$ DOLAR → Alış: 18,51 / Satış: 18,58
€ EURO → Alış: 18,13 / Satış: 18,20

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 16.10.2021
  • 107 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

EMEKLİLERİN BAŞKANI  DEĞİŞMEDİ

TARSUSLU ÖMER KURNAZ AYNI GÖREVDE KALDI

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği 23. Olağan Genel Kurulu’nu 15 Ekim Cuma günü, TES-İŞ Sendikası toplantı salonunda gerçekleştirdi. 114 Şubesinden Ankara’ya gelen toplam 400 delegeyle gerçekleştirilen kongre sonucunda yapılan seçimlerde, Genel Başkan Kazım Ergün yeniden aynı göreve seçilirken, listesinde yer alan; Gazi Aykırı Genel Sekreterlik, Ömer Kurnaz Genel Mali Sekreterlik, Arif Yıldız Genel Eğitim Sekreterliği ve Abdülkadir Ersal Genel Teşkilatlandırma Sekreterliği görevlerine yeniden getirildiler.
Genel Kurulda yapılan seçim sonuçlarına göre, Genel Merkez Denetim Kurulu Üyeliklerine de; Hüseyin Ekmen (Batman Şube Başkanı), Merdan Derviş Ilgaz (Körfez Şube Başkanı), Vedat Gür (Elazığ Şube Başkanı) geldiler.
Divan Başkanlığını Türk-İş Eski Genel Başkanı ve SGK Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılıç yaparken, Divan Yönetimi de şu isimlerden oluştu; Bursa Şube Eski Başkanımız Mesut Özşen, Isparta Barosu Eski Başkanı Av. Faik Yıldız, Çaycuma Şube Başkanımız Nizamettin Eyidoğan, Nizip Şube Başkanımız Abdullah Aslan, Ankara Şube Başkanımız Fahri Iravul.

Genel Kurulun açılışında konuşan Genel Başkan Kazım Ergün, emeklilerin çok zorlu bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“2000 sonrasında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren, “emekli aylığı hesaplama karma sistemi”, aylıklar arasında eşitsizliği artırmıştır. Bu nedenle, her yıl aylıkları düşüren emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli, çalışılan dönemler için “tek bir aylık hesaplama sistemi” getirilmelidir. Tüfe’ye endeksli yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olan emeklilerimizi mağdur eden bir sisteme dönüştüğünden, 5510 sayılı Kanunun 55. maddesi değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmelidir.

Emekli aylıklarında, sosyal ödemelerinde norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 Sayılı Kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmeli ve alt sınır aylık bağlama oranı Yüzde 70 olarak belirlenmelidir.
Vergi iadesinin yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeleri, KDV ve ÖTV oranları esas alınarak, Yüzde 8-10 oranlarına yükseltilmelidir. Emeklilerimizin ödemiş oldukları katkı payları, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır. Çalıştığı dönemlerde yüzde 12 sağlık primi ödeyen emeklilerimiz, sağlık hizmeti aldığında çeşitli adlar altında kesilen katkı paylarından muaf tutulmalıdır. Emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri günün koşullarında yetersiz kalmaktadır. İkramiyeler enflasyona endekslenmelidir.

Çalışırken ödenen aile yardımı emekli olunduğunda kesiliyor. Aile yardımının emeklilik döneminde de devam etmesini sağlayacak mevzuat değişikliklerine gidilmelidir. Günümüzde yetersiz kalan promosyon ödemelerin artışını öngören bir güncelleme yapılmalı ve bu ödemeler hakkaniyetli bir artış sistemine endekslenmelidir. Evi olmayan emeklilerimizin TOKİ ile uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olması için, emeklilere özel projeler yapılmalı, emeklilere ayrılan yüzde 25 kontenjan yüzde 50’ye yükseltilmelidir. Aylık geliri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan asgari geçim standardının veya yasal Asgari Ücret’in altında kalan emeklilerimize, kira desteği sağlanmalıdır. Aylık geliri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan asgari geçim standardının veya yasal Asgari Ücret’in altında kalan emeklilerimiz, pandemi koşullarında yetersiz beslenme ve ısınma sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu durumdaki emeklilerimize; yakacak ve gıda yardımları sağlanmalıdır.”

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

NARENCİYE YÜKLÜ KAMYONDA YANGIN ÇIKTI

Tarsus ta dün narenciye yüklü kamyonda çıkan yangın maddi hasara neden oldu.TEM otoyolunun Adana-Tarsus yönü Doğan tesisleri yakınlarında D.Ş’nin kullandığı 01 ETY 58 plakalı narenciye yüklü tır’ın alt bölümünden henüz bilinmeyen bir nedenle dumanlar yükseldi. Durumu fark eden sürücü D.Ş. aracı güvenlik şeridinde durdurdu. İhbar üzerine olay yerine gelen Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekipleri yangını söndürdü. Maddi hasarın oluştuğu yangında şans eseri yaralanan olmazken, maddi hasar meydana geldi. Kaynak.tarsus Akdeniz.com

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

BİR HAYALİ VARDI, HEM DÜNYAYI GEZMEK, HEM DE İHRACAT YAPMAK

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Seçer ile Genel Sekreter Hasan Şanlı Borsa Üyesi Agrohoby Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi – Ali YALÇIN ve Sadık YEMİŞ’e ziyarette bulundu.

 

Yalçın, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek  defne ve yağı konusunda tesisleri ve yaptığı iş hakkında genel bilgilendirmede bulundu.

Ticaret, İhracat ve ekonomi üzerine yapılan istişarede , Yalçın , Türkiye’de sanıldığı gibi işsizlik problemi olmadığının, asıl sorunun kalifiye eleman problemi olduğunu belirtti.

Firmalarının 3000m2 açık toplam 5000m2 alanda ağırlıklı olarak tıbbı ve aromatik bitkilerden olan Tarsus’a özgü Toroslarda doğada saf yetişen Defne Yaprağını işleyip Dünyanın 20’den fazla ülkesine ihracatını yapmak ve bunun yanında talep doğrultusunda Kekik ve Biberiye bitkilerini de işlemekte olduklarını belirttiği ziyarette, “Çocukken hayalim ticaretle uğraşarak elde ettiğim gelirle Dünya’yı gezmekti. Galiba yaptığım iş hayallerimi gerçekleştirdiğimi gösteriyor.”  dedi.

Yalçın, firma çalışanlarına ve ekibine Borsa tarafından sağlanan Dış Ticaret Eğitimlerinden duyduğu memnuniyeti de belirttiği ziyarette, Borsanın ” İşyerinde Dış Ticaret Eğitimi” projesini desteklediğini belirtti.”

Seçer, ziyaretlerinin amacında borsa üyelerinin gelişimlerine destek olmak, sorunlarına çözüm üretmek olduğunu ifade ederek,” Borsa olarak tüm üyelerimizle yakın ilişki içinde olmaya özen göstermekteyiz. Yaptığımız tüm çalışmaları üyelerimizden aldığımız güçle, güvenle başardık. Karşılaştığınız her sorunda biz Borsa olarak onların en yakın yardımcısı ve sesi olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

İş dünyası ve ekonomi üzerine değerlendirmelerde ve sorunların çözümüne yönelik istişarede bulunan Seçer, Ali Yalçına URGE projesi kapsamında firmasının ihracat kapasitesini artırarak ülke ekonomisine katkılarından ötürü Tarsus Ticaret Borsası olarak teşekkür ederek teşekkür plaketi takdim etti.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ’NİN TEKSTİL

ATÖLYESİ HEM İSTİHDAMA HEM

İHRACATA KATKI SAĞLIYOR

Tarsus Belediyesi, bir zamanlar tekstil üssü olan kentte sektörü yeniden ayağa kaldırmak için ilk adımı attı. Belediyenin kurduğu tekstil atölyesinde çoğunluğu kadın ve genç 60 kişiye istihdam sağlandı. Kısa sürede büyük bir giyim markasının siparişleri alındı, Rusya’ya ihracat başladı.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın, Tarsus’un köklü geçmişinde olduğu gibi üretken, dinamik bir şehir olması için attığı adımlara bir yenisi daha eklendi. Ata tohumu projesiyle Tarsus’un tarım kenti özelliğini yeniden canlandırmaya çalışan Tarsus Belediyesi, bir zamanlar tekstil üssü olan kentin bu alanda yeniden söz sahibi olması için de ilk adımı attı.

Tarsus Belediyesinin desteği ile TESKİ A.Ş. girişimiyle yaklaşık 3 dönüm arazi üzerinde 1200 metrekare kapalı alana sahip tekstil atölyesi kuruldu.

Tesisin kurulmasının ardından ilk aşamada makine kullanımında tecrübeli çalışanların seçimi yapıldı. 46’sı kadın, 14’ü erkek 60 kişilik bir ekip işbaşı yaptı. 19 ila 54 yaş aralığında deneyimli işçilerin istihdam edildiği atölyede yaş ortalaması 38 oldu. Tesiste işçi sayısının önümüzdeki aylarda 150’ye yükselmesi bekleniyor.

1 ay önce makinelerini açan ilk dikişlerini vuran tesis, çok büyük ve tanınmış bir kot firmasının üretim işini aldı ve yurtiçinin yanı sıra Rusya’ya da ürün göndermeye başladı.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, tekstil tesisinin başta maske üretimi olmak üzere tekstilin her alanında üretim yapabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Tesiste üretilecek ürünlerin başta özel firmalar ve diğer belediyeler olmak üzere dışarıya satışından gelir elde edileceğini, tekstil ürünlerinin “fabrikandan halka” modeliyle Tarsuslulara ve yöre halkına uygun fiyatlarla verileceğini kaydeden Bozdoğan, tesisi aynı zamanda bir eğitim üssü olarak gördüklerini, burada nitelikli işgücü yetiştireceklerini söyledi.

Başkan Bozdoğan, “Cumhuriyet döneminden itibaren Çukurova tekstil bölgesiydi. Tarsus da bu bölgenin kalbiydi. Binlerce Tarsuslu tekstil fabrikalarında çalışarak, alın teri dökerek hem ülkeye katkı sundu hem çoluğunun çocuğunun rızkını çıkardı, onları okuttu. Tarsus kendisini var eden bu sektörle yeniden buluşuyor. Atölyemizin kuruluşunda emeği geçen, atölyemiz kurulduktan sonra burada çalışmaya başlayan emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Tarsus Belediyesinin kurduğu tekstil atölyesinde çalışmaya başlayan işçilerden Hatice Tosun, “Tesis işsiz ve meslek sahibi olmayan genç ve kadınlara iş imkânı yaratarak kazanım sağlamakta.  Belediye Başkanımızın ve şirketimizin bizlere tanıdığı bu fırsatı sonuna kadar değerlendireceğiz.  Şahsım ve ailem adına teşekkür ediyorum. Hem şahsına hem de bu şey ekonomik değer kattığı için mutluyuz” dedi.

Tuğçe Özşimşek de “Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İş ortamını çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

Suna Erdoğan da, Başkan Bozdoğan’a teşekkür ederek  “Benim 3 tane çocuğum var. Onlar öğrenci. Başkanımız iş imkanı sağladı. Çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun” dedi.

Genç işçilerden Mert Sunay Sabır da “İşsizdim. TESKİ sayesinde iş buldum. Başkanımıza çok teşekkür ederim.  Belediyemize hizmet vermekten gurur duyuyoruz” dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

İTFAİYECİ AĞIR YARALANDI

Tarsus Damlama mevkiinde TIR kazası meydana geldi. Kazaya müdahale etmek

amacıyla Mersin Büyükşehir belediyesi Tarsus Grup Amirliği İtfaiyesi olay yerine gitti.

Ancak olaya müdahale sırasında itfaiye personeli Tarsuslu İrfan Çelik yaralandı. Çelik

Tarsus Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Çelik halen yoğun bakımda tutuluyor.

Olayı duyan Tarsus Belediye başkanı Haluk Bozdoğan, hastaneye giderek doktorlardan

bilgi aldı. Bozdoğan, yayınladığı mesajla İrfan Çelik’e acil şifalar dileğinde bulundu.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSLU MERHUM MİLLETVEKİLİ

ALİ GÜNGÖR’ÜN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

Tarsuslu merhum milletvekili Ali GÜNGÖR’ün vefatının sene-i devriyesinde (16.10.2014) rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Cenab-ı Allah rahmetiyle muamele eylesin ..

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA DOĞUP BÜYÜYENLER

DERNEĞİ KERMESİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

..

Kısa adı TARDOBDER olan Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği tarafından ilk kez

halka ve üyelere yönelik bir kermes açıldı. Günboyu süren kermes büyük ilgi gördü.

Otel Zorbaz arkasında bulunan Dernek lokalinde düzenlenen kermese seçkin davetliler

ve dernek üyeleri katıldı.

Kermeste TARDOBDER üyesi hanımların hazırladığı, pasta, börek, çörek, yaprak

sarması, kısır, tatlı çeşitleri gibi birbirinden leziz yiyecek ve içecekler açık büfe şeklinde

ikram edildi. Katılımcılar hem güzel güzel yiyecekleri tattılar, hem de sohbet ederek birlik,

beraberlik ve dayanışma örneği sergilediler.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

KAYMAKAM GAZİLİK ROZETİ TAKTI

2 yıl önce Suriye Resulayn Bölgesinde teröristlerle glrdlği çatışmada yaralanıp Gazi olan Uzman Çavuş Özhan ŞEKER’e Gazilik Rozeti Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU tarafından tevdi edildi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

CHP İLÇE BİNASINDA BAŞKANLAR TOPLANTISI

CHP Tarsus İlçe binasında başkanlar partililer ile buluştu.

Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Tarsus belediye başkanı Haluk Bozdoğan ve CHP Tarsus

ilçe başkanı Ozan Varal ile bir araya geldi.

Başkanlar daha sonra toplantı salonuna geçerek partililer ve basın ile bir araya geldi,

görüşlerini açıkladı, soruları cevaplandırdı. Uzun bir aradan sonra yapılan bu geniş

katılımlı toplantı ile CHP eski hareketli günlerine döndü.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA DİJİTAL KÜTÜPHANE

HAZIRLIĞI DEVAM EDİYOR

Tarsus’ta  belediyenin çabaları ile  dijital kütüphane hazırlığı yapılıyor. Başkan Haluk Bozdoğan’ın kültürel projelerinden olan Tarsus’ta dijital kütüphane yakında hizmete girecek.

Dijital kütüphanede  350 yayınevi, 28 kategoride 26 binden fazla yayına ücretsiz olarak ulaşılabilecek.

Dijital kütüphanenin Neftlix hali olarak nitelenen projede ister telefon, ister tablet, isterseniz bilgisayar ortamında yararlanılabilecek. Özellikle öğrenci ve genç neslin ilgi göstermesi beklenen Dijital kütüphane ile tanışacak olan Tarsuslular, bu projenin hayata geçirilmesini sabırsızlıkla beklediklerini belirttiler.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS İDMAN YURDU SPOR KULÜBÜ

BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü yaptığı açıklamada;

“Kulübümüz Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Harun Şahin Kırbıyık’ın, kulübümüz ile Uşakspor arasında oynanan müsabaka sonrasındaki açıklamaları üzerine yaşanan gelişmeleri üzüntüyle takip etmekteyiz.

Gerek yazılı ve görsel basında gerekse de sosyal medyada söz konusu açıklamaların çarpıtılarak servis edilmesi sebebiyle tarafımızca açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Başkanımız; gerek göreve geldiği günden bu yana yaptığı yatırımlarla, gerekse de Tarsus İdman Yurdu kulübü için harcadığı emeklerle Türk sporunun ve kulübümüzün ileriye gitmesi için olağanüstü bir çaba sarf etmektedir. Tüm bu çabaya rağmen; takımımızın aldığı beklentilerin altında kalan sonuçlar sebebiyle, başkanımızın yaşamış olduğu hayal kırıklığı ve duyduğu üzüntü ile yaptığı ve kesinlikle herhangi bir kimseyi veya kurumu hedef almayan açıklamalar, art niyetli çevrelerce çarpıtılmış ve medyaya aynı art niyetle servis edilmiştir. Bu durumun camiamızı karalamak ve kulübümüzün başarısını engellemek amacıyla kötü niyetle yapıldığı açıkça görülmektedir.

Başkanımızın, Kulübümüzün futbolcuları ile olan bağını manipüle etmeye ve takımımızın motivasyonuna zarar vermeye çalışan tüm odaklara rağmen; her ne kadar takım olarak istenen sonuçları şu an için elde edememiş olsak da, çok değerli teknik kadromuzun ve futbolcularımızın Tarsus halkına verdiğimiz şampiyonluk sözünü tutmak konusunda ellerinden geleni yapacaklarına olan inancımız ve güvenimiz tamdır.

Başkanımızın sözlerinin çarpıtılarak servis edilmesi olayını şiddetle kınar, sosyal medyada kulübümüz ve başkanımız aleyhinde hakaret ve/veya tehdit içeren paylaşımlarla ilgili olarak başlatılacak hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız. ” Dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Tarsus’a Bağlı Keşli-Sanlıca Yolu Uzun Yıllar Sonra Asfaltlandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, program dahilinde kentin her noktasına hizmetlerini götürüyor.   Yaz...
Büyükşehir’in Moxo Testi’nden 500 Çocuk Faydalandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısına yardımcı olan Moxo Dikkat Performans Testi uygulaması, her geçen gün...
Tarsust’ta Neler Oldu
iklimhaber.com 1 EKİM YAŞLILAR GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 1 Ekim. Dünya Yaşlılar Günü. Kutlu olsun. Gün nedeniyle dün Tarsus İlçe İnsan...
Avrupa Spor Haftası’nda Doğa Yürüyüşü Yaptılar
Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, gençleri Avrupa Spor Haftası’nda doğa yürüyüşünde buluşturdu.   Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında “Aktif...
Büyükşehir Kreşlerinde Eğitim Gören Minikler, Onay Akbaş’ın Kişisel Resim Sergisi’ni Gezdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Münir Özkul ve Adile Teyze Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim gören minikler, Sanatçı Onay Akbaş’ın ‘Çizgi: Bir...
Erdemlili Yetiştiricilere Yüzde 50 Hibeli Yem Desteği
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde, kent genelinde üretimin artması amacıyla çeşitli projelerle üreticileri desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi,...
KIYAFET EVİ’NİN 2. ŞUBESİ TARSUS’TA AÇILDI
  BÜYÜKŞEHİR’DEN, DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA KIYAFET DESTEĞİ AİLELER, YILDA 3 KERE BU HİZMETTEN FAYDALANABİLİYOR     Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA  SİGORTA MESLEK KOMİTESİNDEN TEŞEKKÜR Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Koçak, meslek komitelerinin  Odaların en önemli organlarından biri...
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kamuoyuna açıklamasıdır.
“Değerli vatandaşlarım; Kentimizde meydana gelen terör saldırısında şehit olan polisimize Allah’tan rahmet, yaralı polisimize ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Terör...
Tarsus Karavanpark, Yerli Ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Oldu
Tarsus Belediyesi tarafından hizmete açılan, yurtiçinden ve yurtdışından karavan sahibi misafirlerin konakladığı Karavan Park, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı...
Büyükşehir, İbadethaneleri Pırıl Pırıl Yapıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki ibadethane temizliği ile vatandaşlardan takdir topluyor. Kurduğu ibadethane temizlik ekibi ile Mersin’de bulunan cami, cemevi,...
Tarsus’ta Neler Oldu?
iklimhaber.com ŞEHİT İÇİN ŞEHADET BERATI VERİLDİ 1 Eylül 2022 günü şehit olan  Tarsuslu Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Meteöz’ün Şehadet Beratı...
Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ