$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın deprem bölgesindeki faaliyetleri

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın deprem bölgesindeki faaliyetleri
  • 05.08.2023
  • 24 kez okundu

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

"Tarım ve Orman Bakanlığı Bakanlığımız depremin ilk saatlerinden itibaren AFAD ile koordinasyon içinde çalışmaya başlamıştır. Deprem bölgesinde en yoğun çalışmaların olduğu dönemde yaklaşık 15 bin personel ve 5 bin makine-ekipman ile çalışmalara destek verilmiştir. Hali hazırda çalışmalara katılan personel sayımız 5 bin 743, makine-ekipman sayısı ise 472’dir.

Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak 2023 üretim yılı için başvuru süresi uzatılmış, başta deprem bölgesinde bulunan 11 ildeki yaklaşık 300 bin çiftçi olmak üzere tüm Türkiye'deki 2 milyon 195 bin çiftçinin bu düzenlemeden yararlanması sağlanmıştır. Afet Bölgesi ilan edilen illerimizde ve diğer illerimizde zamanında müracaat yapılamayacağı, gecikmeler ve kısıtlar olabileceği öngörülerek destekleme ve hibe başvuru süreleri uzatılmıştır.

Orman köylüsü

Afet Bölgesi ilan edilen illerde 3 bin orman köylüsünün ve Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerinin, 6 Şubat- 31 Temmuz 2023 tarihleri arasına tekabül eden 11,3 milyon TL ORKÖY kredi borçları faizsiz olarak 31 Aralık 2023 tarihine kadar ertelenmiştir.

Hayvancılık

Depremden etkilenen illerimizde hayvanları telef olan (büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve arılı kovan) yetiştiricilerimizin telef olan hayvanlarının yerine bedelsiz hayvan dağıtımı devam etmektedir. Bu kapsamda ilk etapta 43 bin 618 küçükbaş hayvanın teslim çalışmaları aralıksız sürüyor. Küçükbaş hayvan dağıtımının ardından büyükbaş, kanatlı hayvan ve arılı kovan dağıtımlarının başlaması için de çalışmalar devam ediyor. Ayrıca deprem bölgesindeki 10 bin 328 arıcımızın 5 bin 358 ton besleme şekeri ihtiyacı karşılanmıştır.

Tarımsal destekleme

Deprem Bölgesi 11 ilimizde 198 bin 371 işletmeye (büyükbaş hayvanlara 500 TL, küçükbaş hayvanlara 50 TL olmak üzere) 1 milyar 373 milyon TL yem desteği, 10 bin 604 işletmeye toplam 101,4 milyon TL besleme amaçlı şeker yardımı, bin 500 işletmeye 340,5 milyon TL küçükbaş canlı hayvan dağıtım desteği ödenmiştir. Ayrıca, diğer hayvancılık destekleri kapsamında da 663,7 milyon TL ödenmiştir. Yine Deprem Bölgesi 11 ilimizde mazot gübre desteği kapsamında ayni olarak yapılması gereken ödemenin nakdi olarak yapılması suretiyle çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik harcama kolaylığı sağlanmıştır. Bu kapsamda çiftçilerimize, 2 milyar 903 milyon TL mazot gübre destekleme ödemesi yapılmıştır. Böylelikle depremin yaşandığı 6 Şubat tarihinden bugüne afet bölgesindeki çiftçilerimizin hesaplarına toplamda 8,8 milyar TL tarımsal destekleme ödemesi yatırıldı. Depremden etkilenen 11 ilimizde hayvanları telef olan ve tarım sigortası yaptıran üreticilerimize, TARSİM tarafından 37 milyon TL hasar tazminatı ödemesi yapılmıştır.

Balıkçılık

Deprem bölgesindeki 6 Şubat 2023 ve öncesi itibarıyla geçerli su ürünleri ruhsat tezkeresine sahip  olan, deniz ve içsularda faaliyet gösteren balıkçı gemisi sahiplerine, gerçekleştiremedikleri avcılık faaliyetinden dolayı oluşan gelir kayıplarını karşılamak ve avcılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini temin etmek üzere gemi başına, 3 bin 500 TL ile 60 bin TL arasında ödeme yapılacak. Müracaatlar 19 Haziran tarihinde başladı 21 Temmuz tarihinde sona erdi.

Üretim tesisleri zarar gören su ürünleri yetiştiriciliği işletmelerine de adet başına olmak üzere 0,2 lira balık yumurtası, 1 lira yavru balık ve 250 lira anaç balık yardımları yapılacak. Ayrıca kilogram başına  30 lira porsiyon balık yardımı da yapılacak.

Kırsal kalkınma ve uzman eller

Deprem Bölgesindeki 11 ilimiz için Kırsal Kalkınma ve Uzman Eller Proje desteklerimiz de aralıksız sürüyor. Bu kapsamda 2023 programında 89 Ekonomik Yatırım Projesine 209 milyon lira, 11 Altyapı Projesine 3,3 milyon lira, 2 bin 498 Makine Ekipman Alım Projesine 101,6 milyon lira ve 650 Uzman  Eller Projesi için 162,5 milyon lira olmak üzere bu illerde toplam 476,4 milyon liralık hibe desteği sağlanacak.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı için hibe oranları kabul edilen proje  tutarının yüzde 50'si oranındadır. Uzman Eller Projesinde ise Proje başına 250 bin TL'ye kadar yüzde 100 hibe şeklinde uygulanmaktadır.

Misafirhane kapasitesi

Türkiye genelinde Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşlara ait misafirhanelerdeki yaklaşık 10 bin kullanılabilir yatak kapasitesi depremzede vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Ayrıca Bakanlığımızdaki tüm birimler beslenme desteği faaliyetlerini yürütmektedir.

Konteyner kapasitesi

Afet Bölgesine bin 204 adet barınma çadırı, 208 adet seyyar tuvalet (Tekli, 2’li ve 4’lü olmak üzere),  46 adet wc/banyolu konteyner ve 232 adet yatakhane konteyner gönderilmiştir. (Ek-4)

Bakanlığımızca temin edilen 70 adet (500 litrelik) ve 45 adet (300 litrelik) su tankı bölgenin su ihtiyacını karşılanması amacıyla AFAD’a teslim edilmiştir.

Hayvan çadır durumu ve beslenmesi

Bakanlığımız koordinasyonunda; Depremde barınakları zarar gören hayvanlar için 16 bin 736 adet hayvan çadırı/branda bölgeye  gönderilmiş olup dağıtımı yapılmıştır. Afet bölgesine 16 bin ton hayvan yemi gönderilmiştir. Ayrıca, depremden etkilenen sokak hayvanlarının bakım ve beslenmeleri için yaklaşık 50 ton mamanın Bakanlığımız paydaş çözüm ortağı olan Türk Veteriner Hekimler Birliği ve AFAD aracılığı ile dağıtımı sağlanmaktadır.

Odun dağıtımı

Deprem afetinden etkilenen illere 82 bin 284 ton odun dağıtılmıştır.

Gıda denetimleri

Afet bölgesinde, gıda denetimleri kapsamında 926 görevli uzman personel ile 32 bin 659 gıda denetimi gerçekleştirilmiştir.

Tarımsal sulama ve içme-kullanma suyu çalışmaları

Barajlar

Deprem bölgesindeki barajların durumu yakından izleniyor. Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler sebebiyle afet bölgesi içerisinde kalan barajlar, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı DSİ Genel Müdürlüğü teknik ekiplerince detaylı incelemeye alındı. Bu kapsamda 110 baraj ve 30 gölet kontrol edildi.

İçme suyu sondajı ve sulama altyapısı onarım durumu

DSİ Genel Müdürlüğümüzce ; Deprem bölgesinde Malatya, Hatay, Adıyaman, Maraş’ta toplamda 93 kuyuda sondaj çalışmaları tamamlanarak saniyede bin 879 litre su elde edilmiştir. Ayrıca Hatay, Antep, Maraş, Elazığ ve Diyarbakır’da toplam 515 kooperatif kuyusu kontrol edildi.

Yine Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı DSİ Genel Müdürlüğü, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremler sonrası başladığı sulama altyapı projelerinin bakım ve onarımı çalışmalarının büyük bölümünü tamamlayarak tarım topraklarını tekrar suyla buluşturuyor. Bölgede, toplam 56 kilometre uzunluğundaki kanaletlerde bakım ve onarım çalışması yürütüldü. 12,4 kilometrelik sulama kanalı imalatları ile 1,2 kilometrelik işletme bakım yolu onarımı tamamlandı. Ayrıca 515 adet kooperatif kuyusunun deprem sonrası durumları da kontrol edilmiştir.

Afet bölgesindeki illerimize gönderilen diğer malzeme, araç gereç ve gerçekleştirilen hizmetler

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü

ESK tarafından 93 ton et ürünü bölgeye teslim edilmiştir. Et ve Süt Kurumu, stoklarında bulunan 290 bin  adet et konservesi de AFAD koordinesi ile deprem bölgelerine sevk etmiştir. Yine 7 ton süt ürünü dağıtımı yapılmıştır.

Depremden etkilenen yetiştiricilerimizin talep etmeleri halinde sahipsiz kalmış veya bakım imkanı olmayan hayvanları, Et ve Süt Kurumu tarafından mahallinden teslim alınmaktadır.

Deprem bölgelerindeki yetiştiricilerin çiğ sütleri ise Bakanlığımız koordinasyonunda üretici örgütleri ve özel sektöre yönlendirilmektedir. Bu şekilde bugüne kadar, bölgedeki süt işletmelerinin ve yetiştiricilerin ürettiği 263 bin 181 ton sütün toplanarak üretime dönüştürülmesi konusunda koordinasyon sağlanmıştır.

Deprem bölgesine gönderilmek üzere vatandaşlar tarafından Et ve Süt Kurumu’na verilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde edilen et ve et ürünleri ise Kızılay’ın talebi doğrultusunda bölgeye ulaştırılmıştır.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü

AFAD aracılığıyla dağıtımı yapılmak üzere Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından 3 bin 786 ton un, bin 435 ton pirinç, bin 453 ton kırmızı mercimek, bin 510 ton ayçiçek yağı, 700 ton kavrulmuş iç fındık, 156 ton fındık kreması, 982 ton kuru üzüm, 450 ton üzüm pekmezi ve 20 ton fındık ezmesi, ayrıca Kızılay aracılığıyla dağıtımı yapılmak üzere 75 ton un hibe edilmiştir.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Afet bölgemizde bulunan yetiştiricilerimizin hayvan varlığının yem ihtiyacı TİGEM Koordinasyonunda karşılanmaya başlanmış ve bin 520 ton kesif yem bölgeye ulaştırılmıştır. Ayrıca, afet bölgesinde bulunan yetiştiricilerden gelen talepler doğrultusunda hayvanları için bakım besleme ve barınma sorunu yaşayan yetiştiricilerden hayvanları alınarak, TİGEM işletmelerine geçici bakım amacıyla nakledilmiştir."

Hibya Haber Ajansı

Hatay’da su faturalarını Büyükşehir sübvanse ediyor
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş mahalle ziyaretleri öncesinde Sümerler Futbol Sahası’nda düzenlenen etkinlikte Hatay Büyükşehir Belediyespor Futbol...
Bursa İnegöl’de ‘Mobilya Şöleni’ başladı
İnegöl Mobilyasının dünyaya açılan kapısı MODEF Expo Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı bugün düzenlenen coşkulu törenle 49’uncu kez kapılarını ziyaretçilerine açtı....
Zorlu: “İstanbul ve Ankara adaylarımız için çalışmalarımız sürüyor”
İYİ Parti Sözcüsü ve Medya İlişkileri Başkanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Başkanlık Divanı toplantısı ardından genel merkez binasında basın mensuplarının...
Doğrulama platformu, seçim gündemine ilişkin yanıltıcı içeriklerin karnesini paylaştı
Türkiye, mayıs ayında 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimleri'ni geride bıraktı. Mahalli idareler seçimi ise Resmi Gazete’de 1 Ekim’de yayımlanan Yüksek...
Bakan Uraloğlu: “Kalkınma Koridoru, büyük bir proje”
Bakan Uraloğlu, Kalkınma Koridoru’nun yaklaşık bin 200 kilometrelik hem otoyol hem de demir yolu şeklinde planlanan büyük bir proje olduğunu...
Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığından hasarlı çatı uyarısı
Kahramanmaraş merkezli depremlerden yoğun bir şekilde etkilenen Malatya’daki hafif hasarlı binaların da bazı sorunlar teşkil ettiğine dikkat çeken Katipoğlu, hafif...
Başkan Dündar’dan kardeş belediye Dangara’ya ziyaret
Khatlon bölgesinin en büyük şehri olan Dangara’nın tekstil sanayii ile öne çıktığını belirten Dündar, sanayi ve tekstil şehri Bursa ile...
Vali Gül’den Kaymakam Anteplioğlu’na ziyaret
Vali Gül, görevine yeni başlayan Küçükçekmece Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu'nu ziyaret etti. Hibya Haber Ajansı
Yumaklı, İİT Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma Konulu Bakanlar Konferansı’na katıldı
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin iki yıldır dönem başkanlığını yürüttüğü konferansın açılış konuşmasını Bakan Yumaklı gerçekleştirdi. Yumaklı, konuşmasının ardından başkanlık...
Bakan Özhaseki’den şehit Mikail Bozlağan için başsağlığı mesajı
Bakan Özhaseki, dün İçişleri Bakanlığı önündeki saldırı girişimini gerçekleştirilen teröristler tarafından Kayseri’de şehit edilen ve aracı çalınarak saldırıda kullanılan veteriner...
İstanbul Valisi Gül, Trabzonspor Kulübü Başkanı Doğan’ı ziyaret etti
Valilikten yapılan açıklamaya göre, İstanbul Valisi Davut Gül, Trabzonspor Kulübü Başkanı Ertuğrul Doğan'ı ziyaret etti. Vali Gül, ev sahipliği için...
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, şehit Bozlağan’ın cenaze törenine katıldı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanlığı'na yönelik terör saldırısı girişiminde bulunan teröristlerin Kayseri’de aracını gasp ederek şehit ettikleri veteriner hekim...
Muğla Büyükşehir Belediyesi kredi notunda Türkiye’de ilk sırada
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notunu tekrar en yüksek seviye olan AAA olarak belirledi. Muğla...
Başkanlıktan “Dr. Mahmutoğlu Eris varyantı nedeniyle vefat etti” iddiasına yanıt
Hatay Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ersin Mahmutoğlu’nun Kovid-19 Eris varyantı nedeniyle vefat etmediği açıklandı. Hibya Haber Ajansı
Togg Eylül’de teslimatını artırdı
Ağustos ayında bin 965 adet T10X’i sahiplerine teslim eden Togg, Eylül ayında 2 bin 204 adetlik teslimat rakamına ulaştı BURSA...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ