$ DOLAR → Alış: 18,59 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,35 / Satış: 19,43

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 29.09.2021
  • 66 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

– ÖĞRENCİLERE SORU BANKALARI DAĞITILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 8. sınıfta okuyan ve Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) hazırlanan öğrenciler için geçtiğimiz yıl ilk kez Tarsus’a bağlı Yenice Mahallesinde açtığı kurs merkezi, bu yılda çalışmalarına devam ediyor.

 

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Büyükşehir Belediyesi Yenice LGS Kurs Merkezi’nin hizmetlerinden faydalanacak öğrencilere, destekleyici soru bankaları kitaplar dağıtıldı.

 

Yenice Kurs Merkezi Sorumlusu Okan Aslan ve görevli öğretmenler, Yenice merkezin yanı sıra çevresinde bulunan diğer yerleşim yerlerinde yaşayan öğrencilere matematik, fen bilgisi, Türkçe, sosyal bilgiler, İngilizce, din kültürü ve sınava yönelik tüm dersleri kapsayan soru bankalarını öğrencilere teslim etti.

 

Yeni binasında hizmet verecek

Geride kalan eğitim döneminde pandemi nedeniyle uzaktan eğitim veren Büyükşehir Belediyesi Yenice LGS Kurs Merkezi önümüzdeki günlerde yeni binasında hizmet vermeye başlayacak.

 

Bayboğan Eğitim Vakfı ve Çağ Üniversitesi Kurucusu merhum Yaşar Bayboğan adına yapılan ve dönemin Yenice Belediyesi’ne tahsis edilen ve daha sonra Büyükşehir Belediyesi’ne geçen Atatürk Caddesi üzerindeki 4 katlı yurt binasının, kurs merkezine dönüştürme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Çalışmaların en kısa süre içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS KARAVAN TURİZMİNE HAZIRLANIYOR

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın “Şehri pandemi sonrası turizm tercihlerine göre hazırlama planı çerçevesinde” yeni bir adım daha atıldı.

Tarsus Belediyesi, karavancıların konaklayabileceği bir alan oluşturmak için harekete geçti. Tarsus karavan parkı hizmete sunulduğunda Tarsus’a gelen karavancılar, şehrin doğal ve tarihi güzelliklerini rahatlıkla gezebilecek, akşamları huzur ve güven içinde konaklayabilecek.

Geçtiğimiz yıl eski Tarsus evlerini butik otellere dönüştürerek şehir turizmi konusunda yeni alternatifler yaratan Tarsus Belediyesi, pandemi sürecinde giderek yaygınlaşan, gelecekte daha yaygınlaşacağı düşünülen karavan turizmiyle ilgili çalışmalara da başladı.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın talimatı üzerine çalışmalara başlayan belediye ekipleri ilk olarak karavan parkı yapılacak alanı belirledi.

Buna göre karavan parkının Çağlayan Mahallesi’nde Tarsus Şelalesi kıyısındaki alanda kurulması kararlaştırıldı. Böylece karavancılar hem Tarsus şelalesinin eşsiz güzelliği ve serinliğinde konaklayacak hem de tarihi kent merkezi başta olmak üzere Tarsus’un tarihi mekânlarını, doğal güzelliklerini rahatlıkla gezebilecek bir konumda yer alacak.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

ELEKTRİK, SU VE BARINMA ÜCRETSİZ

Tarsus’ta Karavan parkı alanında incelemelerde bulunan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “Son zamanlarda ilginin arttığı karavan turizmini yaygınlaştırmak ve Tarsus’u karavanların uğrak noktası haline getirmek amacıyla “Karavan Park” projesi çalışmalarını kısa sürede tamamladık. Tarsus Belediyesi olarak bölge turizmine katkı sunmak amacıyla Avrupa standartlarına uygun karavan istasyonunu yakında hizmete açacağız. İlk etapta tam teşekküllü 30 karavanın barınacağı koşulların oluşturulduğu karavan parkımızda misafirlerimiz için elektrik, su, barınma ücretsiz olarak sağlanacak” dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

ZANLI TUTUKLANDI

Tarsus’ta Taşobası cinayetinde yeni gelişme..

Dün yol anlaşmazlığı nedeniyle tartıştığı ağabeyi ve

yeğenini pompalı tüfekle öldüren Ahmet K. (48) tutuklandı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

OTOMOBİL DEVRİLDİ 3 YARALI

Tarsus ‘ta dün bir  otomobilin devrilmesi sonucu yaralanan 3 kişi, tedavi için hastaneye kaldırıldı.K.T. idaresindeki 27 BK 452 plakalı otomobil, Tarsus-Adana- Gaziantep (TAG) Otoyolu’nun Akgedik mevkisinde kontrolden çıktı.Takla atarak şarampole devrilen otomobilin sürücüsü ile yanında yolcu olarak bulunan 2 kişi yaralandı.Yaralılar, 112 Acil Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

SEÇER’İN HALASI VEFAT ETTİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SEÇER’in halası,
Merhum Hikmet PAYZİN’in Eşi, Halil, Hasan, ve Ayhan PAYZİN’in Annesi  Sabahat Payzin Hakk’ın rahmetine kavuştu. Cenazesi 29.09.2021 Çarşamba günü Saat. 13.00’te Yeşil mahalle Güney Mezarlığında toprağa verilecek olan Merhumeye Allah’tan rahmet Ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

CUMALİ GÖK, KARAEVLİ GÖLETİNİN

YAPIMINA BAŞLANDIĞI İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Tarsus’ta 10 köyün sulama suyu ihtiyacını karşılayacak olan Karaevli göletinin yapımına başlandı.

Geçtiğimiz yıl  Kızılçukur köyünden Cumali Gök adlı vatandaş, Ankara’ya giderekorada  Ak Partili Numan kurtulmuş ile görüşmüş, kurtulmuş da cumali gök’ü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine vesile olmuştu. Bu görüşmede Kızılçukarlu 82 yaşındaki Cumali Gök “Sayın cumhurbaşkanım, Tarsus Kızılçukur köyü ve çevresindeki 8-10 köy sulama suyu olmadığı için iyi ve yeterli üretim yapamıyor. Karboğazı ve Gülek çayında gelen suyun tutulması için Karaevli göletinin yapılması planlanmıştı. Bu göletin bir an evvel yapılmasını istirham ediyorum” dedi.

Erdoğan da o görüşmede, Cumali Gök’e projenin en kısa zamanda başlatılmasını sağlayacaklarını söylemişti. Nihayet adı geçen göletin yapımına başlandı. Bu nedenle Cumali Gök ve köy muhtarı Erdal Gök, başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlara, Ekonomi ve Hazine bakanı, Mersin milletvekili Lütfi Elvan’a, milletvekillerimize teşekkür etti.

Sözkonusu Karaevli göleti tamamlandığında başta Kıılçukur köyü olmak üzere, Kadelli, Dörtler, Göçük, Kırıt, Taşobası, Alibeyli ve çevresindeki köylerde tarım işiyle uğraşan köylüler yararlanacak ve ürünlerini sulama imkanına kavuşacak.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

BORSA ÜYE ZİYARETİ; PANDEMİDE DURMADI,

HEM YATIRIM YAPTI HEM DE İHRACATINI BÜYÜTTÜ.

Borsanın URGE projesi ile İhracat kapasitesini arttıran, yeni yatırımlarını tamamlayan Arıdağ Tarım Paketleme Plastik Nakliye İnşaat Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi – Özkan ARIDAĞ’a Borsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Seçer ve  Genel Sekreter Hasan Şanlı ziyarette bulundular.

Borsa üyelerini işyerlerinde ziyaret ederek, sorun ve isteklerini dinlemek ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak amacıyla gerçekleştirilen bu ziyaretler esnasında sorunları sahada görme fırsatı sağlayan Borsa, işyerlerinde ziyaret edilen  üyelerle faaliyet konuları, iş dünyası ve ekonomi üzerine değerlendirmeler ile sorunların çözümüne yönelik istişarelerde bulunuyor.

Borsa heyetinin ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden ARIDAĞ, ziyaret kapsamında Borsanın genel hizmetlerinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, personellerin iş konularında güler yüzlü ve yardımcı olduklarına değindi.

Yoğun bir döneme başladıklarını, yurt dışı pazar ağlarını genişlettiklerini belirten Özkan Arıdağ, Borsanın URGE projesi ile yurt dışı Pazar araştırmalarına başladıklarını, kendi içlerinde ihracat bölümlerini oluşturduklarını, dış ticarette Borsanın sunduğu hizmetlerden faydalandığını, diğer ülke pazarları konusunda ise Borsanın pazar araştırmalarına olan katkılarından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Arıdağ, “İş insanlarının yurt dışı seyahatlerinde karşılaştıkları sorunları duyuyor ve biraz çekiniyorduk. Ancak, Borsanın URGE projesi ile  ufkumuzu genişleterek hem yeni yatırımlara girdik hemde yurt dışı pazarlarını yerinde gözlemledik. Sorunlarımız olduğunda Borsa ile birlikte hareket ettik. Çok şükür Avrupa ve Rusya pazarında biz varız. Kontrollü bir şekilde ilerlemeye devam ediyoruz.” Dedi.

 

İş dünyası ve ekonomi üzerine değerlendirmelerin istişare edildiği ziyarette, olası tüm sorunların çözümü noktasında hizmet vermekten, çözüm aramaktan hiç bir şekilde imtina etmeyeceklerini ifade eden Başkan Yardımcısı Seçer, “Bölgemizde kendi alanında hizmet veren ve son teknolojik donanımlarla yaş meyve sebze paketleme işletmesini çalıştıran Arıdağ firmasına ihracat kapasitesini artırarak ülke ekonomisine katkılarından ötürü Tarsus Ticaret Borsası olarak teşekkür ederim.”dedi.

Ziyaretin sonunda Seçer, Arıdağ’a teşekkür plaketi takdim etti.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA

DERNEĞİ ÜYESİ VEFAT ETTİ
Tarsus Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu ‘’Derneğimizin üyelerinden, hemşehrimiz Sevgili Hüseyin TÜRER ağabeyimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.
Dernek yönetimlerimizde farklı dönemlerde çeşitli görevlerde de bulunmuş Hüseyin ağabeyimize Allah’tan rahmet, ailesine, akraba ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz. Mekanı Cennet Olsun…’
Tarsus Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA YAŞLILAR İÇİN ETKİNLİK

Tarsus Belediyesi tarafından 1 Ekim Cuma günü Zübeyde Hanım Bütünleşik Gündüz Yaşam Evi’nde yapılması planlanan etkinlikler arasında; “Sevgi ve Alzheimer” konulu kısa film gösterimi, Nörolog Dr. Mustafa AR tarafından “Alzheimer” konulu seminer, Türk Halk Müziği Derneği tarafından mini konser, tavla konseri, boyama etkinliği ve ikramlar yer alıyor.

Tüm halkımızı 1 Ekim Cuma günü saat 16: 00’da Zübeyde Hanım Bütünleşik Gündüz Yaşam Evi’nde yapacağımız etkinliklere davet ediyorum diyen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan;” Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmasını sağlamak amacıyla yaptığımız çalışmaların başında gelen Zübeyde Hanım Bütünleşik Gündüz Yaşam Evi’nde yaşlılarımızla gençlerimizin bir araya gelmesini sağlıyoruz ve bu buluşmada yaşlılarımıza iyi gelecek etkinliklerin gençlerle yapılmasını sağlıyoruz. Yaşlılarımızın sağlığını ve takibini önemseyerek hayata geçirdiğimiz ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan “Akıllı Bileklik Projesi” ile de özellikle yalnız şekilde yaşam süren 65 yaş üstü, bakıma muhtaç, Alzheimer ve Demans hastalarına dağıttığımız akıllı bilekler ile kullanıcıların herhangi bir sağlık problemi yaşaması durumunda acil panik butonu ile yardım istemelerine imkân sağladık.  Yaşlı ve hasta vatandaşlarımıza aileleri kadar yakınlarında olduğumuzu hissettirmeye ve her zaman her koşulda yaşlılarımızın yaşam kalitesini arttıracak projelere imkân vermeye devam edeceğiz” dedi

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI Tüm Türkiye’de olduğu gibi dün Tarsus’ta  da 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıldı. Tarsus’taki kutlama...
TADER Başkanı Özsu’dan ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’’ Mesajı…
Ankara Tarsuslular Derneği Genel Başkanı Semih Özsu; ‘’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, hayat hakları elinden...
BÜYÜK TÜRKÇÜ PROF. DR. TURAN YAZGAN, VEFATININ 10. YILINDA ANILDI
Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programına Katılan Başkan Yılmaz; “Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız, Türk Milliyetçiliği Fikir Zincirinin En Önemlisi...
Tader den 24 Kasım Mesajı
Ankara Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı Semih Özsu                    ‘’24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Başkan Semih Özsu mesajında;...
TOROSLAR’DA VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Toroslar Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergilerinin 2022 yılı 2’nci taksit ödemeleri ile 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 12’nci...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER  GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması  yapılacak. Tarsus’taki kutlama töreni için bu sabah saat 09.30...
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇOCUKLARA DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VERİLDİ
Çocukların küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması, ağız ve diş sağlığına önem vermesi için çalışmalar yapan Tarsus Belediyesi, Diş...
BAŞKAN YILMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayan Başkan...
1. ULUSLARARASI TARSUS KUKLA FESTİVALİ 2 ARALIK’TA BAŞLIYOR
Tarsus Belediyesi’nin kenti kültür sanatla buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği etkinlikler devam ediyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan ve 7 yerli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ