$ DOLAR → Alış: 18,51 / Satış: 18,58
€ EURO → Alış: 18,13 / Satış: 18,20

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 26.10.2021
  • 55 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

GÖREV ŞEHİDİ BÜYÜKŞEHİR İTFAİYE

ERİ İRFAN ÇELİK, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 14 Ekim’de Tarsus ilçesi Damlama mevkiinde meydana gelen trafik kazasında kurtarma çalışması yürütürken ağır yaralanan ve sonrasında kaldırıldığı Tarsus Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan İtfaiye eri İrfan Çelik’in cenaze törenine katıldı.

Görev şehidi İrfan Çelik için Tarsus Şehir Mezarlığı’nda öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Tarsus İtfaiye Grup Amirliği’nde bir tören düzenlendi. Törene Başkan Seçer’in yanı sıra, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Tarsus ilçe Müftüsü Ali Can, görev şehidinin ailesi, sevenleri ve ekip arkadaşları katıldı. Törenin ardından görev şehidinin cenazesi Gülek Mezarlığı’nda defnedildi.

“Başımız sağ olsun”

Görev şehidi İrfan Çelik’in ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı dileyen Başkan Seçer, “İrfan Çelik evladımız, kardeşimiz çok genç yaşta hayatını kaybetti. Elbette görev yaptığınız bu alanda her birinizin her müdahale olayında hayati risk taşıdığınızı biliyorum. İrfan’ın bu zamansız ölümü, başta ailesini ve bizleri, mesai arkadaşlarını çok derinden üzdü. Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şehidimizin eşi Sibel, bizim kızımızdır. Çocukları Elif ve Alp bizim evladımızdır. Onlar bize emanettir. Allah gani gani rahmet eylesin” dedi.

Konuşmaların ardından Tarsus Müftüsü Ali Can’ın dua okumasıyla tören sona erdi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ÇAĞDAŞ SANATTA HASAN ŞEMSİ

TEKRAR BAŞKAN SEÇİLDİ

Kuruluş çalışmaları tamamlanan Çukurova Çağdaş Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfının ilk genel kurulu yapıldı.

Hedefleri arasında Tarsus/ Çukurova’ya bir Çağdaş Sanatlar Müzesi kazandırmak da olan Vakfın ilk genel kurulunda Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Tarsus Belediye Başkanı Haluk BOZDOĞAN, Çukurova Çağdaş Kültür Sanat Ve Eğitim Vakfı Geçici Başkanı/ İş insanı Hasan ŞEMSİ, MESİAD Başkanı Hasan ENGİN, Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Bedrettin GÜNDEŞ, TARDER Başkanı Semih ÖZSU, Tarsus Ticaret Borsası Genel Sekreteri Hasan ŞANLI da hazır bulundular.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

MECLİS TOPLANIYOR

Tarsus Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı 26.10.2021 Salı günü saat 14.00’da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecektir.

2021 yılı 10. Birleşimin 2. Oturumu

GÜNDEM   MADDELERİ:

1- Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı.

2- Komisyonlardan gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.

3- Dilek ve Temenniler.4- Kapanış.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSLU ÖĞRETMEN GÖREV YAPTIĞI

OKUL İÇİN FİDE TALEP ETTİ, TARSUS

BELEDİYESİ 20 BİN FİDE GÖNDERDİ

Tarsus Belediyesi’nin Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü sorumluğunda yürüttüğü “Ata Mirası Yerli Tohum” projesi kapsamında yapılan çalışmalar ilçe sınırlarını aştı. Her gün geliştirilerek yaygınlaşan proje kapsamında, belediyenin Gen Bankasında bulunan tohumlar seralarda fideye dönüştürülerek üreticilere ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Yapılan bu çalışmayı sosyal medya üzerinden takip eden Tarsuslu Öğretmen Simla Özer görev yaptığı Akçakale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin Tarım Teknoloji dersinde uygulamalı ekim eğitimi yapabilmesi için Tarsus Belediyesi ile irtibata geçerek fide talebinde bulundu.

Tarsuslu öğretmenin bu talebine hemen yanıt veren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekiplerinden ata tohumu ve yerli tohum sebzelerinden olan Tarsus kıvırcığı, yerli marul, brokoli, lahana ve karnabahar fidesiyle birlikte nar fidanı, Tarsus beyazı üzümü bağ fidanı, aromatik bitkiler ve süs bitkileri olmak üzere toplam 20 bin fideyi Şanlıurfa’ya Bağlı Akçakale İlçesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne göndermelerini istedi.

Başkanın talimatı doğrultusunda hazırlanan 20 bin adet fide ve fidan yola çıkarıldı ve Akçakale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Çiftçi, Tarsuslu öğretmen Simla Özer ve Tarım Teknolojileri Öğretmeni Ekrem Güleç’e teslim edildi.

Okul Müdürü Çiftçi ve öğretmenler, isteklerini geri çevirmeyen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkür ettiler.

Öğretmen ve öğrencilerle görüntülü telefon bağlantısı ile konuşan Dr. Haluk Bozdoğan, ata mirası yerli tohumların ekiminin yaygınlaşması için çaba sarf eden, bu konuda duyarlı olan herkese ellerinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

MHP TARSUS İLÇE BAŞKANI MEHMET ÇELİK

’’TARSUS BELEDİYESİ’NİN İÇLER ACISI

DURUMU ARTIK GİZLENEMEZ HALE GELMİŞTİR’’

MHP Tarsus İlçe Başkanı Mehmet Çelik, ‘’Tarsus Belediyesi’nin içler acısı durumu artık gizlenemez hale gelmiştir’’ dedi.

Başkan Çelik, yayınladığı basın bülteninde, MHP’nin Tarsus’un ve halkın menfaatlerini öncelikli tutmayı ilke edindiğini belirterek, ’’Siyasi çekişmelerden uzak, yapılan her yanlışa milletimizden yana şerh koymuş, bugün de olduğu gibi şerh koymaya devam edecektir. Verdiğimiz mücadele sonuç vermiş; kapalı kapılar ardında yönetilen Tarsus Belediyesi’nin içler acısı durumu artık gizlenmez hale gelmiştir. Tarsus Belediyesi’nin çok büyük zararlara uğratıldığını Belediye yönetimi bizatihi açıklama durumunda kalarak malumun ilanını beyan etmişlerdir.’’ ifadelerine yer verdi.

Başkan Çelik’in, açıklaması aynen şöyle:

5 Ekim 2021 tarihinde yapılan Tarsus belediyesi Olağan Meclis

toplantısında Belediye şirketlerinin hesaplarını inceleme Komisyonu tarafından yapılan bilgilendirmede;

”1- SATILAN MİKSERLERİN YERİNE 2 KATINA KİRALANAN MİKSERLER

Tarsus Belediyesine ait Tarsus İmar Şirketi; 2 adet 2010 model mikser kamyonu

290 bin liraya satmış, sattıkları kamyonların yerine ise 2006 model 4 adet mikser kamyonunu yıllık 821 bin liraya kiralamıştır. Yanlış okumadınız! Sattıkları kamyonların daha düşük modellisini yaklaşık 2 katına yıllık olarak kiralamışlar! Aynı şartlarda sıfır kilometre mikser aracını leasing yolu ile rahatlıkla alabilecekken; niçin bu yola başvurulmuştur?

2- BORÇ YAPILANDIRAN BİR BELEDİYE

Tarsus Belediyesine ait Tarsus İmar şirketi SSK primlerinin her ay gecikme faizi 143 bin lirayı bulmuş ve ödenemez hale gelen SSK primleri 36 ay yapılandırılmıştır.

3- BAZI PERSONELLERE YÜKSEK MESAİ ÜCRETİ

ÖDENMESİ

Belediye şirketlerinde çalışan bazı personellerin puantaj cetvellerine muazzam mesai ücretlerinin yazıldığı, kendi maaşlarından yüksek mesai aldıkları tespit edilmiştir. Çalışıp hakkıyla mesai ücreti alana elbet sözümüz yok ancak durumun böyle olmadığı çok açıktır.

4- PİYASA ŞARTLARININ ÇOK ALTINDA YAPILAN KAT KARŞILIĞI SÖZLEŞMESİ

Piyasa şartlarının en az %35 civarında olduğu Tarsus’ta; İlkem Yapı ile kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi hazırlanmış ve sokaktaki çocuğun bile kabul etmeyeceği, akla ziyan bir oranla yani %23 ile sözleşme imzalanmıştır. En az %35 oran ile 143 daire alınması gerekirken; %23 oran karşılığı 94 daire alınması gerekenden çok çok azdır. 94 dairenin satışından 24 milyon gelir hedeflenmektedir. Bu hesaba göre Tarsus Belediyesi 12 milyon zarara uğratılmıştır.

5- CUMHURİYET KONUTLARINDAKİ ZARAR

Cumhuriyet konutlarından ev alan vatandaşlarımızın Belediye Şirketine toplam 30 milyon borcu kalmış ancak yapılan hesaplamada Tarsus İmar Şirketinin, inşaatın bitirebilmesi için daha 33 milyon’a ihtiyacı olduğu görülmüştür. Mali açıdan bitmiş olan Belediye şirketi daha şimdiden 3 milyon zarar edeceğini söylemektedir.

6- ESNAF VE SSK BORÇLARI

Belediyeye bağlı Tarsus İmar şirketinin esnafa 8,5 milyon, SSK’ya 17 milyon civarında borcu bulunmaktadır. İşin acı tarafı; yapılan bunca satışlara rağmen Belediye İmar şirketini bugün itibariyle milyonlarca lira borç batağına sürüklemişlerdir.

7- ÇUVALA GİRMEYEN MIZRAK BELEDİYECİLİĞİ

Bunun adı “Şeffaf Belediyecilik” değil, “Çuvala Girmeyen Mızrak Belediyeciliği” ‘dir. Tarsus Belediyesinin, aklı tutulmuş, peşkeş çekilmiş bir yönetim tarzıyla yönetildiği gün gibi ortadır. 2,5 yıl boyunca elle tutulur, gözle görülür hiçbir icraatı olmayan Haluk BOZDOĞAN; şehrin lağım ve çöp

koktuğundan, insanların kokudan ve sinekten pencere açamadıklarından, parkların, yolların, kaldırımların ve şehrimizin bakımsızlığından bir haber olup; bir avuç yere 3-5 fidan dikip buna da “KORULUK” demesi, mevcut binaları

restore edip her kapıya ayrı ayrı açılış yaparak onlarca açılış yaptığını övünerek anlatması milletimizin aklıyla alay etmek ve günü kurtardığını zannetmekten başka bir şey değildir.

Günü de gelecek, hesabı da sorulacaktır!’’

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ZAZALAR DERNEĞİ & MAYA GÖZ HASTANESİ

ARASINDA İNDİRİM ANLAŞMASI

Zazalar Derneği & Tarsus  Maya Göz Hastanesi arasında İndirim Anlaşması Resmen İmzalandı.

Zazalar Derneği Başkanı Cuma Karaağaç ve Yönetim Kurulu üyeleri dün Tarsus’a geldi. Burada  Maya Göz Hastanesi Doktor  Mehmet Yunus Seven hazır bulundu . Zazalar Derneği & Tarsus  Maya Göz Hastanesi Arasında İndirim Anlaşması Resmen İmzalandı.

Güzel Bir Sohbet Ve Öğle Yemeğiyle Son Buldu . Ak Parti ilçe teşkilatı, işadamı Ramazan Adıyaman’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. İlçe başkanı Hasan Podak ve beraberindekiler, iş adamı Adıyaman’la görüşüp çalışmaları hakkında bilgi aldı ve yeni işyerinin hayırlı olmasını diledi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

KIZILMURAT’TA ESKİ MUHTARIN

ADI OTURDUĞU SOKAĞA VERİLDİ

Tarsus Kızılmurat mahallesinde uzun yıllar muhtarlık yapan ve geçen yıl vefat eden Mustafa Sunkur Ekizdoğan’ın adı oturduğu sokağa verildi.

2019 yılında muhtar seçilen Duran Topcuparlak ve belediye görevlileri önceki gün Kızılmurat mahallesi 2716  sokağa gelerek burada sokaktaki tabelayı değiştirdi. Sokağın yeni adının yazdığı tabela eski muhtarın evinin karşısına çakıldı.  Tabela çakımı sırasında yeni muhtar Duran Topçuparlak ve merhum muhtarın izimi Yahya Turgut  Ekizdoğan da hazır bulundu. Eski muhtarın adının hizmet ettiği mahallede evinin bulunduğu bölgeye verilmesi memnuniyet yarattı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS İDMANYURDU- AMED

ZİRAAT KUPASI MAÇI BUGÜN

TFF 2. lig beyaz grupta mücadele eden

kentimiz temsilcisi Tarsus İdmanyurdu’nun

bugün kupa maçı Diyarbakırda Amedsporla.

Galip gelen tur atlayacak.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Tarsus’a Bağlı Keşli-Sanlıca Yolu Uzun Yıllar Sonra Asfaltlandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, program dahilinde kentin her noktasına hizmetlerini götürüyor.   Yaz...
Büyükşehir’in Moxo Testi’nden 500 Çocuk Faydalandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısına yardımcı olan Moxo Dikkat Performans Testi uygulaması, her geçen gün...
Tarsust’ta Neler Oldu
iklimhaber.com 1 EKİM YAŞLILAR GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 1 Ekim. Dünya Yaşlılar Günü. Kutlu olsun. Gün nedeniyle dün Tarsus İlçe İnsan...
Avrupa Spor Haftası’nda Doğa Yürüyüşü Yaptılar
Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, gençleri Avrupa Spor Haftası’nda doğa yürüyüşünde buluşturdu.   Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında “Aktif...
Büyükşehir Kreşlerinde Eğitim Gören Minikler, Onay Akbaş’ın Kişisel Resim Sergisi’ni Gezdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Münir Özkul ve Adile Teyze Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim gören minikler, Sanatçı Onay Akbaş’ın ‘Çizgi: Bir...
Erdemlili Yetiştiricilere Yüzde 50 Hibeli Yem Desteği
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde, kent genelinde üretimin artması amacıyla çeşitli projelerle üreticileri desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi,...
KIYAFET EVİ’NİN 2. ŞUBESİ TARSUS’TA AÇILDI
  BÜYÜKŞEHİR’DEN, DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA KIYAFET DESTEĞİ AİLELER, YILDA 3 KERE BU HİZMETTEN FAYDALANABİLİYOR     Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA  SİGORTA MESLEK KOMİTESİNDEN TEŞEKKÜR Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Koçak, meslek komitelerinin  Odaların en önemli organlarından biri...
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kamuoyuna açıklamasıdır.
“Değerli vatandaşlarım; Kentimizde meydana gelen terör saldırısında şehit olan polisimize Allah’tan rahmet, yaralı polisimize ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Terör...
Tarsus Karavanpark, Yerli Ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Oldu
Tarsus Belediyesi tarafından hizmete açılan, yurtiçinden ve yurtdışından karavan sahibi misafirlerin konakladığı Karavan Park, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı...
Büyükşehir, İbadethaneleri Pırıl Pırıl Yapıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki ibadethane temizliği ile vatandaşlardan takdir topluyor. Kurduğu ibadethane temizlik ekibi ile Mersin’de bulunan cami, cemevi,...
Tarsus’ta Neler Oldu?
iklimhaber.com ŞEHİT İÇİN ŞEHADET BERATI VERİLDİ 1 Eylül 2022 günü şehit olan  Tarsuslu Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Meteöz’ün Şehadet Beratı...
Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ