$ DOLAR → Alış: 18,59 / Satış: 18,67
€ EURO → Alış: 19,35 / Satış: 19,43

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 17.08.2021
  • 175 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS’TA EMEKLİLERE SICAKLIK UYARISI

Tarsus’ta Mersin Büyükşehir belediyesine ait Emekli Evi’nde,   üye olan emeklilere aşırı sıcaklarda alınması gereken önemler anlatıldı.

Tarihi Tarsus Kültür Parkı içinde bulunan Emekli Evi’nde 100’e yakın emeklinin katıldığı etkinlikte ayrıca  kan ölçümü ve tansiyon ölçümü yapıldı.. Konunun uzmanları, emeklilere sağlık için aşırı sıcaklarda alınması gereken önlemleri anlattılar.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

ÖĞRETMENLER MAHALLESİNDE

ALANLAR DOLDU TAŞTI!

Tarsus’ta görmeyi özlediğimiz kareler… Tarsus belediyesi tiyatro  etkinliklerimizde halkımızla buluşarak, 10 bin yıllık şehrimizin sokaklarını, meydanlarını dolduruyor ve özlem duyduğumuz günleri birlikte paylaşıyoruz…

Bugün Yeşilyurt Mahallemizde aynı oyun saat 21.00 de tekrarlanacak…

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS’TA ÜRETİCİ KADINLAR BULUŞMASI

18 Ağustos 2021 Çarşamba günü  Tarsus’ta üretici kadınlar buluşması  gerçekleşiyor.

📌Hoca Ahmet Yesevi Parkı (Kadın Yaşam Destek ve Dayanışma Merkezi)

📌Saat : 09.00-19.00

Detaylı bilgi için : 05357144253

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

İŞADAMI MEHMET KEMAL KARAMEHMET

ANISINA TJK TARAFINDAN KOŞU DÜZENLEDİ.

Tarsuslu hayırsever merhum İşadamı Mehmet Kemal Karamehmet anısına TJK tarafından koşu düzenledi.

Yarışçılık dünyasına önemli katkilar sağlayan ve Türkiye Jokey Kulübü Asli üyesi olan Merhum İşadamı Mehmet Kemal Karamehmet anısına İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 3 yaş yukarı 7 İngiliz atın mücadele verdiği koşuyu Halis Karataş’ın bindiği  Rampage isimli at kazandı.

MEHMET KEMAL KARAMEHMET KİMDİR?..

Mehmet Kemal Karamehmet, Tarsus’ta doğmuştur. Atlara olan ilgisi sebebiyle genç yaşta yarışçılık dünyamıza katıldı. Kurduğu ekürisiyle ve kazandığı yarışlarla sahalarımızda daima üst sıralarda anıldı.

Mehmet Kemal Karamehmet, iş dünyasında da başarı grafiği yüksek bir kişiliğe sahipti. 1951 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçildi. Uzun yıllar sürdürdüğü yarışçılık ve yetiştiriciliğinin yanında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi ve eski yöneticilerinden biri olarak da atçılığımıza büyük hizmetler vermiştir.

1989 yılında vefat eden Karamehmet’i, anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz. Haber: Fırat Maktay

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS’TA TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN TOPLU SÖZLEŞME AÇIKLAMASI

 

Türk Kamu-Sen Tarsus temsilciliği tarafından, devam etmekte olan toplu sözleşme sürecinde yansıyan rakamların, beklenenin çok altında olduğunu ifade edildi. Yarenlik Alanında yapılan basın açıklamasına Türk Kamu-Sen bileşenleri ile Türk Eğitim-Sen yönetici ile üyeleri ve STK temsilcileri katıldı.

Burada katılımcılar adına  konuşan Türk Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Yaşar, hem gündemi, hem de toplu sözleşme sürecini değerlendirdi:

“Ne yazık ki son yıllarda ülkemizde felaketlerin ardı arkası kesilmemekte, biri biterken diğeri başlamaktadır.

Geçtiğimiz yılın başında hayatımıza giren salgın; depremler, orman yangınları, sel felaketleri, kazalar nedeniyle adeta bir kâbus yaşamakta, sayısız vatandaşımızı ve kamu görevlimizi bu afetlere kurban vermekteyiz.

Bu vesile ile başta geçtiğimiz günlerde yaşadığımız sel felaketi olmak üzere bütün salgın ve afetlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, etkilenenlere geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyor, bir an önce bütün felaketlerin son bulmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

Ülkemizde türlü olumsuzluklar yaşanırken Devletimiz maddi-manevi bütün yaraları sarmak için var gücüyle mücadele ediyor. UMKE’siyle, AFAD’ıyla, dalgıçlarıyla, itfaiyesiyle, sağlıkçısıyla, ormancısıyla, eğitimcisiyle, elektrik, doğalgaz, su, altyapı hizmetleriyle, postacısı, zabıtası ve güvenlik görevlisiyle halkımızın imdadına koşuyor.

Kamu görevlilerimiz yalnızca olağan dönemlerde değil özellikle olağanüstü dönemlerde Devletimizin görünen yüzü, şefkat eli olarak hayati bir görev yürütüyor. Bu kapsamda değerlendirdiğimizde gerçekten de kamu çalışanlarımızın ifa ettikleri hizmetlerin değerinin ve öneminin parasal bir karşılığı bulunmuyor.

Yaşanan felaketlerde bir kere daha gördük ki, kamu hizmeti kutsal bir görev ve onu layıkıyla yerine getiren fedakâr çalışanlar sayesinde bugün ülkemizin dört bir yanında hayat normal seyrinde ilerleyebiliyor.

Son dönemde ekonomideki gelişmeler de hepimizin malumu…

Bilhassa 2012 yılından beri gerek zorunlu harcama kalemlerindeki artışlar gerekse döviz, altın, konut gibi kalemlere gelen zamlar, maaşlara yapılan zamların kat be kat üzerinde seyrediyor, hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Kamu çalışanlarının maaşları yıl içinde enflasyon kadar bile artmıyor; sonradan verilen enflasyon farkı ise hiçbir yaraya merhem olmuyor.

Aynı işveren toplumun çeşitli kesimlerini desteklerken afetle, salgınla, felaketle boğuşan memurlarımız bir de ekonominin cenderesi altında eziliyor.
6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri, işte böyle bir ortamda başladı.

Bugün gelinen noktada ülkemiz nüfusunun yaklaşık 4’te 1’inin 2022 ve 2023 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafı da teklifini sundu.

Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için %5+6; 2023 yılı için ise %6+6 maaş artışı öngörüyor.
Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir.
Halihazırda yıllık resmi enflasyon %18,95 seviyesindedir. Muhtemelen 2021 yılı enflasyonu %20 dolayında gerçekleşecektir.

Bütün uluslararası kuruluşlar 2022 yılında Türkiye’de yıllık enflasyonun en iyimser tahminle %15 olacağını düşünmektedir.

Yani önümüzdeki iki yıllık süre içinde enflasyon toplamda en az %35-40 dolayında gerçekleşecektir.

Yapılan teklif ise bu gerçekleri karşılamaktan uzaktır.

Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi gelmektedir.

Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir.

Bu nedenle Hükümet, ivedilikle teklifini yenilemek zorundadır.

Yapılacak teklifte gerçekleşen enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir.

Sayın Bakan teklifinde sözleşmeli çalışanlarımızın sorunlarının çözüleceğini, 3600 ek gösterge talebimizin kabul edildiğini ve refah payı ile ilgili bir gelişme yaşanabileceğini ifade etmiştir.

Bunlar son derece olumlu olmakla birlikte, bu tekliflerin altı doldurulmalı, rakamlar netleştirilmelidir.

Biz Türkiye Kamu-Sen olarak, pazarlık yapmaya zaman kalacak şekilde bir an önce yeni ve kabul edilebilir bir teklifin gelmesi için Hükümete açık çağrıda bulunuyoruz.

Bu teklifte toplu sözleşmelerin başında Kamu İşveren tarafına sunduğumuz,

-Gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı kabul edilebilir bir oransal artış;

-Geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için seyyanen zam;

-Ülke ekonomisindeki büyümeden kamu görevlilerine de pay verilmesi;

-Reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi;

-Kamuda yalnızca memurlara verilmeyen Bayram İkramiyesinin, memurlara da verilmesi;

-Toplu Sözleşme İkramiyesinin yükseltilerek sendika üyesi kamu görevlilerinin teşvik edilmesi;

-3600 ek gösterge uygulamasının tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi;

-Bütün güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi;

-Yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması;

– Aile yardımı, çocuk parası, doğum ve ölüm yardımı gibi sosyal yardım kalemlerinin çalışanın ihtiyacını karşılayacak şekilde yükseltilmesi gibi konuların mutlak surette yer alması gerekmektedir.

Bütün bu unsurların yanında hizmet kollarına ilişkin olarak diğer hususların da sorunları kalıcı bir çözüme kavuşturacak biçimde ele alınması zorunludur.

Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı masaya taşımıyoruz.

Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz;  şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz.

Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz.  Sayın Bakanın “Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün gerçekleşmesini;  Sözleşmeli personelin haklarının memurlarla eşitleneceği, 3600 ek gösterge teklifimizin kabul edildiği, refah payı uygulamasının değerlendirileceği sözlerinin adının konmasını bekliyoruz.

Türkiye Kamu-Sen olarak bizler, reel kayıplarımızın karşılanmasını ve ekonomik büyümeden ve artan milli gelirden bir çalışan olarak hak ettiğimiz payı istiyoruz.

Taleplerimiz, makuldür ve istenirse karşılanabilir.

Mücadelemiz, başta kamu çalışanları olmak üzere tüm Türk Milletinin daha güzel bir Türkiye’de, yaşanabilir bir ücretle, refah içinde yaşaması içindir.

Yapılacak revize teklif, siyasi iradenin bu yöndeki niyetini ortaya koyacaktır.

25 milyon vatandaşımız, Hükümetten yüzlerini güldürecek, adil ve hakkaniyetli bir teklif beklemektedir.”

 

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

MEMLEKET PARTİSİ MERSİN İL BAŞKANI

MEHMET KAYGISIZ BU KEZ SEÇİMLE İŞBAŞINDA

Geçtiğimiz aylarda kurulan ve Memleket  Partisi Mersin il başkanı olarak atanan Mehmet Kaygısız seçim sonucunda bu kez sandıktan çıkarak başkan oldu.

Önceki gün Mersin’de Kongre merkezinde gerçekleştirilen kongrede Memleket Partisi Mersin il başkanlığına Tarsuslu hemşehrimiz Mehmet Kaygısız bu kez seçimle  yetki alarak geldi. kendisini ve yönetimini kutlarız.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARDOB-DER’İN YARDIMLARI İHTİYAÇ

SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI

Tarsus’ta Doğup Büyüyenler (TARDOB-DER),  geçtiğimiz günlerde yaşanan Orman yangınlarında evi yanan, maddi ve manevi zarar gören  insanlara destek amacıyla topladığı yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Mersin genelinde kardeş STK’larla birlikte kampanya düzenleyen TARDOB-DER “Çorbada Sizin de Tuzunuz Olsun” adı altında düzenlenen  kampanyada toplanan gıda, temizlik ürünleri, giysi ve mutfak eşyaları gibi  ürünlerden oluşan yardımları kolilere koyarak  mağdur durumdaki insanlara gönderildi.

Başkan Bayram Yıldız, üyelerinin de destekleri ve katkıları ile toplanan yardım kolilerini özel bir araçla Mersin’e  gönderdiler.  Başkan Yıldız, yardımlarını esirgemeyen dernek üyesi ve hemşehrilerimize teşekkür etti.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

YAREN İLE SALİH NİŞANLANDI

Tarsus’lu spor muhabirlerimizden Fırat Maktay ile Kudret Uçar’ın güzel kızları Yaren Maktay evliliğe ilk adımı attı. Kahramanmaraş eşrafından Emine ve Oktay Zorba çiftinin yakışıklı oğulları Salih Zorba ile nişanlanan Yaren Maktay’ı bu mutlu günlerinde Tarsus, Mersin, Adana, Antalya ve K. Maraş’tan gelen konuklar ile yakınları yalnız bırakmadı. İki ailenin mutluluklarını paylaştı.

Nişan Yüzükleri dualarla takılan Yaren Maktay ile Salih Zorba’yı kutlar, darısı tez zamanda tamamına olsun deriz. Her iki ailenin büyüklerini de kutlarız.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

YARALI LEYLEK BULUNDU

Tarsus’ta  dün bir vatandaş, av dönüşü yol kenarında bulduğu yaralı leyleği veterinerlere teslim etti.İlçeye bağlı Akçakocalı Mahallesi baraj gölünden avdan dönen Levent Sancak, yol kenarında uçamayan leyleği gördü. Hayvanı yolda alan Levent Sancak, leyleğin uçamadığını fark etti.Hayvan sever Sancak, koruma altına aldığı yaralı leyleğe su verdi. Yaralı leyleği, daha sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Tarsus Doğa Parkı’nda bulunan veterinerlere teslim etti

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

TİY HAZIRLIK MAÇINDA 2-1 GALİP

TFF 2. Ligde yer alan şehrimiz temsilcisi Tarsus İdmanyurdu Boluda hazırlık maçı yapmaya devam ediyor. Dün TİY, rakibi  Diyarbekirsporu 2-1 yendi. TİY ekibinin gollerini Sinan Kurumuış kaydetti

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

AKILLI ULAŞIM PARMAĞINIZIN UCUNDA!
Güzergah, yol tarifi, saat bilgisi,

ücret tarifesi ve daha fazlası;
ulasim.mersin.bel.tr ve TEKSİN’de.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını İstanbul’da verdi: 2023’teki en büyük zaferi elde etmemizin önüne kimse geçemez
AK Partinin ‘Büyük İstanbul Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşan 2023 seçimleri hakkında, “2023’teki en büyük zaferi...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS SARIULAK ZEYTİNYAĞI’NA  İLGİ BÜYÜK OLDU Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  öncülüğünde Antalya’da “Coğrafi İşaretler Sempozyumu ve Sergisi”...
Merakla bekleniyordu! EYT’de 1999’dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanlara kapılar kapandı
Emeklilikte yaşa takılanlarda (EYT) stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,...
Tarsus’ta Neler Oldu
SEÇİMDEN ÖNCE İL OLMAYI BEKLEYEN İLÇELER ARASINDA TARSUS İLK 10 İÇİNDE Türkiye’de Haziran 2023 seçimlerine kadar  10 yada 12 ilçenin...
“TARSUS NEDEN İL OLMALI?” KONUSU İLE FOTOĞRAFÇILAR MARATONU BAŞLIYOR
Medeniyetler Başkenti Tarsus’un il olması için “İl’le de Tarsus” projesini hayata geçiren Tarsus Belediyesi, tarihi ve kültürel değerleri ile ön...
BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖĞRETMENLERE ÖZEL KUTLAMA
Eğitimcilerin Onuruna Düzenlediği Yemekte En Genç ve En Tecrübeli Öğretmene Plaket Takdim Eden Başkan Yılmaz, Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü Kutladı....
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI Tüm Türkiye’de olduğu gibi dün Tarsus’ta  da 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması yapıldı. Tarsus’taki kutlama...
TADER Başkanı Özsu’dan ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’’ Mesajı…
Ankara Tarsuslular Derneği Genel Başkanı Semih Özsu; ‘’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, hayat hakları elinden...
BÜYÜK TÜRKÇÜ PROF. DR. TURAN YAZGAN, VEFATININ 10. YILINDA ANILDI
Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anma Programına Katılan Başkan Yılmaz; “Prof. Dr. Turan Yazgan Hocamız, Türk Milliyetçiliği Fikir Zincirinin En Önemlisi...
Tader den 24 Kasım Mesajı
Ankara Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı Semih Özsu                    ‘’24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Başkan Semih Özsu mesajında;...
TOROSLAR’DA VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Toroslar Belediyesi, Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergilerinin 2022 yılı 2’nci taksit ödemeleri ile 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu’nun 12’nci...
TARSUS’TA NELER OLDU
iklimhaber.com TARSUS’TA ÖĞRETMENLER  GÜNÜ KUTLAMASI Bugün 24 Kasım Öğretmenler günü kutlaması  yapılacak. Tarsus’taki kutlama töreni için bu sabah saat 09.30...
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇOCUKLARA DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ VERİLDİ
Çocukların küçük yaştan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması, ağız ve diş sağlığına önem vermesi için çalışmalar yapan Tarsus Belediyesi, Diş...
BAŞKAN YILMAZ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayan Başkan...
1. ULUSLARARASI TARSUS KUKLA FESTİVALİ 2 ARALIK’TA BAŞLIYOR
Tarsus Belediyesi’nin kenti kültür sanatla buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği etkinlikler devam ediyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan ve 7 yerli...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ