$ DOLAR → Alış: 18,54 / Satış: 18,62
€ EURO → Alış: 18,43 / Satış: 18,50

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
 • 04.11.2021
 • 57 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS TÜRK SANAT MUSİKİSİ DERNEGİ

ÜMİT YAŞAR ETKİNLİĞİ

Tarsus Türk Sanat Musikisi Dernegi  başkanı Ahmet Deniz

‘4 Kasım 2021 perşembe günü Tarsus Türk Sanat Musikisi Dernegi ADD ve Tarsus Belediyesinin desteğiyle Derneğimizin solislerin ve şiirlerinin seslendirilecegi Tarsus lu Şair Ümit Yaşar Oğuzcan ı anma programına tüm halkımızı bekliyoruz.’’ Dedi.

Yer Tarsus Nikah Salonu

Saat..18.30.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

ŞİİRSEL DÜŞLER SERGİSİ

5 KASIM’DA SONA ERECEK

Tarsus’ta  Şiirsel Düşler Sergisi açıldı. Tarsus’un yanı sıra Mersin’den de bazı şairlerin eserlerinin yer aldığı sergi bir hafta açık kalacak.

Sergide şairlerin şiirlerinin tablo şeklinde yazılımı ile sergide yer almasıyla oluşturulan Şiirsel Düşler sergisi gezenlerin beğenisini kazandı.

Mustafa Öztemir “Sergi ve dinletimiz Maça Kafe Tarsus’ta açıldı. Sizleri de bekliyoruz” dedi.

Sergi Kızılmurat mahallesi Merkez karakol mevkiinde bulunan Maça Cafe’de (Hurmali Konak’ta) ücretsiz olarak gezilebilir.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TZO BAŞKANI AVCI, TARIM KREDİ KOOPERATİFİ

BÖLGE MÜDÜRÜ İSA GÜLER’İ ZİYARET ETTİ.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü İsa Güler’i ziyaret etti.

Başkan Avcı,  ziyarette, Bölge Müdürü Güler’e  çiftçilerimizin tarım kredi kooperatifleri ile ilgili yaşadıkları problemler ve çözüm önerileri hakkında bilgi alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Çiftçilerimizin zor şartlarda özveri ile ülkemizin ihtiyaçlarına cevap vererek üretmeye devam edeceğine dikkat çeken Başkan Avcı, şunları söyledi:

 

“Tarım kredi kooperatifi Bölge müdürü İsa Güler’i  ziyaret ederek çiftçilerimizin tarım kredi kooperatifleri ile ilgili yaşadıkları problemler ve çözüm önerileri hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Bölge müdürü Güler’e sorunlara ilişkin çözümleme noktasında ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.  Kendilerine ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyor, Tarım Kredi Kooperatifi ailesine başarılar diliyorum.

Tarsus Ziraat Odası Olarak Çiftçimizin karşılaştığı sorunları dile getirmeye çözüm noktasında istişare ve girişimlerimiz devam edecektir. Çiftçimizin bu zor şartlarda özveri ile ülkemizin ihtiyaçlarına cevap vererek üretmeye devam edecek olup ancak maliyetlerin kat ve kat arttığı bu dönemde Tarım Bakanlığımızdan gerekli destekleri çiftçilerimize verilmesini tekrar talep ediyoruz.

Değerli üreticilerimize bu vesile ile bol ve bereketli kazançlar diliyorum.”

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

MUHTAR ESKİ KARISINI VURDU

Tarsus ‘ta dün  mahalle muhtarı E. E. (39), eski eşini vurdu.

E.E.  6 aylık çocuğunu kendisine vermediğini iddia ettiği bir süre birlikte yaşadığı anne E.E.’yi (30) tabanca ile yaraladı.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

SOLMAZ İŞHANINDA YANGIN

Tarsus’ta dün  bilgisayar deposunda çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından kısa sürede söndürüldü.

Yangın, Şehit Mustafa Mahallesi Cengiz Topel Caddesi Solmaz İşhanı’nda bulunan bilgisayar deposunda çıktı.Henüz nedeni bilinmeyen yangın kısa sürede iş yerini tamamen sardı. İhbar üzerine olay yerine gelen Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Amirliği itfaiye ekipleri yangını su ve köpük sıkarak kontrol altına aldı. İş yeri büyük hasar görürken, depodaki bilgisayarlar kullanılmaz hale geldi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TAL İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ

YÜCEL KARAN’I KAYBETTİK.

Tarsus Amerikan Lisesi’nin, Hazırlık sınıfının unutulmaz İngilizce öğretmeni Yücel Karan’ı kaybettik. Mekanınız cennet olsun .

Mrs. Karan English teacher of Preps of Tarsus American College Yücel Karan has passed away. Rest in peace Mrs. Karan

Cenazesi: 3 Kasım 2021 Çarşamba günü , saat 14:00’te, Gayrettepe Hacı Nimet Özden (Nimet Abla) Camii’nde kılınan  cenaze namazının ardından Yeni Ayazağa Mezarlığı’na defnedildi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARDOBDER YÖNETİMİNDEN

UĞUR UYAR’A GÖREV

Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği-TARDOBDER’de oluşturulan Halkla İlişkiler Komisyonu’na Yönetim Kurulu Üyelerinden Uğur Uyar görevlendirildi.

TARDOBDER’in Tarsus halkı ile daha iç içe olmasını sağlamak, dernek vizyon ve misyonunu Tarsus kamu kurum ve kuruluşları ile her türlü sivil toplum örgütleri ve bunun yanında Tarsuslu İş Adamlarına da ulaştırmayı hedefleyen “Halkla İlişkiler Komisyonu” kendisine, Komisyon Başkanı Uğur Uyar ile ileri derecede hedefler belirliyor.

TARDOBDER Yönetimi olarak kendisine ve oluşturacağı komisyonda bulunacak üyelere şimdiden görevlerinde başarılar dileriz…

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS ŞEHİR TİYATROSU ÇEHOV VODVİL

OYUNUYLA ADANA FESTİVALİNDEN

TAM NOT ALDI

Tarsus Şehir Tiyatrosu, Rus edebiyatının dünyaya armağan ettiği öykücü ve oyun yazarı AntonPavloviç Çehov’un yazdığı komedi türündeki “Çehov Vodvil” adlı oyunu ile Adana 6. Şehir Tiyatroları Festivali’nde izleyicilerden tam not aldı.

İlginin yoğun olduğu ve “Adana da olmak ya da olmamak” teması üzerine kurulan Adana 6. Şehir Tiyatroları Festivali’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, K.K.T.C. Güzelyurt Belediyesi Tiyatrosu gibi önemli şehir tiyatrolarının oyunları sahnelendi. Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun da Çehov Vodvil oyunuyla sahne aldığı festival tiyatro severlerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Reji ve dramaturji çalışmalarını Nihat Çapar’ın yaptığı Çehov Vodvil oyununda Murat Çapar, Özmen Güvençli, Derya Güneri, Hacer Öner, Ertan Rüstem ve Ozan Karabulut rol alıyor. AntonPavloviç Çehov’un iki oyunundan derlenen ‘Çehov Vodvil’ oyunuyla izleyicinin karşısına çıkan Tarsus Şehir Tiyatrosu oyuncuları festival seyircisiyle buluşmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti.

 

Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun kurulduğu günden bugüne büyük başarılara imza attığını dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan;” Göreve geldiğimiz günlerde Tarsus için büyük bir eksiklik olan kültür sanat faaliyetlerinin yapılması ve güçlenmesi adına yaptığımız ilk çalışmalardan olan Tarsus Şehir Tiyatrosu, kısa sürede çok büyük başarılara imza atarak uluslararası alanda 4 ödüle layık görüldü. Adana 6. Şehir Tiyatroları Festivali’nde şehrimizi başarıyla temsil eden ekibi kutluyor sanata yönelik çalışmaların her zaman için destekçisi olacağımı da bildiriyorum” dedi.

 

Tarsus Şehir Tiyatrosunun kurulduğu günden beri yaptığı çalışmalar ve sahnelediği oyunlarla Türkiye’de dikkat çekici bir gelişim gösterdiğini ifade eden Tarsus Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Çapar, “Biz burada başarılı oyunlar yazmanın ve sahnelemenin yanı sıra uluslararası tiyatro festivallerine de katılım sağlayarak Tarsus adının uluslararası sahnelerde anılmasına vesile oluyoruz. Bu kapsamda bizlerden maddi manevi hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Başkanımız sayın Dr. Haluk Bozdoğan’a da desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim” dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇAMLIYAYLA’DA ONLARCA KİLOMETRELİK YOLDA ASFALTLAMA ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılı yaz asfalt dönemini oldukça verimli şekilde yerine getirdi. Büyükşehir ekipleri, yayla turizmi açısından önem arz eden yerleşim yerleri arasında yer alan Çamlıyayla ilçe genelinde onlarca kilometrelik alanda çift kat sathi asfalt kaplama uyguladı.

 

Yaz aylarından başlamak üzere Eylül ve Ekim’de de Çamlıyayla’nın onlarca noktasında yol iyileştirme faaliyeti yürüten Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılı programına göre bugüne kadar toplam 19 bin 150 metrelik yol ağında çift kat sathi asfalt kaplama uyguladı.

 

İlçe Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanı ayrılmadan vatandaşların ulaşımlarını kolaylaştırıcı şekilde hayata geçirilen çalışmalarda Sebil Mahallesinde 2 bin 800 metre, Cumayakası Mahallesinde 4 bin 850 metre, Kale Mahallesinde 650 metre, Çayırekinliği Mahallesinde 10 bin 900 metre ve Kisecik Mahallesinde bin 700 metre çift kat sathi kaplama işlemi yerine getirildi.

 

Büyükşehir ekipleri, Sığıryaylası, Cehennemderesi, Demirtaş gibi uzun yıllardır yol sorunları yaşanan bölgelerdeki problemleri bir bir ortadan kaldırdı. Ekipler, Sebil Yıldız sokak, Sebil mezarlık yolu, Karahasan Çayırlığı yolu, Sebil Caddesi-Köksallar Villası bölgesi, Zevzek yolu ve çevresinde bulunan 3 sokakta, Talıç ek yol, Esamet Hanım Konağı civarı; Çayırekinliği Mahallesi mezbahane yolu, Ömeroğlu sokak, Kozağacı yolu, yine Çayırekinliği Mahallesi Jandarma civarında yer alan Dönemeç sokak, Bağlar sokak, Köşker ve Körükler sokakta ve daha birçok noktada kombi araçlar vasıtasıyla çift kat sathi asfalt serim işlemi uyguladı. Çalışmalar kapsamında zemin hazırlıkları yapılan bazı bölgelerde de önümüzdeki günlerde asfalt döküm işlemi yerine getirilecek.

 

Çift kat asfalt serim işleminin yanı sıra Büyükşehir ekipleri, ulaşımın güvenli şekilde sağlanması amacıyla Çamlıyayla’nın yüzlerce noktasında yamalama ve bakım işlemini de gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR, MERSİN GENELİNDE

TARSUS DAHİL TOPLAM 163 KOOPERATİF,

BİRLİK VE ODA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığa verdiği destekleri kooperatif, birlik ve odalarla yaptığı iş birliği ile güçlendiriyor. Büyükşehir, sulama borusundan erik boylama makinesine, badem-ceviz soyma makinesinden küçükbaş hayvan desteğine, arıcılık ekipmanlarından kaba yem tohumuna kadar birçok desteği kooperatifler üzerinden yürütüyor. Yapılan iş birliği ile kooperatifler güçleniyor, Mersin tarımı da üreticisi de kazanıyor.

Mersin genelinde Tarsus dahil toplam 163 kooperatif, birlik ve odalarla iş birliği yapan Büyükşehir Belediyesi, bu iş birlikleri kapsamında 2020-2021 yılında yürüttüğü projelerle toplam 29 milyon 599 bin 497 lira destekte bulundu.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUSLU  ATLETLERİN BAŞARISI

Tarsuslu başarılı atletlerden  ve atletizm antrenörü Nursel Karataş, başarısını sürdürdü.Karataş, Adana’da Çukurova Üniversitesi ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği 29 EKİM CUMHURİYET KOŞUSU’na katıldı.

14 kilometrelik koşuda, büyük bayanlarda Tarsus Belediyesi’nden Nursel Karataş birinci oldu. Büyük erkeklerde Müslüm Kurt 2. Muhammet Arabacı ise 3. oldular.

Tarsus Belediyespor atletleri Mersin’de de başarılı olup kupa aldılar. Tebrik ederiz.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUSLU ÜNLÜ ŞAİRİMİZ ÜMİT YAŞAR

OĞUZCAN’I ANIYORUZ

Hemşerimiz Şair Ümit Yaşar Oğuzcan 4 Kasım 1984 yılında İstanbul’ya aramızdan ebediyyen ayrıldı. Şiirleri çağdaş sanat müziğinin popüler bestecileri tarafından bestelendi.Ünlü şairimiz arkasında dillere pelesenk olan birçok şarkının sözleri ve şiir kitaplarında yaşıyor.

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN’IN HAYAT HİKAYESİ

22 Ağustos 1926 tarihinde Tarsus’ta dünyaya geldi. Babası Lütfü Oğuzcan, annesi Güzide Oğuzcan’dı.

1937 yılında Eskişehir İlkokulu’ndan, 1940’da Konya Askeri Ortaokulu’ndan mezun oldu. 1946 yılında Eskişehir Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Osmanlı Bankası’nda işe başladı. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda memur olarak çalıştı. 1948-1960 yılları arasında bir bankacı olarak Adana, Ankara, İstanbul’u dolaştı. Kısa bir süre Yapı Kredi Bankasında da çalıştıktan sonra İstanbul Akbank Genel Müdürlüğü’ne Krediler İkinci Müdürü olarak atandı. Buradan sonraki durağı Türkiye İş Bankası Yayınları Müşavirliği oldu. 30 yıl bankacı olarak çalıştıktan sonra Türkiye İş Bankası Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı görevindeyken kendi isteğiyle 1977 yılında emekli oldu.

Ümit Yaşar Oğuzcan, İstanbul’da kendi adını taşıyan bir sanat galerisi kurdu. Bir süre yayıncılık yaptı ve Akbank Genel Müdürlüğü Krediler Servisi’nde çalıştı. Yaşamının son döneminde mizah dergisi ‘Çarşaf’ta mizah şiirleri yazdı.

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN’IN KARİYERİ

Şiir hayatına 1940 yılında lise öğrencisiyken, şiirlerinin Yedigün dergisinde yayımlanmasıyla başladı. Ardından şiirleri 1942 yılında Eskişehir’de yayınlanan ‘Kocatepe’ gazetesinde yayımlandı. Daha sonra Yedigün, Varlık, Büyük Doğu, Yücel, Türk’e Doğru, Hisar, Çığır, Toprak ve daha başka birçok dergide yayınlanan şiirleriyle tanındı. İlk şiir kitabı ‘İnsanoğlu’ 1947 yılında basıldı. Zamanla geniş kitlelerin okuyup hayranlık duyduğu bir aşk ve ölüm şairi olarak tanındı.

1975’e gelindiğinde 50 kitap çıkardı. Bunlardan 33’ü şiir, 4’ü düz yazı, 13’ü antoloji ve biyografik eserdi. Bunlardan başka, şiir plakları, şarkı sözleri ve yergileriyle de ününe katkıda bulundu. Kitap çalışmaları boyunca yayıncılık işleriyle de ilgilendi. 1960’da kendi adını verdiği bir yayınevi kurdu.

1965’te ise sadece 3 sayı olsa da, ‘Yergi – Dergi’ adlı bir hiciv-mizah dergisi çıkardı. 1979’da İstanbul’da, eşi Ulufer ile ‘Ümit Yaşar Sanat Galerisi’ni kurdu ve birlikte yönettiler.

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN’IN EDEBİ ANLAYIŞI

Şiirlerinde Faruk Nafiz Çamlıbel duyarlılığı görülür. 1973 yılında büyük oğlu Vedat’ın intiharından sonra ‘ölüm’ temasına daha çok eğildi. Bazı şiirleri çağdaş sanat müziğinin popüler bestecileri tarafından bestelendi. En duyarlı ve yoğun aşk şiirlerinin yazarıdır.

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın hayatında sevdiği 3 kadın oldu: ‘Mihriban’, ‘Ayten’ ve ikinci eşi ‘Ulufer Oğuzcan’. Mihriban ve Ayten’in kim olduklarına dair bilgi bulunmuyor. Fakat şiirlerinde, ‘Sahibini Arayan Mektuplar’ adlı kitabında sürekli onlardan bahsetti.

Ümit Yaşar Oğuzcan, 13 Kasım 1948 tarihinde Özhan hanım ile evlendi. Vedat ve Lütfü adında iki oğlu oldu. 1973 yılında oğlu Vedat Oğuzcan 17 yaşındayken Galata Kulesi’nden intihar ederek yaşamını yitirdi.

1978 yılında ikinci eşi yazar Ulufer hanım ile evlendi.

Ümit Yaşar Oğuzcan, 4 Kasım 1984 tarihinde İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucu 58 yaşında hayatını kaybetti.

EN GÜZEL ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN SÖZLERİ

 • Sana en muhtaç olduğum şu anda gel. Yaşamak olsan da gel, ölüm olsan da gel.
 • Yağmalandı kalbim, ömrüm, her şeyim. Kurşuna dizdiler anılarımı, yenik düştüm bu savaşta neyleyim, bir mezar nasılsa işte öyleyim…
 • En ağır işçi benim; gün yirmi dört saat, seni düşünüyorum.
 • Bir gün gelir de unuturmuş insan en sevdiği hatıraları bile… Bari sen her gece yorgun sesiyle, saat on ikiyi vurduğu zaman, beni unutma. Çünkü ben her gece o saatlerde seni yaşar ve seni düşünürüm…
 • Verdiğin bütün acılara dayanıyorsam; seni özlediğim içindir.
 • Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın, denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın, öylesine yıktın ki bütün inançlarımı; beni bensiz bıraktın; beni sensiz bıraktın.
 • Ve deler sevgi dolu yüreğini sevgi bilmeyen bir kurşun.
 • Bu kadar yürekten çağırma beni. Bir gece ansızın gelebilirim. Beni bekliyorsan, uyumamışsan, sevinçten kapında ölebilirim.
 • Ne zaman seni düşünsem, yalnızlığım aklıma gelir.
 • Bir ateşim yanarım, külüm yok dumanım yok sen yoksan… Mekânım belli değil, zamanım yok, fırtınalar içinde beni yalnız bırakma, benim senden başka sığınacak limanım yok…
 • Ben seni sevdim mi? Sevdim, kime ne?
 • Beklemenin korkunç zehri öldürmüyorsa beni; seni özlediğim içindir. Yaşıyorsam; içimde umut varsa, yine seni özlediğim içindir. Seni bunca özlemesem; bunca sevemezdim ki.
 • Öyle bir gel demelisin ki, mesafeler anlamını yitirmeli.
 • Gül biraz; bunca keder, bunca gözyaşı dinsin, gül biraz; şu gök kubbe kahkahanı işitsin. Her gidenin ardından koşmaya değmez hayat, gelecekleri bekle, gidecek varsın gitsin.
 • Ayrılık diye bir şey yok. Bu bizim yalanımız. Sevmek var aslında, özlemek var, beklemek var.
 • Kal dersen, dağlarca severim seni, bir deniz olurum ayaklarında, aşk bu özleyiş bu, hiç belli olmaz, kalbim duruverir dudaklarında.
 • Daha çok aldanacağız yaşadıkça. Anlaşana bu ilk aldanışımız değil.
 • Biraz kül, biraz duman… O benim işte Kerem misali yanan. O benim işte inanma gözlerine ben ben değilim. Beni sevdiğin zaman… O benim işte.
 • Yoruldum, her bulduğum yerde seni kaybetmekten.
 • Aşk başlamadan güzel bakışlarda korku olduğu zaman güzel birbirimize sezdirmemek… İçin çırpınış başkaları görmesin diye çabalayış gözlerim gözlerinin mavisine değdiği zaman.
 • Bu nasıl sevgi böyle? Bu nasıl tutku? Bu nasıl özlem? Ne zaman gözlerini görsem bir çoğalıyorum, bir eksiliyorum.
 • Hadi gel, tut ellerimi, benimle yan benimle meydan oku her çaresizliğe benimle uyu, benimle uyan birlikte varalım on üçüncü aylara…
 • Ben seni sevdim mi? Sevdim, kime ne tuttum, ta içime oturttum seni aldım, okşadım saçlarını, öptüm içtim yudum yudum güzelliğini…
 • Bütün sevgililer, dostlar gitti bir sen kaldın kadınım beni terk etmeyen, batan gemilerin kaptanları gibi denizlerin ortasında ölümü bekleyen.
 • Yalnız sen varsın beyaz gülüm, evde bahçede ve sokakta, bir eylül akşamı gördüğüm, o beyaz hayalsin uzakta.
 • İstemem ben bu ömrü, bu talihi istemem. Böyle durup durup senden ayrılmak varsa, orada bir mezar kazılır benim için ayrılığın nerede başlarsa.
 • Dinle sevdiğim, bu ayrılık saatidir. Dünya var olalı beri çirkin ve soğuk, erken içeceğimiz bir ilaç gibi. Tadı dudaklarımızda acımsı, buruk…
 • Bırakma beni sevdiğim, gidişine dayanamam. Hasret gözyaşlarımla kendimi avutamam. Dönerim dersin ama kadere inanmam. Bıraktığın anılarınla ben sensiz yaşayamam…
 • Her şey kurşuni bir renk almış, soğuk bozkırlardır uzayan önümüzde kime baksan o yüz; veremli, soluk tek mavi kalmamış gökyüzümüzde.
 • Ben senin en çok sesini sevdim, buğulu çoğu zaman, taze bir ekmek gibi, önce aşka çağıran, sonra dinlendiren bana her zaman dost, her zaman sevgili…
 • Tut ki iki noktayız, birbirinden uzak bir çizgiyle aramızı birleştiriyorum. Sonra bir ev yaparak çizgilerden içine seni yerleştiriyorum.
 • Yıkılmak, ezilmek her gün biraz daha dostlar değişiyor aldanmalar değil, aksimizden eser yok şimdi o sularda çirkin olan biziz, aynalar değil.
 • Şerefsiz ellerin şerefe kaldırdıkları şişeler, kadehler o cam kırıkları götürün, götürün bu aydınlıkları içimde güz başladı ilkbahar değil…
 • Hani hiç bitmeyecek sandığım güzellikler? Ne sevinçler, arzular ve neler vardı gitti. Kalakaldım ortada böyle ben param parça, her gelen yüreğimden bir şey kopardı gitti.
 • Sonra tren durdu, indik, yollarımız ayrı ayrıydı. Şimdi, o gün verdiğin yalnızlığı yaşıyorum.
 • Bütün yollar aşktan geçiyor, görüyor musun? Bir aşk çizgisi var her şeyden öte, o çizgiden başka bütün çizgiler aşkı tüketmede…
 • Nice güzellikler gördüm yeryüzünde, en güzeli bir sabah ellerinle uyanmak.
 • Etime bir alev değmişçesine nasıl da yakardı öptüğü zaman, bir su gibi akıp gitti avuçlarımdan yorgunum şimdi bin yıl sevmişCesine…
 • Ben akıllı kadınları severim: düşünen, az konuşan, çok bilen. Her yerde, her zaman nazı çekilen…
 • Ve bu dünyaya aşk dolu şiirlerim kalsın seninle her yerde güzel, her zaman yeni istemem, sensiz hatırlamasınlar beni.
 • Sevgimi anlamadığın ve ona saygı göstermediğin anda ölebilirim. Karşılık vermediğin anda değil.
 • Şimdi en açık renginde gözlerin şimdi benimlesin tüm kaygılardan uzak anlatılmaz bir şey var aramızda, hazin şiir gibi bir şey seninle yaşamak…
 • Dün bir fotoğrafta gözlerini gördüm. İki uzak yıldız gibiydiler, dalgın.
 • Şimdi öyle büyük ki beraberliğimiz nabzın benim bileklerimde vurmakta, artık bütün kaygıların ötesindeyiz, benimle en güzelsin aynalardan uzakta…
 • Unutma ki her seven isimsiz bir kahramandır. Unutma ki insan; sevebildiği kadar insandır.
 • Ben nice ayrılıklar gördüm ömrümce kuşlar gördüm; kırılmış kolu, kanadı ayrı düşmüş sevdiğinden kuşlar gördüm hiç bir ayrılık bana bu kadar komadı…
 • Boşuna değil pazarları sevmeyişim. Durup durup içimin kararması, gözlerimin dolması apansız boşuna değil.
 • Kim bilir ölüm bir çilenin sona ermesi belki güzeldir, şu sefil dünyaya boş gözlerle bakmak ne çare ki sen varsın, o dünyada sen varsın benim korkum ölüm değil, seni yalnız bırakmak…
 • Yalan değil değiştiğim, yalan değil şimdi her şarkı beni ağlatır deli eden insanı zaman değil zamanı unutmamak kahirdir.
 • Hep böyle çocuksu mu bakar senin gözlerin? Hep böyle içinde uzak bir ışık mı yanar? Bakışlarında beni dinlendiren bir şey var; kıyısındaymış gibi en sakin denizlerin…
 • Sana şiirler okuyacağım, gitme güneşler doğacak yalnızlığımdan, sana bir ışık getireceğim büyük aydınlığımdan…
 • Ölüyüm çoktan, bir baksana gözlerime, gör, içindeki o kanlı cam kırıklarını, bu ne karanlık, bu ne zindan gece böyle, bütün gemiler söndürmüş ışıklarını…
 • Kadrini, kıymetini bilmediğim hayali ile bahtiyar olmadığım otuz yıl arayıp bulmadığım geleceklerden af diliyorum.
 • Ona uğramayan gemiler batsın, ondan geçmeyen trenler devrilsin, onu sevmeyen yürek taş kesilsin, kapansın onu görmeyen gözler, onu övmeyen diller kurusun, iki kere iki dört elde var Ayten…
 • Her şey güzeldi bir zaman, çok önce şehirler, insanlar, güneş deniz mutluluğumu görebilirdiniz çökmeseydi içime bu son gece…
 • Oysa şimdi neredeyiz, neyiz bak her umut belirtisinden uzağız. O sevilmiş gözlerde saf ve berrak bir ayna bile yok bakacağımız.
 • Aşktı o. Değiştiren tüm gecelerimi aşktı o. Beni durup yenileyen oydu, duygulu yapan hoyrat ellerimi oydu, doludizgin gidişime dur diyen…
 • Sen yoksun artık anla, yeryüzünde bir o var, onun elleri var, gözleri, dudakları anlarsın tenin beslediği zaman toprakları ve hala seversin zaman bitinceye kadar…
 • Aşk başlamadan güzel, kalplerde heyecan bakışlarda korku olduğu zaman güzel.. Birbirimize sezdirmemek için çırpınış, başkaları görmesin diye çabalayış, gözlerim gözlerinin mavisine değdiği zaman. Aşk başlamadan güzel…
 • Sevmek. Seni alabildiğine sevmek… Hiçbir şeyi umursamadan, bütün karanlıkları hiçe sayarak sevmek tutmak ellerinden, o derinlere inmek, gitmek oralara, o yerlere orada hep sen olmalı, seni yaşamak ve olduğun yerde bile.

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN ŞİİRLERİ

1947 – İnsanoğlu

1955 – Dolmuş

1955 – Aşkımızın Son Çarşambası

1956 – Bir Daha Ölmek

1956 – Avrupa Görmüş Adam (Gezi Notları)

1957 – Kör Ayna

1957 – İki Kişiye Bir Dünya

1959 – Beni Unutma

1960 – Karanlığın Gözleri

1960 – Akıllı Maymunlar

1960 – Seninle Ölmek İstiyorum

1961 – Üstüme Varma İstanbul

1961 – Sahibini Arayan Mektuplar

1961 – Yeni Dünya Rekoru

1962 – Sevenler Ölmez

1962 – Çigan Gözler

1963 – Ötesi Yok

1963 – Hüzün Şarkıları

1965 – Bir Gün Anlarsın

1965 – Sadrazamın Sol Kulağı

1965 – Mihriban’a Şiirler

1966 – Taşlar ve Başlar

1966 – Seni Sevmek

1965 – İnşallahla Maşallahla

1968 – Toprak Olana Kadar

1968 – Göbek Davası

1968 – Ben Seni Sevdim mi?

1969 – Halktan Yana

1969 – Aşk mıydı O?

1971 – Önce Sen Sonra Ben

1972 – Rubailer

1973 – Acılar Denizi

1975 – Yalan Bitti

1978 – En Eski Yalnızlığımdın Sen Benim

1982 – Dikiz Aynası (Yergi Şiirleri)

* Mustafa Kemal’i Düşünüyorum

* Oğul koşması

* Her Gece Sen

* Beşinci Mektup

* Milyon Kere Ayten

* Bir Başka İstanbul

* Beni Unutma

* Ben Senin En Çok

* Dostlar Seni Unutur mu?

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TÜRK KIZILAY TARSUS ŞUBESİ VE

GENÇ KIZILAY TARSUS ŞUBESİ’NİN ‘KAN

BAĞIŞ ETKİNLİĞİ’ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Türk Kızılay’ın kızılaycılık kültürünü ve temel ilkelerini çocuklar ve gençler arasında yaygınlaştırmak amacıyla her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan ‘Kızılay Haftası’ dolayısıyla düzenlediği etkinlikler büyük ilgili görüyor.

Türk Kızılay Türkiye’nin dört bir yanındaki şubeleri, temsilcilikleri ve 170 binden fazla gönüllüleri aracılığıyla Kızılay Haftası’nın anlam ve önemini, kızılaycılık kültürünü bu yılın teması olan ‘Gönüllülük’ üzerinden anlatıyor. Kan bağışının toplum sağlığı üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Yardımlaşma, dayanışma, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapıyor.

153 yıldır sardığı her yara, yardım eli uzattığı her insan için daha güzel bir dünya hedefiyle büyük bir özveriyle durmaksızın çalışan Türk Kızılay iyilik, merhamet ve şefkat geleneğini Tarsus Şubesi’nin vefakâr gönüllüleri ile Tarsus’ta da devam ettiriyor.

Türk Kızılay Tarsus Şubesi ve Genç Kızılay Tarsus Şubesi’nin Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü’nün ana sponsorluğunda Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü Taraftarlar Derneği, Tarsus Ticaret-Sanayi Odası ve Tarsus Ticaret Borsası’nın desteği ile ‘Kızılay Haftası’ dolayısıyla düzenlediği ‘Kan Bağışı Etkinliği’ her kesimden insanın beğeni ve takdirini kazandı. Etkinlik kapsamında kan bağışında bulunan ve kan bağışında bulunması için arkadaşını getirenlere Tarsus İdman Yurdu armalı tişört hediye ediliyor. 4 Kasım 2021 Perşembe gününe kadar devam edecek olan etkinlikte şuana kadar kan bağışında bulunanlara 200 adet Tarsus İdman Yurdu armalı tişört hediye edildi.

Genç Kızılay Tarsus Şube Başkanı Nafize Serin ‘Kan Bağış Etkinliği’ ile ilgili yaptığı açıklamada Kızılay Haftası’nın önemini belirterek ‘Kan Bağışı Etkinliği’ ile ilgili bilgilendirme yaptı. ‘Etkinliğin ana sponsoru Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü’ne, etkinliğe destek veren Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü Taraftarlar Derneği’ne, Tarsus Ticaret-Sanayi Odası’na, Tarsus Ticaret Borsası’na ve kan bağışında bulunanlara teşekkür etti. Herkesi kan bağışına davet etti.

Emine KUREN

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

BÜYÜKLERİMİZ BÜYÜKŞEHİR’İN ETKİNLİĞİNDE DOYASIYA EĞLENDİ
Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde Mersin Emekli Evi’ne üye yaş almış vatandaşları Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Sanat Müziği...
TOROSLAR BELEDİYESİNDEN LGS VE YKS SINAVLARINA GİRECEK ÖĞRENCİLERE BÜYÜK DESTEK
Toroslar Belediyesi, Toroslar Akademi Projesi kapsamında Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanacak 8. ve 12. sınıf...
ŞEHİR TİYATROSU ULUSLARARASI MALTEPEFE FESTİVALİ’NDE JÜRİ KARŞISINA ÇIKACAK
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde faaliyet gösteren Mersin Şehir Tiyatrosu, bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan Uluslararası...
HALK KART’LA 54 MİLYON 264 BİN TL MERSİN’Lİ ESNAFIN KASASINA GİRDİ
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Kart uygulaması, ekonomik sıkıntıların sürdüğü şu günlerde hem vatandaşın hem de esnafın kazanmasını sağlıyor. Başkan Vahap...
Tarsus’ta Neler Oldu
MİNİKLER, HAYVAN DOSTLARIYLA  BİR ARAYA GELDİ 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında  3 ile 6 yaş arası çocuklar, Tarsus Belediyesi...
Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanları Ve Öğrencilerinden Başkan Seçer’e Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu’nun 4-6 Ekim tarihleri arasında Mersin Askeri Limanı’nı ziyaretleri kapsamında; Eğitim...
Başkan Yılmaz, İlçe Esnafıyla Buluştu “Birlik Ve Beraberlik İçinde Şehrimizi Geleceğe Taşıyacağız”
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Toroslar Mahallesi’nde faaliyet gösteren esnafla bir araya gelerek, talep ve önerilerini dinledi.   Esnafın...
“Yürüyemez” Denilen Rıfat Amca, Büyükşehir’in Hizmetiyle Şimdi Merdiven Çıkıyor
Adana’da ikamet eden, ama yakalandığı prostat kanseri nedeniyle tedavi için Mersin’e gelen 70 yaşındaki Rıfat Döndü, geçirdiği ameliyatın ardından hastalığın...
Tarsus Yarı Maratonu’nun Hazırlıkları Sürüyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve bu yıl 14.’sü gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Tarsus Yarı...
Kadın Yaşam Destek Ve Dayanışma Merkezi’nde Farklı Branşlarda Ücretsiz Kurs Kayıtları Başladı
Tarsus Belediyesi, kadınların toplumsal hayatın her alanında aktif rol almalarını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Kadın ve Aile Hizmetler...
Tarsus’ta Neler Oldu
iklimhaber.com TARSUS TİCARET VE SANAYİ ODASI SEÇİMLERİNDE SÜRPRİZ Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni  dönem seçimleri yapıldı. Toplam  16 komite...
Şehidin Vasiyeti Yerine Getirildi
Kuzey Irak’ta Pençe-Kilit operasyon bölgesinde şehit düşen Piyade Astsubay Çavuş Yusuf Ataş’ın vasiyeti tüm Türkiye’yi duygulandırdı. Mersin Erdemli Belediye Başkanı...
Tarsus’ta Ulaş Ve Dedeler Mahallesi Arası Yol Asfaltlandı
  Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, tarımsal üretim faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde yol yapım...
Büyükşehir Belediyesi Okullarda Tadilat Gerçekleştiriyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime desteği her alanda devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarsus-Çamlıyayla Koordinasyon Şube Müdürlüğü bünyesinde...
Tarsus’ta Neler Oldu
iklimhaber.com TARSUS TARDOBDER’DE SEÇİM TAMAM Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği’nin seçimi  dün yapıldı. Başkan değişmedi.  2 Ekim 2022 tarihinde  Olağanüstü Genel...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ