$ DOLAR → Alış: 18,60 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,41 / Satış: 19,48

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 27.09.2021
  • 82 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BAŞKAN SEÇER HABERTÜRK’TE KONUŞTU:

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ, YÜRÜYECEK ÇOK YOLUMUZ VAR”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Tarsuslu  Vahap Seçer, Habertürk ekranlarında canlı olarak yayınlanan ve gazeteci Ceren Bektaş Atuk’un sunduğu Akşam Haberleri’ne konuk oldu. Atuk’un sorularını yanıtlayan Başkan Seçer, göreve geldikleri günden bu yana Mersin’de hayata geçirdikleri projelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Metro projesinde yapım aşamasına geldiklerini anlatan Seçer, “Bu, Mersin tarihindeki en büyük yerel yönetim yatırımı” dedi.

 

“Yapacak çok işimiz, yürüyecek çok yolumuz var”

Ceren Bektaş Atuk’un, “2,5 yıl içerisinde Mersin’de ne değişti?” sorusunu yanıtlayan Başkan Seçer, göreve geldikleri günden bu yana önemli hizmetler yaptıklarını ifade ederek, “Çok şey yapıldı. Ama bu demek değildir ki Mersin hizmete doydu. Tabi daha yapacak çok işimiz, yürüyecek çok yolumuz var” dedi.

 

“Sosyal belediyecilik; bizim asıl görevimiz bu”

Başkan Seçer, CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı’nın sık sık bir araya gelerek değerlendirmeler yaptığını hatırlatarak, pandemi döneminde büyük yatırımlara ara verdiklerini ve sosyal hizmetleri ön plana çıkardıklarını söyledi. Hayata geçirdikleri hizmetlerle vatandaşlardan güzel dönüşler aldıklarını ifade eden Başkan Seçer, “İnsanlar açken, ekonomik sıkıntı yaşarken, acı çekerken, travma yaşarken; yolu, kaldırımı ya da bir başka beton yatırımını düşünemez bir belediye başkanı. Belediyecilikte zaten Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin bakış açısı bu değil. Sosyal belediyecilik; insanlara dokunmak, onların acısını dindirmek, mutluluğunda beraber olmak, zorluğunu paylaşmak, bizim asıl görevimiz bu. Bunu da gayet güzel başardık. Sokaktan aldığımız dönüşler, insanların bizimle paylaştıkları mutlulukları; bunları görebiliyoruz” diye konuştu.

 

“Belediye bünyesinde Göç Masası oluşturduk”

Başkan Seçer, 2011 yılında Suriye’de başlayan olayların ardından Mersin’in de yoğun göç aldığını, bunun sonucu olarak Mersin’in 1 milyon 868 bin düzeyinde bulunan nüfusuna 400 bin göçmenin eklendiğini söyledi. Başkan Seçer, şöyle devam etti:

 

“Sizin bütün imkanlarınızı, gelirlerinizi 1 milyon 868 bine göre yasalar belirlemiş ama sizin hizmet ettiğiniz vatandaş sayısı bunun 400 bin üzerinde. Yani yaklaşık olarak %25 daha fazla nüfusa hizmet etmek durumunda kalıyorsunuz. Bir kere olayın ekonomik travmasından başlayalım. Tabi ki sosyal olarak da önemli sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz ama ben kentin Belediye Başkanıyım. Her konuda olduğu gibi bu konuda da şikayetten öte çözüm üretmek zorundayız. Örneğin, belediye bünyesinde Göç Masası oluşturduk. Birleşmiş Milletlerin Göç Örgütü, Mülteciler Yüksek Komiserliği ya da Alman GİZ Teşkilatı’na kadar birçok uluslararası kuruluşla işbirliği yapıyoruz. İller Bankası’nın koordinasyonunda FRIT II kapsamında alt yapı kredileri, imkanları zorluyoruz ki, bu ekonomik travmayı atlatabilelim diye. ‘Ne derece yeterli oluyor’ derseniz, tabi ki yeterli olmuyor. Ne acıdır ki bunun % 50’si kayıt dışı olanlar. Kayıtlı olarak kontrol altında tuttuğunuz Mersin’de yaklaşık 220 bin Suriyeli var ama bir o kadar da yaklaşık olarak kayıt dışı. Nerede, nasıl yaşadığı belli olmayan insanlar. Bunların eğitimden sağlığa kadar kente verdiği ilave yükler var. Bu şartlar altında tabi ki sürdürülebilirliği yok bu işin.”

 

“Kadınlar kente enerji katıyorlar”

Kadınların ekonomik hayata katılmalarını sağlamak adına geliştirdikleri projeleri anlatan Başkan Seçer, Mersin’de Türkiye’nin birçok yöresinden kadının yaşadığını söyledi. Başkan Seçer,  “Her birinin ayrı bir kültürü, ayrı bir yaşam biçimi var. Bu kadınlar kente enerji katıyorlar. Bu kadınlar çalışmak, üretmek istiyor. Biz zaten Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nı kurduk. Bu konuyu ne kadar önemsediğimizi ortaya koymak için. Diğer taraftan Mersinden Kadın Kooperatifi; bunu takip etmenizi arzu ederim. Kadınların ekonomik hayata katılmaları ve evdeki gizli iş gücünün açığa çıkarılması için çok önemli, değerli projeler yapıyorlar. Biz de destekliyoruz. Başka kurumlarla, uluslararası örgütlerle iş birliği yapıyoruz” dedi. Başkan Seçer, her kademede kadın istihdam oranını artırdıklarını vurguladı.

 

Seçer, tarım ve hayvancılığa verdikleri destekleri anlattı

 

Başkan Seçer, Mersin’in tarım ve hayvancılık potansiyelini artırmak için önemli projeleri sürdürdüklerini belirterek, hayvan yetiştiricilerinin desteklenmesine yönelik olarak hayata geçirdikleri “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” ile “Kazanç Projesi”ni anlattı. Seçer, “Memleket üreterek kazanacaksa, üreterek gelişecekse; insanlar çalışacak, üretecek, onlar ekonomik değere dönüşecek. Bu refaha yansıyacak, eğitim ve sağlık artacak, o refah hayatın her alanına bir değer katacak, yükseltecek ve Türkiye gelişecek. Burada yerel yönetimlerin fonksiyonunun çok büyük olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

“Bugün 120 bin turist ağırlayan Mersin, Antalya gibi yılda 15 milyon turist ağırlayabilirdi”

Mersin’in turizm potansiyelini değerlendiren Başkan Seçer, Mersin’in doğa konusunda Antalya’ya benzediğini, inanç turizmi açısından da değerli mekanlara ev sahipliği yaptığını belirtti. Ancak geçmiş yıllarda Mersin’e turizmde öncelikli bölge olarak teşvikler yapılmadığının altını çizen Seçer, “Antalya gibi turizmde öncelikli bölge olarak bakılsaydı, teşvik kapsamında Mersin’de olmuş olsaydı, bugün 120 bin turist ağırlayan Mersin, Antalya gibi yılda 15 milyon turist ağırlayabilirdi. Bizim de kıyılarımız son derece güzel. Tarih olarak muazzam. Üç semavi dinin sembollerini görürsünüz orada ama istediğimiz noktalarda değiliz” diye konuştu.

 

“Mersin’in marka kent olması yolunda Metro çok önemli bir değer”

Başkan Seçer, vizyon projelerden biri olarak hayata geçirecekleri Mersin Metrosu’nun süreci hakkında da bilgiler vererek, “Yapım aşamasına gelindi. Şu anda Ankara’dan bazı imzaları bekliyoruz. Çünkü finans arayışına çıktık, ihalesi yapıldı, inşaat başlayacak. Buna para tedarik etmemiz lazım. Umut ediyorum; Ankara’dan, ilgili bakanlıklardan kısa süre içerisinde bu imzalar çıkar ve bize ulaşır. Biz de metroya başlarız. Bu Mersin’in tarihindeki en büyük yerel yönetim yatırımı. Tarihinde bu kadar büyük bir yatırım olmadı. Adana için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Çünkü parasal değerine baktığınız zaman proje çok önemli, çok değerli. Mersin’in marka kent olması yolunda da metronun olması çok önemli bir değer” dedi

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TSD’YE TEKİRDAĞ’DAN  ZİYARET

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy şubesi ve Tekirdağ şubesi Türkiye Sakatlar Derneği Tarsus şubesini ziyaret ettiler . Ali Çelik ‘’başta Başkan olarak bütün yönetimini nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ederiz.’ Dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

SELENOĞLU AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ

Akkoza Gazetesi  imtiyaz sahibi Kardeşimiz Hasan Selenoğlu’nun ve Selenoğlu ailesinin kıymetlileri Cansu hanım dünya evine girdi. Cansu hanım genç iş adamlarından Furkan Köksal ile hayatını birleştirdi.

Yunus Düğün salonu Kır bahçesinde  yapılan muhteşem düğün törenine çevre il ve ilçelerden yoğun katılım oldu. Cansu hanımı bu mutlu gününde annesi Asuman Ünal, kardeşi Akın Ünal Selenoğlu,   Hasan Selenoğlu ile Köksal ailesi de yalnız bırakmadı.

Bizde gençlerin  bu mutlu  günlerine şahitlik ettik.. Allah gençleri bir yastıkta yaşlandırsın ve musmutlu bir hayat  nasip etsin diyoruz.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

NEZİHİ ÜNAL DEMİRTAŞ USTAMIZ İSTANBUL’DA BİZLERİ TEMSİL EDİYOR.

Tarsuslu Ahşap Oyma sanatı ustası Kültür Bakanlığı sanatçısı Nezihi Ünal Demirtaş İstanbul Pendik’te açılan Sanatçılar Buluşmasında Tarsus ve Mersin’i temsil ediyor. Sergi 24 Eylül- 1 Ekaim 2021 tarihleri arası açık kalacak. İmkanı ve fırsatı olanlar gezmeli..

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

SEYHAN ÇAĞLAR EMEN’İN  ACI GÜNÜ

Manisa’da bulunan hemşehrimiz  Seyhan Çağlar Emen’in acı günü..

Seyhan Çağlar Emen ‘’1940 doğumlu çok sevdiğim ortanca ağabeyim Çetin Kaya EMEN’i bu sabah  Tarsus’ta kalp krizinden kaybettik. Haklarınızı helal ve ardından dua etmenizi istirham ediyoruz’’ dedi. Helal olsun Allah rahmet eylesin.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

HALUK BOZDOĞAN KÜÇÜK BİR OPERASYON GEÇİRDİ

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, 23 Eylül Perşembe günü küçük ve başarılı bir operasyon geçirdi.

Kamuoyuna yapılan açıklamada ‘’Sayın Başkanımızın sağlık durumu gayet iyi olup, 27 Eylül Pazartesi günü itibariyle görevinin başında olmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla bildiririz.’’ Denildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

EYÜPHAN EYÜBOĞLU’NUN ACI GÜNÜ

TİY eski başkanı ve TSO Meclis başkanı   Eyüphan Eyüpoğlu’nun  sevgili annesi Cevriye  Kuyucuoğlu’nu ebedi yolculuğuna uğurladı..

Cenaze Tarsus şehir mezarlığında toprağa verildi. Mekanı cennet olsun…

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS VE ÇAMLIYAYLA MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANINA YENİ GÖREV

Tarsus ve Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü’ye yeni görev.. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 4.Olağan Genel Kurulunda yapılan seçimde, Güllü Konfederasyon Denetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

Tarsus ve Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı, Anıt Mahallesi’nin değerli Muhtarı Mustafa Naci GÜLLÜ’ ye yeni görevinin hayırlı olması temennisiyle başarılar diliyoruz.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ KADIN BASKETBOL TAKIMI GALİP

 

Tarsus Belediyesi Kadın Basketbol Takımı  Ankara‘da düzenlenen Türkiye Kadınlar Basketbol Federasyonu Kupasına katıldı.

Tarsus Belediyesi Kadın Basketbol Takımımız, dün  Uludağ Basketbol Nilüfer Belediyesi’ni 62-61 yendi.

Başkan Haluk Bozdoğan ‘’Turnuvanın ilk maçında rakibine karşı galibiyet alan Kadın Basketbol Takımımızı tebrik ediyoruz. ‘’ dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS 1-0 MAĞLUP

Tarsus İdman Yurdu, Deplasmanda oynadığı Isparta karşılaşmasında 1-0 mağlup oldu.

Deplasmandan iyi bir oyunla 3 puanla dönmek istayan sarı lacicertliler hayal kırıklığına uğradı. Ev sahibi ekip 30. Dakikada attığı golle ilk yarıyı 1-0 önde kapattı. Tarsus İdman Yurdu 2. Yarıda da bu gole karşılık veremeyince maçı Ispartaspor 1-0 kazandı. Tarsus İdman Yurdu bu sonuçşa puansız dönmek zorunda kaldı.  TİY 4 puanda kaldı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Tarsus’ta Neler Oldu
www.iklimhaber.com   MEMLEKET PARTİSİ TARSUS İLÇE KONGRESİ BUGÜN Genel başkanlığını Muharrem İnce’nin yaptığı Memleket Partisi Tarsus ilçe  kongresi bugün yapılıyor. Kayyum...
Tarsus’ta Neler Oldu
  TARSUS’TA  HALK RESTORAN’DA ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ SICAK ÇORBA İKRAMI Tarsus Belediyesi, geçtiğimiz aylarda hizmete  açtığı Halk Restoran’da öğrencilere ücretsiz sıcak...
Tarsus’ta Neler Oldu
“ÇİRKİN” 25. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ’NDE ANKARALILARLA BULUŞTU Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında...
Mersin’de Masa Ters Döndü
MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur GÖLGELİ Mersin gündeminde büyük yankı oluşturan Seçer-Kocamaz atışmasına ilişkin açıklama da bulundu. Sosyal Medya...
Kilo aldığını sanan adamın karnından çıkanlar doktorları bile şaşırttı
Tokat’ta aşırı kilo aldığını sanan adamın karnından yaklaşık 13 kilogram ağırlığında 4 parça kitle çıkarıldı. Doktorlar, bu büyüklükte kitlelerle çok...
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu
“Çirkin” 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılarla Buluştu   Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali...
MHP MERSİN’DE 18 ARALIK SEFERBERLİĞİ
Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığı’nda, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin Mersin’i ziyaret edeceği 18 Aralık Pazar gününün hazırlıkları başladı. Milliyetçi...
3 Ocak Destanı Şiirlerle Anlatılacak!
    Toroslar’ın 3 Ocak Şiir Yarışmasında Son Başvuru Tarihi, 16 Aralık 2022   3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUSLULAR HAFTA SONU DENİZE AKIN ETTİ Tarsus Belediyesi, Tarsus halkının yıllardır  atıl durumda olan Tarsus Beyaz Kum  Plajı’na kavuşması için...
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ