$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus’ta Neler Oldu

Tarsus’ta Neler Oldu
  • 29.07.2021
  • 129 kez okundu

www.iklimhaber.com

 

 

BUGÜN TARSUS’TA “SLOWFOOD YERYÜZÜ PAZARI” VAR.

Bugün Saat 17:00’den itibaren Tarsus’ta Makam bölgesindeki

Kubatpaşa Medrese Meydanında kurulacak olan yeryüzü pazarında Tarsus’un ve yakın çevresinde “iyi, temiz ve adil” felsefesiyle üretilen ürünleri yer alacak.

Bugün Yeryüzü Pazarı’nın bir de küçük misafiri var: “Küçük Amal”. Annesini kaybedip arayan, okuluna dönmek isteyen 9 yaşında bir kız çocuğu olan Amal’ı sembolize eden 3.5 metre boyundaki dev kukla saat 18:00’de Saint Paul Anıt Müzesinde çocuklarla buluşup ardından Ulu Cami’ye uğrayacak ve oradan da Tarsus Yeryüzü Pazarı’na gelecek.

Amal’a 8 bin kilometrelik 4 ay sürecek yolculuğunda azık olması için Tarsus’un en güzel ürünlerinden ikram edilecek ve Saint Paul’un kentinden yolculuğun sonuna kadar götürmek üzere hediyeler verilecek.

Sizleri de aramızda görmeyi çok isteriz; maskenizle beraber, mesafelere dikkat ederek.

 

www.iklimhaber.com

 

KADELLİ KÖYÜNDE  TARIM ARAZİSİNDE YANGIN

Tarsus Kadelli köyünde, tarım arazisinde yangın çıktı. Çıkan yangında 1 hektar alan zarar gördü. Dörtler  mevkii ve Kadelli köyünde bağ ve  zeytinlik ile çevresindeki arazide henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.İhbar üzerine bölgeye sevk edilen Orman İşletme Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek yangının büyümesini önledi.

 

www.iklimhaber.com

 

VEYİS AVCI YANGINA MARUZ

KALAN KÖYLÜLERİ ZİYARET ETTİ

Tarsus Kadelli köyü Dörtler mevkiinde tarım arazisinde çıkan yangın nedeniyle  köylüleri ziyaret eden Ziraat Odası başkanı Veyis Avcı geçmiş olsun dileklerini iletti.

Dün öğleden sonra başlayan ve geniş bir alanda etkili olan yangına Büyükşehir İtfaiye ve Orman Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri müdahale ederek söndürdü. Olayı duyan duymaz Kadelli köyü  Dörtler mevkiine giden Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı ve yönetim kurulu üyelerinden bazıları, arazisi ve ağaçları yanan köylülere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yerleşim yerlerine sıçramadan kontrol altına alınan yangında zeytin, harnup, dikenli incir ağaçları ile maki bitki örtüsü zarar gördü.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Oda yöneticileri ile birlikte yangın bölgesine giderek incelemelerde bulunup, çevre halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

KUVAYİ MİLLİYE DERNEĞİ BAŞKANI

İSMAİL TAŞGİT “MOLLA KERİM VE SİLAH

ARKADAŞLARINI, RAHMETLE MİNNETLE ANIYORUZ”

 

Kuvayi Milliye Derneği  Tarsus Şubesi Başkanı İsmail Taşgit “Tarsus’un Kurtuluşunda canını veran  Şehit Molla Kerim ve Silah arkadaşlarını, rahmetle minnetle anıyoruz” dedi.

Taşgit, Tarsuslu şehit Molla Kerim’i  ve silah arkadaşlarını  28 Temmuz 1920 tarihinde şehit verdiklerini hatırlatarak “101 yıl evvel ülkemiz düşman istilası altında iken Tarsus’ta da  düşmanlar kol geziyor, Fransızlar, Ermeniler bu kenti  ve Çukurova’yı ele geçirmeye çalışıyorlardı. İşte o tarihlerde Osmanlı Devleti  parçalanıp Türkiye Cumhuriyeti’nin tohumları toprağa atılırken, bir avuç yiğit, vatansever silah kuşanarak ülkesini ve yaşadığı toprakları düşman çizmelerinden kurtarmaya çalışıyordu. Düzenli ordu olmadığı için Kuvayi Milliye hareketi başlatılmıştı. O dönemde adlarına çete de denilen Kuvayi Milliyecilerin fedakarlıkları ile bu  vatan kurtarılmıştır. En büyük Kuvayi Milliyeci olan başkomutan Mustafa Kemal gibi Kuvayi Milliyeci arkadaşları Tarsus’un kurtuluş mücadelesinde canlarını pahasına bu toprakları savunmuşlardı. O dönem Çeliktaş müfrezesi komutanı Kuvayi Milliyeci  Molla Kerim ve silah arkadaşları sayesinde bu topraklar düşmandan kurtarılmıştır. O savaşta düşmana esir düşen Molla Kerim, 28 Temmuz 1920’de şehit düşmüştür.  Molla Kerim, bac köprüsü üzerinde elleri kelepçeli halde  şehit edilmiştir. Naaşı Berdan ırmağına atıldığı için mezarı yoktur. Ama Molla Kerim ve arkadaşları bizim kalbimizde yaşamaktadır. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi.

 

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

GENÇLİK DERNEĞİ BAŞKANINDAN

MOLLA KERİM AÇIKLAMASI

 

Tarsus Gençlik Derneği başkanı   Deniz Durmuş ÖZDEMİR,  Tarsuslu şehit Molla Kerim’i  ve silah arkadaşlarını unutmadı ve bir anma yazısı yayınladı.

Özdemir’in açıklaması şöyle:

“Vatan için omuz omuza mücadele eden ve vatanı söz konusu olunca ölümün üzerine giden Şehit Molla Kerim’in şehadetinin yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.

28 Temmuz 1920 günü Çeliktaş Müfreze komutanı Molla Kerim ve silah arkadaşları Adana’dan Tarsus a ilerleyen Fransız ve Ermeni askerlerini durdurmak için burada pusuya düşürüldüler.

Molla Kerim ve 70 askerimiz Kamberhöyügü Köyü köprüsünde Ermeniler tarafindan esir alınarak elleri bağlı şekilde Bac Köprüsünde kurşunlanarak şehit edildiler. Çetin bir savaşçı olarak Çeliktaş Müfrezesiyle Fransızları Eshab-ı Kehf Sucular Bağlar Savaşlarında durdurmuş bir kahramandı. Adı Kerim Çeliktaş Okulunda yaşatılmaktadır.

 

www.iklimhaber.com

 

 

TOBB’NİN TARSUS’TA YAPTIRDIĞI

24 DERSLİKLİ LİSE İNŞAATI DEVAM EDİYOR

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi M. Cihat Lokmanoğlu ve Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya ile birlikte TOBB İnşaat Uygulama Müdürü Haluk Altuntaş 24 derslikli TOBB’nin Tarsus’ta yaptıracağı lise inşaat alanında incelemelerde bulundu.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi M. Cihat Lokmanoğlu ile yapılan okul inşaatını inceleyen Başkan Murat Kaya, “ Sayın Lokmanoğlu ile birlikte incelemede bulunduğumuz okulumuza ait ihtiyaç olunan gereksinimler aktarıldı. Bizler için geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin okuyacağı yeni okulların yapılması ülke olarak yapabileceğimiz yatırımların en önemlilerinden biri.

 

TOBB’un yapmış olduğu faaliyetler içinde eğitime  sağladığı 81 ilde 81 okul projesi sözü ile bizde Tarsus’a TOBB Başkanımızdan bir Tarım Meslek Lisesi  istedik. Temelini attığımız okulumuzun , en geç 2022 yılı Mart ayında inşallah açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz.” Dedi.

 

Hemen hemen her sektörde kalifiye ara eleman sıkıntısı yaşandığına değinen Başkan Murat Kaya, “Bugün baktığımız zaman tarım, ticaret ve sanayisi ile de  gelişmekte olan Tarsus’umuza kazandırılacak 24 derslikli tarım meslek lisemiz ile tarımda ihtiyacımız olan ara elemanları da yetiştirmiş olacağız. Okul projesi kapsamında Tarım Meslek Lisesi’ni Tarsus eğitimine kazandırıp, geleceğimize önemli bir yatırımda bulunduğumuzu söyleyebilirim.

 

Eğitime yapılan yatırımla, Türkiye’nin geleceğine yatırım yaptığımıza inanıyor, Sayın Başkanımız, Rifat Hisacıklıoğlu’na verdikleri destekten ve Tarsus’a kazandırdığı bu güzel eser için TOBB Yönetim Kurulu Üyelerimize de teşekkür ediyorum ” ifadelerini kullandı. 28.7.21.

 

www.iklimhaber.com

 

 

TARSUS ŞEHİDİ MUSTAFA DAĞLI’YI  ŞEHADETE

ERİŞİNİN 1. YILINDA RAHMETLE ANIYORUZ

Mersin’in Mut ilçesinde askerleri taşıyan otobüsün devrilmesi sonucu  27.7.2020 tarihinde şehit düşen Ulş.Er Mustafa Dağlı’yı şehadete erişinin 1. yıldönümünde rahmetle andık.  Şehidimiz geçen yıl  28.7.2020 günü Tarsus’ta toprağa verilmişti.

 

www.iklimhaber.com

 

 

UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA

ÜÇ KİŞİ YAKALANDI

Mersin İl Jandarma Komutanlığı Ekiplerince; uyuşturucu madde kullanan, imal ve ticaretini yapan ve uyuşturucu madde elde etmek amacıyla yasadışı kenevir ekimi yapan 3 kişi yakalandı.

Olayla ilgili şahıslara yönelik icra edilen araştırmalar sonucunda: (2) ayrı operasyon icra eden Jandarma tarafından; Silifke ilçesi Atakent Mahallesinde (2), Yenişehir İlçesi Değirmençay Mahallesinde (1) şüpheli şahıs olmak üzere toplam (3) şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şüpheli şahıslar ile birlikte; (57) kök kenevir bitkisi, (95) gram kubar esrar, (23) gram bonzai ele geçirilmiştir. Adli makamlara sevk edilen (3) şüpheli şahıs tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.

 

 

www.iklimhaber.com

 

TARSUS’TA KAÇAK KAZI  YAPAN

5 KİŞİ SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Tarsus İlçe Jandarma KOmutanlığı ekiplerince; kaçak kazı yapan şahıslara yönelik yapılan çalışmalar sonucunda; Belen Mahallesi yakınlarında define aramak amacıyla kaçak kazı yapıldığını tespit eden Jandarma ekipleri yaptıkları arazi araması sonucunda (5) şüpheli şahsı kaçak kazı yaparken suçüstü yakalamıştır. Kazı yapılan bölgede yapılan aramada; (2) adet detektör, (3) adet kürek, (2) adet kazma, (1) adet balyoz,  (2) adet çekiç, (4) adet çivi (murç) ele geçirilmiştir. Olay şüpheli (5) şahıs sevk edildikleri adli makamlarca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

– SULARIN YÜKSELMESİYLE PİKNİK

NOKTASINDA MAHSUR KALDILAR

– MAHSUR KALAN VATANDAŞLARI BÜYÜKŞEHİR

İTFAİYE EKİPLERİ KURTARDI

Tarsus ‘ta  piknik yaptıkları alanda ırmak sularının bir anda yükselmesiyle mahsur kalan vatandaşlara, Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi arama-kurtarma ekipleri müdahale etti.

Alınan bilgiye göre Keşbükü ırmağı yakınlarına piknik yapmak için giden aile, suların düşük seviyede olmasından dolayı, karşı kıyıya geçti.

Doğal ortamda piknik yapan vatandaşlar, suların bir anda yükselmesiyle bulundukları noktada mahsur kaldılar. İhbar üzerine olay yerine intikal eden Büyükşehir İtfaiyesi Tarsus Grup Amirliği ekipleri, halatlar yardımıyla, 4 kişilik aileyi bulundukları noktadan kurtardı. Olayda şans eseri yaralanan olmadı.

 

 

www.iklimhaber.com

 

OSMAN GÜLŞEN EMEKLİ OLDU

Tarsuslu öğretim görevlisi Osman Gülşen, 35 yıllık kamu görevinin son perdesi olan Erciyes üniversitesindeki görevinden emekli oldu.

Gülşen ‘’Güzel anılarımız oldu bu camiada, laboratuarlar kurup, öğrenciler bilim insanları yetiştirdik, onlarca yeni sebze meyve çeşitleri tescil ettirdik, bazıları üretime başladı bazıları tescile hazırlanıyor, yüzlerce çiftçiye yol gösterdim, yüzlerce araştırmacıya özellikle bitki genetiği ve ıslahı alanında bilgiler aktardım. Bundan sonrada faklı şekillerde kamu hizmetine devam edeceğim. Ama kendime ve aileme biraz daha fazla zaman ayırmak istiyorum. Bana bir şekilde destek olan başta eşim Fatma Funda hanıma, çocuklarıma, çeşitli üniversite ve TAGEM deki çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım’’ dedi.

 

 

www.iklimhaber.com

 

TİY İLK MAÇI 1922 KONYA İLE

2021-2022 Sezonu TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig fikstür çekimi  dün yapıldı. TİY ilk maçını deplasmanda 1922 Konya ile yapacak.

Ankara JW Marriot Oteli’nde düzenlenen TFF Genel Kurul Toplantısı sonrasında gerçekleştirilen fikstür çekimine Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir ve TFF Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.Kulüp başkan ve temsilcilerinin hazır bulunduğu fikstür çekimini TFF Başkan Vekili Yılmaz Büyükaydın, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş ve Maç Planlama Müdürü Besim Yalçın yaptı.

 

 

www.iklimhaber.com

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / /

TADER Genel Başkanı Semih Özsu Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı…
TADER Genel Başkanı Semih Özsu Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı… Semih Özsu mesajında şu ifadelere yer verdi: ‘’İslam Alemi’nin özlemle...
Akademi Derneği Üniversite Hazırlanan Depremzede Gençleri Yalnız Bırakmıyor
Akademi Derneği Üniversite Hazırlanan Depremzede Gençleri Yalnız Bırakmıyor Türkiye’nin saygın bilim insanları, akademisyenleri, araştırmacıları ve sanatçılarını bünyesinde bulunduran güçlü sivil...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS’TA ÇANAKKALE ZAFERİNİN YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI BUGÜN Tarsus’ta Çanakkale Zaferinin yıldönümü kutlaması bugün yapılacak.  18 Mart  Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma...
Tarsus’ta Neler Oldu
BUGÜN ATAMIZIN TARSUS’A GELİŞİNİN 100. YILI Büyük önder ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ün Tarsus’a gelişinin 100. dönümünü, bir dizi etkinlikle...
TADER Genel Başkanı Semih ÖZSU ‘’ ’18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’’nin 108. Yıl Dönümü nedeniyle mesaj yayımladı
TADER Genel Başkanı Semih ÖZSU ‘’ ’18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’’nin 108. Yıl Dönümü nedeniyle mesaj yayımladı… Başkan...
Toroslar Belediyesinden, İşçilerin Maaşlarına Yüzde 30 Zam
Toroslar Belediyesinden, İşçilerin Maaşlarına Yüzde 30 Zam   Toroslar Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi, belediye...
HÜDA PAR dan  İlçe Kaymakamı Kadir Sertel Otçu’ya ziyaret
HÜDA PAR Tarsus İlçe Başkanı Hikmet Tanış, Kaymakam Kadir Sertel Otçu’yu makamında ziyaret etti. Ziyarette, ilçenin sorun ve sıkıntıları konuşuldu....
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS BELEDİYESİ’NİN 81 İŞYERİ KİRA İHALESİ CANLI YAYINLANDI Şeffaf Belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Tarsus Belediyesi, canlı yayın ihale usulüyle hizmetlerine...
Tarsus Umut Kervanı Derneği ilçemize gelen depremzede ailelere yardımlarını sürdürüyor.
Tarsus Umut Kervanı Derneği ilçemize gelen depremzede ailelere yardımlarını sürdürüyor. Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen ve başka şehirlere göç eden ailelere,...
Umut her zaman var!
Yetim Vakfı Depremde Yetim Kalan Çocuklara Kol Kanat Geriyor   Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,4 ve 7,6’lık iki...
Tarsus’ta Neler Oldu
TARSUS BELEDİYESİ KADINLAR GÜNÜNDE DEPREMZEDE KADINLARI UNUTMADI Depremin yaşandığı ilk günden bu yana  çalışmalarını yürüten Tarsus Belediyesi,  8 Mart Dünya...
BAŞKAN YILMAZ; “TÜRK KADINI, KAHRAMANLIĞI VE VATANSEVERLİĞİYLE DÜNYAYA ÖRNEK OLMUŞTUR”
BAŞKAN YILMAZ; “TÜRK KADINI, KAHRAMANLIĞI VE VATANSEVERLİĞİYLE DÜNYAYA ÖRNEK OLMUŞTUR”   Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 8 Mart Dünya...
ACI KAYBIMIZ…
ACI KAYBIMIZ… TADER Sakarya Temsilcimiz Prof. Dr Süleyman Can KURNAZ’ ın kıymetli babası,                 TÜED Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube...
Tarsus’ta Neler Oldu
ÖMER KURNAZ’IN VEFATI ÜZÜNTÜ YARATTI TÜED Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı ÖMER KURNAZ’ı 07.03.2023 günü  kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. TÜED...
Turan Devletleri Kuruluşu Start Aldı
  Antalya’da Yeni Bir Güneş Doğdu!   Turan Devletleri Kuruluşu Start Aldı.   “Hanımağa” Önderliğinde Gümbür Gümbür Geliyor. Birçok ilden...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ