$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

SOSYAL MEDYA

Mustafa MIZRAK
Mustafa MIZRAK
  • 28.12.2020
  • 402 kez okundu

 

 

Modern toplumlarda hem bireylerin hem de kurumların hedeflerine doğru yönelmesinde önemli bir rol oynayan sosyal medya, hem kişisel yaşam biçimi olarak hem de kuruluşların aktivitelerini hedef kitlelerine ulaştırabilmesinde temel araç haline gelmiştir. Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya araçları sayesinde kuruluşlar ve partiler sahip oldukları hedef kitle dışında yeni ve farklı hedef kitlelere ulaşma imkânı bulmaktadır. Bu da hem zaman açısından hem de maliyet açısından fırsatlar sunmaktadır. Aklınıza müthiş bir fikir gelmiş olsa veya bir haberi ilk kez duyuracak biri olsanız bile derin bir nefes alıp biraz düşünmelisiniz. Mesajın uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kaynakların güvenilir olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kısacası bir şeyi paylaşmadan önce heyecana kapılmamalı ve acele etmemelisiniz.

 

 

İnternetin gücünü kullanarak geleneksel sınırların ötesine geçen ve yeni iletişim teknolojileri aracılığıyla bilgisayar ortamlı gerçekleşen halkla ilişkiler uygulamaları stratejik, hızlı, sonuç odaklı olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde televizyon, radyo ya da gazete gibi geleneksel medya araçlarından mesajları alan bir kitle yerine daha çok aldığı mesajları seçen, içerik üreten hatta sorgulayan, farklı ilgi alanları olan ve farklı gruplara dâhil olan bir kitle söz konusudur. Sosyal medyada bir şeyler paylaşmak daima ilgi çekici olabilir. Bir arkadaşınız ile tartışırken sürekli bir şeyler söylemek isteyebilirsiniz. Sohbetin en koyulaştığı anda yanınızdakilerle politika konuşabilirsiniz. Ancak sosyal medyada bir şeyler paylaşırken çok dikkatli olmalısınız çünkü paylaştığınız şey kalıcı etki uygulayacaktır. Bazı zamanlarda disiplinli olmak zor olabilir ancak bu tip durumlarda disiplinli olmalısınız.

 

 

 

Sizi takip eden kişilerle iletişim kurmalı ve onların söylediklerini değerlendirmek için vakit ayırmalısınız. Eğer bir kişinin bir sorusu veya endişesi varsa buna biraz vakit ayırmalısınız. Aynı zamanda olumlu şeyler söyleyen insanlara teşekkür etmelisiniz. Sosyal medyada eğlenceli olmalısınız ancak birisi belirlenen çizgiyi aşmaya çalıştığı zaman ciddi tutumunuzu sergilemeli ve buna tahammül edemeyeceğinizi belirtmelisiniz. Hedef kitlenizi memnun etmek istiyorsanız bilgilendirici veya eğlendirici içerikler konusunda çeşitlilikler sunmalısınız. Aynı anda milyarlarca kişinin ırk, din, dil, cinsiyet, eğitim, yaşam tarzı ve statü gözetmeksizin eş zamanlı paylaşımda bulunarak kendi çevreleri ve başka çevrelerle ağ kurabildikleri sosyal medya araçları, iletişim açısından önemli bir kitle iletişim aracı haline gelmiştir. Günümüzde kurumlar ve partiler yeni iletişim teknolojileriyle birlikte hedef kitlelerine daha yakın olma ve daha kolay erişebilme imkânı elde etmiştir.

Kişi bir hiçken kendini bir şey sanıyorsa, kendini aldatmış olur.  Herkes kendi yaptıklarını denetlesin. O zaman başkasının yaptıklarıyla değil, yalnız kendi yaptıklarıyla övünebilir. Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

 

 

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ