$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarsus Amerikan Koleji’nin Tarihçesi

Tarsus Amerikan Koleji’nin Tarihçesi
  • 16.03.2021
  • 114 kez okundu

TARSUS AMERİKAN KOLEJİ’NİN TARİHÇESİ

 

Tarsus Amerikan Koleji, Mersin‘in Tarsus ilçesinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Board Heyeti adli misyoner örgütu tarafından 1888 yılında kurulmuş bir eğitim kurumudur.[3] Okulun kuruluş amacı, “Türkiye için liderler, dünya için liderlik” sloganından da anlaşılabileceği gibi eğitilmiş lider adayları yetiştirmektir. Dünyada ve Türkiye’de TAC mezunu birçok önemli isim mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı‘nca onaylanan ismi Özel Tarsus Amerikan Koleji olmasına rağmen, Tarsus Amerikan Lisesi olarak bilinir. Günlük konuşmada İngilizcesi Tarsus American College ‘in baş harflerinden oluşan TAC ismi ile anılır. Kısaltmanın okunuşu te-a-ce şeklindedir.

Okul Türkiye’de kurulmuş ilk Hristiyan misyoner okullarından biridir. Başlangıçta adı Hristiyan din büyüklerinden Aziz Paul’ün adına St. Paul’s Institute at Tarsus olan okul sonraları günümüzdeki adını almıştır. Zaman içinde misyonerliği kaybolan okul, 1928 yılında lise unvanını almış ve misyonerlik faaliyetini bırakmıştır. Okul seküler bir müfredatla 132 yıldır öğrencilerini hem yurt dışında hem de yurtiçinde en iyi üniversitelere göndererek geleceğin liderlerini yetiştirmektedir.

Tarsus Amerikan Koleji Amerikan sistemine uygun bir şekilde Amerikalı ve diğer yabancı eğitimcilerle yönetilir ve yabancı idarecilerin yanı sıra bir Amerikalı müdürü bulunur (Bkz: Eric Trujillo[3]) Fizik, Kimya, Biyoloji, İşletme Yönetimi, Siyasi Tarih, ve IB dersleri İngilizce verilir, fakat kültür dersleri Türkçe olduğundan Türk eğitimci ve idarecilerinin de bulunduğu bir kurumdur. Buna rağmen günümüzdeki haliyle pek çok kez misyonerlikle suçlanmıştır. Yurt dışı eğitimi almak isteyen öğrencilere doğru rehberlik eğitimini sunmaktan ve öğrencilerini sadece Amerika’dan değil, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi çeşitli ülkelerden tanıştırır. Tarsus Amerikan Koleji hem sporda hem de eğitimde Türkiye’deki en iyi yabancı eğitim kurumlarından biridir. 1986 yılında kaldırılan yatılılığın 2002 yılında geri getirilmesi, özellikle spor dalında yapılan yatırımlar, IB programı ve CIS akreditasyonu bu alanlarda en iyi olma çabasının birer yatırımıdır.

TAC Mezunlar Derneği 15 Haziran 2006 tarihinde bir bağış kampanyası başlatmıştır. Kampanyanın amacı “başarılı fakat maddi gücü olmayan öğrencilerin de çağdaş eğitim fırsatı yakalayabilmeleri için sadece getirisi kullanılacak 2 milyon dolarlık sabit bir burs fonu yaratmaktır”.

Kampanya Alex Tew tarafından yaratılan The Million Dollar Homepage konseptinin eğitim alanına uygulamış halidir. Gelirler okulun en eski ve en sembolik binası olan Stickler’ın resminin binanın ön yüzü ve Atatürk büstü açıkta kalacak şekilde on bin parçaya bölünmesi ve her parçanın bağış karşılığında satılmasıyla elde edilir. Bölünmüş her parça resmin ufak bir parçası olduğu için tuğla olarak adlandırılmıştır.

 

Okul ile İlgili Önemli Tarihler:

 

1888 – “St. Paul’s Institute at Tarsus” sekiz öğrenci ile eğitime başlamıştır.

1888-1911 Okulun ilk binası “Shepard Hall” hizmete girmiştir.

1911 –  Tarsus Amerikan Koleji’nin simgesi olan “Stickler Hall” binası okula eklenmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında “St. Paul Koleji” olan okulun adı “Tarsus Koleji” olarak değiştirilmiştir.

1930 – Okul, “Tarsus Amerikan Koleji” sıfatıyla ilk mezunlarını vermiştir.

1954 – “Friendship Hall” hizmete girmiştir.

1960 – “Unity Hall” hizmete girmiştir.

1979 – Okula kız öğrenciler kabul edilmeye başlanmıştır.

1986 – Okul, ilk kez “karma mezunlar”ını vermiştir. Aynı yıl okulun “yatılılık” bölümü, aşamalı olarak sona erdirilmeye başlanmıştır.

1988 – “Centennial Hall” tamamlanarak öğretime açılmıştır.

1989 – “Sadık Paşa Konağı”, okulun ek binası olarak kullanılmaya başlanmıştır.

1990 – Bir “kampüs” büyüklüğüne ulaşan okula “Maynard Hall” adlı bina eklenmiştir.

1997 – “Stickler Hall”da geniş kapsamlı restorasyon çalışmalarına başlanmıştır.

1999 – “Stickler Hall”  yeniden eğitim ve öğretime açılmıştır.

2002 – Okulun sadece erkek öğrencileri kabul eden “yatılı bölümü” tekrar hizmete açılmıştır.

2003 – “Dört Yıllık Lise Programı” uygulanmaya başlanmıştır.

2004 – Uluslararası Bakalorya Diploma Programını(IBDP) uygulamak üzere yetkilendirilmiştir.

2005 – IB Diploma Programı sınavlarına yönelik eğitim-öğretime başlanmıştır.

2007 – “Dört Yıllık Lise” ve IB Diploma Programını tamamlayan ilk mezunlarını vermiştir.

2007 – Tarsus Amerikan Koleji, CIS’tan (Uluslararası Okullar Birliği) akreditasyon almıştır.

2008 – Okulun, kız öğrencileri de kabul eden “yatılı bölümü” hizmete açılmıştır.

2010 – Tarsus Amerikan Koleji, ilk beş yıllık IB Değerlendirme Raporu ile ilgili hazırlıklarını tamamlamıştır.

2011 – Tarsus Amerikan Koleji’nin “IB Dünya Okulu” olarak faaliyet gösterme yetkisinin beş yıl daha uzatılması IB Kurumu tarafından onaylanmıştır.

2012 – Uluslararası Okullar Birliği (CIS) Tarsus Amerikan Koleji ve Tarsus SEV İlköğretim Okulunun akreditasyonunun beş yıl daha devam etmesini onaylamıştır.

2013 –  Eylül ayında yeni kampüsün hizmete açılması ile Tarsus Amerikan Koleji yeni bir yatakhaneye, Tarsus SEV İlköğretim Okulu da yeni ilköğretim dersliklerine kavuşmuştur.

2014 – Talas Kampüs inşaat planının son bölümünü oluşturan ek tesisler (konferans salonu, spor salonu ve yemekhane) hizmete açılmıştır.

2015 – İkinci beş yıllık IB değerlendirme raporu tamamlanmıştır.

2019 – Sadık Paşa Konağı hizmete açılmıştır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ