$ DOLAR → Alış: 18,59 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,35 / Satış: 19,43

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 01.10.2021
  • 184 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

ALZHEİMER HASTASI ÜNLÜ AVUKAT

İRFAN ARPAÇ HER ŞEYİ UNUTSADA

KİTAP OKUMAYI UNUTMADI

‘Ziyaret Birimi’ bünyesinde Tarsus’un ve Çamlıyayla’nın muhtelif mahallelerinde ikamet eden yaş almış çınarları ziyaret eden Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu alzheimer hastası ünlü Avukat İrfan Arpaç’ı ziyaret etti.

Her şeyi unutsada kitap okumayı unutmayan ünlü Avukat İrfan Arpaç kendisini ziyaret eden Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu’na kitap okurken Tarsus Grubu’da Avukat İrfan Arpaç’ın ailesine alzheimer hastalığı ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu yaptığı açıklamada;

“Alman Psikiyatrist ve Nöropatolog Alois Alzheimer 1901 yılında Frankfurt Akıl Hastanesi’nde Auguste Deter adlı bir kadın hasta üzerinde yaptığı araştırma ile alzheimer hastalığı olarak anılan hastalığı ilk kez teşhis ederek hastalığın tedavisinde yapılması gerekenleri bilimsel olarak kanıtlamıştır. Hastalıkla ilgili tarihi süreçte yapılan araştırmalarda ve çalışmalarda; kitap, dergi ve gazete okumanın, müzik dinlemenin bulmaca çözmenin, sosyal farkındalık çalışmalarına katılmanın, pozitif düşünmenin, egzersiz yapmanın, bilişsel aktiviteyi ve yeni bir şeyler öğrenme sürecini canlı tutan etkinlikler yapmanın beynimizde yeni bağlantıların oluşmasını kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda alzheimer hastalığı üzerinde olumlu etkisi sayılamayacak kadar çoktur. Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu olarak bu bilgilerden yola çıkarak kitap okumanın önemine dikkat çekmek için Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi’nde farklı zamanlarda ‘Kitap Okuma Etkinliği’ düzenledik. Yeni çalışma döneminde de Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi’nde ‘Kitap Okuma Etkinliği’ düzenleyeceğiz. Kıymetli Avukat İrfan Arpaç’a şifalar diliyoruz ve sergilediği davranışla kitap okumanın önemini hatırlattığı için teşekkür ediyoruz. Tüm Tarsus Halkı’nı yeni dönem çalışmalarımıza bekliyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSLU TEK ÇOCUK MOTOKROSÇU

Tarsus’ta tek çocuk motokrosçu olan Berkay Sarı, Türkiye Liqui Moly Motokros Şampiyonası’nın 3. ayağında Tarsus’u temsil ederek 3. oldu.

Sarı, “TURKİYE LIOUI MOLY motor yağlarının  düzenlemiş olduğu  MOTOKROS ŞAMPİYONASI OLAN Rrof..Dr. Haydar Baş anısına düzenlenen Balıkesir Gönen üçüncü ayağında 3. geldim. Çukurovamıza bu ödülü kazandırdığım için çok mutluyum. İnşallah zaman ile daha da iyi dereceler alırım” dedi.kaynak Tarsus Akdeniz.com

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’UN GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI USTALARI TRT DİYANET TV’DE…

 ‘’HERŞEY TARSUS İÇİN, HEP BİRLİKTE EL ELE’’

TADER’ in organizasyonu ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ile Elif Hatun Konağının katkılarıyla gerçekleşen “Ayinesi İştir Kişinin” Belgesel Programında Tarsuslu El Sanatları Ustaları yer alıyor.

Başkan Semih Özsu programla ilgili yaptığı açıklamada;’’ TRT Gönül Dağı Programının yapımcısı Ferhat Yalçıner (Yalçıner Prodüksiyon)tarafından çekimi gerçekleştirilen TRT Diyanet TV‘de düzenli olarak yayınlanan ve Geleneksel Türk El Sanatlarını konu alan “Ayinesi İştir Kişinin” Belgesel Programınınaşağıdaki tarihlerde yayınlanacak bölümlerinin,Tarsuslu Geleneksel Türk El Sanatları ustalarımızla çekilmesi konusundaTADERadına Başkan Yardımcımız Bora Togo ve yapımcı firma arasında yapılan görüşmeler neticesinde Tarsus’ta çekilmesi kararı alınmıştı.

Bu karar sonucunda,Geleneksel Türk El Sanatları alanında Tarsus’umuzu en iyi şekilde her zaman ve her ortamda temsil eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet sanatçılarımızÇömlek Sanatçısı Eyüp Makal, Ahşap Oyma Sanatçısı Nezihi Ünal Demirtaş ve Türk Ok ve Yay Sanatçımız Hasan Arslanbu çekimlerde deen güzel şekliyle sanatlarını icra etmiş ve Tarsus’un tanıtılmasına katkı sunmuşlardır.Tarsus’u ve Tarsuslu ustalarımızı konu alan izlenmesi gereken bir program olduğunu eminiz.Ustalarımıza saygıyla teşekkür ediyoruz.

Bu çekimleri gerçekleştiren yapımcı Ferhat Yalçıner ve ekibine, katkılarından dolayı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, Başkan Yardımcısı Fuat Togo ve Elif Hatun Konağı işletmecisi Yeşim İçgören’ e deayrıca teşekkür ediyoruz.

Tarsus’umuzun her alanda tanıtılmasına katkı sunacak bu tür çalışmalarımıza, her zaman olduğu gibi devam edeceğiz’’ ifadelerine yer verdi.

Bu hafta 02 Ekim Cumartesi Günü saat 21:00’de yayınlanacak ilk bölümü Tarsuslu Çömlek sanatçımız Eyüp Makal’ ı konu almaktadır.

  1. Bölüm – Tarsus ‘ta Geleneksel Çömlek Sanatı (Eyüp MAKAL) – 02 Ekim 2021 saat: 21:00
  2. Bölüm – Tarsus’ta Geleneksel Osmanlı-Türk Ok ve Yay Sanatı (Hasan ARSLAN)
  3. Bölüm – Tarsus’ta Geleneksel Ahşap Oyma Sanatı (Nezihi Ünal DEMİRTAŞ)

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUSLU MUHTARLARLA İSTİŞARE TOPLANTISI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Zeki Aksoy, Mezarlıklar İşleri Dairesi Başkanı İbrahim Zengin ve Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürü Soner Yetgin, Tarsus Muhtarlar Derneği’ne üye muhtarlarla istişare toplantısında bir araya geldiler.

Tarsus Muhtarlar Derneği Başkanı-Fatih Mahallesi Muhtarı Turgay Benli ve dernek üyesi muhtarların katılım gösterdiği toplantı Muhtar Ozan Manay’ın ev sahipliğinde Caminur Mahallesi muhtarlık binasında gerçekleştirildi.

Tarsus Muhtarlar Derneği Başkanı Turgay Benli, “Sayın Başkanımız Vahap Seçer’in öncülüğünde, Büyükşehir Belediyemizin hizmetlerinden memnunuz. Elbette eksikler var, elbette vatandaşlarımızın beklentileri var. Bu gibi toplantılarla, karşılıklı görüş alış-verişinde bulunarak sıkıntıları el birliği ile ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Bugün bizlerle bir araya gelen sayın Daire Başkanlarımıza, sayın Şube Müdürümüze ve diğer yetkili arkadaşlara teşekkürlerimizi iletiyorum” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Zeki Aksoy ise muhtarlarla mesai arkadaşı olduklarının altını çizerek, “Öncelikle Başkanımız sayın Vahap Seçer’in sizlere selamını iletmek istiyorum. Sizler, bizlerin mesai arkadaşlarımızsınız, biz böyle görüyoruz. Sizlerinde amacı hizmet, bizlerinde amacı hizmet. Bunu el birliğiyle yerine getireceğiz. Başkanımız sayın Vahap Seçer, parayı ve personeli en iyi şekilde kullanarak hizmet üretiyor. Borç talebi Meclis’ten geçmemesine rağmen, hem eski borçları ödüyor, hem hizmet üretiyor, hem de yeni projeleri hayata geçiriyor” dedi.

Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Zeki Aksoy, program dahilinde sorumluluk alanlarındaki her noktaya hizmet götürüleceğini vurgulayarak, “Biran da tüm talepleri karşılama şansımız yok. Program dahilinde bölüm bölüm hepsi yapılacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

TARSUS’TA ÜRETİCİ KADINLAR SATIŞ STANDI AÇTI

Tarsus’ta belediyenin desteği ile kurulan Tarsus Emekçi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri Cumhuriyet Alanı Atatürk çarşısı önünde stant açtı.
Üretici kadınlar el işi göz nuru ürünlerini sergileyip satış yapma olanağı buluyor…
Stand 09.00-19.00 saatleri arasında açık bulunacak! Bu satış noktasının her hafta  sonu 2 yada 3 gün açık tutulması isteniliyor. Örneğin Perşembe, Cuma, cumartesi veya Cuma, cumartesi, Pazarg ünleri açık tutulabileceği belirtiliyor. Bunun dikkate alınması isteniliyor.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

CHP ESKİ YÖNETİCİSİ SİBEL ZİYLAN’IN KARDEŞİ VEFAT ETTİ

CHP  Tarsus  ilçe eski yöneticilerinden  Sibel Ziylan’ın kardeşi, Emekli öğretmen Vahit Aykurt’un eşi Birgil Aykurt vefat etti. Cenazesi 30 Eylül günü Tarsus şehir mezarlığında toparğa verildi. Allah rahmet eylesin der ailesi ve yakınlarının acısını paylaşırız.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS EMEKLİ EVİNDE ETKİNLİK

Tarsus’ta  bugün Yaşlılar Haftası kutlanıyor. Bu kapsamda 1 Ekim 2021 tarihinde (bugün) 14.00- 16.00 saatleri  arası Yaşlılar Haftası nedeniyle  (Eski park9 Kültür parkı içinde bulunan Tarsus Emekli evinde etkinlik yapılacak.. Büyükşehir belediyesine ait Emekli Evi, bugün bu güzel etkinliğe ev sahipliği yapacak. Tüm yaş almışların günü kutlu olsun.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA SOFRALIK ZEYTİNİN HASADI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Tarsus Belediyesine ait alanlarda yetişen zeytinin hasadı gerçekleştirdi.

Tarsus Belediyesi Başkanı Sayın Dr. Haluk Bozdoğan’ın da katıldığı hasat şenliğinde Halk Marketler sorumlusu Gizem Öner Kara ve Kadın Üretici Kooperatifi başkanı Döne Çolak, Başkan Yardımcısı Demet Tavman  ve üyelerinin de katılım sağladığı hasad şenliğinde şehrimize özgü ve kendi ürettikleri ürünleri açtıkları standlarda sergilediler.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS’TA YENİ BİR ZEYTİN İŞLEME TESİSİ AÇILDI

Tarsus’ta Tesisimize hayırlı olsun ziyaretine gelen sayın kaymakamımız Kadir Sertel beye Borsa başkanımız murat kaya beye iltarım ve ilçe tarım müdürlerimize T.k.d.k koordinatör Beytullah beye yönetim kurulumuza teşekkür ederim.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

BÜYÜKŞEHİR’İN “MOBİL KUAFÖR”

ARACI TARSUS’TA DA HİZMET VERİYOR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde “Yar Saçların Lüle Lüle” sloganıyla çalışmalarını sürdüren “Mobil Kuaför” aracı, Tarsus’ta da hizmet veriyor.

 

2020 yılı Ekim ayında uygulamaya konulan Mobil Kuaför ile bugüne kadar Mersin genelinde binlerce vatandaşa ulaşıldı.

 

Tarsus’tan Anamur’a kadar ilçe ilçe gezen ve özellikle berber ve kuaföre erişimin zor olduğu kırsal bölgelere giden Mobil Kuaför aracından her yaştan vatandaş memnun ve yüzleri gülerek ayrılıyor. Tarsus’ta Kütüklü ve Kefeli Mahalleleri’ne de giden Mobil Kuaför aracında hizmet gören vatandaşlar, memnuniyetlerini dile getirdiler. Araç, 1 Ekim’de yine Tarsus’a bağlı Kızılçukur Mahallesi’ne giderek, vatandaşlara hizmet verecek.

 

Öğrencilerinde ilgi gösterdiği Mersin Büyükşehir Belediyesi Mobil Kuaför aracından yararlanan vatandaşlara ve çocuklara çeşitli armağanlarda veriliyor.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA SOFRALIK ZEYTİNİN HASADI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Tarsus Belediyesine ait alanlarda yetişen zeytinin hasadı gerçekleştirdi.

Tarsus Belediyesi Başkanı Sayın Dr. Haluk Bozdoğan’ın da katıldığı hasat şenliğinde Halk Marketler sorumlusu Gizem Öner Kara ve Kadın Üretici Kooperatifi başkanı Döne Çolak, Başkan Yardımcısı Demet Tavman  ve üyelerinin de katılım sağladığı hasad şenliğinde şehrimize özgü ve kendi ürettikleri ürünleri açtıkları standlarda sergilediler.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

VATAN PARTİSİ İL BAŞKANI MEDYAD’DA

Vatan Partisi İl başkanı Ali Rıza Taşdelen ve Tarsus ilçe yöneticileri  MEDYAD’ı ziyaret etti.

Ziyarette cemiyet  başkan vekili Yakup Boncuk ‘la görüşerek 10 Ekim’de Tarsus’ta bulunacak olan Genel Başkanları Doğu Perinçek ile ilgili program bilgileri verdiler.

İl başkanı Taşdelen, Vatan partisinin üretim Devrimi Kurultayı  kapsamında  10 Ekim 2021 Pazar günü Aliefendioğlu köyü köy meydanında bir toplantı yapılacağını belirterek “Vatan Partisi genel başkanı sayın doğu Perinçek, sorunlarımızı dinlemek ve çözümler üretmek üzere Tarsus Aliefendioğlu köyüneüretim Devrimi Kurultayyına katılacaktır. Gerçek üretici köylülerimizi yeniden milletin efendisi yapmak için çıktığımız bu yolda düzenleyeceğimiz kurultayımıza tüm köylülrimiz ve yurttaşlarımız davetlidir”dedi.

MEDYAD olarak  kendilerine nazik ziyaretleri için teşekkür ederiz

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI Tüm Türkiye’de olduğu gibi dün Tarsus’ta  da 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıldı. Tarsus’taki kutlama...
TADER Başkanı Özsu’dan ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’’ Mesajı…
Ankara Tarsuslular Derneği Genel Başkanı Semih Özsu; ‘’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, hayat hakları elinden...
BÜYÜK TÜRKÇÜ PROF. DR. TURAN YAZGAN, VEFATININ 10. YILINDA ANILDI
Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programına Katılan Başkan Yılmaz; “Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız, Türk Milliyetçiliği Fikir Zincirinin En Önemlisi...
Tader den 24 Kasım Mesajı
Ankara Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı Semih Özsu                    ‘’24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Başkan Semih Özsu mesajında;...
TOROSLAR’DA VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Toroslar Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergilerinin 2022 yılı 2’nci taksit ödemeleri ile 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 12’nci...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER  GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması  yapılacak. Tarsus’taki kutlama töreni için bu sabah saat 09.30...
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇOCUKLARA DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VERİLDİ
Çocukların küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması, ağız ve diş sağlığına önem vermesi için çalışmalar yapan Tarsus Belediyesi, Diş...
BAŞKAN YILMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayan Başkan...
1. ULUSLARARASI TARSUS KUKLA FESTİVALİ 2 ARALIK’TA BAŞLIYOR
Tarsus Belediyesi’nin kenti kültür sanatla buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği etkinlikler devam ediyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan ve 7 yerli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ