$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 19.08.2021
  • 167 kez okundu

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

İSTANBUL’DA ÇUKUROVALILARI BİR

ARAYA TOPLAMAK İÇİN LOKAL AÇILIYOR

İstanbul’da yaşayan Çukurovalıları bir araya toplamak için  bir lokal açılacağı bildirildi.

Tarsuslu hemşehrimiz Mustafa Bulut,  yakında İstanbul’da  yaşayan Tarsus, Mersin ve Adanalıları yani  Çukurovalıları br araya toplamak için lokal açacaklarını söyledi.

Bulut “Gurbet elde yaşayan Adana, Mersin ve Tarsus ve ilçelerimizdeki hemşehrilerimizi İstanbul’da Çukurovalılar grubu olarak bir çatı altında toplamak istiyoruz. Bunun için Fatih ilçesinde bir lokal açacağız. Burada ayrıca bizler kendi iş alanımız olarak inşaat, emlak özel güvenlik işlerimizi yapacağız. Yakında  ise geçtiğimiz günlerde sel ve orman yangınlarından zarar görenlere yardım toplayıp göndereceğiz. bunun yanı sıra okullar açılınca Eylül ayında da ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlamak için çalışmalara başlayacağız. Tüm Çukurovalıların desteğini bekliyoruz” dedi.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

DİJİTAL SINIF KAYITLARI 23 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

HERKESE AÇIK OLAN PLATFORM, HER ÖĞRENCİYE ÖZEL OLANAKLAR SUNACAK

Bölgede ilk kez Tarsus Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve aynı anda binlerce öğrenciye hizmet verecek olan Dijital Sınıf projesi için kayıtlar 23 Ağustos’ta başlıyor.  Proje ile 1. Sınıftan 12. Sınıfa kadar tüm sınıfların müfredat ve sınav programlarına uygun 2000 saat ders anlatımı sisteme yüklenecek. Öğrenciler cep telefonundan, bilgisayar ya da tabletten bu dersleri takip edebilecek. Sistem her bir öğrenciye kendine özel planlama yapma şansı verecek. Veliler de kendilerine ait bir şifreyle sisteme girerek çocuğunun platformda nasıl vakit geçirdiğini, hangi dersleri takip ettiğini görebilecek.

Göreve geldiğinden bu yana “Her Mahalleye Okuma Salonu” sloganıyla onlarca okuma salonunu mahallelere kazandıran Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, öğrencilerin ihtiyaçlarıyla teknolojinin olanaklarını buluşturan bir projeye daha imza attı.

Dijital Sınıf adı verilen proje, her eğitim kademesinden öğrencilerin, üniversite öğrencisi adaylarının ve KPSS’ye hazırlanan memur adaylarının, özel dershane ya da etüt merkezlerine gitmesine gerek kalmadan ders anlatımı, soru bankası, eşzamanlı online deneme sınavı gibi olanaklardan faydalanmasını sağlayacak.

Proje kapsamında 1. Sınıftan 12. Sınıfa kadar tüm sınıfların müfredat ve sınav programlarına uygun 2000 saat ders anlatımı sisteme yüklenecek. Öğrenciler bir yandan kendi okullarında derslerine devam ederken bir yandan da diledikleri saatte sisteme girerek Dijital Sınıf derslerini dinleyecek. Böylece öğrenciler etüt yapma şansı yakalayacak, ders konularını pekiştirecek.

Dijital Sınıf projesinde ders anlatımının yanı sıra sınavlara hazırlananlara yönelik soru bankası da olacak. 30 bin sorunun yüklendiği sisteme giren öğrenciler diledikleri kadar soru çözebilecek ve böylece test tekniğini de geliştirme şansı bulacak. Bu hizmet KPSS’ye hazırlanan adayları da kapsayacak.

Sistemde ayrıca online deneme sınavları yapılacak. Adaylar, bu sınavlarda Mersin ve Türkiye sıralamasındaki yerlerini görme şansı yakalayacak.

 

HERKESE AÇIK, HER ÖĞRENCİYE ÖZEL BİR PLATFORM

Dijital Sınıf platformunda her öğrencinin kendine özel çalışma odası olacak çünkü öğrenci tüm eğitim ihtiyaçlarına tek bir panelden ulaşabilecek. Kendisine ait çalışma odası, gittiği her yerde yanında olacak.

Dijital TV’nin öğrencilere sunduğu diyetisyen, rehberlik ve psikolojik destekle motivasyonu artacak. Mesleki tanıtım dersleriyle geleceğine yön vermek için bir adım önde olacak.

Zaman yönetimini güçlendirmek için okuma hızını geliştireceği paragraf modülünü kullanacak. Adım adım neler yapabileceğini planlayabileceği bir takvim modülüne sahip olacak. Web portalı üzerinden erişebildiği her şeye mobil uygulama üzerinden erişilebilecek.

 

VELİLER DE SİSTEMİ KULLANABİLECEK

 

Veli Dijital Sınıf’ta kendisine tanımlanan şifreyle öğrencinin geçirdiği zamanı ne kadar kaliteli kullandığını takip edebilecek.

Önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek Dijital Sınıf uygulamasına cep telefonundan, bilgisayardan ya da tabletten dijitalsinif.tarsus.bel.tr adresine tıklanarak ulaşılabilecek. Dijital Sınıf için kayıtlar 23 Ağustos’ta başlayacak.

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS KALEBURCU DERESİNDE TEMİZLİK

Mersin Büyükşehir Belediyesi, dere ıslah ve temizlik çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Tarsus ilçe merkezinden kuzey-güney istikametinde geçen Kaleburcu Deresi’nin D-400 Karayolu kavşağından geçen noktasından başlanarak, Mithatpaşa Mahallesi Paşalar Sekisi’ne paralel giden kısmı ve Cetvel Köprüsü noktasına kadar uzanan bölümünde kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştiriliyor.

Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürlüğü ile MESKİ ekipleri, yağmur sularının taşıdığı balçık ve çeşitli nedenlerle biriken evsel çöplerin oluşturduğu yığınlar ve mil nedeniyle bazı noktalarında tıkanmalar oluşan dere içerisine vinç vasıtasıyla indirilen iş makinesi ile kapsamlı temizlik gerçekleştiriyor. Temizlik faaliyeti sırasında içerisinde şişeden plastik kaplara, evsel atıklardan inşaat atıklarına kadar pek çok atık ile çıkan balçık ise kamyonlarla taşınıyor. Başta sivrisinek ve karasinek olmak üzere fare ve diğer zararlıların da yuva yapmasına engel olmak için ekipler temizlik faaliyetinin kısa süre içerisinde bitirilmesi için aralıksız çalışıyor.

 

Muhtar’dan Başkan Seçer’e teşekkür

 

Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Muhittin Borlukan, derenin tabanında biriken çamur ve mil ile çıkan nebati otlardan dolayı sürekli sinek oluştuğunu ve diğer zararlı haşerelerin de görüldüğünü belirterek, “Paşalar Sekisi’nde bulunan yağmur suyumuzun devamlı gittiği pis kanalımızın kirli olduğunu gördük. Bunu Sayın Vahap Seçer’e söyledik. Sağ olsun Başkanımızın öncülüğünde deremizin temizliğine başladık. Sivrisineğin yuva yaptığı, yılanların, farelerin olduğu bir yer olduğu için temiz olması lazımdı. Ben bu nedenle Mithatpaşa Muhtarı olarak mahallem adına Sayın Vahap Seçer’e, MESKİ yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar tertemiz oldu mahallemiz. Bundan sonra burada sivrisinek yuvasını, fare yuvasını, yılanların yuvasını bulamayacağız” dedi.

 

www.iklimhaber.com

 

 

ESHABI KEHFTE TEMİZLİK KAMPANYASI

Tarsus’ta temizlik kampanyası açılması için yapılan çağrılardan sonra Tarsus Belediyesi Temizlik işleri müdürlüğüne bağlı ekipler Eshab-ı Kehf ziyaretgahında bir temizlik çalışması yaptılar.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

ÜLKÜ OCAKLARI TARSUS ‘TA DEĞİŞİKLİK YAPTI

Ülkü Ocakları Tarsus İlçe Başkanlığına Ahmet Bebek atandı.

Görevi devreden Ziya Körüklü’ye bugüne kadar yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür edildi. Milletvekili Baki Şimşek ‘’ Görevi devralan Ahmet Bebek’e yürüyeceği yolda başarılar dileriz.’’ Dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS BERDAN VİYADÜĞÜNDE KAZA

Tarsusta dün hafif ticari aracın otomobile çarpması sonucu bir kişi yaralandı.Tarsus-Adana- Gaziantep (TAG) Otoyolu Berdan Viyadüğü’nde, Recep U. yönetimindeki 34 FL 0340 plakalı hafif ticari araç, Yusuf K. idaresindeki 06 CBR 776 plakalı otomobile çarptı.Kazada yaralanan Recep U, ambulansla Tarsus Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.Kaza nedeniyle bir süre trafiğe kapanan yol, araçların bulundukları yerden kaldırılmasının ardından yeniden açıldı.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

YEŞİL MAHALLE’DE TİYATRO COŞKUSU!

Tarsus Belediyesinin sanat programındaki dünkü durağı olan Yeşil Mahalle oldu.

Yeşil mahalle’de, tiyatroseverlerin, tiyatro oyunumuzu büyük bir coşkuyla izlemesi eğlenceli anlar yaşanmasına sebep oldu. Muhtar Emrah Kara, belediye başkanı Haluk Bozdoğan ve tiyatroı ekibine teşekkür etti.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

– BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ, SATHİ ASFALT

DÖKÜMÜ ÖNCESİ ZEMİN HAZIRLIK

ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi yol asfalt birimi ekipleri, hem Tarsus’ta, hem de Çamlıyayla’da sathi asfalt dökümü öncesi birçok noktada zemin revize ve iyileştirme çalışmalarını sürdürüyor.

 

Yaz döneminde özellikle bağlı mahalle grup yollarında yoğun mesai harcayan Büyükşehir ekipleri, onlarca kilometrelik yolda kombi araçlar vasıtasıyla sathi asfalt serim işlemi uyguladı.

 

17 km.’lik yolda hazırlık

Tarsus’a bağlı Kuzoluk, Eminlik, Kuşçular, Emirler ve Çokak Mahalleleri grup yolunda zemin iyileştirme faaliyetlerini aralıksız şekilde sürdüren Büyükşehir yol yapım ekipleri, 17 kilometrelik söz konusu yolda önümüzdeki günlerde sathi asfalt kaplama çalışması gerçekleştirecek.

 

Büyükşehir ekipleri, Çamlıyayla’da da asfalt dökümü öncesi yol iyileştirme ve zemin düzenleme faaliyetlerine devam ediyor. Büyükşehir ekipleri, Çamlıyayla Kale Mahallesi, Sığır Yaylası mevkii, Cehennem Deresi yolu Sebil Mahallesi Yıldız Sokak, mezbahane ve mezarlık yolu, Çayırekinliği Mahallesi Köşker ve Bağlar Sokak’ta zemin iyileştirme işlemlerinin geniş bölümünü tamamladı.

 

Büyükşehir ekipleri, Tarsus’a bağlı en büyük mahalle konumunda olan Yenice’ye, yüksek standartlı caddeler kazandırmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde sıcak asfaltla kaplanan Yenice içerisinden geçen Atatürk Caddesi, Sıtkı Baba Caddesi ve Uğur Mumcu Bulvarı’nın tamamlanan bölümlerine Büyükşehir ekipleri tarafından yol çizgileri de çizildi, ayrıca trafik uyarı ve yönlendirme levhaları da takıldı.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

MERSİN ESKİ VALİSİ A.ATİLLA OSMANÇELEBİOĞLU ÖLDÜ

Tarsusluların yakından tanıdığı Mersin eski valisi A.Atilla Osmançelebioğlu dün vefat etti.

TSO eski başkanı Mehmet Karagözlü ‘’ 2003-2006 Mersin Valisi olarak birlikte çalışmak’tan onur duyduğum Güzel insan Mersin eski valisi A.Atilla Osmançelebioğlu  vefat etti. Mekanın cennet olsun’’ diyerek olayı duyurdu.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

MHP HEYETİ CEM EVİNDE

Muharrem ayı nedeniyle oruç tutan Alevilere ziyaretler sürüyor. Milletvekili Baki Şimşek  de ‘’Tarsus Cemevi başkanı Erdal TURGUT beyefendiye bizlerle lokmasını paylaşan canlara teşekkür ediyoruz. MHP ilçe başkanımız Mehmet Çelik beyle Tarsus cemevini ziyaret ettik’’ dedi.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ