$ DOLAR → Alış: 9,31 / Satış: 9,34
€ EURO → Alış: 10,82 / Satış: 10,87

TARSUS ÇATAL BURUN KÖPEKLERİ REVAÇTA

Türkiye de bulunan milli köpek ırkları arasında Tarsus çatal burun köpeği de bulunuyor.

TARSUS ÇATAL BURUN KÖPEKLERİ REVAÇTA
  • 23.09.2019
  • 205 kez okundu

ÇATAL BURUN KÖPEĞİ GÖREVDE

ASAYİŞ SINIR GÜVENLİĞİ ARAMA KURTARMA NARKOTİK GİBİ GÖREVLERİN VAZGEÇİLMEZİ

Türkiye de bulunan milli köpek ırkları arasında Tarsus çatal burun köpeği de bulunuyor.

Anavatanı Tarsus olan çatal burun köpekler ülkemizin önemli köpek değerleri arasında yer alıyor. Ortalama ömürleri 10-13 yıl arasında olan çatal burun cinsi köpekler yurt dışında (Turkish pointer) Türk av köpekleri kapsamında tanınıyor. Bu cins köpekler koku alma duyularında sakin yapıları beraberinde narkotik polis köpeği olarakta kullanılıyor. Avcılıkta söz sahibi olan Tarsus çatal burun cins köpekleri çocukların hastalıklarında rehabilitasyonunda da etkili olabilecek türden.

Mersin büyük şehir belediyesince yürütülen bir çalışma sonunda çatal burun ırk köpeğinin ıslah ve tercih çalışmalarında %57 ilerleme kaydedildi. Üretim rehabilitasyon merkezinde elde edilen yavrularla beraber saflaştırma çalışmalarında ilerleme kaydedildi.

Kangal, akbaş, Aksaray malaklısı ve Tarsus çatal burun cins köpekler dünya çapında tanınıyor. Güvenlik güçleri bu cins köpekleri asayiş sınır güvenliği, arama kurtarma ve özellikle narkotik çalışma görevlerinde kullanıyor. Bu tür görüntülere ulusal basında sık sık rastlıyoruz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ