$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 27.09.2021
  • 136 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BAŞKAN SEÇER HABERTÜRK’TE KONUŞTU:

“YAPACAK ÇOK İŞİMİZ, YÜRÜYECEK ÇOK YOLUMUZ VAR”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Tarsuslu  Vahap Seçer, Habertürk ekranlarında canlı olarak yayınlanan ve gazeteci Ceren Bektaş Atuk’un sunduğu Akşam Haberleri’ne konuk oldu. Atuk’un sorularını yanıtlayan Başkan Seçer, göreve geldikleri günden bu yana Mersin’de hayata geçirdikleri projelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Metro projesinde yapım aşamasına geldiklerini anlatan Seçer, “Bu, Mersin tarihindeki en büyük yerel yönetim yatırımı” dedi.

 

“Yapacak çok işimiz, yürüyecek çok yolumuz var”

Ceren Bektaş Atuk’un, “2,5 yıl içerisinde Mersin’de ne değişti?” sorusunu yanıtlayan Başkan Seçer, göreve geldikleri günden bu yana önemli hizmetler yaptıklarını ifade ederek, “Çok şey yapıldı. Ama bu demek değildir ki Mersin hizmete doydu. Tabi daha yapacak çok işimiz, yürüyecek çok yolumuz var” dedi.

 

“Sosyal belediyecilik; bizim asıl görevimiz bu”

Başkan Seçer, CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı’nın sık sık bir araya gelerek değerlendirmeler yaptığını hatırlatarak, pandemi döneminde büyük yatırımlara ara verdiklerini ve sosyal hizmetleri ön plana çıkardıklarını söyledi. Hayata geçirdikleri hizmetlerle vatandaşlardan güzel dönüşler aldıklarını ifade eden Başkan Seçer, “İnsanlar açken, ekonomik sıkıntı yaşarken, acı çekerken, travma yaşarken; yolu, kaldırımı ya da bir başka beton yatırımını düşünemez bir belediye başkanı. Belediyecilikte zaten Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin bakış açısı bu değil. Sosyal belediyecilik; insanlara dokunmak, onların acısını dindirmek, mutluluğunda beraber olmak, zorluğunu paylaşmak, bizim asıl görevimiz bu. Bunu da gayet güzel başardık. Sokaktan aldığımız dönüşler, insanların bizimle paylaştıkları mutlulukları; bunları görebiliyoruz” diye konuştu.

 

“Belediye bünyesinde Göç Masası oluşturduk”

Başkan Seçer, 2011 yılında Suriye’de başlayan olayların ardından Mersin’in de yoğun göç aldığını, bunun sonucu olarak Mersin’in 1 milyon 868 bin düzeyinde bulunan nüfusuna 400 bin göçmenin eklendiğini söyledi. Başkan Seçer, şöyle devam etti:

 

“Sizin bütün imkanlarınızı, gelirlerinizi 1 milyon 868 bine göre yasalar belirlemiş ama sizin hizmet ettiğiniz vatandaş sayısı bunun 400 bin üzerinde. Yani yaklaşık olarak %25 daha fazla nüfusa hizmet etmek durumunda kalıyorsunuz. Bir kere olayın ekonomik travmasından başlayalım. Tabi ki sosyal olarak da önemli sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz ama ben kentin Belediye Başkanıyım. Her konuda olduğu gibi bu konuda da şikayetten öte çözüm üretmek zorundayız. Örneğin, belediye bünyesinde Göç Masası oluşturduk. Birleşmiş Milletlerin Göç Örgütü, Mülteciler Yüksek Komiserliği ya da Alman GİZ Teşkilatı’na kadar birçok uluslararası kuruluşla işbirliği yapıyoruz. İller Bankası’nın koordinasyonunda FRIT II kapsamında alt yapı kredileri, imkanları zorluyoruz ki, bu ekonomik travmayı atlatabilelim diye. ‘Ne derece yeterli oluyor’ derseniz, tabi ki yeterli olmuyor. Ne acıdır ki bunun % 50’si kayıt dışı olanlar. Kayıtlı olarak kontrol altında tuttuğunuz Mersin’de yaklaşık 220 bin Suriyeli var ama bir o kadar da yaklaşık olarak kayıt dışı. Nerede, nasıl yaşadığı belli olmayan insanlar. Bunların eğitimden sağlığa kadar kente verdiği ilave yükler var. Bu şartlar altında tabi ki sürdürülebilirliği yok bu işin.”

 

“Kadınlar kente enerji katıyorlar”

Kadınların ekonomik hayata katılmalarını sağlamak adına geliştirdikleri projeleri anlatan Başkan Seçer, Mersin’de Türkiye’nin birçok yöresinden kadının yaşadığını söyledi. Başkan Seçer,  “Her birinin ayrı bir kültürü, ayrı bir yaşam biçimi var. Bu kadınlar kente enerji katıyorlar. Bu kadınlar çalışmak, üretmek istiyor. Biz zaten Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nı kurduk. Bu konuyu ne kadar önemsediğimizi ortaya koymak için. Diğer taraftan Mersinden Kadın Kooperatifi; bunu takip etmenizi arzu ederim. Kadınların ekonomik hayata katılmaları ve evdeki gizli iş gücünün açığa çıkarılması için çok önemli, değerli projeler yapıyorlar. Biz de destekliyoruz. Başka kurumlarla, uluslararası örgütlerle iş birliği yapıyoruz” dedi. Başkan Seçer, her kademede kadın istihdam oranını artırdıklarını vurguladı.

 

Seçer, tarım ve hayvancılığa verdikleri destekleri anlattı

 

Başkan Seçer, Mersin’in tarım ve hayvancılık potansiyelini artırmak için önemli projeleri sürdürdüklerini belirterek, hayvan yetiştiricilerinin desteklenmesine yönelik olarak hayata geçirdikleri “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” ile “Kazanç Projesi”ni anlattı. Seçer, “Memleket üreterek kazanacaksa, üreterek gelişecekse; insanlar çalışacak, üretecek, onlar ekonomik değere dönüşecek. Bu refaha yansıyacak, eğitim ve sağlık artacak, o refah hayatın her alanına bir değer katacak, yükseltecek ve Türkiye gelişecek. Burada yerel yönetimlerin fonksiyonunun çok büyük olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

“Bugün 120 bin turist ağırlayan Mersin, Antalya gibi yılda 15 milyon turist ağırlayabilirdi”

Mersin’in turizm potansiyelini değerlendiren Başkan Seçer, Mersin’in doğa konusunda Antalya’ya benzediğini, inanç turizmi açısından da değerli mekanlara ev sahipliği yaptığını belirtti. Ancak geçmiş yıllarda Mersin’e turizmde öncelikli bölge olarak teşvikler yapılmadığının altını çizen Seçer, “Antalya gibi turizmde öncelikli bölge olarak bakılsaydı, teşvik kapsamında Mersin’de olmuş olsaydı, bugün 120 bin turist ağırlayan Mersin, Antalya gibi yılda 15 milyon turist ağırlayabilirdi. Bizim de kıyılarımız son derece güzel. Tarih olarak muazzam. Üç semavi dinin sembollerini görürsünüz orada ama istediğimiz noktalarda değiliz” diye konuştu.

 

“Mersin’in marka kent olması yolunda Metro çok önemli bir değer”

Başkan Seçer, vizyon projelerden biri olarak hayata geçirecekleri Mersin Metrosu’nun süreci hakkında da bilgiler vererek, “Yapım aşamasına gelindi. Şu anda Ankara’dan bazı imzaları bekliyoruz. Çünkü finans arayışına çıktık, ihalesi yapıldı, inşaat başlayacak. Buna para tedarik etmemiz lazım. Umut ediyorum; Ankara’dan, ilgili bakanlıklardan kısa süre içerisinde bu imzalar çıkar ve bize ulaşır. Biz de metroya başlarız. Bu Mersin’in tarihindeki en büyük yerel yönetim yatırımı. Tarihinde bu kadar büyük bir yatırım olmadı. Adana için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Çünkü parasal değerine baktığınız zaman proje çok önemli, çok değerli. Mersin’in marka kent olması yolunda da metronun olması çok önemli bir değer” dedi

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TSD’YE TEKİRDAĞ’DAN  ZİYARET

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy şubesi ve Tekirdağ şubesi Türkiye Sakatlar Derneği Tarsus şubesini ziyaret ettiler . Ali Çelik ‘’başta Başkan olarak bütün yönetimini nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ederiz.’ Dedi.

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

SELENOĞLU AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ

Akkoza Gazetesi  imtiyaz sahibi Kardeşimiz Hasan Selenoğlu’nun ve Selenoğlu ailesinin kıymetlileri Cansu hanım dünya evine girdi. Cansu hanım genç iş adamlarından Furkan Köksal ile hayatını birleştirdi.

Yunus Düğün salonu Kır bahçesinde  yapılan muhteşem düğün törenine çevre il ve ilçelerden yoğun katılım oldu. Cansu hanımı bu mutlu gününde annesi Asuman Ünal, kardeşi Akın Ünal Selenoğlu,   Hasan Selenoğlu ile Köksal ailesi de yalnız bırakmadı.

Bizde gençlerin  bu mutlu  günlerine şahitlik ettik.. Allah gençleri bir yastıkta yaşlandırsın ve musmutlu bir hayat  nasip etsin diyoruz.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

NEZİHİ ÜNAL DEMİRTAŞ USTAMIZ İSTANBUL’DA BİZLERİ TEMSİL EDİYOR.

Tarsuslu Ahşap Oyma sanatı ustası Kültür Bakanlığı sanatçısı Nezihi Ünal Demirtaş İstanbul Pendik’te açılan Sanatçılar Buluşmasında Tarsus ve Mersin’i temsil ediyor. Sergi 24 Eylül- 1 Ekaim 2021 tarihleri arası açık kalacak. İmkanı ve fırsatı olanlar gezmeli..

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

SEYHAN ÇAĞLAR EMEN’İN  ACI GÜNÜ

Manisa’da bulunan hemşehrimiz  Seyhan Çağlar Emen’in acı günü..

Seyhan Çağlar Emen ‘’1940 doğumlu çok sevdiğim ortanca ağabeyim Çetin Kaya EMEN’i bu sabah  Tarsus’ta kalp krizinden kaybettik. Haklarınızı helal ve ardından dua etmenizi istirham ediyoruz’’ dedi. Helal olsun Allah rahmet eylesin.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

HALUK BOZDOĞAN KÜÇÜK BİR OPERASYON GEÇİRDİ

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, 23 Eylül Perşembe günü küçük ve başarılı bir operasyon geçirdi.

Kamuoyuna yapılan açıklamada ‘’Sayın Başkanımızın sağlık durumu gayet iyi olup, 27 Eylül Pazartesi günü itibariyle görevinin başında olmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla bildiririz.’’ Denildi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

EYÜPHAN EYÜBOĞLU’NUN ACI GÜNÜ

TİY eski başkanı ve TSO Meclis başkanı   Eyüphan Eyüpoğlu’nun  sevgili annesi Cevriye  Kuyucuoğlu’nu ebedi yolculuğuna uğurladı..

Cenaze Tarsus şehir mezarlığında toprağa verildi. Mekanı cennet olsun…

 

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

TARSUS VE ÇAMLIYAYLA MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANINA YENİ GÖREV

Tarsus ve Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü’ye yeni görev.. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu 4.Olağan Genel Kurulunda yapılan seçimde, Güllü Konfederasyon Denetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

Tarsus ve Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı, Anıt Mahallesi’nin değerli Muhtarı Mustafa Naci GÜLLÜ’ ye yeni görevinin hayırlı olması temennisiyle başarılar diliyoruz.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS BELEDİYESİ KADIN BASKETBOL TAKIMI GALİP

 

Tarsus Belediyesi Kadın Basketbol Takımı  Ankara‘da düzenlenen Türkiye Kadınlar Basketbol Federasyonu Kupasına katıldı.

Tarsus Belediyesi Kadın Basketbol Takımımız, dün  Uludağ Basketbol Nilüfer Belediyesi’ni 62-61 yendi.

Başkan Haluk Bozdoğan ‘’Turnuvanın ilk maçında rakibine karşı galibiyet alan Kadın Basketbol Takımımızı tebrik ediyoruz. ‘’ dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS 1-0 MAĞLUP

Tarsus İdman Yurdu, Deplasmanda oynadığı Isparta karşılaşmasında 1-0 mağlup oldu.

Deplasmandan iyi bir oyunla 3 puanla dönmek istayan sarı lacicertliler hayal kırıklığına uğradı. Ev sahibi ekip 30. Dakikada attığı golle ilk yarıyı 1-0 önde kapattı. Tarsus İdman Yurdu 2. Yarıda da bu gole karşılık veremeyince maçı Ispartaspor 1-0 kazandı. Tarsus İdman Yurdu bu sonuçşa puansız dönmek zorunda kaldı.  TİY 4 puanda kaldı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Bakan Kacır, görme engelli genç girişimci Zülal Tannur ile bir araya geldi
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, From Your Eyes uygulamasının Kurucusu, görme engelli genç girişimci...
Özel, Meliha Ercan Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret etti
Özgür Özel ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, "'Manavgat Belediyemizin Meliha Ercan Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret ederek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde...
İmamoğlu: ”Engelli bireylerin iş bulması için özel çalışmalar yapılıyor”
İmamoğlu açıklamasında, "Bölgesel İstihdam Ofislerimiz engelli bireylerin iş bulması için özel çalışmalar yapıyor. Mülakatlardan başlayarak tüm süreçte tam destek sağlanıyor."...
“TSK birliği vuruldu” iddiası yalanlandı
Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerle ilgili, "PKK orta menzilli füze ile TSK birliğini vurdu...
Başkan Soyer: “Hangi keyfiyetle İzmir’e 26 milyar  ayırıyorsunuz”
Sosyal Demokrasi Derneği (SSD) ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından İzmir, Mersin, Eskişehir, İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek “2’nci Yüzyılda Sosyal Demokrat...
Aydın’da AFAD gönüllüleri yaraları sarıyor
Aydın’ın Germencik ilçesinde geçtiğimiz günlerde etkili olan sağanak yağışın ardından bazı evleri su basarken, AFAD gönüllüleri yaptıkları çalışmalarla selden etkilenen...
TBMM Başkanı’ndan 3 Aralık mesajı
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. ANKARA (İGFA) – TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 3...
Başkan Altay, COP28 kapsamında düzenlenen Yerel İklim Zirvesi’ne katıldı
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, dünya liderlerinin de...
Adıyaman’da zehir tacirlerine geçit yok!
Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler il genelinde zehir tacirleriyle olan mücadelelerini aralıksız sürdürüyor. Bir ihbarı değerlendiren ekiplerin gözaltına aldığı...
“Cumhuriyetin 100’üncü, Türk Yazılım Sektörünün 50’nci Yılı Programı” düzenlendi
Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) tarafından düzenlenen “Cumhuriyetin 100’üncü, Türk Yazılım Sektörünün 50’nci Yılı Programı”na Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgür Volkan...
KESOB heyetinden Başkan Büyükkılıç’a ziyaret
Yerel yönetim hizmetleri kapsamında tüm kamu kurum kuruluşları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile dayanışmaya özen gösteren Başkan Büyükkılıç, ortak aklı...
Bakan Uraloğlu: “Varsa engel sadece kalplerimizde!”
Bakan Uraloğlu, yayımladığı mesajda, ''3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle tüm engelli vatandaşlarımıza gönülden sevgilerimi iletiyorum. Varsa Engel Sadece Kalplerimizde! ...
Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 3 terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Mehmetçik, teröristleri inlerinde etkisiz hale getirmeye devam ediyor. Kararlılıkla sürdürdüğümüz operasyonlarımız neticesinde Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde...
Adıyaman’da jandarma devriyesinde 2 gözaltı
Adıyaman’da biri uyuşturucu, diğer ruhsatsız av tüfeği bulunduran iki şüpheli gözaltına alındı. ADIYAMAN (İGFA) –Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı, yapılan istihabri...
DEVA Partili Karal, Türk-Sudan ortak tarım şirketini Meclis gündemine taşıdı
‘Şirket neden tasfiye edildi’ Önergede tasfiye edilen şirketin akıbeti ile ilgili bilgiler veren milletvekili Karal, Türkiye ile Sudan arasında ‘tarımsal...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ