$ DOLAR → Alış: 8,83 / Satış: 8,86
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 04.08.2021
  • 33 kez okundu

 

www.iklimhaber.com

 

TARSUS BELEDİYESİ’ TOPLANDI

Tarsus Belediyesi Meclisi, 2021 Yılı Ağustos Ayı 1. Toplantısı Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın Başkanlığında yapıldı.Mecliste Moldova’nın Valkaneş kenti ile Tunceli’nin Ovacık Belediyesi ile kardeş şehir olunmasına yönelik teklifler oybirliği ile kabul edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyeleri, ülkemizde yaşanan yangın felaketleri nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; “Gerçekten hepimizin yüreği yanıyor. Bu yangın olayları başlamadan önce bizim Dörtler mahallemizde yangın meydana geldi, yangın sahasına bizzat gittim. Bir tane vatandaşımız traktöründe su tankerini bağlamış, yangını söndürmek için halk toplanmış ve inanılmaz bir gayret içindeydiler. İtfaiye bir taraftan halkta bir taraftan yangına müdahale ediyor. Oysa bu mesele sadece kahramanlıklarla değil, o şunu yaptı bunu yaptı ile değil. Bilime ve teknolojiye yatırım yaparak çözülebilir” dedi.

 

www.iklimhaber.com

 

400 MİLYONLUK TÜRK DÜNYASI TARSUSTA TOPLANIYOR

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir yönetim kurulunu Tarsus’ta topluyor.

Genel Başkan Menderes Demir, Türk dünyasına her zaman her şartta destek veren Tarsus gibi kadim şehirde olmaktan onur duyuyoruz dedi.

Başkan Denir Tarsus Medya Mensupları Derneği Basın Merkezinde yapılacak toplantı sonrası bir takım ziyaretlerde bulunacak.

 

 

www.iklimhaber.com

 

BOZDOĞAN ‘YANGINA DAYANAKLI AĞAÇ TÜRLERİ EKİLMELİ’

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, belediyeye ait yüksek kapasiteli su tankerlerini köylerde konuşlandıracaklarını, olası orman yangınlarına erken müdahale için köylülere eğitim vereceklerini söyledi.

Bozdoğan,  “İtfaiye gelene kadar bu yüksek tonajlı su tankerlerini köylülerimiz yangın sahasına intikal ettirecekler” dedi.Başkan Bozdoğan ayrıca, yangına dayanıklı ağaç türlerinin ekilmesine yönelik yerel yönetim olarak kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olacaklarını belirtti.

Tarsus ve Akdeniz ormanlarının büyük kısmının odun ya da kereste üretimi için planlandığını, ormanlardaki ağaç türlerinin son yıllarda tek tipleşerek kereste değeri yüksek, hızla büyüyen ağaçların öne çıktığını kaydeden Bozdoğan, “Hem hızlı büyüyen hem de kereste değeri olan kızılçam ormanları yaklaşık olarak 50-60 yıldır Türkiye’de ki orman politikası olarak devam ediyor ve bu kızılçamın sıkıntıları da çok fazla. Belki de bir monokültür kızılçam ormanlarının oluşması yaşadığımız orman yangınlarının önümüzde ki yıllarda da daha çok artacağını gösteriyor” dedi.

Ormanlarda daha dayanıklı olan meşe ağaçlarının yaygınlaştırılmasını öneren Bozdoğan, belediye olarak yangınlara karşı alacakları önlemleri de kamuoyuyla paylaştı.

‘ORMAN KÖYLERİNE SU TANKERLERİ YERLEŞTİRECEĞİZ’

Bozdoğan, “Kül olan umutlarımızı elbette yeniden yeşertmek zorundayız. Öncelikle su kapasitesi yüksek olan su tankerlerini orman köylerimize alım yaparak dağıtma kararı aldık. İtfaiye gelene kadar vatandaşlarımızın yangına müdahale etmesine olanak sağlayacağız. Meydana gelebilecek yangınlarla ilgili olarak köylülerimize eğitimde verilecek. İtfaiye gelene kadar bu yüksek tonajlı su tankerlerinin bir an önce orman yangınlarında sahaya intikal ettirilmesi için belediye olarak orman köylerimizin hepsine mutlaka bu su tankerlerini teslim edeceğiz” dedi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus’taki Suriyeli misafirlerle ilgilide değerlendirmelerde bulundu. Bozdoğan, “Tarsus’ta son derece insanlık dışı koşullarda yaşadıklarını tespit ettiğimiz,  çadırda ki insanların o Suriyelilerin yaşantısını gördüğümde bir insanlık dramıydı. Göçmen bürosuyla hemen sağlıklı bir çalışma yapıp, bu konuda epey de bir iyileştirme yaptık. Çadırlarına varıncaya kadar, lavabolarına varıncaya kadar, battaniye, yatak bunların dağıtımına varıncaya kadar yardımda bulunduk. Netice olarak insan hali dedik. Onlarda bu kentte bu kentin kimliğiyle, kültürüyle yaşayan insanlar dedik. Şimdi belediye çatısı altında Kentsel Adalet Birimi’ni kuruyoruz. Bu şehirde yaşayan özellikle dezavantajlı kişilerin, özellikle mültecilerin toplumsal hayata entegrasyonunu sağlamak için böyle bir birimin kurulması için sağladık. Kayıtlı olmayan Suriyelileri de saydığınız zaman yaklaşık olarak Tarsus’ta yaşayan 70 bin Suriyeli var. Amacımız onları asimile etmek değil, entegre etmek, kimliklerini koruyarak yaşamalarını sağlamak. Şartlar iyileşince memleketlerine dönmelerini sağlamak.”

 

www.iklimhaber.com

 

TARSUS’TA YAZ OKULLARI AÇILDI

..

“YÜZME BİLMEYEN KALMASIN PROJESİ”

Tarsus’ta , yaz ayları ile birlikte Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi” başlatıldı. Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi” kapsamında Tarsus Gençlik ve Spor Müdürlüğü portatif yüzme havuzu kurdu.

Spor müdürlüğü  bahçesine kurulan portatif yüzme havuzunu ve yüzme öğrenen öğrencileri ziyaret eden kaymakam Otcu, burada incelemelerde bulundu.

DİĞER BRANŞLAR

Tarsus Gençlik ve Spor  İlçe Müdürlüğü bu yaz birçok kurs başlattı. Spor müdürü Mehmet Öztürk, kurslara 5-18 yaş arası sağlıklı olan herkesin katılabildiğini yaz boyunca Atletizm, basketbol, satranç, boks, eskrim, futbol, güreş, halter, karate kort tenisi, masa tenisi, judo, voleybol, yüzme ve geleneksel okçuluk branşlarında faaliyet gösterileceğini söyledi.

Bilgi için  0324 613 52 03  nolu telefon  aranabilir

 

www.iklimhaber.com

 

KARACA, İKİ GENÇ GAZETECİ İLE RÖPORTAJ YAPTI

Türkiye Gazetecimler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Tarsus’ta stajyer iki

genç gazeteci ile röportaj yaptı.

İBT Medya’da stajyer olarak görev yapan Hümeyra Yağcı ve Fatima Kanbal adlı

iki muhabir, başkan Yılmaz Karaca ile 1 saate yakın süren bir röportaj

gerçekleştirdi. MEDYAD Başkanı Okan Çalışkan’ın da hazır bulunduğu

çekimlerde Hümeyra ve Fatma, başkan Yılmaz’a 10’un üzerinde soru sordu.

Kamera ile Hümeyra hanım konuşmaları kayıt altına aldı.

Elazığ Fırat Üniversitesinde Gazetecilik bölümünde okuyan Fatma hanım,

hayıtının ilk röportajını gerçekleştirdiğini belirtirken hayli heyecanlı olduğunu, ama

gazeteciliğin zevkli ve heyecan verici bir meslek olduğunu daha iyi anladığını

söyledi.

 

www.iklimhaber.com

 

TARSUS BELEDİYE BAŞKANI BOZDOĞAN

ESAT DURAKLA KONUŞTU

Tarsus’ta siyasetçi olmak zor mu ?

Bozdoğan Kamuoyunu meşgul eden sorulara  cevap verdi ? Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan tüm sorularımıza içtenlikle Cevap verdi. Sosyal medyadaki yayın ilgi ile izlendi.

Tarsus Belediye başkanı Haluk Bozdoğan, Mersin’li gazetecilerden Esat

durak’ın canlı yayın konuğu oldu. Youtube kanalından yapılan yayında başkan

Bozdoğan, Belediye başkan adayı olarak 2014 seçimini kaybedip 2019

yılında tekrar aday olduğunda başkanlığı nasıl kazandığından başlayarak

Tarsus’un sorunlarını anlattı.

Doktor olduğunu ve belediye başkanlığı zamanından kalan hafta sonu

boşluklarında yine hastalarını ücretsiz olarak muayene ettiğini söyledi.

 

www.iklimhaber.com

 

TARSUS BELEDİYESPORUN 1560 SPORCUSU VAR

Tarsus Belediye başkanı Haluk Bozdoğan,  ‘’Biz geldiğimizde Tarsus Belediyespor kadın basketbol takımı ücretsiz olarak Adana’ya verilmişti. Adı ASKİ spor olarak değiştirilmişti. Sonra bu takımı küme düşürdüler. biz göreve gelince kadın basketbol takımını yeniden kurduk. 2. ligde başladık ve şimdi birinci lige çıktı kızlarımız.

Tarsus Belediyesporun 1560 sporcusu var..’’ dedi.

 

www.iklimhaber.com

 

KADINLARA EĞİTİM

Tarsus Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüze bağlı personellerimiz, Köylüm Pazarında kadınlara ”Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konulu eğitim verdi.

 

www.iklimhaber.com

 

TARSUSLU  MİLLİ GÜREŞÇİ OSMAN GÖÇEN, TOKYO’DA

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 12. gününde Tarsuslu  milli güreşçi Osman Göçen, Japon rakibini yenerek çeyrek finale çıktı.

Göçen, Makuhari Messe’de yapılan erkekler serbest stil 86 kilo son 16 turunda Japon Sohsuke Takatani ile karşılaştı ve rakibi karşısında ilk yarıyı 1-0 geride geçti. Milli sporcu ikinci yarıdaki atağıyla 2-2 beraberliği sağladı. Milli sporcu, iki puanlık oyun yaptığı için rakibine üstünlük kurdu ve çeyrek finale  kaldı..

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ