$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

TARSUS BELEDİYESİ’NDE İŞÇİLERE DAHA ÖNCE TÜRKİYE TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ HAKLAR TANINDI

HER İŞÇİYE DOĞUM GÜNÜNDE İZİN

TARSUS BELEDİYESİ’NDE İŞÇİLERE DAHA ÖNCE TÜRKİYE TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ HAKLAR TANINDI
  • 14.01.2020
  • 126 kez okundu

TARSUS BELEDİYESİ’NDE İŞÇİLERE DAHA ÖNCE TÜRKİYE TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ HAKLAR TANINDI

 

Tarsus Belediyesi ve DİSK Genel İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. İşçilere, daha önce Türkiye tarihinde hiçbir örneği görülmemiş haklar tanındı. Sözleşmede; Her işçiye doğum gününde idari izin ile kitap hediye edilmesi ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde her işçiye maddi yardım hakkı tanınması dikkat çekti.

 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ile sendika yetkilileri önceki gün bir araya geldi.  Toplantıya DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Şube Sekreteri Özgür Yüksek, Mali Sekreter Ramazan Kaya ve İşyeri Temsilcisi Enis Buyur katıldı. Toplu iş sözleşmesinin imzalanmasıyla sosyal ve sendikal haklara Tarsus Belediyesi çalışanları büyük sevinç yaşadı.

HER İŞÇİYE DOĞUM GÜNÜNDE İZİN

Sözleşmede, işçilere daha önce Türkiye tarihinde hiçbir örneği görülmemiş haklar tanındı. Her işçiye doğum gününde idari izin ile kitap hediye edilmesi ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde her işçiye maddi yardım hakları dikkat çekti.

 

8 MART VE 24 KASIM’DA KADINLARA 1’ER GÜN İDARİ İZİN

Bunun yanı sıra sözleşmede daha önce tanınan birçok hak iyileştirildi.  Olaya bağlı izinler dediğimiz sosyal izinler, hakları dışında sözleşmeye göre; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde 1’er gün idari izin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve Engelliler Haftası’nın ilk gününde birer gün ücretli izin ve eşi doğum yapan işçiye 5 iş günü gibi izin hakları içeriyor.

1 MAYIS VE BAYRAM YARDIMI

Maddi anlamda nakdi yardımlarında olduğu sözleşmede işçilere her yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda 200 TL, Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı’nda toplam 2 bin TL yardım ödemesi verilecek.  Bunun haricinde işçilere, aile, çocuk ve öğrenim yardımı, hastalık yardımı, yemek yardımı, yakacak yardımı, giyim ve koruyucu eşya yardımı ve evlenme yardımı gibi haklarda iyileştirilme yapıldı.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Sözleşmede öne çıkan maddelerden birisi de katılımcı ve demokratik anlayışı ile esas alınarak; ekonomik ve sosyal anlamda dezavantajlı grupları desteklemeyi, kadın çalışanlara dönük pozitif ayrımcılık ilkesini gözetmeyi, her türlü taciz ve mobbing uygulamaları önlemeyi gerektirecek tedbirler almayı ve kadın çalışanları her türlü konuda desteklenmesini içeriyor.

SÖZLEŞME 2 YIL GEÇERLİ

İmzalanan toplu iş sözleşmesi 2022 yılına kadar geçerli olup, disiplin ve cezayı gerektiren maddeler içeriyor.

BOZDOĞAN;“BEN BİR EMEKÇİYİM”

Sözleşmenin imzalanmasının ardından Tarsus Belediye başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; “Bizim için emek yüce bir değerdir. Ben bir emekçiyim. Benim belediye başkanı olmam emekçi sınıfından çıkmamı gerektiren bir unsur değildir. İşçi kardeşlerimizin sosyal ve yaşam haklarını korumak ve hakkını vermek bizim sorumluluğumuz içerisindedir. Her zaman emekçilerden yana oldum. Aydınlık ve mutlu yarınlar için üreteceğiz ve ürettikçe demokrasiyi oluşturacağız. Ülkemizin ve şehrimizin bir emekçisi olarak; İnsan hak ve onuruna yakışır bir yaşam anlayışı ile çocuklarımıza devredeceğimiz daha iyi bir Tarsus için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ