİNİ “ PROJESİ TANITILDI

Tarsus Dedeler Ortaokulu öğrencileri tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında “YAŞAM TANEM- Tarsus Sarıulak Zeytini “ projesi tanıtıldı

Evrensel kültür değerleri ve yöreye özgü tarımsal ürünlerin tanıtılması kapsamında TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Proje yarışmasında kabul edilen “YAŞAM TANEM- Tarsus Sarıulak Zeytini “ projesi Dedeler Ortaokulu öğrencileri tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında tanıtıldı.

“YAŞAM TANEM- Tarsus Sarıulak Zeytini “ Projesi ile beklenen hedef, Tarsus Ticaret Borsası tarafından coğrafi işareti alınan coğrafi işaretli Tarsus Sarıulak Zeytini’nin ve coğrafi işaretli Tarsus Sarıulak Zeytinyağının, bölge halkı, üreticilerimiz ve geleceğimizin teminatı çocuklarımız ile öğrencilerimiz tarafından daha iyi tanınması ve bu değerli mirasın gelecek kuşaklara aktarılması, ekim alanlarının genişletilmesi, ve nihayetinde hak ettiği ekonomik değere ulaşmasıydı.

Projeye emek veren projenin kazanılmasına katkı sağlayan,fuarın düzenlenmesinde emeği geçen öğrenci, öğretmen, okul idaresi teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

HADİYE KURADACI BİLİM VE SANAT

MERKEZİ TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI’ AÇILDI.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Hadiye KURADACI Bilim ve Sanat Merkezi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na katıldı.

Fuarda stantları tek tek gezerek proje sahibi öğrencilerden bilgi alan Kaymakam OTCU, pandemi sürecinde kurulum ve tefrişi tamamlanan müzik ve teknik sınıfların da açılışını yaptı.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

MERSİN İL EMNİYET MÜDÜRÜ SAYIN MEHMET ASLAN, TARSUS’TA

Geçen ay atanan Mersin İl Emniyet Müdürü Sayın Mehmet ASLAN, Tarsus’ta ziyaretlerde bulundu.

Mersin İl Emniyet Müdürü Sayın Mehmet ASLAN, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU’yu  ve belediye başkanı Haluk Bozdoğan ile bazı protokol mensuplarını ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR, YAYLALIK MAHALLENİN YOLLARINI GÜZELLEŞTİRİYOR

 

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Tarsus ilçesinin Gülek Mahallesi’nde 1700 metrelik yolda çift kat sathi asfalt kaplama işlemi gerçekleştirdi. Ekipler, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören Gülek’in çarşı merkezinden geçen Atatürk Caddesi üzerinde 10 bin metrekarelik alanda yıpranan kilitli parke taşlarını da yeniliyor.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer öncülüğündeki Büyükşehir ekipleri, merkez mahallelerde gerçekleştirdiği altyapı çalışmalarının yanı sıra kırsal mahallelerde de sorun oluşturan noktalarda yol iyileştirme ve düzenleme işlemlerini sürdürüyor. Ekipler, Tarsus ilçesinde eski Ankara karayolu üzerinde bulunan Gülek Mahallesi’nde bazı noktalarda yol yenileme işlemi gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS MÜZESİ ETKİNLİĞİ 5 KASIM’DA

 

Tarsus Müzesi nde bugün “Atamızın Sevdiği Şarkılar” konseri var.

Bu konsere tüm halkımız davetli olup giriş ücretsizdir.

?️ 05 Kasım 2021 (Cuma)

? 19.00

? Tarsus Müzesi

 

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

CHP TARSUSTA  ÇİFTÇİLERLE BULUŞMALARA DEVAM EDİYOR

 

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe örgütü tarafından ovada yer alan Mahmutağa

Mahallesinde “Mutlu Yarınlar İçin Mutlu Çocuklar” programı gerçekleştirildi. CHP Parti Okulu eğitim projesi kapsamında düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Müzikli etkinlikte çocuklar doyasıya eğlenirken, palyaço gösterisi ve çeşitli armağanları alan çocuklar unutamayacakları bir gün yaşadılar.

 

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi-İmar A.Ş. Genel Müdürü Ali Uyan, ilçe Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu ve partili yöneticilerin katıldığı etkinliğe mahalle sakinleri de yoğun ilgi gösterdi.

 

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak toplumun tüm kesimlerine dokunuyor, elbirliği yapıyoruz. İlçe örgütü olarak Mahmutağa Mahallesinde bu etkinliği düzenlemekten ayrıca mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Geleceğimiz olan çocuklarımızın mutluluğu her şeye değer. Etkinliğimizin güzel bir şekilde geçmesi de bizler açısından ayrıca çok güzel. Katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

BAŞKAN VARAL, ÇİÇEKLİ’DE ÜRETİCİLERLE BULUŞTU

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, son dönemde karşılanamaz düzeylere kadar çıkan girdi maliyetleri nedeniyle oldukça zor günler yaşayan çiftçilerle bir araya gelmeye devam ediyor.

Tarsus’a bağlı Çiçekli Mahallesinde üreticilerle buluşan Başkan Varal, sıkıntıları dinledi.

Çiçekli Mahallesi muhtarı Sadık Kenarlı’nın da bulunduğu ziyaret sırasında konuşan Başkan Ozan Varal, “Bugün burada ‘mahsulünü hak ettiği şekilde satabilen, borçlarını ödemiş ve yeni dönem ekeceği ürününün hazırlıklarını gönül rahatlığıyla yapabilen’ çiftçilerle buluşmak isterdik. Fakat siz değerli çiftçilerimizin gönlümüzden geçen güzel dileklerden çok uzakta olduğunu görüyoruz” dedi.

 

Her geçen gün artan maliyetler nedeniyle borç batağına saplanan çiftçinin, üretimden hızla

uzaklaşmasının ülke açısından önümüzdeki dönemde felakete yol açabileceğine dikkati çeken CHP İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, siz değerli çiftçilerimizin her zaman yanında olmayı ve emeğinizi savunmayı sürdüreceğiz. Yaşanan bu sıkıntıların tek çözümünün sandık olduğunu biliyoruz; bununda en kısa sürede olacağına inancımız tamdır” diye konuştu.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS İDMANYURDU ÇIKMAZA GİRDİ.

Cumhuriyet ile yaşıt TİY tarihinin en kötü sezonunu yaşıyor.

Şampiyonluk parolası ile yola çıkan Akdeniz’in Sarı Lacivertli ekibinde sular durulmuyor.

Sezon başında Ergün Penbe’nin görevden alınmasıyla yerine getirilen Hüseyin Kalpar bu görevi 5 hafta sürdürmüş ve yollarını Tarsus İdmanyurdu ile ayırmıştı.

Kalpar’dan boşalan teknik patronluğa bir hafta once getirilen Gürses Kılınç’ta dün istifa etti.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TİY OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI ALINDI.

Suların durulmadığı Tarsus İdmanyurdu’nda olağanüstü kongre kararı alındı.

7 Aralık 2021 günü olağanüstü kongreye gidecek olan 98 yıllık TİY, ilk kongrede çoğunluk sağlanamaması durumunda

ikinci toplantıyı 14 Aralık tarihinde yapacak.

İş adamı Şahin Kırbıyık’ın aday olup olmayacağı ise belli degil.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

KURŞUN MÜHÜRLER IŞIĞINDA TARSUS’TA TİCARET’’ SERGİSİ AÇILDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasının desteği ile “Kurşun Mühürler Işığında Tarsus’ta Ticaret’’ Sergisi  açıldı. Bu ilginç sergi Tarsus Müzesi’nde sanat severlerle buluştu.

Sergilenen eserlerle ziyaretçilerinin ilgisini çeken sergi, 2 Aralık 2021 tarihine kadar açık kalacak.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Pençe Yıldırım’da teröristlerin inlerinden çok sayıda mühimmat çıktı
Pençe Yıldırım Operasyonu bölgesinde teröristlere ait çok sayıda mühimmat ele geçirildi. ANKARA (İGFA) – Açıklama Milli Savunma Bakanlığı’ndan geldi. Pençe...
İçişleri’nden köpek dövüşüne şok baskın!
Kayseri’de Yeşilhisar-Develi yolu üzerinde köpek dövüşüne yönelik gerçekleştirilen “CAN DOSTLARIMIZ ”Operasyonunda 2 organizatör ve 35 şahıs suçüstü yakalandı. Dövüştürülmek istenen...
Bakan Ersoy, Can Gürzap için düzenlenen törene katıldı
Saygı duruşu ve Gürzap'ın hayatını anlatan kısa video ile başlayan törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  ''Can Gürzap; 79 yıllık...
Bakan Tekin: “Öğretmenler Odası Buluşmaları” ile eğitim yolculuğunu şekillendiriyoruz”
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ''Meslektaşlarımın mesleklerini daha mutlu bir şekilde icra etmeleri öğrencilerimizin çok yönlü gelişimi ve okullarımızda verilen...
Özhaseki: Hatay’ı ayağa kaldırmak boynumuzun borcu
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat depremlerinin ardından Hatay’da, yapımına hızla başladıkları 45 bin 186 bağımsız...
Bakan Yumaklı, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Fadhli ile görüştü
Bakan Yumaklı görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdulrahman Al-Fadhli ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdik....
İletişim: TSK Birliği vurulduğu dezenformasyondan ibaret!
PKK’nın orta menzilli füze ile TSK birliğini vurduğu dezenformasyonu ile ilgili açıklama İletişim Başkanlığı’ndan geldi. ANKARA (İGFA) – İletişim Başkanlığı,...
Yeni haftada Marmara’nın batısına ‘sarı’ uyarı
Yeni haftayla birlikte yurt geneli yağışlı havanın etkisi altına girecek. Yağışlar özellikle batı kesimlerde sağanak şeklinde olacak. ANKARA (İGFA) – ...
27 bin 858 engelli birey İŞKUR hizmetlerinden faydalanarak istihdama katıldı
Işıkhan açıklamasında, "İŞKUR aracılığıyla 2002 yılından bugüne 463 bin 270 engelli vatandaşımızın işe yerleştirilmesine aracılık yaptık." dedi. Danışmanlık hizmetleri ve...
Bakanlardan “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” mesajı
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, her çocuğun kaliteli eğitime erişimini artırmayı ve...
Bakan Kacır, görme engelli genç girişimci Zülal Tannur ile bir araya geldi
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, From Your Eyes uygulamasının Kurucusu, görme engelli genç girişimci...
Özel, Meliha Ercan Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret etti
Özgür Özel ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, "'Manavgat Belediyemizin Meliha Ercan Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret ederek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde...
İmamoğlu: ”Engelli bireylerin iş bulması için özel çalışmalar yapılıyor”
İmamoğlu açıklamasında, "Bölgesel İstihdam Ofislerimiz engelli bireylerin iş bulması için özel çalışmalar yapıyor. Mülakatlardan başlayarak tüm süreçte tam destek sağlanıyor."...
“TSK birliği vuruldu” iddiası yalanlandı
Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerle ilgili, "PKK orta menzilli füze ile TSK birliğini vurdu...
Başkan Soyer: “Hangi keyfiyetle İzmir’e 26 milyar  ayırıyorsunuz”
Sosyal Demokrasi Derneği (SSD) ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından İzmir, Mersin, Eskişehir, İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek “2’nci Yüzyılda Sosyal Demokrat...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ