$ DOLAR → Alış: 18,60 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,41 / Satış: 19,48

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 15.10.2021
  • 108 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

PAMUKLUK BARAJI

SU TUMAYA BAŞLADI

Pamukluk barajı,Tarım ve Orman Bakanı sayın Bekir PAKDEMİRLİ’NİN katılımı ile düzenlenen törenle su tutmaya başladı.

Baraj gölünün dolması ile 221700 dekar arazi tarımsal sulamaya kavuşacak.

Pamukluk Barajı’nın ilk su tutma programına katılan Bakan Pakdemirli’ye, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, AK Parti Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, MHP milletvekilleri Baki Şimşek ve Olcay Kılavuz eşlik etti.

Pamukluk Barajı’nı havadan inceleyip, ardından su tutma programına katılan Bakan Pakdemirli, vinç kumandası aracılığıyla beton bloğu indirdi. Su verilmesinin ardından dualar okundu. Daha sonra konuşan Bakan Pakdemirli, Pamukluk Barajı’nın ilk su tutma işlemini hep birlikte sizlerin huzurunda biraz önce gerçekleştirdik. Pamukluk Barajı, bölgede hasretle beklenen bir proje. Bugün itibarıyla bakarsak Silvan Barajı, Türkiye’nin çok büyük barajlarından bir tanesidir. Pamukluk Barajı’nın neredeyse Silvan Barajı’na yaklaşık bir gövde dolgusu vardır. Sadece barajın gövde maliyeti 500 milyon lira olmakla beraber toplam barajın sulama ve diğer ekipmanlarıyla beraber yapılmasıyla 2,5 milyar liralık toplam bir harcamayı kapsayan büyük bir projedir dedi.’

‘Barajın yaklaşık 280 milyon metreküp depolama hacmi olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, Barajla içme suyu, sulama ve enerji faydalarının yanı sıra 180 bin dekar alan sulanacak, 130 milyon metreküp içme suyu temin edilecek. Yıllık 80 gigavatsaat enerji üretecek, yani aşağı yukarı kurulu kapasitesi 18 megavatlık bir kurulu kapasiteye sahip. Bölgeye tarım alanında çok büyük faydası olacak barajımız, önemli bir alanı sulamakla beraber bu alanın da kabaca büyüklüğünü şöyle ifade edebilirim; 25 bin futbol sahasını suluyor olacak ve sulamanın da tabii ki 160 bin dekarı içinde inşaat çalışmaları devam ediyor. Burada da mümkün mertebe bütçe imkanları doğrultusunda da arkadaşlarımıza da sulama faydasının bir an evvel hayata geçmesi için de gerekli talimatları verdim diye konuştu

Bakan Pakdemirli, barajın ekonomiye katkısının yıllık 500 milyon lira olacağını belirterek, ‘’Bu baraj yaklaşık 17 bin kişiye istihdam sağlayacak. Dekarda da 3 bin lira minimum zirai gelir artışı, yani şöyle söyleyeyim; dün burada buğday, arpa ve hububat ekilip dikilirken yarın ve bugünden itibaren artık dünya coğrafyasında ne yetişiyorsa, Akdeniz coğrafyası, ikliminin de verdiği avantajlarla tropik bitkilere kadar her şeyi yapmak mümkün olacak. Bölgede bir değil, senelik iki ürün alınacak. Sera yetiştiriciliğinden tutun tropik bitkilere, avokadosuna kadar muzuna kadar her şeyi yetiştirmek artık mümkün olacak. Tarımsal üretimde büyük artış ve büyük bereket yaşanacak’’ dedi.

 

Ülkemize ve Mersinimize  Tarsus’a hayırlı olsun.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS KÜLTÜR GİRİŞİMİ İNSİYATİFİ,

ÇUKUROVA ÇAĞDAŞ SANAT KÜLTÜR

VE EĞİTİM VAKFI HEYETİ

TARSUS MÜZE MÜDÜRÜ DOĞUKAN

ALPER’ İ ZİYARET ETTİ

Tarsus Kültür Girişimi İnsiyatifi ve Çukurova Çağdaş Sanat Kültür Ve Eğitim Vakfı heyeti Yeni Tarsus Müzesi Müdürü Doğukan Alper’i makamında ziyaret etti.

Vakıf Genel Sekreteri Aydan Dirik, Vakıf Geçici Yönetim Kurulu üyesi ve Tarsader başkanı Osman Homurlu, Vakıf kurucumuz ressam, araştırmacı yazar Hikmet Öz, ressam –yazar Remzi Karabulut’ tan oluşuyordu.

Yeni Müzemiz Müdürü Doğukan Alper ile Tarsus Müzesi hakkında sohbet ettik.Müzemizin ziyaretçilerinin sürekli arttığını, özellikle Milli Eğitim Müdürlüğümüzün talimatıyla, Tarsus’ ta bulunan okul Müdürlüklerinin organizasyonu ile, öğrencilerimizin bir takvim çerçevesinde Müzeyi ziyaret ettiklerini memnuniyetle öğrendik. Bu proje, Çocuklarımızın, küçük yaşlarda, Kültür, tarih, sanat ve arkeolojiye ilgilerini çekecek hayırlı bir girişim olduğundan, Milli Eğitim Müdürlüğümüzü, okul yönetimlerimizi ve Müzemiz Müdürlüğü’ nü kutluyoruz.

Müzemizin, yaşayan bir müze olması için çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini memnuniyetle öğrendik.

Daha önce gezdiğimiz yeni müzemizi, Doğukan müdürümüzle onun bilgilendirmeleriyle yeniden gezdik.

Bilindiği gibi, Tarsus’ un 70 yıllık, tarihi ve mimari özellikleriyle bir kültür mirası olan ve 1954- 2013 tarihleri arasında Tarsus Adliye binası olarak hizmet eden bina, yenilenmesinde, detaylı restorasyon geçirerek güzel bir Müze binası haline dönüştürüldü.Tarsus’ un tam merkezinde, Helenistik Dönem antik caddenin bitişiğinde müze olmaya çok uygun be tarihi binanın müzeye dönüştürülmesi Tarsus için büyük bir kazanç oldu.Bu hususta emeği geçenleri kutluyoruz.

Müzenin oluşturulmasında, çağdaş müzecilik anlayışına yakışacak özen ve hassasiyet gösterilrek yapı içerisinde, prehistorik dönemden, Helenistik döneme, Tunç evi canlandırmasından, Eshab-ı Kehf canlandırmasına, Roma ve Doğu Roma karma salonundan İslami dönem anlatımına, Tarsus Mutfak Kültüründen, Yörük ve giyim kültürüne kadar uzanan dönemsel özellikleri, yaşamları, tarihi ve kültürleri yansıtan bölümler var.

Roma tapınağı ( Donuktaş ) özellikle tapınak sütun parçasının da eklendiği sütun canlandırması , Kleopatra- Antonius canlandırması, Saint Paulus bölümü dikkatimizi çekti.

Resimli dokunmatik elektronik bilgilendirme panoları teknolojinin nimetlerinden faydalanıldığını, modern bir müze oluşturulduğunu gösteriyordu.

Görsel ve işitsel sistemlerle desteklenen, görerek, hissedilerek, öğrenilerek gerçekleştirilecek bir kültür ve tarih yolculuğu özellikle Tarsuslular’ ı bekliyor.

805 arkeolojik, 408 etnografik, 810 sikke olmak üzere 2023 eser bulunan yeni müzemizin Ülkemize, bölgemize ve Tarsusumuza hayırlı olmasını dileriz.

Tarsus Yeni Müzesi Müdürü Doğukan Alper’ e heyetimize gösterdiği içten yakınlık sebebiyel teşekkür ediyor, başarılar ve kolaylıklar diliyoruz.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA DOĞUP BÜYÜYENLER

DERNEĞİ KERMESİ BUGÜN

Kısa adı TARDOBDER olan Tarsus’ta Doğup Büyüyenler derneği kermesi bugün

açılıyor.

Başkan Bayram Yıldız, “Dernek olarak bugün bir kermes düzenledik.  Herkesi kermesimize bekliyoruz.. Birbirinden lezzetli yemekler ve tatlılar sizlerin hizmetine sunulacak. Tardobder derneğimizde kermesin kurması bizden, yemesi sizden.

Herkesi bekliyoruz. Kermesimiz saat 12.00’den itibaren gün boyu açık kalacaktır” dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

BORSA ÜYE ZİYARETLERİ;  BİR HAYALİ VARDI, HEM

DÜNYAYI GEZMEK, HEM DE İHRACAT YAPMAK

 

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Seçer ile Genel Sekreter Hasan Şanlı Borsa Üyesi Agrohoby Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi – Ali YALÇIN ve Sadık YEMİŞ’e ziyarette bulundu.

 

Yalçın, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek  defne ve yağı konusunda tesisleri ve yaptığı iş hakkında genel bilgilendirmede bulundu.

Ticaret, İhracat ve ekonomi üzerine yapılan istişarede , Yalçın , Türkiye’de sanıldığı gibi işsizlik problemi olmadığının, asıl sorunun kalifiye eleman problemi olduğunu belirtti.

Firmalarının 3000m2 açık toplam 5000m2 alanda ağırlıklı olarak tıbbı ve aromatik bitkilerden olan Tarsus’a özgü Toroslarda doğada saf yetişen Defne Yaprağını işleyip Dünyanın 20’den fazla ülkesine ihracatını yapmak ve bunun yanında talep doğrultusunda Kekik ve Biberiye bitkilerini de işlemekte olduklarını belirttiği ziyarette, “Çocukken hayalim ticaretle uğraşarak elde ettiğim gelirle Dünya’yı gezmekti. Galiba yaptığım iş hayallerimi gerçekleştirdiğimi gösteriyor.”  dedi.

Yalçın, firma çalışanlarına ve ekibine Borsa tarafından sağlanan Dış Ticaret Eğitimlerinden duyduğu memnuniyeti de belirttiği ziyarette, Borsanın ” İşyerinde Dış Ticaret Eğitimi” projesini desteklediğini belirtti.”

Seçer, ziyaretlerinin amacında borsa üyelerinin gelişimlerine destek olmak, sorunlarına çözüm üretmek olduğunu ifade ederek,” Borsa olarak tüm üyelerimizle yakın ilişki içinde olmaya özen göstermekteyiz. Yaptığımız tüm çalışmaları üyelerimizden aldığımız güçle, güvenle başardık. Karşılaştığınız her sorunda biz Borsa olarak onların en yakın yardımcısı ve sesi olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

İş dünyası ve ekonomi üzerine değerlendirmelerde ve sorunların çözümüne yönelik istişarede bulunan Seçer, Ali Yalçına URGE projesi kapsamında firmasının ihracat kapasitesini artırarak ülke ekonomisine katkılarından ötürü Tarsus Ticaret Borsası olarak teşekkür ederek teşekkür plaketi takdim etti.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

CÜNEYT SÜER VEFAT ETTİ

Çiçekçi  Özcan Kahraman “Kardeşim (kaynım) Cüneyt Süer vefat etmiştir. Cenazesi 14 Ekim 2021 Perşembe günü ögle namazına müteakip sehir mezarliginda defin işlemi yapildı.Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ÖNEL’DEN AVŞAR’ A GEÇMİŞ OLSUN MESAJI
S.S Mezitli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Meclis Üyesi Bünyamin Önel, MHP Tarsus İlçe Sekreteri Zeki Avşar’ a önelik düzenlenen silahlı saldırı sonrası geçmiş olsun mesajı paylaştı.
MHP Tarsus İlçe Sekreteri Zeki Avşar’a ait 33 AAJ 919 plakalı araca, ev önünde park halinde durduğu sırada ateş açıldı. Ön plaka ve tampon kısmından isabet alan araçta 4 adet giriş olduğu ifade edilirken saldırının av tüfeğiyle gerçekleştirildiği iddia edildi.
Olay sonrası bir mesaj yayınlayan Önel, “Yaşanan olayda bizleri sevindiren tek durum ilçe sekreterimizin zarar görmemiş olmasıdır. Sayın Avşar ’a yönelik yapılan canice saldırı hepimizi derinden üzmüştür. Araç içerisindeyken gerçekleştirilen bu hain tuzak gerçekten kalleşçe bir davranıştır. Bu konuyu sonuna kadar takip edeceğiz. Bu saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişilerin bulunarak adalet karşısında gerekli cezayı alacaklarından kuşkumuz yoktur” dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS’TA SULAMA KANALINA  DÜŞEN ATI,

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ EKİPLERİ KURTARDI

Tarsus’a bağlı Konaklar (köyünde) Mahallesi’nde sulama kanalına düşen at, Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi arama-kurtarma ekipleri tarafından çıkartıldı.

Tarımsal üretimin yoğun olarak yapıldığı Konaklar sınırlarından geçen ve içerisi nebati otlarla kaplı sulama kanalının içine düşen atı gören çevredeki vatandaşlar, durumu Büyükşehir İtfaiyesi ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, su içerisindeki balçığa saplanan ve kıpırdayamayan atı, iş makinası da kullanılarak dikkatli bir şekilde bulunduğu yerden çıkardı. Her hangi bir yara almayan at, sahibine teslim edildi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

YENİCE’DEKİ CADDE VE SOKAKLARDA DETAYLI TEMİZLİK

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Tarsus Belediyesi temizlik ekiplerinin ortaklaşa yürüttükleri

mahallelerdeki detaylı temizlik çalışmaları devam ediyor. Tarsus’un ovada yer alan en büyük

mahallesi durumundaki Yenice’de bulunan cadde ve sokaklar, Mersin Büyükşehir Belediyesi

ile Tarsus Belediyesi ekiplerinin ortak çalışması ile temizleniyor.

Araçların ve ekipmanların kullanıldığı çalışma kapsamında, Büyükşehir Belediyesi ilaçlama

ekipleri de fare, haşere, sinek ve diğer zararlılara karşı da ilaçlama faaliyeti yürütüyor.

Yenice’nin ana arteri konumundaki Atatürk Caddesi’nden başlamak üzere, tüm sokak

aralarında temizlik uygulanıyor.

Gruplar halinde yapılan çalışmada çim biçme, maki tipi bitki türlerinin budanması ve evsel

atıkların temizliği ve süpürülmesi yerine getiriliyor. İlk kez bu kadar detaylı temizlik

işleminin yapılmasından dolayı vatandaşlar memnuniyetlerini dile getirdi.

Benze çalışmaların önümüzdeki günlerde de süreceğini kaydeden Büyükşehir Belediyesi

Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürü Soner Yetgin, “Vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler

alıyoruz. Ekiplerin ortak çalışması ile daha seri ilerleme imkanı bulunuyor” dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   MEMLEKET PARTİSİ TARSUS İLÇE KONGRESİ BUGÜN Genel başkanlığını Muharrem İnce’nin yaptığı Memleket Partisi Tarsus ilçe  kongresi bugün yapılıyor. Kayyum...
Tarsus’ta Neler Oldu
  TARSUS’TA  HALK RESTORAN’DA ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ SICAK ÇORBA İKRAMI Tarsus Belediyesi, geçtiğimiz aylarda hizmete  açtığı Halk Restoran’da öğrencilere ücretsiz sıcak...
Tarsus’ta Neler Oldu
“ÇİRKİN” 25. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ’NDE ANKARALILARLA BULUŞTU Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında...
Mersin’de Masa Ters Döndü
MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur GÖLGELİ Mersin gündeminde büyük yankı oluşturan Seçer-Kocamaz atışmasına ilişkin açıklama da bulundu. Sosyal Medya...
Kilo aldığını sanan adamın karnından çıkanlar doktorları bile şaşırttı
Tokat’ta aşırı kilo aldığını sanan adamın karnından yaklaşık 13 kilogram ağırlığında 4 parça kitle çıkarıldı. Doktorlar, bu büyüklükte kitlelerle çok...
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu   Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali...
MHP MERSİN’DE 18 ARALIK SEFERBERLİĞİ
Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığı’nda, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin Mersin’i ziyaret edeceği 18 Aralık Pazar gününün hazırlıkları başladı. Milliyetçi...
3 Ocak Destanı Şiirlerle Anlatılacak!
    Toroslar’ın 3 Ocak Şiir Yarışmasında Son Başvuru Tarihi, 16 Aralık 2022   3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUSLULAR HAFTA SONU DENİZE AKIN ETTİ Tarsus Belediyesi, Tarsus halkının yıllardır  atıl durumda olan Tarsus Beyaz Kum  Plajı’na kavuşması için...
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ