$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

TARSUS BELEDİYE MECLİSİ MART AYI TOPLANTISI YAPILDI

TARSUS BELEDİYE MECLİSİ MART AYI TOPLANTISI YAPILDI
  • 04.03.2020
  • 190 kez okundu

Tarsus Belediye Meclisi olağan Mart ayı toplantısını yaptı. Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; “Aldığımız her kararı açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Kapalı kapılar ardında kararlar alıp bunu uygulamak için dikta etmeyeceğiz. Bu halkın bir kuruşunu kimseye yedirmem, hayatım boyunca bununla mücadele ettim, şimdi Belediye başkanı olarak bu mücadeleye devam edeceğim,” dedi.

Tarsus Belediye Meclisi Mart ayının olağan toplantısı yoklama yapılması, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

Meclis toplantısında 04.02.2020 tarih ve 2020/2-1 sayılı Meclis Zabıt Tutanağı oylanarak oy birliği ile kabul edildi. Tarsus Belediyesi Ekonomik Kalkınma, Turizm, Tarih ve Tanıtma Komisyonuna üye seçimi gerçekleştirildi. Yapılan oylama neticesinde CHP Meclis Üyesi Çetin Sarı oy çokluğu ile komisyona üye olarak seçildi. Kıyı Ege Belediyeler Birliğine üye olunması teklifi oy birliği ile alınırken, Niğde’nin Yeşilgölcük Belediyesiyle kardeş şehir olunması teklifi oy birliği ile komisyona havale edildi. Mersin Uluslararası Müzik Festivaline destek sağlanması ile ilgili teklif de meclis üyelerinin oy birliğiyle komisyona havale edildi.

Komisyonlardan gelen evrakların görüşülmesinden sonra söz alan Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Mart ayının yapılacak açılışlar ile dolu, dolu geçeceğini belirterek etkinliklere ve açılışlara açılışına tüm Tarsus halkını davet ettiklerini söyledi.

Başkan Bozdoğan konuşmasının devamında; dolu, dolu bir aydan bahsettik. “Devrim yasalarının önünün açıldığı, 3 Mart 1924 hilafetin kaldırılması, evkaf vekâletinin ortadan kaldırıldığı bir tarih,  böylece eğitim ve öğretim normal bir birlik sağlandı. O yüzden çok önemseyeceğimiz tarihlerden biri.

8 Mart’ı 10 günlük bir program ile kutlayacağız. Türkiye’nin her tarafına bir bakın, bu kadar dolu, dolu bir programı hiçbir yerde de göremezsiniz. Ne kadar önem verdiğimizi de bu süreç içinde de göreceksiniz. 8 Mart; Atatürk’ün dünya yüzünde gördüğüm her şey kadının eseridir sözü her kadının önemseyeceği bir söz. Bizler Cumhuriyet döneminde 2 şeyi kaybetmeye başladık; bir tanesi akıl ve bilim, ikincisi de kadına saygı. Kadın dayanışması ve ayrımcılığa karşı dünyada daha kozasını bile kıramamışken Cumhuriyet Dönemi için takdire şayandı. Geri kalan sürece baktığımızda legal hale getirilmeye çalışılan çocuk gelinleri olayı var. Diğer taraftan namus adı altında hafifletilmeye çalışılan cinayetler var. Normal gibi görülmek istenen çok eşlilik var. Çalışma koşulları gelirlerdeki eşitsizlik ve daha, daha niceleri. Bu sorunların yanında kadınlar gününde emekçi sözü, buna takılanlar da çok var. Emekçi vurgusu olsun olmasın bu ülkedeki bütün kadınlar ayakta kalabilmeleri bile başlı başına bir emektir. O yüzden de bu ülkede tüm kadınların özellikle 8 Mart kadınlar gününü kutluyorum.

8 Martta önemli bir açılış ta yapacağız. Koruluğumuzun açılışını yapacağız. Aslında daha önemlisi tüm Tarsusluları davet edeceğimiz kadın ve yaşam akademisi. Bizler sosyal demokrat belediyecilikte bir tiyatronun, remin, müziğin, çocuk ve bilimin, kadın ve yaşamın akademi üzerinden yapılmasını ve bu kentin geleceğinin kültürünün ve bilincinin oturmasını istedik. Mart ayı boyunca toplam 7 defa açılış yapılacak. Resim akademisi, tiyatro akademisi, kadın ve yaşam akademisi açılacak.

12 Mart ta çok önemli bir tarih. İstiklal marşımızın kabulü. Kaymakamlıkla birlikte düzenlediğimiz dolu, dolu bir programımız var.

Ayrıca 14 Martta önemli bir gün, Tıp Bayramı. Onla ilgili de ciddi bir etkinlik yapılacak.

Ardından 17 Mart Atatürk’e yıllardır hep aynı seslenişte bulunmuşumdur; “Tarsus’a iyi ki geldin, iyi ki gitmedin” 17 Mart Atatürk’ün Tarsus’a geliş tarihi.

18 Mart Çanakkale Zaferi, şehitler günümüz. Gazilerimizi Çanakkale’ye göndereceğiz. Özellikle Ankara’ya Anıtkabir’e gitmeyen, Çanakkale’yi görmeyen gazilerimizden seçeceğiz.  18-24 Mart arası Yaşlılara Saygı Haftası, göreve geldiğimizde Zübeyde Hanım Bütünleşik Gündüz Yaşam evini açarken hep konuştuğumuz bir konuydu. Ülkenin yaşlılara olan saygısını ortaya koymak zorundayız.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kutlayacağız. Onda da belediye olarak güzel bir atılım yapıyoruz; Artı 1 kafe dediğimiz daha çok downsendromlu, otizm hastası çocuklarımızdan seçtiğimiz insanların çalıştırabileceği bir yerin açılışını yapacağız.  21-26 Mart arası Orman Haftası, dördüncü koruluğumuzu açacağız.  27 Mart çok önemli bir gün; Dünya Tiyatrolar Günü, Tarsus’ta akademide çalışacak çok değerli bir yönetmenimizi, Akademinin başına geçecek hocamızı ağırlayacağız.

Şehir Tiyatromuz 15 Martta ilk oyununu sahneye koyacaklar. Hepinizi ve tüm halkımızı bu oyunu izlemeye davet ediyorum. 31 Martta da akademik açılışlarımız tamamlanacak.

Ayrıca önümüzdeki hafta herkesin rahatlıkla Belediyenin günlük gelirini, giderini, aylık olarak iller bankasından ne kadar para geldi, şirketimizin satışları ne oldu, beton satışları nedir, şirkete ne kadar gelir giriyor, ne kadar gidiyor, bu konuda Tarsus’un 3 ana noktasında her gün ışıklı panoda gösterimi yapılacak. Halkımızın her gün takip edebileceği, günlük geliri, gideri görebileceği ciddi bir çalışma. Bu tüm vatandaşlarımızın hakkıdır, her şeyi net olarak görebilecekler. Bu kentte halkımız her şeyin üzerinde. Siyasetin de bizim de üzerimizde. Yapacağımız her şey de onların Allah razı olsun sözü bizler için yeterlidir” ifadesini kullandı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ