$ DOLAR → Alış: 18,51 / Satış: 18,58
€ EURO → Alış: 18,13 / Satış: 18,20

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 07.10.2021
  • 54 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSTA YETİŞTİRİLEN SOYA

FASULYESİNİN HASADI BAŞLADI

“Ata Tohumu Miras” projesi kapsamında yetiştirilen soya fasulyesinin hasadı başladı.Ata Tohumu Miras projesi kapsamında Tarsus Belediyesi ile Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü arasında yapılan protokol uyarınca 25 dekarlık arazide 5 dekarlık bölüme yerli tohum soya fasulyesi ekilmişti.

Dün  hasat edilmeye başlandı. Tarsus’un Çiçekli (köyünde)  Mahallesinde gerçekleştirilen hasada Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Ahmet Korhan Şahar, Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekipler ve çiftçiler katıldı. Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Osman Polat, 3 çeşit soya ekili arazide belediyenin de bir çeşit soya ekimi yapmasına izin veren çiftçiye teşekkür etti. Polat, “Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün geliştirmiş olduğu yağ oranı yüksek olan çeşidimizi bu alana ekmiş olduk. Soya fasulyesi özellikle yağ oranı yüksek. Aynı zamanda yem bitkisi olarak da kullanılan bir tür. Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılıyor ve bizim ülkemizde de son zamanlarda özellikle de Çukurova bölgesinin vazgeçilmezlerinden birisi oldu. Kırsalda özellikle küçük üreticimizi desteklemek çok çok önemli bizim için. Başkanımız Haluk Bozdoğan’ın deyimiyle iki bin rakımdan tutun aşağı sıfır rakama kadar. Özellikle çiftçiyi destekleme noktasında tohumdan fideye, fidana varıncaya kadar başlatmış olduğu bu çalışma hız kesmeden devam ediyor’’ dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

EĞİTİM SEN TARSUSTA  ‘DERS SAATLERİ

30 DAKİKAYA  DÜŞÜRÜLMELİDİR’’

Tarsus Eğitim Sen tarafından Yarenlikte  yapılan açıklamada ‘’6 Eylül 2021’de okulların açılması ve yüz yüze eğitime başlanmasının üzerinden bir ay geçmiştir.

Gerek okulların açılması sürecinde, gerekse sonrasında Kovid-19 salgının etkilerinin en aza indirilmesi

için gerekli önlemler alınmamış, atılması gereken adımlar atılmamıştır. Bu süre zarfında sendikamızın

tüm çağrılarına rağmen okullara ek bütçe sağlanmamış, fiziki altyapı sorunları giderilmemiş, ders

saatleri salgın koşullarına göre düzenlenmemiş, derslik sayısı ihtiyaç oranında arttırılmamış, öğretmen

ve yardımcı hizmetli istihdamındaki eksiklikler giderilmemiştir.

Okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen eğitim öğretimin sağlıklı şekilde

yapılabilmesi için gerekli önlemlerin halen alınmadığı görülmektedir. Sınıfların düzenli olarak

havalandırılması, okul içinde ortak kullanım alanlarının temizliği, bahçe ve açık alan düzenlemelerinin

yapılması, öğrenci giriş çıkışlarının düzenlenmesi ve sınıf mevcutlarının azaltılması konusunda ciddi

eksiklikler bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelerde kalabalık sınıf sorunu sürerken,

seyreltilmiş eğitim uygulamaları hayata geçirilmemiştir.

Her okulun ortak kullanım alanlarının, özellikle sınıfların ve tuvaletlerin temizlik ve hijyen

koşullarının sağlanması, okul ve şube bazında öğrenci sayısı, öğrenciler arasındaki fiziksel mesafeyi

korumak için yeterli alan olup olmadığı, okul servislerinin durumu, eğitim emekçileri, öğrenciler ve

velilerin aşılanma oranı gibi gelişmeler, eğitim-öğretimin sağlıklı koşullarda gerçekleştirilebilmesi

açısından son derece önemlidir.

Okullarda ek bütçe/ödenek sorununun sürmesi, fiziki altyapı sorunlarının sürmesi yüz yüze eğitimin

sağlıklı koşullarda yapılabilmesini engellemektedir. Okulların öğrenci sayısı, sınıf mevcutları, yerleşim

yerinin nüfus yoğunluğu, fiziki altyapının yeterliliği gibi pek çok faktör yüz yüze eğitimin sağlıklı

yürütülmesine engel olmaktadır.

DERS SAATLERİ 30 DAKİKAYA DÜŞÜRÜLMELİDİR!

Türkiye’deki öğrencilerin önemli bir bölümü kalabalık sınıflarda öğrenim görmektedir. Öğrenci ve

öğretmenlerin 40 dakika boyunca yeterince havalandırılmamış sınıflarda maskeli bir şekilde ders işlemesi sağlıksız bir ortam yaratmakta ve bulaş riskini arttırmaktadır. Eğitim emekçileri, öğrencilerimiz

ve velilerimiz tarafından ders sürelerinin 30 dakikaya indirilmesi talebi yoğun olarak dile

getirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu konudaki haklı talepler doğrultusunda adım atmaya ve ders

sürelerini 30 dakikaya indirmeye çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

MEDYAD’DAN AKKOZA’YA KUTLAMA

Tarsus Medya Mensupları Derneği (MEDYAD) başkanı Okan Çalışkan,  Akkoza gazetesinin 25.yayın yılını kutladı.

Çalışkan “Akkoza gazetemizin çeyrek asırlık yayın hayatını tebrik etmek için gazete sahibi Hasan Selenoğlu ‘nu ziyaret ettim. Eski ilce başkanı Hakan Özbelli ile de sohbet etme ortamı oldu. Hayırlı  nice seneler diliyorum” dedi. Selenoğlu da  yaş günlerini kutlamaya gelen okur ve dostlarına teşekkür etti.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS KAYMAKAMI OTCU,

 TÜED VE TADER BAŞKANLARI İLE

ANKARA’DA BİR ARAYA GELDİ.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, görevine yeni atanan hemşehrimizAnkara YenimahalleKaymakamıTürker Çağatay Halim,TÜED Genel Mali Sekreteri, Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz ve AnkaraTarsuslular Derneği Başkanı Semih Özsu ile bir araya geldi.

Tarsus üzerine geçensohbet sonrasında Kurnaz ve Özsu, Kaymakam Otcu ve Halim’in ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Ankara’da bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra ve her zaman hemşehrilerimize her konuda yardımcı olmaya devam edeceklerini ifade ederek, nazik ziyaretinden dolayı Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu ve Yenimahalle Kaymakamı Türker Çağatay Halim’e teşekkürlerini ilettiler.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ  KİLOLARCA MUZU

VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ OLARAK DAĞITTI

Tarsus Belediyesi mahsulü üreticiden alıyor, Halk marketler üzerinden dar gelirli vatandaşlara ücretsiz ulaştırıyor. Böylece dar gelirli vatandaşların yüzü gülüyor.

Tarsus Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında dar gelirli vatandaşların sofralarına ulaştırılmak üzere üreticiler tarafından bağışlanan yüzlerce kilo muz Halk marketler aracılığı ile vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

Yapılan çalışmalar kapsamında ürettiği mahsulün bir kısmını dar gelirli vatandaşlara adil bir şekilde dağıtmak isteyen üreticiler bu konuda belediyenin desteğini alıyor. Tarsus belediyesi olarak üreticiler ile dar gelirli vatandaşlar arasında köprü görevi gördüklerini dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; “hedefimiz çiftçimizin zararının hayra dönüşmesini sağlamak ve dar gelirli vatandaşlarımızın yüzünün gülmesini sağlamaktır. Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalarda mahsulü elinde kalan çiftçiyle kontak oluşturuyoruz ve elindeki mahsulü alıyoruz dar gelirli vatandaşlarımıza

ulaştırılmak üzere belediyemize bağlı halk marketlere veriyoruz. Bu çalışmayla hem dar gelirli vatandaşlarımızın hem de çiftçimizin yüzünü güldürerek adil ve şeffaf bir uzlaşı düzeni sağlıyoruz.

Bağışta bulunmak ve dar gelirli vatandaşların yüzünü güldürmek isteyen tüm üreticilerimizi

belediyemizle bağlantıya geçmesini istiyoruz “dedi.

Yapılan çalışmayla ilgili memnuniyetini dile getiren üreticiler, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a köprü görevini hakkıyla yerine getirdiği için teşekkürlerini ilettiler.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

BİBERCİLER TARIM PANDEMİDE

İHRACATINI ARTIRDI

Tarsus Ticaret Borsası gerçekleştirdiği üye ziyaretlerinde üyelerinin talep ve isteklerini dinlemeye, birlikte çözüm üretmeye devam ediyor.

Borsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Seçer ve Genel Sekreter Hasan Şanlı Biberciler İç Dış Ticaret Limited Şirketi – Murat Çamaşırcı ‘yı iş yerinde ziyaret etti.

Gündeme dair konular üzerinde görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, Borsa’nın faaliyetleri, planları, projeleri hakkında bilgiler verildi.

Murat Çamaşırcı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek  babalarının başlattığı işi devam ettirdiklerini, sektörlerine ait ihracatta teşvik ve destek mekanizmasının dış pazarlarda rekabet gücünü arttırmaya yönelik beklentilerini anlattığı görüşmede, çalışma sezonlarında binlerce kişiye aş verdiklerini ancak son zamanlarda işgücü bulmakta karşılaştıkları sorunları belirtti. İhracatta karşılaştıkları taşıma ve nakliye sorunları ile yüksek navlun ücretlerine de değinen Murat Çamaşırcı, paketleme tesisinin kapasite artışından ve yeni yatırımlarından da bahsetti.

Başkan Yardımcısı Seçer, Borsanın 2019 yılından bugüne yürüttüğü “İhracat Sizden, Personel Bizden” faaliyeti kapsamında Borsa Dış Ticaret Uzmanının dış ticarette dikkat edilmesi gerekli konularda firmalara verdiği eğitim faaliyetlerinin devam ettiği hatırlatarak,  “Bölgemizde kendi alanında hizmet veren ve son teknolojik donanımlarla yaş meyve sebze paketleme işletmesini çalıştıran Biberciler  firmasına ihracat kapasitesini artırarak ülke ekonomisine katkılarından ötürü Tarsus Ticaret Borsası olarak teşekkür ederim.”dedi. Ziyaretin sonunda Seçer, Murat Çamaşırcı’ya teşekkür plaketi takdim etti.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

”TARSUS’A HOŞGELDİNİZ FAALİYETİ”

KAPSAMINDA ZİYARETLER

Tarsus Kaymakamlığı koordinesinde yürütülen Büyük İlçeler Güven ve Dönüşüm Projesi ”Tarsus’a Hoşgeldiniz Faaliyeti”  devam ediyor.

Bu etkinlik  kapsamında; Şehitishak, Mithatpaşa ve Girne Mahallelerine iç göçle gelen aileler Sosyal Hizmet Merkezi, İlçe Jandarma Komutanlığı personeli ve Mahalle Muhtarları tarafından ziyaret edildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

MERSİN ALZHEİMER DERNEĞİ TARSUS

GRUBU TARSUSLU HAYIRSEVERLERLE

TARSUS’TA İKAMET EDEN İHTİYAÇ

SAHİPLERİ ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYOR

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu Tarsus’un muhtelif mahallelerinde ikamet eden hasta ve hasta yakınlarının gönlüne dokunmaya devam ediyor.

2021-2022 çalışma dönemine büyük bir coşkuyla ve özveriyle başlayan Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu Tarsuslu hayırseverlerle Tarsus’ta ikamet eden ihtiyaç sahipleri arasında köprü görevi görüyor.

Veren el ile alan el arasında hayır köprüsünü inşaa eden Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu ‘sağ elin verdiğini sol el görmesin’ düsturuyla hareket ederek Tarsus Yeni Mahalle’de ikamet eden Tarsuslu bir hayırseverin bağışladığı hasta yatağını Sucular Köyü’nde ikamet eden ihtiyaç sahibi bir hastaya Tarsus Belediyesi’nin desteği ile ulaştırdı.

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu 2021-2022 çalışma döneminde Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi’nde yapmayı planladıkları tüm proje ve çalışmalara herkesi davet ederek bağışlar konusunda duyarlılık gösteren Tarsuslu hayırseverlere ve ulaşım konusunda destek veren Tarsus Belediyesi’ne teşekkür etti.

Emine KUREN

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS İDMANYURDU , DÜN

GALİBİYETTEN MAĞLUBİYETE DÜŞTÜ..

TFF 2. lig beyaz grupta hafta içi mesaide Tarsus İdmanyurdu İstanbul deplasmanında büyük fırsat kaçırdı..Pendike 3-2 yenildi.

Maçın ilk yarısını Pendik karşısında 2-1 önde bitiren sarı lacivertliler daha sonra rakibin golüne engel olamadı ve skor 64. dakikada 2-2 berabere oldu. İlerleyen dakikalarda ev sahibi Pendik 88. dakikada bir gol daha bulup skoru 3-2 lehine çevirdi ve maçı  bu skorla 3-2 kazandı, üç puanın sahibi oldu.

Tarsus idmanyurdu , dün  İstanbul deplasmanında galibiyetten mağlubiyete düşerken 10 kişi kalan rakibine yenilmekten kurtulamadı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS İDMAN YURDU KOMBİNELERİNİN

SATIŞINA DEVAM EDİLİYOR

2021-2022 futbol sezonu kombineleri Tarsus İdman

Yurdu Store Mağazası’nda satışa devam ediliyor.

Buna göre, Maraton Tribünü: 500 TL

Kapalı Tribün: 1000 TL

Protokol Tribün: 2000 TL olarak fiyat belirlendi.

Ayrıca, maç biletleri tüm tribünler olarak ortak

20 TL olarak belirlendi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

Avrupa Spor Haftası’nda Doğa Yürüyüşü Yaptılar
Mersin’in merkez ilçesi Toroslar Belediyesi, gençleri Avrupa Spor Haftası’nda doğa yürüyüşünde buluşturdu.   Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında “Aktif...
Büyükşehir Kreşlerinde Eğitim Gören Minikler, Onay Akbaş’ın Kişisel Resim Sergisi’ni Gezdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Münir Özkul ve Adile Teyze Çocuk Gelişim Merkezleri’nde eğitim gören minikler, Sanatçı Onay Akbaş’ın ‘Çizgi: Bir...
Erdemlili Yetiştiricilere Yüzde 50 Hibeli Yem Desteği
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi koordinesinde, kent genelinde üretimin artması amacıyla çeşitli projelerle üreticileri desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi,...
KIYAFET EVİ’NİN 2. ŞUBESİ TARSUS’TA AÇILDI
  BÜYÜKŞEHİR’DEN, DAR GELİRLİ VATANDAŞLARA KIYAFET DESTEĞİ AİLELER, YILDA 3 KERE BU HİZMETTEN FAYDALANABİLİYOR     Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA  SİGORTA MESLEK KOMİTESİNDEN TEŞEKKÜR Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Koçak, meslek komitelerinin  Odaların en önemli organlarından biri...
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kamuoyuna açıklamasıdır.
“Değerli vatandaşlarım; Kentimizde meydana gelen terör saldırısında şehit olan polisimize Allah’tan rahmet, yaralı polisimize ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Terör...
Tarsus Karavanpark, Yerli Ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Oldu
Tarsus Belediyesi tarafından hizmete açılan, yurtiçinden ve yurtdışından karavan sahibi misafirlerin konakladığı Karavan Park, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı...
Büyükşehir, İbadethaneleri Pırıl Pırıl Yapıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki ibadethane temizliği ile vatandaşlardan takdir topluyor. Kurduğu ibadethane temizlik ekibi ile Mersin’de bulunan cami, cemevi,...
Tarsus’ta Neler Oldu?
iklimhaber.com ŞEHİT İÇİN ŞEHADET BERATI VERİLDİ 1 Eylül 2022 günü şehit olan  Tarsuslu Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Meteöz’ün Şehadet Beratı...
Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
Tarsus Mithatpaşa Eğitim Ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezinde, Veli Bilgilendirme Toplantıları Düzenlendi
Dezavantajlı bölgelerde açtığı kurs merkezleri ile eğitimde fırsat eşitliği yaratarak öğrencilere destek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, velilere yönelik olarak da...
Carettalar, Semt77 Yalovaspor’u 84-79 Yendi
Carettalar Yarı Finale Adını Yazdırdı   Türkiye Erkekler Basketbol Federasyon Kupası’nda çeyrek final oynayan temsilcimiz MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi, rakibi...
Tarsus’ta Neler Oldu
BAŞKAN HALUK BOZDOĞAN : ŞEHİDİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ Mersin merkez Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki Tece Polisevi’ne düzenlenen terör saldırısında şehit düşen polis...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ