$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 22.09.2021
  • 91 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

 

FATMA HANIM TARSUS’U BURSA’DA TEMSİL ETTİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sponsorluğunda düzenlenen   “Bir Şehit, Bir Öykü Bir Şiir” adlı kitabının 2.Gala Gecesi Bursa  Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Tarsus’u şair  Yazar Fatma Özger Bilgiç  temsil etti.

Bilgiç  “ANAMA SÖYLEYİN KARA GİYMESİN” adlı eseri Orhan Oyanık ile  düet şeklinde yorumladı.Emegi geçen herkese teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

TARSUS ŞEHİR TİYATROSU ÇEHOV VODVİL

OYUNUYLA 25. KEZ SEYİRCİYLE BULUŞTU

Tarsus Şehir Tiyatrosu, Rus edebiyatının dünyaya armağan ettiği öykücü ve oyun yazarı AntonPavloviç Çehov’un yazdığı komedi türündeki “Çehov Vodvil” adlı oyunu ile 25. kez izleyiciyle buluştu.

Reji ve dramaturji çalışmalarını Nihat Çapar’ın yaptığı oyunda Murat Çapar, Özmen Güvençli, Derya Güneri, Hacer Öner, Ertan Rüstem ve Ozan Karabulut rol aldı. AntonPavloviç Çehov’un iki oyunundan derlenen ‘Çehov Vodvil’ oyunuyla izleyicinin karşısına 25. kez çıkan Tarsus Şehir Tiyatrosu, izleyiciden tam not aldı.

Tarsus Belediyesi Dr. Turgut Erkutlu Bilim Sanat ve Kültür Akademisi Ayşe LebrizBerkem sahnesinde yapılan 25. Oyun kutlamasında pasta kesimi yapan oyuncular seyirciden tam not almanın ve Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde 4 ödül almanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler.

Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun kurulduğu günden bugüne büyük başarılara imza attığını dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan;” Göreve geldiğimiz günlerde Tarsus için büyük bir eksiklik olan kültür sanat faaliyetlerinin yapılması ve güçlenmesi adına yaptığımız ilk çalışmalardan olan Tarsus Şehir Tiyatrosu’nu Kasım 2019’da kurduk ve pandemi şartlarını da sayarsak yaklaşık 2 yıllık bir çalışma süresi içinde ciddi çalışmalar yapıp onlarca oyun sahneledik ve uluslararası alanda 4 ödüle layık görüldük. Kısa sürede büyük başarılara imza atan ekibi kutluyor sanata yönelik çalışmaların her zaman için destekçisi olacağımı da bildiriyorum” dedi.

Tarsus Şehir Tiyatrosunun kurulduğu günden beri yaptığı çalışmalar ve sahnelediği oyunlarla Türkiye’de dikkat çekici bir gelişim gösterdiğini ifade eden Tarsus Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Çapar, “Biz burada başarılı oyunlar yazmanın ve sahnelemenin yanı sıra tiyatro sanatına gönül vermiş gençlerimizin gelişimlerini sağlayacak ortamlar da oluşturuyoruz. Bu ortamlarda gençlerimizin tiyatro sanatını icra etmek için aradığı eğitimleri de ücretsiz olarak veriyoruz. Bu hedefle Tarsus Şehir Tiyatrosunu kurduk. Kendi yazıp oynadığımız oyunları sahnelediğimiz ve turneler de düzenlediğimiz çalışmaların yanı sıra Türkiye’de tiyatro sanatının gelişimine yönelik çalışmalarımız da mevcut. Burada tiyatro sanatının gelişimine yönelik yaptığımız destek çalışmalarından biri de Türkiye’nin her yerinden tiyatroları Tarsus’ta konuk olarak ağırlamak ve oyunların şehrimizde sahnelenmesini sağlamaktır. Bu vesileyle hem ülkemizdeki tiyatroların gelişimine destek oluyoruz hem de Tarsus halkının farklı oyunlar izlemesini sağlıyoruz. Tiyatro sanatının gelişimine yönelik çalışmalarımız kapsamında uluslararası tiyatro festivallerine katılım başvuruları yaparak yakın zamanda Tarsus adının uluslararası platformlarla anılmasını da sağlamayı hedefliyoruz. Kültür ve sanata yönelik çalışmaların en büyük destekçisi olan Başkanımız sayın Dr. Haluk Bozdoğan’a desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Ayrıca oyunumuza yoğun ilgi gösteren seyircimize de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

BOLATLI MAHALLESİ’NİN BAZI BÖLGELERİ

TARİHİNDE İLK KEZ BELEDİYEDEN YOL

HİZMETİ GÖRÜYOR

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın hizmette önceliğimiz ihmal edilmiş, dezavantajlı yerlerdir diyerek başlattığı hizmet atağı hız kesmeden devam ediyor.

Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekiplertarafından şehir genelinde yürütülen çalışmalar kapsamında Günyurdu mahallesinden sonra Bolatlı mahallesinin bazı bölgeleri de mahalle tarihinde ilk kez belediyeden yol hizmeti görüyor.

Bolatlı mahallesinde özellikle mahalle merkezinin dışında kalan hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ve son yıllarda nüfusun artışıyla birlikte oluşan yeni yerleşim alanlarının büyümesiyle beraber oluşan yol problemine Tarsus Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin özverili çalışmalarıyla çözüm sağlanıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında daha önce hiç işlem yapılmamış engebeli, kaya engelli, toprak yollar düzeltilerek teraziye çekiliyor. Ardından mucur dökülüp sathi asfalt çalışmaları yapılarak işlem gören yollar konforlu hale getirilerek vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Bolatlı mahallesinin sadece merkezden ibaret olmadığını asıl nüfusun hayvancılıkla uğraşılan bölgede olduğunu ve yıllarca yolları bile yapılmayarak ihmal edildiğini ifade eden vatandaşlar bulundukları bölgede mahalle tarihinde ilk kez yol çalışması yaptığı için Başkan Bozdoğan’a çok teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

Herkese eşit hizmet şiarıyla adil bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan;” Bizim yönetim anlayışımızda particilik ya da adamcılık hiçbir zaman olmadı bizler yönetimi devraldığımızda sadece kendi seçmenimizin değil bütün Tarsus’un hizmetkarı olduğumuzu ifade ettik. Bu anlayışla çalışıp bu anlayışla projeler üretiyoruz. Bu kapsamda Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekipler aracılığıyla yürüttüğümüz çalışmalarımızda önceliğimizi yıllarca ihmal edilmiş, hizmetten yoksun bırakılmış bölgelere verdik. Daha adil ve eşitlikçi bir yönetim anlayışıyla çalışmalarımızı yürüterek yıllarca ihmal edilmiş bölgelere hizmet götürmeye ve adaleti sağlamaya devam edeceğiz“ dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

Borsadan Üye Ziyaretleri; Titizler Tarım ve Beyaziler Tarım

Üye ziyaretleri kapsamında edinilen fikirlerle ziyaret yolculuğuna devam eden Tarsus Ticaret Borsası , ziyaretler kapsamında üyelerinin sorunlarını dileklerini , tavsiyelerini dinliyor , birlikte hareket etmenin ekonomiye ve ticarete kazandıracağı fikirleri paylaşıyor.

Borsa üyelerine gerçekleştirilen bu ziyaretler kapsamında Borsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Seçer ve Meclis Üyesi Nail Uçak, Titizler Tarım Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi – Celal Titiz Ve İlhan Titiz İle Beyaziler Toprak Mahsulleri Üretim İmalat Nakliye Ticaret Ve Sanayi Limited Şirketi – Mustafa Beyaziler’e ziyaretlerinde ticaret ve ekonomide yaşanan zorlu koşullara rağmen alım satımlarında gösterdikleri ekonomik katkıları, yatırım ve istihdamlarını arttırmaları nedeniyle de plaket takdim ettiler

Tarsusun iki köklü firmasına gerçekleştirilen ziyarette genişleyen ticaret yelpazesi ile sektörlerinde profesyonelleşen Titizler Tarım ve Beyaziler Tarım , Tarsus’a olduğu kadar Çukurova bölgesine de hizmet vermektedir.

Yeni yatırımları ile sektöründe rekabetçiliği tetikleyen, destekleyen üye firmalarımız hasat dönemi yaklaşan soya ve pamuk için hazırlıklara başladıklarını ifade ettikleri ziyarette;

Titizler Tarımın temsilcisi İlhan Titiz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bölgede tarla tarımından bahçe tarımına doğru bir kayma olduğuna değindi. Titiz, “Borsamızın son yıllarda kentin ekonomisine ve ticaretine sağladığı katkılar hepimizce malum.” diyerek Borsanın olağan tüm güncel gelişmeleri iletişimin her türlü kanalını kullanarak üyelere ulaştırmada da başarılı olduklarını belirtti.

Beyaziler Tarım temsilcisi Mustafa Beyaziler de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ettiği görüşmede, bölge ve ülke’nin arz – talep dengesinin çok iyi takip edilmesi gerektiği ifadesinde bulundu. Beyaziler, “Borsamızın gerçekleştirdiği bu ziyaretlerden memnunuz. İkili ilişkilere önem veren borsamız ziyaretlerinde ve yıl içinde yapacakları faaliyetleri de anlatarak bizlerle beraber yol haritası oluşturuyor.” dedi.

Borsa olarak yapımına başlanan lisanslı depo hakkında bilgi veren Başkan Yardımcısı Ali Seçer, lisanslı deponun tüm üyelerin hizmetinde olduğunu, yaklaşan sezon ile birlikte üyelerinin depolama ihtiyaçlarını karşılayacaklarını, bu hizmetten yararlanmalarını istedi. Borsanın her zaman hizmete hazır olduklarını belirttiği konuşmasında , ülke ekonomisine katkılarından ötürü Tarsus Ticaret Borsası olarak Titizler Tarım Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi İle Beyaziler Toprak Mahsulleri Üretim İmalat Nakliye Ticaret Ve Sanayi Limited Şirketi yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür etti.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

TARSUS’TA ÜRETİCİ KADINLAR BULUŞMASI

Tarsus belediyesi desteğiyle  Tarsus’ta üretici

kadınlar buluşması 22 eylülde gerçekleşecek.

? 22 Eylül 2021 (Çarşamba)

⏱ 09.00-19.00

?Rauf Denktaş Park İçi

Ayrıntılı Bilgi İçin

0535 714 42 53

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

HALUK BOZDOĞAN HAFTA SONLARI ŞİFA DAĞITIYOR.

Tarsus Belediye Başkanı Doktor Haluk Bozdoğan Vatandaşlarımızın sağlık sorunlarına çözümler üretiyor.

Haluk Bozdoğan hafta sonları şifa dağıtıyor. Bozdoğan ”Vatandaşlarımızın sağlık sorunlarına çözümler üretmek için mesai yapmaya devam ediyoruz

Hizmet anlayışımızda insana sevgiyi, saygıyı ve hoşgörüyü esas alarak, vatandaşlarımızın dertlerine derman olacak yönlendirmeleri yapmayı sürdüreceğiz.” dedi.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

HAYAT KURALLARIYLA YAŞANDIĞI KADAR GÜZELDİR

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Covid-19 salgını ile birlikte girdiğimiz pandemi sürecinde getirilen kısıtlamalar ve tedbirler hepimize farklı bir hayat tecrübesi kazandırdı. Kimimiz sosyal ilişkilerdeki eksikliğimizin farkına vardık, kimimiz zamanın ve sağlığın kıymetini öğrendik. Ençok da vefanın insan üzerindeki etkisini fark ettik. Duyduğumuz özlemlerin vuslata dönmesini beklerken maske, mesafe ve temizlik kurallarını hayatımızın vazgeçilmez bir parçası yaptık.

Her ne kadar tüm yaşanmışlıklardan dersler çıkarsa da toplumumuzun genel yapısında çıkardığı dersleri önemsememe dolayısıyla unutma ve kuralları ihlal etme var. Söylem ve eylem zıtlığı var. Oysa elzem olan söylem ve eylemin uyuşmasıdır. Toplumu etkileyen bir salgın hastalık söz konusu ise toplumu oluşturan fertlerin hastalığın zararlarından korunmak adına söylemleri ve eylemleri ile birlikte hareket etmesi gerekir. Sözde kalan her şey zamanla unutulur. Söz eyleme dönüştürüldüğünde hayat bulur. Yaşam boyunca kazanılan hayat tecrübeleri düstur ve felsefe edinildiği sürecede payımıza mutluluk ve zafer düşer.

Her evin içişleri bakanı konumundaki kadınlar pandemi sürecinde çok yoruldu. Pandemi dolayısıyla ikiye katlanan evin iç idaresi ile ilgili tüm konuları büyük bir sabırla ve özveriyle çözüme ulaştırırken yorulan, yıpranan tüm kadınlarımızı kutlarım. Evin dışişleri bakanı konumundaki erkekler ise maddi boyuttaki girdabın içerisinde nerede ise boğulma noktasına geldi. Öğrenciler ve öğretmenler online eğitimle bunalıma girdi. Kısaca; toplumun her kesiminin rahatsızlığını duyduğu bir konu oldu. Tabiri caizse pandemi sürecinde bir harbin içinde bulduk kendimizi. Covid-19 hastalığı ile savaşırken bazen mağlup olup hastalığa yenik düştük, bazen de galip geldip şifâ sancağını göndere çektik.

Kocaeli Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’nde okuyan kızımı uzun bir aradan sonra açılan üniversitesine yolcu ederken Tarsus Otogarı’nda şahit olduğum bazı olaylar bu yazımın ilham kaynağı oldu. Bir tarafta Covid-19 salgınından ders çıkarıp diğer tarafta çıkardığı dersi unutanlar, zarar görse de kuralları ihlal etmekten geri kalmayanlar, asker uğurlarken, öğrenci ya da misafir gelen yakınını yolcu ederken mutluluk ve hüznü aynı anda yaşayanlar bir bir yürek kadrajıma takıldı. Gözyaşımla sulanan sözler Gül Name satırlarıma yansıdı.

Toplum olarak borderline kişilik bozukluğu mu yaşıyoruz bilinmez. Bilinmesi gereken her zaman ve mekânda karşımıza çıkabilecek olan her şeye hazırlıklı olmamızdır ve üzerimize düşeni hakkıyla yapmamızdır. Kendimizi her alanda eğitmek ve edindiğimiz bilgileri özümsemek, hayatımıza indirgemek, yaşamak, nesillere aktarmak ve yaşatmak gayretimiz olmalıdır. Hayat; temelini milli ve manevi değerlerimizin oluşturduğu kurallarıyla yaşandığı kadar güzeldir. Covid-19 salgınının en kısa zamanda bittiği güzel günler temennisiyle. Sağlıcakla kalın.

Emine KUREN

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

AKTİF OL, SAĞLIKLI YAŞLAN’ KONULU ETKİNLİĞİ BUGÜN

Dünya Alzheimer Farkındalık Günü’ dolayısıyla Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi’nde düzenlediğimiz Alzheimer Hastalığı’nda aktif yaş almanın önemine ve müziğin iyileştirici gücüne vurgunun yapılacağı ‘Aktif Ol, Sağlıklı Yaşlan’ konulu etkinliğimize hepinizi bekliyoruz

Konuşmacı: Fzt. Hülya Bozoğlu

Solist: Beyza İrtük

(Popstar Türkiye Finalisti)

Solist Şefi: Hasan Basri Üstün

TARİH .22 Eylül 2021 ÇARŞAMBA

SAAT. 14.00

Maske, mesafe ve hijyen kurallarının ön planda tutulacağı etkinliğimizde tüm katılımcılara ‘Hes Kodu’ kontrolü yapılacaktır.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

YOLCU ALMA KAVGASI

Tarsus tayolcu almak için birbiriyle yarıştığı öne sürülen özel halk otobüsü ile minibüs şoförü kavga etti.

Alınan bilgiye göre İnceark mahallesi ve İsmetpaşa mahallesinin kesiştiği Muvaffak Uygur caddesinde meydana gelen olayda iki toplu taşıma aracının sürücüsünün kavgası mavibüsün kamerasına yansırken, daha sonra araçtan inen sürücüler yaka paça birbirine girdi.

Yolcu taşıyan ve mavibüs olarak bilinen halk otobüsü ile minibüsün güzergah üzerinde bulunan durak önünde bekleyen yolcuları almak için birbiriyle yarıştı. Ancak bu olaydan önce araçların birbirlerinin önüne direksiyon kırdıkları görülürken, çıkan tartışmanın kavgaya dönüştüğü görüldü.

Kavga eden şoförleri vatandaşlar araya girerek ayırırken, her 2 sürücü bağlı bulundukları kooperatife götürülerek barıştırılırken, yaralı olmadığı bildirildi. KAYNAK TARSUS AKDENİZ.COM

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

MÜZİK FESTİVALİ’NDE TARSUSTA KONSER

Hollanda merkezli müzik grubu Damask Vocal Quartet, 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Tarsus ta konser verdİ. Konser St paul kilisesinde yapıldı.

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

HÜDA PAR Tarsus İlçe Teşkilatı Ziyaretlerde Sınır Tanımıyor
HÜDA PAR Tarsus İlçe Başkanı Hikmet Tanış seçim çalışmaları kapsamında Tarsus’ta bir dizi ziyaretlerde bulundu. Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı...
Tarsus’ta Neler Oldu
HAKKI MENİZ “TREN HATTININ YERALTINA ALINMASI BENİM PROJEM” AK Parti Mersin Milletvekili Adayı Hakkı  Meniz: “2014’de Belediye Başkan Adaylığımdaki  Projem...
AK Parti Milletvekili Hulki Cevizoğlu, 2.turu yorumladı: Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 37-38 alabilirse öpsün başına koysun
AK Parti Milletvekili Hulki Cevizoğlu, 2.turu yorumladı: Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 37-38 alabilirse öpsün başına koysun 28 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı...
Tarsus’ta Neler   Oldu
-BAŞKAN BOZDOĞAN “TARSUS’UN İL OLMASI İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİM” Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, hesap verilebilirlik ilkesiyle kentin ana unsuru...
TOROSLAR BELEDİYESİNİN TENİS TURNUVASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Toroslar Belediyesinin; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde düzenlediği Tenis Turnuvası, ödül töreni ile son buldu.  ...
AK Parti Milletvekili Adayı Hakkı Meniz: “2014’de Belediye Başkan Adaylığımdaki Projem Hayata Geçiyor”
    .Meniz; “ Mersin Adana Osmaniye Gaziantep Hızlı Tren Hattının Tarsus bölümünde çalışmalar başladı. Yaparsa AK Parti Yapar”  ...
Tarsus’ta Neler Oldu
SERKAN ÖLMEZ, ŞIRNAK’TA ŞEHİT Tarsuslu uzman çavuş Serkan Ölmez, dün Şırnak’ta şehit düştü.  Cenaze töreni bugün yapılacak. Belediye Başkanı Dr....
CHP’li belediyeden tepki çeken hareket! Seçim sonuçlarından sonra depremzedeleri otelden çıkarmak istediler, tepkiler sonrası geri adım attılar
CHP’li belediyeden tepki çeken hareket! Seçim sonuçlarından sonra depremzedeleri otelden çıkarmak istediler, tepkiler sonrası geri adım attılar Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS BELEDİYE BAŞKANI CANLI YAYINDA KONUŞTU Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ile Enine boyuna proğramında gazeteciler  Okan Çalışkan ile  Mustafa...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA 249 BİN 761 SEÇMEN 749 SANDIKTA OY KULLANACAK Bu seçimlerde Tarsus’ta 250 bine yakın  seçmen 749 sandıkta oy kullanacak....
BAŞKAN YILMAZ, OYUNU KULLANDI
BAŞKAN YILMAZ, OYUNU KULLANDI   Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 13. Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili...
Başkan Yılmaz, Anneler Günü’nü Kutladı
Başkan Yılmaz, Anneler Günü’nü Kutladı   Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Anneler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, tüm annelerin...
‘’Sevgilerin en büyüğü ve en kıymetlisi Anne sevgisidir.’’
‘’Sevgilerin en büyüğü ve en kıymetlisi Anne sevgisidir.’’   Özsu mesajında; ‘’Sonsuz bir hoşgörünün, koşulsuz bir sevginin, özverinin, merhametin ve...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA 12 MAYIS’TA  (BUGÜN) ANNELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILACAK Tarsus Belediyesi tarafından 12 Mayıs Cuma günü (bugün) Anneler günü etkinliği yapılacak. Çocuklar...
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, motor ve ehliyet sınıfı hakkında açıklamada bulundu
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, motor ve ehliyet sınıfı hakkında açıklamada bulundu 11.05.2023 16:05 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, B sınıfı ehliyet...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ