$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 05.08.2021
  • 195 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

TİY 1923 FİDAN DİKECEK

TİY başkanı Şahin Kırbıyık ‘’Toprak külden arınıp zamanı geldiğinde Tarsus İdmanyurdu  adına 1923 adet fidan dikeceğiz. Duyarlı vatandaşlarımız bir fidanda sen dik, gelışip gövde olmaya başlayınca adın soyadını gövdeye çakalım. Plaket benden ….yuz yıllar boyu anısı senin olsun’’ dedi.

 

 

www.iklimhaber.com

KAÇAK KAZI YAPARKEN SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

Belen köyüi yakınlarında define aramak amacıyla kaçak kazı yapıldığını tespit eden Jandarma ekipleri yaptıkları arazi araması sonucunda (5) şüpheli şahsı kaçak kazı yaparken suçüstü yakalandı.

Tarsus İlçe J.K.lığı ekiplerince; kaçak kazı yapan şahıslara yönelik yapılan çalışmalar sonucunda; Belen köyüi yakınlarında define aramak amacıyla kaçak kazı yapıldığını tespit eden Jandarma ekipleri yaptıkları arazi araması sonucunda (5) şüpheli şahsı kaçak kazı yaparken suçüstü yakalamıştır. Kazı yapılan bölgede yapılan aramada; (2) adet detektör, (3) adet kürek, (2) adet kazma, (1) adet balyoz, (2) adet çekiç, (4) adet çivi (murç) ele geçirilmiştir. Olay şüpheli (5) şahıs sevk edildikleri adli makamlarca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.

 

 

www.iklimhaber.com

TARSUS’TA YAYA ÜST GEÇİDİ

ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, altyapı çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken, bir taraftan da kent merkezlerine modern yapılar kazandırmayı sürdürüyor. Büyükşehir, Tarsus’ta araç trafiğinin yanı sıra yaya trafiğinin de yoğun olduğu Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Sunay Atilla Üst Geçiti’ni yeniliyor.

 

Uzun yıllardan bu yana üzerinde bulunan yürüyen merdivenin sürekli arızalanmasından dolayı vatandaşların şikayetlerine neden olan eski yaya geçidi, platformunun tamamen sökülmesinin ardından yeni proje ile yeniden yapılandırılıyor.

 

Üst geçitte montaj çalışmaları sürüyor

 

Başlatılan yeni yürüyen merdivenli ve asansörlü geçit projesi için temel kazı çalışmaları tamamlandı. Son teknolojik ekipmanların kullanıldığı yeni projede ana aksam montaj çalışmaları yerine getiriliyor. Üzerinde her iki yönde de olmak kaydıyla çift taraflı iniş-çıkış yapılabilen, ayrıca özel gereksinimli bireyler ve ileri yaş almış yurttaşlar tarafından da kullanılabilecek iki asansörün bulunduğu, estetik görünümlü yaya üst geçidinde son teknolojik malzemeler kullanılıyor.

 

Güvenlik kameraları ve led aydınlatmalarının yer alacağı yeni yaya üst geçidi projesi tamamlandığında, demiryolu ağı nedeniyle vatandaşların zorunlu geçiş yaptıkları söz konusu bölgede yaya güvenliği sağlanmış olacak.

 

 

www.iklimhaber.com

 

MEZARLIKLARDA AL BAYRAKLAR YERİNİ ALDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Aydıncık, Bozyazı ve Silifke’de başlayan orman yangınlarında tüm birimleri ile seferber olmuş ve 3 ilçenin birçok bölgesine yayılan yangın kontrol altına alınmıştı. Silifke ilçesinde çıkan orman yangınında hasar oluşan Çankaya Mezarlığı’nda Tunceli’de 2018 yılında şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Ferruh Dikmen’in kabri ve başucundaki Türk bayrağı zarar görmemiş, basında büyük yankı uyandırmıştı. Büyükşehir ekipleri mezarlığa giderek, şehitlerin kabirlerini temizledi ve al bayraklarını yeniledi.

 

Mezarlıklarda al bayraklar yerini aldı

 

Boğsak mevkiinde başlayan, Işıklı, Hırmanlı ve Yeşilovacık Mahallelerine yayılan orman yangınında Yeşilovacık Mahallesi’ndeki Çankaya Mezarlığı’nın bir kısmında da hasar oluşmuştu. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Şehit Aileleri ve Gazi Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekipleri, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ferruh Dikmen, Şehit Jandarma Er Mehmet Gönay ve Şehit Jandarma Er Mehmet Kalak’ın kabirlerini ziyaret ederek temizledi, çiçek dikimi gerçekleştirdi ve al bayrakla donattı.

 

 

www.iklimhaber.com

 

TARSUS BELEDİYE BAŞKANI HALUK BOZDOĞAN’DAN YURTTAŞLARA ÇAĞRI;

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, yangına dayanıklı ağaç türlerinin ekilmesi için çağrı yaptı. Başkan Bozdoğan, yangınlarda kolayca yanabilen kızılçamın değil, menengiç ve meşe gibi yangına dayanıklı türlerin ekilmesi konusunda önerilerde bulunarak, Tarsus genelinde gerekli çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ülkenin dört bir yanında meydana gelen orman yangınlarını yakından izlediği ve doğaya verdiği zarardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirtti. Bozdoğan, yerleşim yerlerine de sirayet eden yangınların can ve mal kaybına yol açtığını ifade ederek felaketlerde hayatını kaybeden yurttaşlara Allah’tanrahmet dileyip, yaralılara acil şifalar diledi.

Başkan Bozdoğan, iklim değişikliğinin başlıca nedeni olan karbon salınımının yangınlar sonucu çok yüksek düzeylere çıkmasının ekolojik dengeye büyük zarar verdiğini ve insanların yaşam alanlarını bile ellerinden alan yangın felaketinin açtığı yaraları sarmak için gelecek nesillere çok daha yeşil bir doğa bırakılması gerektiğini hatırlattı. Bu amaçla yangına dayanıklılığını binlerce yıldır kanıtlayan meşe, zeytin, defne, harnup, zakkum ve murt gibi türlerin bölgemizde yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılmasında kullanılmasının büyük yarar sağlayacağını dile getirdi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ülkenin dört bir köşesinde meydana gelen yangınları söndürmek için gecelerini gündüzlerine katarak, tüm imkânsızlıklara rağmen kendi imkânlarını seferber ederek tüm duyarlı insanlara en derin saygı ve selamlarını yolladığını ifade etti.

Başkan Bozdoğan; “Ormanlar ve yeşil örtünün dünyanın akciğerleri niteliğini taşıdığını ve akciğerleri sağlıklı olmayan bir insanın yaşam kalitesi nasıl düşerse, aynı durum doğa içinde geçerli. Bu nedenle doğanın akciğerlerine yeniden kavuşabilmesi ve kendini yenileyebilmesi için yanan bölgelerin bir süre doğal haline bırakılarak, bu yerlerin dışındaki uygun alanlara yangına dayanıklı ağaç türleri dikilmeli. Bundan sonrası için ekilecek her fidan vazgeçilmez bir değer taşıyor.  Sadece yüreğimizi yakan yangınlar değil, birçok nedenle çölleşme riski ile karşı karşıya olan ülkemizde yurttaşlarımızın imkânları doğrultusunda fidan dikmelerini rica ediyorum. Var olan yeşil alanların korunması konusunda çok hassas davranılması çağrısında bulunuyorum. Tarsus Belediyesi olarak olası bir yangın tehdidine karşı tedbirli olmak adına ormanlık bölgelere yakın köylerimize yüksek kapasiteli su tankerleri yerleştireceğiz. Bu sayede olası bir yangına karşı itfaiye ekipleri gelene kadar vatandaşlarımız ilk müdahaleyi yapabilecekler, gelecek nesillere yeşil ve yaşanabilir bir dünya bırakmanın başta biz olmak üzere herkesin hiçbir ayrım yapmadan öncelikli görevidir” dedi.

 

www.iklimhaber.com

 

TARSUS BELEDİYESİ, ÇÖLYAK HASTASI

VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ GLUTENSİZ

EKMEK DAĞITMAYA DEVAM EDİYOR

Tarsus Belediyesi, halk sağlığını önemseyerek projelerinde sağlıkla ilgili çalışmalara öncelik veren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan öncülüğünde halk sağlığı için çalışmaya devam ediyor.

Tarsus Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası tarafından Çölyak hastası vatandaşlara ücretsiz glutensiz ekmek dağıtmaya devam ediyor.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, glutensiz ekmek bulmakta zorlanan Çölyak hastalarının, belediyeye başvurmaları durumunda taleplerinin karşılanacağını söyledi.

Çölyak hastalığı tıp literatüründe bir sindirim problemi olarak ele alınıyor ve çölyak hastası olan bireylerin glutensiz gıdalar tüketmesi gerekiyor. Ancak ülkemizde glutensiz gıdayı, özellikle glutensiz

ekmeği her yerde bulmak her zaman mümkün olmuyor. Bu soruna çözüm sunan Tarsus Belediyesi

Çölyak hastası vatandaşların talebini karşılayarak son 1 yıl içinde 100 bin adet glutensiz ekmeği

vatandaşlara ücretsiz olarak ulaştırdı.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Çölyak hastalığından ya da farklı hastalıklardan dolayı

glutensiz gıdayla beslenmek zorunda olan her vatandaşın belediyenin halk ekmek fabrikasından

glutensiz ekmek talep edebileceğini söyledi.

Glutensiz ekmek üretiminin özel bir üretim ve dağıtım süreci gerektirdiğini kaydeden Bozdoğan,

vatandaşların talepte bulunmaları durumunda kayıtlarının oluşturulduğunu ve kayıtlı başvurucu

sayısına göre glutensiz ekmek temin edildiğini belirtti. Bu kapsamda günümüz itibariyle 68 öğrenci ve

182 vatandaş olmak üzere toplam 250 Çölyak hastası bu hizmetten faydalanıyor.

Bozdoğan, “Çölyak hastalarımızın hayat kalitesini artırmak ve yoksun oldukları imkânlara ulaşmalarını

sağlamak en büyük gayemiz” dedi.

Ücretsiz olarak Tarsus Belediyesi tarafından glutensiz ekmek dağıtımından faydalanan Çölyak hastası

vatandaşlar bu hizmetten oldukça memnun olduklarını dile getirerek bu konuya duyarlılık gösteren

Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkürlerini ilettiler.

 

 

www.iklimhaber.com

 

TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER FEDERASYONU

GENEL BAŞKANI MENDERES DEMİR

BOZDOĞAN’I ZİYARET ETTİ

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir Tarsus Belediye Başkanı Sayın Haluk Bozdoğan ile bir araya gelerek Türk Dünyası çalışmaları ile ilgili bilgi verirken belediye başkanı ise başarılı bulduğu çalışmalar nedeniyle Federasyona her zaman destek olma ve bir programın Tarsus’ta yapılma sözünü verdi.

TDGF,’ye Atatürk portresi ve çeşitli sunumlarda bulundu.

Sayın başkana ve ekibine nazik davet ve misafirperverlikleri için teşekkür ederiz

 

www.iklimhaber.com

 

TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER FEDERASYONU

GENEL BAŞKANI MENDERES DEMİR MEDYAD’DA

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Menderes Demir Türk Dünyası ile ilgili yapılacak çalışmaların karara bağlanacağı yönetim toplantısını gerçekleştirdikten sonra  MEDYAD Basın Merkezimizde sohbette bulunduk.

MEDYAD Başkanı Okan Çalışkan ‘’Tarsus’un Türk Dünyasına verdiği emeklerden ötürü sunduğu plaketi yönetim kurulu ve meslektaşlarım adına büyük bir onurla almanın mutluluğunu yaşadım.

Teşekkür ederiz’’ dedi.

 

www.iklimhaber.com

 

AKILLI ULAŞIM PARMAĞINIZIN UCUNDA!
Güzergah, yol tarifi, saat bilgisi,

ücret tarifesi ve daha fazlası;
ulasim.mersin.bel.tr ve TEKSİN’de.

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / /

Reklam
Mersinli Yurttaş: Taş Kaynatıp Yiyeceğiz, Az Kaldı. O Günlere Geldik Artık
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’de esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Bir esnaf, “Nebati’nin gözlerine bakarsak çok iyidir, ışık...
Mersin İdman Yurdu 97 Yaşında!
BAŞKAN YILMAZ; “MERSİN İDMAN YURDU, KENTİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR”   Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, kentin takımı Mersin İdman Yurdu’nun...
Mersin’de Arkadaşı Denizde Boğulan Şahıs da Hastanede Hayatını Kaybetti
Mersin’de önceki gün denize giren 2 arkadaştan birinin hayatını kaybetmesinin ardından hastaneye kaldırılan diğer şahıs da yaşamını yitirdi. Mersin‘de önceki...
“Oynaya Oynaya Gelin Çocuklar” Etkinliği İle Kırsal Mahallelerdeki Çocuklara Ulaşılıyor
“OYNAYA OYNAYA GELİN ÇOCUKLAR” ETKİNLİĞİ İLE KIRSAL MAHALLELERDEKİ ÇOCUKLARA ULAŞILIYOR   Tarsus Belediyesi çocuklara yönelik yürüttüğü projelerine bir yenisini daha...
Başkan Yılmaz’dan Personeline Yüzde 42 Zam
“Toroslar Belediyesinde En Düşük İşçi Maaşı 7 Bin 70 Tl Oldu”   Toroslar Belediyesinde yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile en...
Mersin’de Telefon Dolandırıcılığını Polisin Dikkati Önledi
Mersin’in Anamur ilçesinde bir vatandaşın, telefonla görüştüğü dolandırıcıların hesabına 30 bin lira gönderme girişimi olayı fark eden polis ekiplerince engellendi....
Erdemli’de Trafik Kazası: 2 Yaralı
Mersin’in Erdemli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Mersin‘in Erdemli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı....
Başkan Seçer, Mersin İdman Yurdu’nun 97. Kuruluş Coşkusunu Taraftarlarla Birlikte Yaşadı
“Mersin İdman Yurdu’na Siyaset Üstü Bir Anlayışla Sahip Çıkacağız” “İnşallah Bu Sezon Sonunda Yine Burada, Mersin İdman Yurdu’nun Şampiyonluk Kutlamasını...
Lime Cinsi Limonda Hasat Başladı: Kilosu 50 Lira
Türkiye’de sezonun ilk lime cinsi limonu hasadı Mersin’in Silifke ilçesinde yapıldı. Türkiye‘de sezonun ilk lime cinsi limonu hasadı Mersin‘in Silifke ilçesinde...
Mersin Büyükşehir Ekipleri, Şevket Sümer’deki Kaçak Hafriyatları Temizledi
Yerleşim Alanları Ortasında Kalan 51 Bin Metrekarelik Alan Temizlendi   Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Akdeniz...
Mersin Büyükşehir’in “Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim” Projesi Büyüyor
Anamur Ve Aydıncıklı Yetiştiricilere Toplam 100 Küçükbaş Hayvan Teslim Edildi Dağıtılan 100 Küçükbaşın 98’i Kendi Damızlıklarımızdan Oluşuyor “Aile Bütçemize Katkı...
Silahlı Kavgada ,Üç Kardeşten Biri Öldü, İkisi Yaralandı
Tarsus’ta  bir şahıs, daha önceden kavga ettiği kardeşlere pompalı tüfekle ateş açtı.  Tarsus’ta bir şahıs, daha önceden kavga ettiği kardeşlere pompalı tüfekle...
Tarsus’ta Neler Oldu
1999 YILI DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıldönümünde maalesef korkumuz yine deprem.  İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus temsilcisi Namık...
Hüda Par Mersin İl Başkanı Kurum Ve Ziyaretlerini Sürdürüyor
HÜDA PAR Mersin İl Başkanı Tahir UYSAL ve Başkan Yardımcılarından oluşan bir heyet, Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne atanan Mustafa YALÇIN’a...
Hasadı Yapılan Karpuzları Belediye Halka Ücretsiz Dağıtacak
  -İLK HASADI BAŞKAN BOZDOĞAN YAPTI Tarsus Belediyesi’nin ata ve yerli tohum seferberliği kapsamında halka ücretsiz olarak dağıtılan fideler meyve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ