$ DOLAR → Alış: 18,54 / Satış: 18,62
€ EURO → Alış: 18,43 / Satış: 18,50

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 12.10.2021
  • 122 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS CHP’DEN “DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ” ETKİNLİĞİ

CHP Tarsus ilçe örgütü tarafından “Dünya Kız Çocukları Günü” dolayısıyla

etkinlik düzenlendi.

 

Yarenlik Alanı Antik Sahaf Kitabevi önünde gerçekleşen etkinlikte şarkılarla oyunlar, masal atölyesi, kitap sergisi ve boyama aktiviteleri yapıldı. Toplumun tüm kesimlerinden vatandaşların katıldığı program, yoğun katılımla gerçekleştirildi.

 

Bayan Yanı ve Leman Dergisi Çizeri İpek Özsüslü’nün katılımıyla karikatür çizimlerinin yapıldığı programda İsmet Karabulut ve arkadaşları seslendirdikleri şarkılar ve marşlarla büyük beğeni topladılar. Gün boyu süren etkinliğe katılan ve doyasıya eğlenme şansı bulan kız çocuklarına çeşitli armağan ve ikramlar dağıtıldı.

 

“Sevgi dolu bir günü hep birlikte yaşayalım” sloganıyla düzenlenen etkinliğe katılım yüksek

olmasından memnunluk duyduklarını kaydeden CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Kız çocukları bizlerin kıymetlisidir. Onların iyi bir şekilde eğitim almaları, güzel yerlere gelmesi arzumuzdur. Bizim için her gün kız çocukları günüdür. Bu noktada Cumhuriyet Halk Partisi ilçe örgütü olarak düzenlediğimiz bu programa katılımın yüksek olması; her şeyin ötesinde toplumun tüm kesimlerinden annelerimizi, babalarımızı çocukları ile birlikte burada görmek, gerçekten çok güzel bir duygu.

Hepinize sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Programımıza katkı sunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Vahap Seçer’e, Tarsus Belediye Başkanı sayın Haluk Bozdoğan’a ve siz değerli katılımcılara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Dünya Kız Çocukları Günü’nün dünyanın her yerinde toplumsal cinsiyet eşitliği sorunu ile karşılaşan kız çocukları için farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 11 Ekim;de gerçekleştirildiğini hatırlatan Başkan Ozan Varal, “11 Ekim tarihi kız çocukları için bir kutlama günü değil, mücadele günüdür. Bizler,

kız çocuklarımızın toplumda güçlü, eşit ve özgür oldukları, hayallerini gerçekleştirdikleri bir geleceği inşa etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çocuk istismarı ve çocuk gelinlerin olmadığı bir dünya ümit

ediyoruz.;Güçlü kızlar, güçlü yarınlar; için, kız çocuklarımızın her zaman yanında olmaya, onlarla birlikte bu

mücadeleyi güçlendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA DİJİTAL KÜTÜPHANE HAZIRLIĞI

Tarsus’ta  belediyenin çabaları ile  dijital kütüphane hazırlığı yapılıyor. Başkan Haluk Bozdoğan’ın kültürel projelerinden olan Tarsus’ta dijital kütüphane yakında hizmete girecek.

Dijital kütüphanede  350 yayınevi, 28 kategoride 26 binden fazla yayına ücretsiz olarak ulaşılabilecek.

Dijital kütüphanenin Neftlix hali olarak nitelenen projede ister telefon, ister tablet, isterseniz bilgisayar ortamında yararlanılabilecek. Özellikle öğrenci ve genç neslin ilgi göstermesi beklenen Dijital kütüphane ile tanışacak olan Tarsuslular, bu projenin hayata geçirilmesini sabırsızlıkla beklediklerini belirttiler.

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA SOMUN EKMEK 2 TL OLUNCA

BELEDİYE EKMEĞİNE İLGİ ARTTI

Tarsus’ta özel fırınların imal etiği  somun ekmeğin fiyatı 2 TL olarak belirlenirken birçok yerde yeni fiyattan satışlara başlandı. Belediye ekmeği 95 kuruş. İlgi arttı.

Un, fuel oil, yakıt , maya, işçilik gibi giderlerin artması üzerine fırıncılar ekmeğe zam talebinde bulunurken, MESOB yeni tarife belirleyerek fiyatı 1.5 TL’den 2 TL’ye çıkardı. Zamlı tarife  7 Ekim tarihinden itibaren uygulanmaya başladı. daha önce fiyatı 1.5 TL olan ve 200 gram olarak imal edilen somun ekmeğin fiyatı 50 kuruş artırılırken gramajda 200’den 230’a çıkarıldı. Yine Tarsus’ta 230 gram pide ekmek de 2 TL olarak fiyatlandırıldı. Yeni tarifede açık ekmek 80 gram olarak 1.25 TL den, özel Lavaş ekmek de 150 gram olarak 1.75 TL den satılacak

Özel fırınların ekmeğinin 2 TL olması üzerine belediye ekmeğine olan ilgi arttı. Halen 200 gramı 95 kuruştan, bazı yerlerde ise 1 TL’den halka satılan belediye ekmeğine henüz zam yapılmadı. bu nedenle belediye fırını önünde uzun kuyruklar oluşurken, tali bayilerde de ekmekler kısa sürede satılıyor.. Belediye İmar Limited şirketine ait  fırının  halka ekmek yetiştirmek için kapasitesinin artırılması isteniliyor.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TÜM EMEKDER TARSUS ŞUBESİNDEN SEÇER’E ZİYARET

Tüm Emek-Der Tarsus şubesi Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i makamında ziyaret etti.

Başkan BülentGözener ve beraberindeki dernek  yönetim kurulu üyeleri, Seçer’e çiçek vererek görevinde başarılar dilediler.  Gözener  ziyaret sırasında, 30 Haziran Emekliler günü ve haftasında derneklerinde  yapılan  etkinliklere gerekse 4 ağustos da yapılan  3. olağan genel kurulua gerekli ilgi ve alakayı göstermesinden dolayı Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e teşekkür etti.

Gözener “Sayın Seçer’e  görüşmemiz sırasında kendilerine emeklilerimizin sorunlarıyla ilgili bilgiler verdik. Bize her daim yakın ilgi ve alaka göstermesinden dolayı kendilerine teşekkürlerimizi saygı ve sevgilerimizi ilettik. Kendisi de ziyaretimizden memnun olduğunu belirtti. “ dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

GÖZENER, PERİNÇEK’E RAPOR VERDİ

Tüm Emek Der Tarsus şube başkanı Bülent Gözener ,  Aliefendioğlu köyünde Vatan Partisince  düzenlenen Üretim Devrimi Kurultayı’na  katıldı.

Gözener   burada  gündem dışı söz alarak bir konuşma yaptı. Gözener,   halka ve Doğu Perinçek’e emeklilerin sorunlarını anlattıklarını, TBMM’de grubu bulunan veya bulunmayan tüm partilerden Emeklilerin sorunlarına yönelik çözüm beklediklerini söyledi. Gözener,  Perinçek’e emeklilerin sorunlarını içeren ve bir yazılı metin vererek emekliler için destek istedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

ŞEHİTKERİM MAHALLESİ YIKILIYOR

 

Tarihi kent Tarsus’ta Şehitkerim Mahallesi  adeta yıkılıyor. Eski bir Ermeni mahallesi olan ve içinde Tarsus’un aktif tek kilisesi olan St. Paul Kilise ve anıt müzesi bulunan Şehitkerim Mahallesinde birçok eski ev yıkılıyor.

Çoğunun içinde oturan olmadığından ve atıl bırakıldığından dolayı yıkılmaya yüz tutan binalar adeta dökülüyor.

Şehitkerim mahallesi Muhtarı Ercan Oskay, yetkilileri mahallesine davet ederek “Şehitkerim Mahallesi yıkılıyor. Bu yıkımlardan insanların zarar görmemesi için mutlaka restore edilmesi şart” dedi.

Oskay, özellikle  Şehitkerim mahallesi 3424 sokaktaki binanın çok tahrip olduğunu söyleyerek buranın ya yıkılmasını yada restore edilmesini istedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSLULUAR SAKARYA’DA TANTUNİ ŞENLİĞİNDE

Sakarya’da yaşayan Mersinliler Sakarya’daki Poyrazlar Gölü piknik alanında “Tantuni Şenliğinde’ buluştu.

Etkinlik, Tarsuslu hemşehrilerimiz, Sakarya Üniversitesinden Prof. Dr. Can Kurnaz, Hakim Burhan Gündoğdu, Veteriner Yüksel Erdoğan ve Sakarya’da daha önce Vali Yardımcısı olarak görev yapan ve bu grubun oluşmasında büyük emeği geçen Kocaeli vali yardımcısı A. Rauf  Ulusoy’un (şu an Kocaeli

Vali Yardımcısı) organize etmeleri ile gerçekleşmiştir.

Sakarya’da çalışma hayatını sürdüren Tarsuslu, Gülnarlı, Anamurlu, Silifkeli Mersinlilerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, hemşehrilerimiz aileleriyle birlikte güzel bir gün geçirdiklerini ve memleket özlemi giderdiklerini ifade etmişlerdir. Bir sonraki buluşmayı başka bir Mersin Teması ile kutlamayı istediklerini belirterek, buluşma sonlandı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS ŞEHİR TİYATROSU, ULUSLAR ARASI

FESTİVALDE  ÖDÜL ALDI

Tarsus Şehir Tiyatrosu, Rus edebiyatının dünyaya armağan ettiği öykücü ve oyun yazarı Anton Pavloviç Çehov’un yazdığı komedi türündeki “Çehov Vodvil” adlı oyunu ile İstanbul 3. Uluslar arası Maltepe Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluştu. Ekip ödül aldı.

Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu, dünyadan ve Türkiye’den seçkin tiyatro gruplarının sahne aldığı 3. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali’ne katıldı. Festivalde bu yıl Gürcistan, Özbekistan, Ukrayna, Rusya ve İspanya’dan tiyatro gruplarının yanı sıra İstanbul Devlet Tiyatrosu, İstanbul Şehir Tiyatroları, Eskişehir, Urla, Bodrum, Sarıyer belediyeleri tiyatroları sahne alacak. Duayen sanatçı Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu da festivalin davetlileri arasında.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

ERGENEKON MAHALLESİ 12194

SOKAKTA YOL YAPIMI

TEŞEKKÜRLER MERSİN BÜYÜKŞEHİRE

Tarsus Ergenekon mahallesinde Mersin Büyükşehir Belediyesi yeni açılan sokakları da asfaltlama öncesi düzeltiyor.

Ergenekon mahallesi 12194 sokakta Gülbeyaz sitesinin olduğu bölgede elden geçiriliyor.. Büyükşehir ekipleri yol çalışması yaparak önce zemini düzeltti, ardından bu bölgede yeni açılan yollar asfaltlanacak.

Ergenekon mahallesi Gülbeyaz sitesi sakinleri ile çevre evlerde oturanlar Büyükşehir ekiplerine teşekkür etti.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ

TARSUSADA KATKI SAĞLADI

  1. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde Adana’daki otellerde 11 bin yatak kapasitesinin tamamı dolarken, Tarsus ve Mersin gibi çevre il ve ilçelerdeki otellerin doluluk oranı da çok yüksek seyretti.
  2. Festivali yaklaşık 285 bin kişi ziyaret ederken, Adana dışından otellerde ve evlerde konaklamak üzere yatılı gelenler ile çevre il ve ilçelerden günübirlik gelen misafirlerin toplam sayısı ise yaklaşık 100 bin oldu. Türkiye’de turistlerin gecelik harcama miktarı 2020 yılı için 61 dolar olurken, Adana’ya dışarıdan gelenlerin konaklama, yeme, içme ve alışveriş gibi aktivitelerle iki günde yaklaşık bin 100 TL harcama yaptığı, toplamda festival döneminde turistlerin harcamasının 110 milyon TL civarında olduğu kaydedildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS’TA KAYIP KIZ

5 gün önce evinden çıkan Emine Ç. (40), bir daha geri dönmedi. Çetin’in evden çıkış anı görüntüleri ortaya çıktı.Psikolojik sorunları olduğu belirtilen Emine Çetin, Avadan Mahallesi’ndeki evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. İlçe jandarma ekipleri ile ailesinin aradığı Çetin’in son görüntüleri ise güvenlik kameralarına yansıdı. Evinden çıkışı görüntülenen Çetin’i arama çalışmaları sürüyor.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

BÜYÜKLERİMİZ BÜYÜKŞEHİR’İN ETKİNLİĞİNDE DOYASIYA EĞLENDİ
Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde Mersin Emekli Evi’ne üye yaş almış vatandaşları Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Sanat Müziği...
TOROSLAR BELEDİYESİNDEN LGS VE YKS SINAVLARINA GİRECEK ÖĞRENCİLERE BÜYÜK DESTEK
Toroslar Belediyesi, Toroslar Akademi Projesi kapsamında Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanacak 8. ve 12. sınıf...
ŞEHİR TİYATROSU ULUSLARARASI MALTEPEFE FESTİVALİ’NDE JÜRİ KARŞISINA ÇIKACAK
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde faaliyet gösteren Mersin Şehir Tiyatrosu, bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan Uluslararası...
HALK KART’LA 54 MİLYON 264 BİN TL MERSİN’Lİ ESNAFIN KASASINA GİRDİ
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Kart uygulaması, ekonomik sıkıntıların sürdüğü şu günlerde hem vatandaşın hem de esnafın kazanmasını sağlıyor. Başkan Vahap...
Tarsus’ta Neler Oldu
MİNİKLER, HAYVAN DOSTLARIYLA  BİR ARAYA GELDİ 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında  3 ile 6 yaş arası çocuklar, Tarsus Belediyesi...
Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanları Ve Öğrencilerinden Başkan Seçer’e Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu’nun 4-6 Ekim tarihleri arasında Mersin Askeri Limanı’nı ziyaretleri kapsamında; Eğitim...
Başkan Yılmaz, İlçe Esnafıyla Buluştu  “Birlik Ve Beraberlik İçinde Şehrimizi Geleceğe Taşıyacağız”
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Toroslar Mahallesi’nde faaliyet gösteren esnafla bir araya gelerek, talep ve önerilerini dinledi.   Esnafın...
“Yürüyemez” Denilen Rıfat Amca, Büyükşehir’in Hizmetiyle Şimdi Merdiven Çıkıyor
Adana’da ikamet eden, ama yakalandığı prostat kanseri nedeniyle tedavi için Mersin’e gelen 70 yaşındaki Rıfat Döndü, geçirdiği ameliyatın ardından hastalığın...
Tarsus Yarı Maratonu’nun Hazırlıkları Sürüyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ve bu yıl 14.’sü gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Tarsus Yarı...
Kadın Yaşam Destek Ve Dayanışma Merkezi’nde Farklı Branşlarda Ücretsiz Kurs Kayıtları Başladı
Tarsus Belediyesi, kadınların toplumsal hayatın her alanında aktif rol almalarını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Kadın ve Aile Hizmetler...
Tarsus’ta Neler Oldu
iklimhaber.com TARSUS TİCARET VE SANAYİ ODASI SEÇİMLERİNDE SÜRPRİZ Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni  dönem seçimleri yapıldı. Toplam  16 komite...
Şehidin Vasiyeti Yerine Getirildi
Kuzey Irak’ta Pençe-Kilit operasyon bölgesinde şehit düşen Piyade Astsubay Çavuş Yusuf Ataş’ın vasiyeti tüm Türkiye’yi duygulandırdı. Mersin Erdemli Belediye Başkanı...
Tarsus’ta Ulaş Ve Dedeler Mahallesi Arası Yol Asfaltlandı
  Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, tarımsal üretim faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde yol yapım...
Büyükşehir Belediyesi Okullarda Tadilat Gerçekleştiriyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime desteği her alanda devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarsus-Çamlıyayla Koordinasyon Şube Müdürlüğü bünyesinde...
Tarsus’ta Neler Oldu
iklimhaber.com TARSUS TARDOBDER’DE SEÇİM TAMAM Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği’nin seçimi  dün yapıldı. Başkan değişmedi.  2 Ekim 2022 tarihinde  Olağanüstü Genel...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ