$ DOLAR → Alış: 18,47 / Satış: 18,55
€ EURO → Alış: 17,66 / Satış: 17,73

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 02.10.2021
  • 150 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TÜED: ‘’DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ KUTLU OLSUN’’

TÜED Tarsus şube başkanı ve genel merkez mali sekreteri Ömer Kurnaz ‘’1990 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan kararla, 1 Ekim, Dünya Yaşlılar Günü ilan edilmiştir.’’ Dedi.

1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününü kutlayan bir mesaj yayınlayan Türkiye Emekliler Derneği

Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, “Yaşlıların toplumun en kıymetli

kesimidir. Türk insanı gelenekleri gereği yaşlılarına özel bir değer vermektedir.

Anayasamızda, yaşlılarımıza pozitif ayrımcılık getirilmesini çok değerli bulduklarını” söyledi.

Yaşlılarımız, tecrübe ve birikimleriyle toplumun aynası olduğuna belirten Kurnaz, “Maddi ve

manevi olarak yaşlılarımızın her zaman yanında olmalıyız. Yaşlının koruması, insanlığın en

kıymetli dönemi olarak görülmelidir” dedi.

Mesajda şu değerlendirmeler yapıldı:

“Dünya nüfusu giderek yaşlanmaktadır. Yaşlılığın en temel güvencesi, sosyal güvenlik

haklarına erişmektedir. Emekliliğin elde edilmesi için her bir insanının istihdam da olması,

yoksulluk ve işsizlikle mücadelede en önemli güvencedir.

Türkiye nüfusu da giderek yaşlanmaktadır. Yaşlılarımıza daha fazla sahip çıkılması ve

ekonomik olarak desteklenmesi, sosyal devlet olmanın da bir yükümlülüğü olarak

görülmelidir.

Emekli aylıkları ve 65 yaş aylığı, geçim şartları dikkate alınarak yeniden iyileştirilmelidir.

Dünya Yaşlılar Günü her yıl 1 Ekimde kutlu olsun.”

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSTA İNSAN HAKLARI KURULU

VATANDAŞ MEMNUNİYETİNİ ÖLÇTÜ

Tarsustaki kamu kurum ve kuruluşlarından hizmet alan vatandaşlara, aynı gün veya ertesi gün telefonla ulaşılarak aldıkları hizmetle ilgili bir şikayet ya da varsa memnuniyetlerinin sorulması ve bu suretle kurum ve kuruluşlardaki eksiklik ve aksaklıkların asgari seviyeye indirilerek vatandaş memnuniyetinin arttırılması amacıyla Tarsus İlçe İnsan Hakları Kurulunun tavsiye kararı üzerine Tarsus Kaymakamlığı tarafından 2020 yılı Mart ayında uygulamaya konulan Vatandaş Odaklı Yönetim Projesi kapsamında; İlk etapta Tarsus’ta vatandaşların yoğun hizmet aldığı Nüfus ve Tapu Sicil Müdürlüklerinden, 2021 Nisan ayından itibaren bu iki kuruma ek olarak Sosyal Güvenlik Merkezi , Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Şehitkerim ve Kızılmurat Vergi Daireleri de projeye dahil edilerek toplam 6 kurumdan hizmet alan 3475 vatandaşın memnuniyetleri ölçüldü.

Son İnsan Hakları Kurulu Toplantısında Devlet Hastanesi Polikliniklerinden alınan hizmetlerde de vatandaş memnuniyetinin ölçülmesine dair tavsiye kararı alındı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

– BÜYÜKŞEHİR’İN “MOBİL KUAFÖR” ARACI TARSUS’TA DA HİZMET VERİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde “Yar Saçların Lüle Lüle” sloganıyla çalışmalarını sürdüren “Mobil Kuaför” aracı, Tarsus’ta da hizmet veriyor.

2020 yılı Ekim ayında uygulamaya konulan Mobil Kuaför ile bugüne kadar Mersin genelinde binlerce vatandaşa ulaşıldı.

Tarsus’tan Anamur’a kadar ilçe ilçe gezen ve özellikle berber ve kuaföre erişimin zor olduğu kırsal bölgelere giden Mobil Kuaför aracından her yaştan vatandaş memnun ve yüzleri gülerek ayrılıyor. Tarsus’ta Kütüklü ve Kefeli Mahalleleri’ne de giden Mobil Kuaför aracında hizmet gören vatandaşlar, memnuniyetlerini dile getirdiler. Araç, 1 Ekim’de yine Tarsus’a bağlı Kızılçukur Mahallesi’ne giderek, vatandaşlara hizmet verecek.

Öğrencilerinde ilgi gösterdiği Mersin Büyükşehir Belediyesi Mobil Kuaför aracından yararlanan vatandaşlara ve çocuklara çeşitli armağanlarda veriliyor.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR, HALK KART’IN EYLÜL AYI

TUTARLARINI HESAPLARA YATIRDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli yurttaşların faydalandığı Halk Kart’ın Eylül ayı tutarlarını hesaplara yatırdı. Büyükşehir’in önemli sosyal belediyecilik projelerinden biri olan Halk Kart, dar gelirli yurttaşlara destek olurken, anlaşmalı bakkal ve yerel marketlere de nefes aldırmaya devam ediyor. Eylül ayında Halk Kart’tan yararlanan 12 bin 577 vatandaşın hesabına toplamda 1 milyon 618 bin 180 TL yatırıldı.

Eylül ayında 12 bin 577 kişi Halk Kart’tan faydalandı

Büyükşehir tarafından Halk Kart sahibi 12 bin 577 kişinin hesabına 100 ve 180 liralık bakiyeler olmak üzere toplam 1 milyon 618 bin 180 TL aktarıldı.

Kart sahibi yurttaşlar, Halk Kartlarını anlaşmalı bakkal ve yerel marketlerde gıda ve temel ihtiyaç maddeleri almak için kullanabiliyor. Yurttaşlar market listesine Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden ulaşabiliyor.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ KARAVAN PARK İLK

MİSAFİRLERİNİ AĞIRLAMAYA BAŞLADI

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın karavan turizmini yaygınlaştırmak ve Tarsus’u,  karavancıların uğrak noktası haline getirmek amacıyla başlattığı “Karavan Park” projesi kısa sürede tamamlanıp hizmete sunuldu.

 

Karavan Park hizmete girer girmez İtalya, İzmir ve İstanbul’dan ilk misafirler Karavan Park’taki yerlerini aldılar.

 

Karavanlarını Şelale’nin serin suları ve eşsiz manzarasına karşı park eden karavancı gezginler böyle bir

projeyi hayata geçiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkürlerini bildirip

selamlarını ilettiler.

Geçtiğimiz yıllarda Tarsus’a karavanla gelerek şehri ziyaret ettiklerini ifade eden karavancı gezginler,

kente kurulan karavan park sayesinde gelişi güzel yerlerde veya otoparklarda kalmaktan

kurtulduklarını, daha uygun koşullar ve daha güvenli bir şekilde konaklama imkânı buldukları için

mutlu olduklarını söylediler.

10 bin yıllık tarihi geçmişi olan Tarsus’u görüp gezmek isteyen birçok karavan gezgininin bulunduğu

söyleyen ilk konuklar kendi aralarında olan iletişim ağı sayesinde bu karavan parkın tanıtımını gönüllü

olarak yapacaklarını dile getirdiler.

Tarsus karavan parkının hizmete sunulduğunu duyar duymaz kontak çevirip Tarsus’a geldiklerini,

bildiren karavancılar, şehrin doğal ve tarihi güzelliklerini gezmek için sabırsızlıklarını bildirdiler.

Tarsus’un Çağlayan Mahallesi’nde kurulan karavan parkın Şelale kıyısındaki eşsiz güzelliği ve serinliğinde konaklayacak olan misafirler diğer karavan parklardaki tecrübelerini yetkililere

aktaracaklarını ve yapılacak ek çalışmalarla karavan parkın daha iyi bir konuma geleceğine

inandıklarını ifade ettiler. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a böyle güzel bir hizmeti

karavan gezginlerine sunduğu için teşekkür eden karavan parkın İtalya, İzmir ve İstanbul’dan gelen ilk

misafirleri ilk günden kaynaştıklarını söyleyerek, daha birçok karavan gezgininin Tarsus’a geleceğini

beklediklerini de dile getirdiler.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS ALİFAKI İLKOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN

BORSA  BAŞKANI  KAYA’YA TEŞEKKÜR PLAKETİ

Tarsus’a bağlı Alifakı mahallaesinde bulunan 16 derslikli 250 öğrenci kapasiteli okulun tamir , tadilatı yapılarak ve akan damı yenilendi.

Tarsus Ticaret Borsası, eğitim kurumlarımızın fiziki ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında bütçe olanakları ölçüsünde desteğini esirgemedi.

Bina yenilemesi tamamlanan Tarsus Alifakı İlkokulu’na ziyarette bulunan Başkan Murat Kaya, okul müdürü Şerafettin BAYINDIR ve okul öğretmeleri ile öğrenciler tarafından karşılandı.

Başkan Murat Kaya, öğrencilerin modern, temiz ve güvenli bir ortamda huzurlu bir şekilde ders yapmalarını sağlamak hepimizin addedeceği görev olması gerektiğine değindiği konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Sevgili öğrenciler, sizler bizler için en kıymetli varlıklarsınız. Anneleriniz, babalarınız, öğretmenleriniz için çok kıymetlisiniz. Ülkemiz içinde çok kıymetlisiniz. Sizler gelecekte ülkemiz için çalışacak, daha aydın, daha güçlü bir Türkiye için çalışacaksınız. Bunu gerçekleştirmek için yapmanız gereken sadece düzenli disiplinli bir şekilde derslerinize çalışmak, çok çalışmaktır. Bu noktada hedefinize ulaşmak için hayaller kurun, kurduğunuz bu hayalleri geliştirin ve gerçekleştirin.

Hepiniz ilerde birer meslek sahibi olacaksınız, hakim olabilirsiniz, savcı olabilirsiniz öğretmen olabilirsiniz subay olabilirsiniz, bilim adamı olabilirsiniz bunların hepsi sizin elinizde. Sizleri çok seviyoruz.”Dedi.

Okul müdürü Şerafettin BAYINDIR, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, okulun fiziki ihtiyaçlarının karşılanmasından ötürü Tarsus Ticaret Borsasına ve Başkan Murat Kaya’ya teşekkür etti.

Ziyaretin ardından okul öğrencileri tarafından Başkan Murat Kaya’ya plaket takdim edildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BORSA İŞLEM HACMİ, GEÇEN YILIN

AYNI DÖNEMİNE ORANLA % 47,5 ARTTI.

Tarsus Ticaret Borsası Eylül ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkan Yardımcıları Fatma Temel ve Ramazan Bozdağ başkanlığında gerçekleşti.

 

Eylül ayı olağan Meclis toplantısında, gündeme dair konuların görüşülmesinin ardından Borsanın ilk 8 aylık gelişimi değerlendirildi.

Tarsus Ticaret Borsasından yapılan açıklamada, üyelerinin salgın sürecinde dahi üretime ve ihracata devam ettiği, pandemiye rağmen üretimden vazgeçmediği belirtildi.

 

Bölgenin ekonomik ve ticari potansiyellerini oluşturan tarım ve tarıma bağlı sektörlerin pandemiyi fırsata çevirmek, iç pazarın gelişimi ve dış pazarlarda daha çok yer almak amacıyla üretimden hız kesmedikleri ifade edilen açıklamada, Ağustos  ayı sonu itibarıyla yılın ilk 8  ayında işlem hacmi ve ihracat hacmi işlemlerini kamuoyu ile paylaştı.

 

2021 yılının ilk 8 aylık süresi içinde geçen yıl aynı döneme göre Borsada gerçekleştirilen işlem hacmi yüzde 47,5 artarak 3 Milyar 105 milyon  TL’sına ulaşıldığını, kayıtlı ekonomiye kazandırılan verginin %5,5 artarak 3 milyon TL’sına yükseldiği, geçen yıl Ağustos ayı ile 2021 yılı Ağustos ayına oranla ihracat işlem hacminin % 52 artarak 10 milyon 230 bin TL’ sına ulaştığı belirtildi.

 

Yılın ilk 8 ayında en çok işlem gören ürünler,  1 milyar 480 milyon 918 bin lira ile ithal soya, yerli soya fasulyesi ilk sırada, 326 milyon 540 bin liralık işlem hacmi ile mısır ikinci, 219 milyon 90 bin liralık işlem hacmi ile buğday ve mamulleri üçüncü, 114 milyon 687 bin liralık işlem hacmiyle pamuk dördüncü ve 104 milyon 985 bin liralık işlem ile mandalina beşinci sırada yer aldı.

Tarsus’un tek lisanslı deposunda ise ELÜS işlemli yaklaşık 10 bin 500 ton buğday , yaklaşık 11 bin ton ELÜS işlemli Mısır  depolandığı açıklandı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

KUPADA TARSUS İDMANYURDUNA AMED ÇIKTI

Ziraat Türkiye Kupası 3. Eleme Turu Kura Çekimi dün yapıldı.

TFF Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde  kura çekimi yapıldı.

Tarsus idmanyurduna Amed çıktı

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS İDMANYURDU-AKHİSAR MAÇI BUGÜN

TFF 2. Ligde yer alan  Tarsus idmanyurdu-Akhisar maçı bugün oynanacak.

Bu maç Tarsus şehir stadında saat 19.0 da başlayacak.

Beyaz Grup’ta genç kadrosuyla bu sezon daha önce deplasmanda oynadığı 2 maçı da kazanan Akhisarspor, bugün Tarsus İdman Yurdu önünde 3’te 3 kovalayacakmış. Tarsus idmanyurdu yeni hocası Hüseyin Kalpar ile çıkacağı iilk maçı kazanmak istiyor.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Toroslar Zabıtası, Çevre Kirliliğine Geçit Vermiyor
Toroslar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, rutin denetimlerinin yanı sıra çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak uygulamalara da geçit vermiyor.  ...
Başkan Seçer’den Zabıta Personeline İade-İ Ziyaret
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Zabıta Haftası dolayısıyla geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden Zabıta Dairesi Başkanlığı personeline iade-i ziyarette...
Gözne Paket Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmalarında Sona Gelindi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, çalışmalarına son hızla devam ettiği Gözne Paket Atıksu Arıtma...
Tarsus Mithatpaşa Eğitim Ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezinde, Veli Bilgilendirme Toplantıları Düzenlendi
Dezavantajlı bölgelerde açtığı kurs merkezleri ile eğitimde fırsat eşitliği yaratarak öğrencilere destek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, velilere yönelik olarak da...
Carettalar, Semt77 Yalovaspor’u 84-79 Yendi
Carettalar Yarı Finale Adını Yazdırdı   Türkiye Erkekler Basketbol Federasyon Kupası’nda çeyrek final oynayan temsilcimiz MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi, rakibi...
Tarsus’ta Neler Oldu
BAŞKAN HALUK BOZDOĞAN : ŞEHİDİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ Mersin merkez Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki Tece Polisevi’ne düzenlenen terör saldırısında şehit düşen polis...
Başkan Yılmaz’dan, Hain Saldırıya Kınama
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Tece Polisevi’ne yönelik yapılan hain saldırıyı kınadı.   Saldırıda şehit düşen polis memuruna Allah’tan...
Mersin Büyükşehir, Üreticiye Ekipman Desteğini Sürdürüyor
  Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi, üreticilere alet-ekipman desteğini sürdürüyor. Bu destekler kapsamında ceviz soyma makinesini kullanan ceviz üreticilerinin...
Fatma Türkon Köprüsü Birçok Mahallenin Ana Bağlantı Noktası Olacak
Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, üreticilerin Mut Hali’ne ulaşmasına alternatif bir yol kazandıracak ve kent...
Büyükşehir’in Öğrenciye Hizmetleri Otogar’da Başlıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de üniversite kazanan öğrencileri Mersin Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde karşılıyor. MEŞOT’a açtığı stantta, otobüsten inen öğrencileri ve ailelerini...
Mersinliler, Büyükşehir’in Ambulans Hizmetinden %99 Oranında Memnun
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi’ne bağlı ‘Ambulans Birimi’, hasta ve yakınlarının hastaneye ulaşımını sağlıyor. Ayda ortalama 900 hastaya ambulans...
Tarsus ‘ta Neler Oldu
MEZİTLİ’DE POLİSE YAPILAN SALDIRIYA TARSUS’TAN KINAMA Mersin  Mezitli Tece’de bulunan Polis  evine dün gece yapılan hain saldırı üzüntü  yarattı. Saldırıda...
Seçer: “Yangın Noktalarına İntikalimiz Son Derece İyi”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası’nın 98’inci yılında, Büyükşehir Belediyesi’nin korkusuz kahramanlarını...
Msk Erkek Basketbol Takımı Çeyrek Finalde
Misli.com Türkiye Erkek Basketbol ligindeki temsilcimiz MSK Mersin Büyükşehir Belediyesi Basketbol Takımı, Federasyon Kupası’nda fırtına gibi esti. MSK Mersin Büyükşehir...
Toroslar Belediyesinde, Lgs Ve Yks Destekleme Kursları Başlıyor
Toroslar Belediyesi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanacak 8. ve 12. sınıf öğrencileri için Destekleme Kurslarını...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ