$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

ŞÜKÜR MÜ?

ibrahim TÜRK
ibrahim TÜRK
  • 28.02.2020
  • 2.037 kez okundu

Esselemü aleyküm değerli okurlar.

Bu yazımızda şükre değinmek istedik umarım ki istifade edilir. İlginiz için teşekkürler iyi okumalar.

Birçok insan şu Hayat Çarşısı’nda ne yana baksa şikayet edeceği mevzular arasında debelenip duruyor. Başlıyor şikayet edip durmaya! Başladıkça sayıyor saydıkça bulanıyor. Bu şükürsüzlük’ten dolayı insanda ne moral kalıyor ne heyecan ne de ümit. Oysa tüm mahlukat’ı yaratan Rabbimiz biz müminlerden istediği en temel şey şükretmektir. Bizim vazifemiz zaten buradan anlaşıldığı gibi sayısız sonsuz nimetlere şükretmektir. Hatta en büyük vazifemiz! Fakat gaflet ve nefis bırakmıyor;

‘’– Bunca sıkıntı ve Bunca tasa varken bir de Gamsız umursamaz insan olmam imkansız bir de tutup  sıkıntılara şükrederek Hayat süremem’’ dedirtiyor adeta!

Ya da;

‘’– Bunca olumsuzlukların ortasında neye şükredecekmişim’’ delirtiyor.

Ya da;

‘’Neye el atsam elimde kalıyor her şeyimi ters gider yahu! Bir de Şükür mü edecekmişim İsyan etmezsem iyi …’’

Çünkü gaflet içinde insan,

Zavallı bilmiyor ki dertlerin dermanı Şükrullah Kitabullah ve Resulullah. Her derdin dermanı ancak şükre sarılmak. Şükür Ancak ve ancak muhakkak Allah’adır. En çözülmez düğümleri halletmek’de şükür’den daha kuvvetli bir deva yoktur. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de besmele den sonra ilk kelimenin hamd olması bütün duaların da şükür ile başlayıp şükrile son bulması bundan olabilir belki. Bazıları Neden sanki bazıları hakları varmış gibi alacaklı imişler gibi borçlarını tahsil ediyorlarmış gibi bir tavır içinde Allah azze ve celle ye karşı Gafil ve nankör oluyor? Niçin tabi ki şükretmedikleri için. Lakin şükretseler muhteşem bir dengeyi kazanacaklar. Ancak ve ancak yüce mevla’ya sadece minnet duyacaklar. Ve nitekim Allah azze ve celle Lokman suresinde ‘’Andolsunki; Biz Lokman’a {Allah’a şükret!} diyerek hikmet verdik. (Lokman Suresi,12) Yüce Allah’ın azze ve celle Hz. Lokman’a verdiği büyük nimet: Hikmet niye Allah’a şükret diye!

Demek’ki insanoğlu için en büyük hikmet şükretmek.

Bir şey yapacaksan önce bunu yaptığımda şükür edebilecek miyim diye bir sor şükredip etmeyeceğin içine sindi mi sinmedimi? Sinmedi! sakın yapma. Şükredemeyeceğim bir şeye hiç sürüklenme.

Düşün tembelliğe şükredilebilirmi edilmez. Durma gayrete koş!

Düşün gaflete şükredilebilirmi? edilmez durma zerre kadar bile bulaşma uzak dur!

Düşün kötü söz söyleyeceksin şükredilirmi edilmez öyleyse dilini tut. Düşün boş konuşacan Şükredilirmi? edilmez O halde ağzını kapa!

Düşün cimriliğe şükredilirmi? Edilmez. O halde Cömert ol!

Bu bir duş düstur ‘’Ne yaparsan yap şükredebilecek sen yap.’’ bu düstur da hareket et İnşallah neyse lafı fazla uzatmaya gerek yok Bu gerçeği Ehl-i Hikmet ve Ehl-i Şükür olanlar bir başka anlar ne mutlu hakkı ile şükredebilenlere ne mutlu şükredeğer hareketler sergileyenlere yazımı şu dua ile bitirmek istiyorum.

Ya Rabbi bizleri kitabın Kur’an’ın ilk sayfasında yer alan besmele ve sonrasında gelen hamd kelimesini ile birlikte yazdığı gibi Besmele ile başlayarak Besmele ile şükrederek yaşayabileceğimiz bir ömrü bize ve neslimize nasip et  (Amin)  Allah’a emanet olun hoşça kalın bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Vesselâm.

 

İbrahim TÜRK

28.02.2020

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ